ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΡΩΤΙΚΕΣ , ΣΧΕΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ?

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Κλειδωμένο
ARKADIOS

Δημοσίευση από ARKADIOS » 07 Ιουν 2004 12:11

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω κατι ολους / ολες.
Αυτην την περιοδο περναω μια πολυ δυσκολη φαση στην ζωη μου.
Εχει να κανει με εναν ανθρωπο που αγαπω. Πριν μια εβδομαδα περιπου μου ζητησε να χωρισουμε μετα απο 4 χρονια που ημασταν μαζι. Δεν υπαρχει καποιος λογος , δεν υπαρχει παραλληλη σχεση. Δεν υπαρχει τιποτα που να δηλωνει οτι υπαρχει προβλημα"εξωτερικο"
Το μονο προβλημα ειναι οτι πολυ γρηγορα σχετικα συζησαμε.
Αισθανεται μια φοβερη πιεση , και ενα πολυ μεγαλο μπουκωμα ψυχολογικο.
Νιωθει οτι δεν μπορει να κανει πραγματα για τον ευατο της και εχει μπλοκαρει.
Ποτε προσωπικα εγω δεν εκανα κατι που να την φορτιζω , ισα ισα ημουν και πολυ ανεκτικος.
Νομιζω ομως οτι ημουν υπερ-προστατευτικος , και νομιζω οτι βγηκε αθελα μου , γιατι εχει και πολυ σοβαρα προβληματα ψυχολογικα σε σχεση με την οικογενεια της , και ανεκαθεν η ιδια ηταν ενα ατομο που ζουσε μονη της.
Ειχε χτισει την ζωη μονη της και μονη της παλευε.
Στην περιοδο αυτη θελει να μεινη μονη της , και προσπαθει να κανει πραγματα για τον ευατο της. Βγαινει εξω προσπαθει να ξεσκασει.
Εσεις τι θα κανατε , οταν γνωριζετε βαθεια μεσα σας οτι η αγαπη ειναι μοναδικη για το ατομο αυτο.
Και οτι θελετε να περιμενετε οσο χρονο και εαν παρει.

Ray

Δημοσίευση από Ray » 07 Ιουν 2004 13:26

Όταν ακούς από μία γυναίκα ότι θέλει να μείνει μόνη της και ότι θέλει χρόνο να βρει τον εαυτό της, να είσαι σίγουρος ότι έχει βρει νέο ερωτικό σύντροφο.

Λόγο της ψυχολογικής της κατάστασης, να χαίρεσαι που μπορεί και βγαίνει έξω και περνάει καλά. Αν πραγματικά την αγαπάς, άστη να κάνει την ζωή της και προσπάθησε και εσύ να συνεχίσεις την δική σου

Τώρα αν το δούμε και λίγο εγωιστικά το θέμα, από την στιγμή που δεν την ενδιαφέρει καθόλου το πώς νιώθεις εσύ και κοιτάζει μόνο την πάρτη της (και το πώς να περνάει αυτή καλά), ξέχασέ την όσο ποιο γρήγορα μπορείς (συνήθως μια νέα σχέση ή αφοσίωση στην δουλειά σου βοηθάει)

Τα παραπάνω είναι βέβαια η άποψή μου, με βάση αυτά που μας είπες

Το κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις και δυστυχώς εδώ στο φόρουμ παραθέτεις τα πράγματα από την δική σου σκοπιά

Με προβλημάτισε και αυτό που είπες, δηλαδή το ότι ήσουν υπερπροστατευτικός. Το Α και το Ω μίας οποιαδήποτε σχέσης (οικογενειακής, φιλικής αλλά και ερωτικής) είναι η απόλυτη εμπιστοσύνη που δείχνεις στο άλλο άτομο.

Το να είσαι υπερπροστατευτικός, δηλώνει ότι δεν έχεις εμπιστοσύνη στην κοπέλα σου και από εκεί είναι που ξεκινάν όλα τα προβλήματα

Επίσης, και στο λέω αυτό λόγω του ότι μετά από ένα παιχνίδι της μοίρας έμεινα μόνος μου από 14 χρονών, άτομα τα οποία επιβιώνουν μόνα τους είναι συνηθισμένα στην απόλυτη ελευθερία που έχουν (αφού δεν υπάρχει κάποιος να κατευθύνει τις επιλογές τους) και το να συζείς με κάποιον άλλο που σου λέει τι να κάνεις και πώς να το κάνεις, πίστεψέ με είναι μεγάλο πρόβλημα

Και να σου γίνει μάθημα στην ζωή σου, το ότι όσο τέλεια και αν είναι μια σχέση, μόνο μετά από αρκετά χρόνια συγκατοίκησης (και δοκιμασίας της σχέση υπό δύσκολων συνθηκών), θα φανεί αν πραγματικά η σχέση μπορεί να αντέξει

Μην στεναχωριέσαι, δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που χωρίζει από μια μακρόχρονη σχέση (άλλοι έχουν και παιδιά), κράτα τις καλύτερες στιγμές της σχέσεις σου, βρες που έκανες λάθος και (το σημαντικότερο) μην κάνεις τα ίδια λάθη στην επόμενη σχέση

Φιλικά,

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από macman » 07 Ιουν 2004 13:26

Εσεις τι θα κανατε , οταν γνωριζετε βαθεια μεσα σας οτι η αγαπη ειναι μοναδικη για το ατομο αυτο.
Και οτι θελετε να περιμενετε οσο χρονο και εαν παρει.
Αν όντως ισχύουν τα παραπάνω, δεν θα έκανα τίποτε. Παρόλο τον πόνο μου, θα συμμάζευα την ψυχή μου και θα συνέχιζα τη ζωή μου, αφήνοντας την πόρτα ανοιχτή, ξέροντας όμως ότι μπορεί και να μην έρθει.

Και κάθε τόσο, θα ξανακοίταγα μέσα μου, αν όντως ισχύουν τα πάνω πάνω συναισθήματα...

Γιατί, να το ξέρεις αυτό, μια αγάπη δεν μπορεί να διαρκέσει "όσο χρόνο και αν πάρει", αν είναι για πολύ καιρό χωρίς ανταπόκριση.

Πάντως μην κάνεις βιαστικές κινήσεις. Όλα θέλεουν το χρόνο τους...

Κουράγιο...[/quote]

ARKADIOS

Δημοσίευση από ARKADIOS » 07 Ιουν 2004 13:46

Φίλοι μου , δεν μπορώ να πω ότι έχετε άδικο.
Αλλά επειδή το θέμα είναι αρκετά βαθύ και έχει να κάνει με μια ολόκληρη στάση ζωής , είμαι κάθετος σε αυτό που θα πω ότι δεν υπάρχει θέμα άλλης σχέσης.
Δυστυχώς η ευτυχώς είμαστε απόλυτα ειλικρινείς αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.
Κάπου είχε καταντήσει και η ζωή μας , λες και ήμασταν ζευγάρι ηλικιωμένων με αποτέλεσμα δεν κάναμε πράγματα για τον εαυτό μας.
Επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι δεν έβγαινε έξω δυστυχώς είχε κλειστή μέσα στο σπίτι , διαβαζε ασχολουταν με το σπιτι , πανεπιστημιο κ.λ.π
δεν μπορώ να πω αλλά δεν έκανε πράγματα για να ξεχνιέται από τα πράγματα που την απασχολούν , δικά της προσωπικά ψυχολογικα.
Δεν είχε ανάγκη εργασίας γιατί είχε κάποια εισοδήματα.
Όταν συναντήθηκε με παλιές παρέες που είχε θυμήθηκε τον εαυτό της πολύ παλιά.
Και είδε ότι δεν έκανε πράγματα για τον εαυτό της ακριβώς γιατί μπήκαμε ‘στην ρουτίνα του λες και ήμασταν παντρεμένοι’ , μετά το θέμα ότι δεν έκανα και εγώ πράγματα που θα ήθελα
Και επειδη υπάρχουν πράγματα ψυχολογικά που δεν γιατρεύονται και εκεί είναι και μένα ο μεγάλος προβληματισμός.
Ξέρω ότι υπάρχει αγάπη βαθιά που έχει ξεφύγει και από έρωτα , και από συναίσθημα.
Είναι κάτι πιο βαθύ και αυτό είναι το θέμα μου.
Προσπαθώ να βρω το κουράγιο να ηρεμήσω και να δω πιο σφαιρικά και ήρεμα τα πράγματα. Αλλά θέλω να βρω το χρόνο να μπορώ να περιμένω....

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 07 Ιουν 2004 14:01

Όταν συναντήθηκε με παλιές παρέες που είχε θυμήθηκε τον εαυτό της πολύ παλιά.
Το ίδιο έγινε και με μένα. Η διαφορά είναι οτι είμαι σίγουρος οτι υπήρξε άλλος.

Αν και δεν είμαι ο κατάλληλος για να δίνω συμβουλές...

Δώστης χρόνο, χώρο και οτι άλλο ζητήσει... ΜΗΝ της ξαναμιλήσεις αν μάθεις οτι κάτι παίζει με άλλον.

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 07 Ιουν 2004 16:14

Η δική μου άποψη είναι απλά ότι κουράστηκε. Ολη αυτή η ρουτίνα την κούρασε. Ισως να μην ήταν έτοιμη για παραπάνω δεσμεύσεις. Δεν ξέρω πόσο καιρό είστε μαζί. Από ότι καταλαβαίνω κάποια χρόνια. Μετά από τόσα χρόνια λοιπόν τίθεται και θέμα γάμου. Ισως αυτό να την τρόμαξε και να αποστασιοποιήθηκε.
Δεν νομίζω ότι πρέπει να την περιμένεις. Ή τουλάχιστον θέσε έναν χρονικό ορίζοντα γι' αυτό. Αν ραγίσει το γυαλί δυστυχώς δύσκολα ξανακολλάει

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 07 Ιουν 2004 18:10

Βρες λίγο χρόνο για τον εαυτό σου, το ξέρω πως είναι δύσκολο στη περίοδο που είσαι αλλά για δικό σου καλό ηρέμησε, αν σ' αγαπάει θα γυρίσει. Με τη βία και τη πίεση χειρότερα γίνονται τα πράγματα καλύτερα δε γίνονται. Βρες κάτι να ασχοληθείς για να μπορεί να φεύγει το μυαλό σου από κει. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου και σ' αυτή, ο χρόνος θα δείξει.

Φιλικά πάντα...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 07 Ιουν 2004 23:42

100% σωστός ο Nkapa. Σήμερα άκουσα κατι πολύ καλό:
Ο άνθρωπος δεν έχει προβλήματα και σκοτούρες μόνο πρίν γεννηθεί και αφού πεθάνει
Αν μπορέσεις να συμφιλιωθείς μ' αυτό τότε είσαι ευτιχισμένος :wink:

1 frape metrio xoris

Δημοσίευση από 1 frape metrio xoris » 14 Ιαν 2005 20:48

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ!ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΕΓΩ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ!ΟΜΩΣ Ο ΝΚΑΡΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΕΖΗΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!!!ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΩΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΝΚΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΙΓΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΕ ΤΡΩΕΙ Η ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΚΑΙ (ΟΙ ΑΛΛΟΙ)ΝΑ ΠΕΡΝΑΝ ΚΑΛΑ!ΒΡΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ!ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ ΔΥΝΑΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΣΤΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ!!! :D :D :D

Άβαταρ μέλους
AGRI0GATOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGRI0GATOS » 14 Ιαν 2005 22:21

Καλός ήρθες στην παρέα μας φίλε ένα φραπέ μέτριο χωρίς (τον ίδιο φραπέ πίνουμε) ;)
Η αλήθεια είναι ότι το μήνυμα γράφτηκε πριν ένα χρόνο ακριβώς και κάτι μέρες. Ελπίζουμε να πήγαν όλα καλά για τον φίλο μας

NICOL

Δημοσίευση από NICOL » 07 Μάιος 2008 15:27

Μήπως αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα; Ότι δηλαδή έχεις περάσει την σχέση σε ένα άλλο επίπεδο και ζείτε σαν παντρεμένοι; Μήπως όλα αυτά είναι ένας έμεσος τρόπος για να σου πεί ότι βαρέθηκε τα ίδια και τα ίδια και ότι θέλει ουσιαστικά να ζήσει με λίγη τρέλα. Γιατί φίλε μου νομίζω ότι πολύ πέφτουν σε αυτή την παγίδα. Η ερωτική σας ζωή πως είναι; Μήπως δεν παροσιάζει κανένα ενδιαφέρον; Γιατί αν και εκεί υπάρχει πρόβλημα τότε κάτι δραστικό πρέπει να κάνεις αν την θέλεις και μάλιστα σύντομα.
NICOL

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 07 Μάιος 2008 15:44

Παααααντρεμέεεεεεενοι και οι δυοοοοο!!!

Nicol πιάσαμε τα φτυάρια βλέπω???

Θέμα του 2005??? ΕΛΕΟΣ!!!

:D :D :D :D :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 07 Μάιος 2008 16:17

2004 αγαπητέ μελλοντικέ ιδιοκτήτα! :P

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 07 Μάιος 2008 16:29

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Εχει κανεις το πρώτο topic του Freestuff μήπως ρε πεδια?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 07 Μάιος 2008 17:07

Πωπω αυτό είναι 4ετίας με τελευταίο μήνυμα πριν 3 χρόνια.

Πολύ ψάξιμο μιλάμε. :lol: :pint: :lol: :pint:
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες