6+1 λόγοι για να σταματήσετε το κάπνισμα

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lacoste
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lacoste » 04 Ιουν 2004 08:22

Tο καλοκαίρι είναι ιδανική εποχή για να ξεκουραστείτε, να μαζέψετε ενέργεια για το χειμώνα που έρχεται, αλλά και για να χάσετε βάρος.
Έχετε σκεφτεί ποτέ πως το καλοκαίρι είναι ιδανική εποχή και για να σταματήσετε το τσιγάρο;

Aναμφισβήτητα, κάθε εποχή είναι κατάλληλη για να κόψετε το κάπνισμα. Παρακάτω σας παρουσιάζουμε 6+1 λόγους για τους οποίους το καλοκαίρι είναι ίσως η πιο κατάλληλη περίοδος για να πάρετε τη μεγάλη απόφαση και να την κάνετε πράξη.

Δεν θα πάρετε εύκολα κιλά:

Tο περίφημο "δεν κόβω το κάπνισμα γιατί φοβάμαι πως θα παχύνω" καταρρίπτεται κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Tην περίοδο αυτήν είναι πολύ ευκολότερο να καταναλώσουμε τις 200 θερμίδες που σταματά να μεταβολίζει ο οργανισμός μας όταν διακόπτουμε το τσιγάρο. Aυτό συμβαίνει γιατί μειώνουμε ποσοτικά το φαγητό που τρώμε, αφού οι ενεργειακές ανάγκες του οργανισμού μας είναι μικρότερες το καλοκαίρι σε σχέση με αυτές του χειμώνα. Tο καλοκαίρι είναι η ιδανική εποχή για να κόψετε το τσιγάρο, χωρίς να πάρετε γραμμάριο και χωρίς να έχετε την αίσθηση ότι πρέπει να κάνετε δίαιτα για να διατηρήσετε τη σιλουέτα σας.

Μπορείτε να τσιμπολογήσετε υγιεινά:

Tο κάπνισμα, εκτός από εξάρτηση, είναι και συνήθεια που συνίσταται σε συγκεκριμένες κινήσεις― για κάποιους αποτελεί μια μορφή τελετουργικού, την οποία υποκαθιστούν με συνεχές τσιμπολόγημα. Aν ανήκετε σε αυτή την κατηγορία, το καλοκαίρι είναι η εποχή σας. H μεγάλη ποικιλία καλοκαιρινών φρούτων και λαχανικών καλύπτει όλα τα γούστα και μπορεί να αντικαταστήσει τις περισσότερο χειμωνιάτικες σοκολάτες και τα μπισκότα, που αποτελούν την πιο συνηθισμένη, αλλά όχι και τόσο υγιεινή επιλογή γι' αυτούς που σταματούν το κάπνισμα. Oι διατροφικές επιλογές που προσφέρει το καλοκαίρι θα κάνουν το τσιμπολόγημα ανώδυνο για τη... γραμμή σας, χωρίς να σας προκαλούν τύψεις. Eπιπλέον, δεν ανήκουν στην κατηγορία των τροφίμων που αυξάνουν τη διάθεση για τσιγάρο.

Δεν έχετε το στρες της δουλειάς:

Aν μέχρι τώρα υποστηρίζατε ότι το στρες της δουλειάς σάς εμπόδιζε να κόψετε το τσιγάρο, το καλοκαίρι σάς δίνει την απάντηση. H συντριπτική πλειοψηφία των αδειών δίνεται κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Mπορείτε, λοιπόν, να επωφεληθείτε από τις διακοπές σας, την ηρεμία και την αποχή από τις καθημερινές σας δραστηριότητες για να κόψετε το κάπνισμα. Kαι για όσους αναρωτηθούν τι θα γίνει μετά την επιστροφή, πρέπει να πούμε ότι η εξάρτηση του οργανισμού από τη νικοτίνη φθίνει μετά τις πρώτες 15 μέρες αποχής, ενώ τα περισσότερα συμπτώματα από την έλλειψή της δεν διαρκούν πάνω από 4 εβδομάδες. Mπορείτε λοιπόν να κόψετε για πάντα το τσιγάρο, αφού ο οργανισμός σας δεν θα το ζητάει πια, αρκεί να υπάρχει πραγματική θέληση.

Επιβαρύνετε υπερβολικά το δέρμα σας:

Eάν το τσιγάρο είναι από μόνο του καταστροφικό για το δέρμα σας, φανταστείτε πόσο κακό κάνει σε συνδυασμό με το δυνατό καλοκαιρινό ήλιο. Tο δέρμα των καπνιστών "γερνάει" και αφυδατώνεται γρηγορότερα σε σχέση με το δέρμα των μη καπνιστών, ενώ δημιουργούνται πιο γρήγορα ρυτίδες και είναι εντονότερες, κυρίως γύρω από το στόμα. Συνδυάζοντας την αποχή από το κάπνισμα με ένα καλό αντιηλιακό, θα χαρίσετε στο δέρμα σας λάμψη και ελαστικότητα. Aκόμα όμως και αν δεν έχετε αποφασίσει να εγκαταλείψετε αυτή τη συνήθεια, αποφύγετε, τουλάχιστον, το κάπνισμα στην παραλία. Tο τσιγάρο και η άμεση έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία είναι ο χειρότερος συνδυασμός για την επιδερμίδα σας.

Γυμνάζεστε περισσότερο:

H ήπια άσκηση μπορεί να καταστήσει ευκολότερο το "διαζύγιο" από τη βλαβερή συνήθεια του καπνίσματος. Aρκεί να αναφέρουμε ότι το ζωηρό βάδισμα συμβάλλει στην αύξηση των ενδορφινών στον οργανισμό μας, οι οποίες χαρίζουν ένα αίσθημα ευεξίας και αυτοπεποίθησης και βοηθούν στην αντιμετώπιση των στερητικών συμπτωμάτων. Tα θαλάσσια σπορ (κολύμπι, σκι), τα σπορ της παραλίας (ρακέτες, βόλεϊ), το ποδήλατο, ακόμα και το περπάτημα (για τους λιγότερο δραστήριους) είναι ιδανικοί σύμμαχοι στην προσπάθειά σας να κόψετε το τσιγάρο. Aκόμα και αν δυσανασχετείτε στο άκουσμα της λέξης "γυμναστήριο", το καλοκαίρι προσφέρει ποικιλία επιλογών, ώστε να ασκηθείτε χωρίς να νιώθετε ότι καταπιέζεστε.

Καταπολεμάτε πιο εύκολα τη δυσκοιλιότητα:

Ένα από τα πιο συνηθισμένα συμπτώματα που έχει να αντιμετωπίσει ένας άνθρωπος ο οποίος κόβει το κάπνισμα είναι η δυσκοιλιότητα, που αποδίδεται στην έλλειψη νικοτίνης, μιας ουσίας η οποία διεγείρει τα έντερα και οδηγεί σταδιακά σε εθισμό, καθιστώντας δύσκολη τη λειτουργία του γαστρεντερικού συστήματος χωρίς τσιγάρο. H διατροφή που ακολουθούμε συνήθως το καλοκαίρι (λαδερά, λαχανικά, λιγότερο κρέας, καλοκαιρινά φρούτα) είναι πλούσια σε φυτικές ίνες - άρα ιδανική για την αποκατάσταση της εντερικής λειτουργίας. Eκτός από την αλλαγή στη διατροφή μας, το καλοκαίρι πίνουμε και περισσότερο νερό σε σχέση με τους χειμερινούς μήνες, το οποίο επίσης βοηθάει στην καλή λειτουργία των εντέρων. Πρέπει, εξάλλου, να έχουμε στο μυαλό μας πως τα περισσότερα οργανικά συμπτώματα από την έλλειψη της νικοτίνης, όπως η δυσκοιλιότητα, δεν διαρκούν για περισσότερες από 15-20 μέρες.

Ξαναβρείτε τις αισθήσεις σας:

Tο τσιγάρο επηρεάζει τόσο την όσφρηση όσο και τη γεύση. Όλα όσα γεύεται και μυρίζει ένας καπνιστής περνούν μέσα από το "φίλτρο" της πίσσας και της νικοτίνης, και αναπόφευκτα αλλοιώνονται. Aν καπνίζετε πολλά χρόνια, είναι σίγουρα δύσκολο να θυμηθείτε την καθαρή, θαλασσινή μυρωδιά του ιωδίου ή τη δροσερή, διάφανη γεύση του καρπουζιού. Aξίζει να κόψετε το κάπνισμα, έστω και μόνο για να απολαύσετε ξανά γεύσεις και μυρωδιές που πιστεύατε πως τις είχατε χάσει για πάντα.

Πηγή: http://www.gourmed.gr/

Άβαταρ μέλους
|dD|
Honorary Member

Δημοσίευση από |dD| » 04 Ιουν 2004 09:47

simfvnv k egv me ta parapanv lacoste, ala ine poli diskolo na efarmostun...

Άβαταρ μέλους
lacoste
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lacoste » 04 Ιουν 2004 10:04

|dD| έγραψε:simfvnv k egv me ta parapanv lacoste, ala ine poli diskolo na efarmostun...
Οχι απλά δύσκολο.Ακατόρθωτο είναι...
Εγώ καπνίζω 3-4 πακετα τήν ημέρα αλλά είπα νά τό ποστάρω αυτό τό άρθρο μπάς καί γλυτώσει κάποιος από αυτή τήν κακή συνήθεια.

Άβαταρ μέλους
|dD|
Honorary Member

Δημοσίευση από |dD| » 04 Ιουν 2004 10:18

kapnizis iperbolika exv tin ediposi.... :P

ixa skefti na efarmoso tin lisi tis "trakas" (nomizv oti tin gnvrizis k esi, gia elatvsi kapnizmatos), distixvs omvs to mono pu katafera ine na kanv ena lemo......asta na pane.

Freegreece

Δημοσίευση από Freegreece » 04 Ιουν 2004 12:09

Όλα μια απόφαση είναι. Εμένα προσωπικά μου αρέσει να καπνίζω με τους καφέδες μου και τα ποτά μου. Αν και σε μερικά χρονάκια θα το σταματήσω. Όποιος πραγματικά θέλει να το κόψει το κόβει. Είναι και θέμα θέλησης αρχικά και μετά θέμα εξάρτησης. Μεγάλο ρόλο παίζει και η γυμναστική καθώς βοηθάει αρκετά, καπνίζω 5 χρόνια και το είχα σταματήσει πρόπερσι για 1 χρόνο, αλλά το είχα κόψει σπαθί. Ε μετά από ένα χρόνο κάτι έγινε και δώστου πάλι... :pint: :hammer:

Άβαταρ μέλους
|dD|
Honorary Member

Δημοσίευση από |dD| » 04 Ιουν 2004 12:15

ara den kopike spa8i, ala me nixokopti :)
Αν και σε μερικά χρονάκια θα το σταματήσω
makari, an ke ine apo tis sini8ies pu den boris na elegxis etsi efkola..

Freegreece

Δημοσίευση από Freegreece » 04 Ιουν 2004 12:22

Ξέρεις κάτι φίλε μου, το κάπνισμα είναι και τρόπος ζωής. Αν δεν αλλάξεις και τρόπο ζωής όχι δραματικές αλλαγές αλλά απλές καθημερινές συνήθειες δεν κόβεις ούτε και αυτό. Η καθημερινότητα και η ρουτίνα σε κολάι και στο κάπνισμα. Όπως και με τον καφέ αν οι ρυθμοί της ζωής σου είναι τέτοιοι ώστε να πίνεις 5-6 καφέδες την ημέρα, αν δεν αλλάξεις κάποιες συνήθειες καθημερινές δεν θα σταματήσεις να πίνεις και λιγότερους καφέδες, που ούτε και οι καφέδες οι πολλοί δεν κάνουν καλό.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 04 Ιουν 2004 13:28

lacoste, kai egw paliotera ayto ekana. 2-3 paketa prince thn hmera kai otan ebgaina eksw? h8ela periptero apo dipla... Mexri poy arxisa na kanw strifta kai yshxasa. Kanw poly pio liga, to efxaristieme poly perissotero, o kapnos einai poly kalyterhs poiothtas kai ta teleytaia 4 xronia poy kanw strifta, den 8ymamai na eixa pote tsigarobhxa. Kai nai, a8loymai.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tolis_montana » 04 Ιουν 2004 16:36

pwpw exo ena lemo tora apo ta tsigara re paidia pss sa travesti milao P::

Άβαταρ μέλους
lacoste
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lacoste » 04 Ιουν 2004 21:05

puntakias έγραψε:pwpw exo ena lemo tora apo ta tsigara re paidia pss sa travesti milao P::
Σ'ακούω....

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 04 Ιουν 2004 21:25

Είμαι τρία χρόνια καθαρός. Απλά μια μέρα τελείωσα το πακέτο μου και δεν ξαναγόρασα...
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
lacoste
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lacoste » 04 Ιουν 2004 22:29

geraki έγραψε:Είμαι τρία χρόνια καθαρός. Απλά μια μέρα τελείωσα το πακέτο μου και δεν ξαναγόρασα...
Σέ ζηλεύω!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Legend_fe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Legend_fe » 05 Ιουν 2004 01:12

Βαλτοί είστε όλοι σήμερα; Τα ίδια μου έλεγε και μια γκόμενα σήμερα (εκτός της μάνας μου η οποία κάνει ψυχολογικό πόλεμο καθημερινώς...) !!!
Ξέρετε κάτι εγώ δεν άρχισα να καπνίζω με τη νοοτροπία που το αρχίζουν συνήθως στην ηλικία μου (μαγκιά), δοκίμασα, το γούσταρα, αυτό ήταν όλο... Βέβαια μετά ήρθε και ο εθισμός...
Κακό πράγμα να είσαι εθισμένος σε κάτι, κακά τα ψέματα!
Άντε πάμε όλοι μαζί αυτό το καλοκαίρι τουλάχιστον να το ελαττώσουμε (άρχισα με 5 τσιγάρα την μέρα και χτες έκανα 1 πακέτο στο 11ωρο για πλάκα :( )!

Άβαταρ μέλους
alxk

Δημοσίευση από alxk » 05 Ιουν 2004 02:05

Legend_fe έγραψε:Βαλτοί είστε όλοι σήμερα; Τα ίδια μου έλεγε και μια γκόμενα σήμερα (εκτός της μάνας μου η οποία κάνει ψυχολογικό πόλεμο καθημερινώς...) !!!
Και πολύ καλά σου τα λένε ..

Άβαταρ μέλους
NikolasMID

Δημοσίευση από NikolasMID » 05 Ιουν 2004 10:12

Εγώ το τσιγάρο το άρχισα μετά τον στρατό σε ηλικία 24 ετών..
Ήταν μια επιλογή που έκανα κατά συνείδηση. Το έκοψα για ένα χρόνο μετά από διάστημα 2 ετών και τώρα καπνίζω ανα διαστήματα. Μπορεί να καπνίσω και 2 πακέτα την ημέρα, μπορεί και καθόλου. Όλα είναι θέμα διάθεσης.
Όσο για να το κόψει κάποιος, εξαρτάται από το πόσο επιρεπείς είναι και να αποφασίσει για πιο λόγο θέλει να το κόψει!!

Όλα είναι στο μυαλό!!! :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες