Καλοκαιράκι και βιβλία !!!

Μια περιοχή για όλα τα είδη της έντυπης και διαδικτυακής Λογοτεχνίας και των αγαπημένων μας Κόμικς.

Συντονιστές: cdhyper, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ELISA

Δημοσίευση από ELISA » 11 Ιουν 2004 15:52

Εννοείται!!! :lol: :lol:
Εσύ είσαι "παραμορφωμένος"...!!! :hammer: :hammer:

Amethyst

Δημοσίευση από Amethyst » 12 Ιουν 2004 23:07

Καλησπέρα σε όλους!
Θα συμφωνήσω με τα κόμιξ. Η γοητεία τους είναι αξεπέραστη ακόμη και για τους λάτρεις των βιβλίων. Όσο για την ανάγνωση των μηνυμάτων στο κινητό που διάβασα παραπάνω, ωραία είναι μόνο όταν επικοινωνείς πραγματικά με άτομα που σου λείπουν! Αλλιώς απλώς παθαίνει μια αγκυλοσούλα ο αντίχειρας τζάμπα & βερεσέ (αν είσαι δε στην παραλία μπορεί να πάθεις και ... έγκαυμα!).
Εγώ θα ήθελα να προτείνω τα παρακάτω βιβλία:
Ευγενία Φακίνου: Η μεγάλη πράσινη, Η Μερόπη ήταν το πρόσχημα (λογοτεχνία γοητευτικότερη του συνηθισμένου)
Joseph Ostrom: Η ανθρώπινη αύρα , Εκδ. Διόπτρα (γιατί ποτέ δεν ξέρετε πότε θα χρειαστεί να ...μαγνητίσετε τον/ην διπλανό/η σας)
Μαρτσέλο Ντ'Όρτα: Ο Θεός μας έπλασε τζάμπα, Εκδ. Γνώση (μιλάμε για πολύ γέλιο από σχολικές εκθέσεις...)
Χαλίλ Γκιμπράν: Δάκρυα & γέλιο , Εκδ. Μπουκουμάνης (Λίγη ποίηση μαζί με την αλμύρα...)
Charles Grant: Ματωμένος Άνεμος (σειρά X-Files) , Εκδ. Έσοπτρον (λίγη επιστημονική φαντασία & μετά έλεγχος στην θάλασσα μην πεταχτεί κανένα τέρας & μας ξεφουσκώσει τα μπρατσάκια!)
Αυτά τα ταπεινά από μένα! Καλά ταξίδια στις σελίδες!

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 14 Ιουν 2004 01:58

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Amethyst. Όντως το Ο Θεός μας έπλασε τζάμπα του Μαρτσέλο Ντ'Όρτα έχει πολύ γέλιο... :lol: :lol: Κι υπάρχουν κι άλλα του ιδίου.. Το "Εγώ ελπίζω να τη βολέψω" και το "Ο Ρωμαίος και η Ιουλιέτα αρραβωνιαστήκαν από κάτω". Τι μαθαίνεις απο μικρό κι απο τρελό ε??? :P

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 14 Ιουν 2004 11:50

EneMe έγραψε:Εγώ που διαβάζω comics (Disney,Asterix,Lucky Luke); Θα με κάνετε παρέα;
θα σε κάνω εγώ παρέα!!! :lol: :beauty:

:reading: κόμιξ? Μια χαρά!!!
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 14 Ιουν 2004 15:49

Η αρχή του καλοκαιριού συνδιάζεται με το φεστιβάλ βιβλίου στην Θεσσαλονίκη. Φυσικά και πάλι έβρεξε...

Μπ Μπ Μπ :D
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Amethyst

Δημοσίευση από Amethyst » 16 Ιουν 2004 00:50

Συμφωνώ με τη Youli, όλα τα βιβλία του Μαρτσέλλο Ντ'Όρτα είναι απολαυστικά. Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει το "Ρωμαίος & Ιουλιέτα αρραβωνιάζονται από κάτω". Τα παιδιά παρουσιάζουν την δική τους θεώρηση για το ... σεξ!
Θα ήθελα να προτείνω στο ίδιο επίπεδο περίπου με τα βιβλία του Ντ'Όρτα το "Γράμματα των παιδιών στο Θεό", από τις εκδόσεις Θυμάρι. Είναι ένα από τα παιδικά μου βιβλία τα οποία (ευτυχώς) ακόμα διαβάζω & γελάω με τις ερωτήσεις των παιδιών για τα πιο απλά πράγματα, οι οποίες απευθύνονται φυσικά στο Θεό. Τι ακούει κι αυτός. Τουλάχιστον κάτι πρωτότυπο μετά το Κύριε Ελέησον!
Άμα το βρείτε αγοράστε το ή δανειστείτε το οπωσδήποτε & θα με θυμηθείτε!
Τσίου!

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darkchilde » 16 Ιουν 2004 18:13

Για όποιον μπορεί να διαβάσει αγγλικά εγώ θα προτείνω το "American Gods" του Neil Gaiman.
Επίσης "Η Μόμο" του Μίκαελ Έντε (Συγγραφέα της "Ιστορίας χωρίς τέλος").

Για κάτι πιο βαρύ την σειρά "Dune" του Frank Herbert. (έχουν μεταφραστεί και στα ελληνικά για όποιον δεν μπορεί να διαβάσει αγγλικά).
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
tuki8eblom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tuki8eblom » 04 Ιούλ 2004 13:27

Θα προτείνω ειδικά για το καλοκαίρι λατινοαμερικάνικη λογοτεχνία. Δεν ξέρω πώς τα έχω καταφέρει αλλά τυχαίνει κάθε καλοκαίρι και διαβάζω συγγραφείς από Λατ. Αμερική. Συνιστώ ανεπιφύλακτα τον Alvaro Mutis (τριλογία: Το Χιόνι του Αλμιράντε, Η Ιλόνα Ήρθε με τη Βροχή, Ένας Ωραίος Θάνατος), Gabriel Garcia Marquez (όλα), Alejo Carpentie και πολλούς άλλους που δε θυμάμαι τώρα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης