FreeStuff.gr σπάσαμε το φράγμα των 10.000 hits!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Απρ 2002 00:30

Εδώ και αρκετό καιρό (από την στιγμή που αλλάξαμε host) τα hits της σελίδας μας αυξήθηκαν αρκετά. Τις περασμένες εβδομάδες βρισκόμασταν σταθερά πάνω από τα 9000 hits, και χτες 22/04/2002 φτάσαμε το νούμερο των 10.752 hits σε μία ημέρα!

Όταν ξεκινούσα αυτή την σελίδα δε φανταζόμουν ποτέ το που μπορεί να φτάσει..
δεν περίμενα ποτέ ότι μπορεί να φτάσει εκεί..
κι όμως έφτασε..

Σας ευχαριστώ όλους,
γιατί προπάντων αυτή η επιτυχία ανήκει σε εσάς..
σε εσάς που απλά επισκέπτεστε την σελίδα μας..
σε εσάς που γράφετε στις συζητήσεις και βοηθάτε τους άλλους..
σε εσάς που συστήνετε στους φίλους σας να επισκεφτούν αυτή την σελίδα..
σε εσάς που μας χαρίσατε έναν σύνδεσμο από την σελίδας σας..
σε εσάς που με τις υποδείξεις σας γινόμαστε κάθε μέρα και καλύτεροι..
σε όλους..

Σας ευχαριστώ,
και ελπίζω να εξελίσσω την σελίδα ανάλογα με τις ανάγκες σας, ώστε να έχετε πάντα έναν καλό λόγο να την επισκέπτεστε.

Πάντα πρέπει να κοιτάμε μπροστά!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
virusalos

Δημοσίευση από virusalos » 25 Απρ 2002 22:20

Mesa apo tis synexeis beltiwseis tou site kai thn ka8hmerinh koubentoula pou anaptyssetai edw, ka8e mera briskoume ena logo na episkeytoume to site kai aurio. kaneis den mpainei sto site sou apo psyxiko :)
ara loipon polla polla sygxarhthria gia thn kalh douleia pou ginetai edw

TempusFugit
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από TempusFugit » 25 Απρ 2002 23:15

Εύχομαι ό,τι καλύτερο για τη συνέχεια του Freestuff... η επιτυχία του οποίου σίγουρα δεν είναι τυχαία. Οι κόποι, η επιμονή και η προσπάθεια πάντα φέρουν αποτέλεσμα...

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 10 Μάιος 2002 12:03

Εκτός από όλα τα θετικά σχόλια και την επιβράβευση των κόπων θα ήθελα επ'ευκαιρίας να τονίσω ότι η μέτρηση δεν πρέπει να γίνεται με τα hits. Συγκεκριμένα υπάρχουν 3 διαφορετικοί όροι που χρησιμοποιούνται και καλό θα ήταν να τα διαχωρίσουμε:

Hits: Είναι ο αριθμός των αρχείων που ζητούνται από τον server. Δηλαδή ο επισκέπτης όταν μπει σε μια σελίδα τα hits είναι ίσα με τον αριθμό ΟΛΩΝ των εικόνων + την ίδια τη σελίδα, που σημαίνει ότι αν μια σελίδα έχει 5 εικόνες, τότε τα hits είναι 6.
Page Views: Στο προηγούμενο παράδειγμα, ενώ τα hits είναι 6, τα page views είναι 1! Δηλαδή για κάθε σελίδα που ανοίγουμε, είναι +1 page view. Αν τώρα στην ίδια ανοιχτή σελίδα πατήσουμε refresh, τότε τα page views αυξάνονται κατά 1.
Visitors: Αυτό μετράει μια φορά τον κάθε επισκέπτη (με το ΙΡ του), ανεξάρτητα με το πόσα page views θα κάνει δηλαδή με το πόσες σελίδες θα ανοίξει και με το πόσες φορές θα κάνει ανανέωση.
Ο πρώτος όρος πλέον είναι ελάσσονος σημασίας και δεν χρησιμοποιείται, ενώ ο 2ος και τρίτος χρησιμοποιούνται. Κατ'εμέ, ο 3ος (Visitors) είναι αυτός ο οποίος έχει μείζονο σημασία!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Μάιος 2002 12:43

Ego panto milousa gia 10.000 Page Views, poy einai peripou 3.500 Unique Visitors.. ta Hits oute pou ta koitao.. :lol:

Apla egrapsa tin leksi Hits giati einai ayti poy kserei o perissoteros kosmos... :wink:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 10 Μάιος 2002 13:20

John Sclavos έγραψε:Ego panto milousa gia 10.000 Page Views, poy einai peripou 3.500 Unique Visitors.. ta Hits oute pou ta koitao.. :lol:

Apla egrapsa tin leksi Hits giati einai ayti poy kserei o perissoteros kosmos... :wink:
3.500 unique visitors (μοναδικοί επισκέπτες) σε μια ημέρα είναι πάρα πολύ καλό νούμερο και αντικατροπτίζει τους κόπους μηνών ή και ετών. Εύγε. Μακάρι και τα δικά μου sites να γνωρίσουν κάποτε τέτοια επιτυχία. :-?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Μάιος 2002 21:23

Dr_Michael έγραψε:3.500 unique visitors (μοναδικοί επισκέπτες) σε μια ημέρα είναι πάρα πολύ καλό νούμερο και αντικατροπτίζει τους κόπους μηνών ή και ετών. Εύγε. Μακάρι και τα δικά μου sites να γνωρίσουν κάποτε τέτοια επιτυχία. :-?
Πιστεύω ότι είναι αρκετά καλά για μια σελίδα που δεν υπάρχει από πίσω της μια εταιρεία που χώνει λεφτά για διαφήμιση και αφίσες στους δρόμους.

Είμαι σίγουρος ότι και οι δικές σου σελίδες θα έχουν ανάλογη επιτυχία, μιας και ο κόσμος πάντα ψάχνει την ποιοτική ενημέρωση και τους ανθρώπους που του την δίνουν με μεράκι. Και η δικιά σου η σελίδα είναι σίγουρα μια από αυτές. :P
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CrackGR

Δημοσίευση από CrackGR » 13 Μάιος 2002 04:49

Egw pantws ZHLEYW!!!!!!!! Ante kai ton alo mhna 100.000 HITS!!!! John ena tha pw.... EISAI O PRWTOS!!!!! mia fwra eftasa ta 1500 hits se mia mera alla twra poia den yparxw!!!! barethika poia na mou kleinoun thn selida.... ...........
Kalh sou shnexia!!!!!!!
8) 8) 8) 8) :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μάιος 2002 10:43

Αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα για όσους ξεκινάνε μια σελίδα και τελικά τους βγαίνει και πηγαίνουν καλά.. τους κλείνουν την σελίδα.. ειδικά όταν βρίσκεσαι σε free host (όπως μας ανέφερε ένας φίλος πρόσφατα για τα geocities), αλλά όχι απαραίτητα μόνο αυτοί..

Το πρώτο κανονικό host που είχα, πριν τρία χρόνια, μόλις είχα φτάσει κι εγώ τα 1.500 άρχισε να μου κλείνει διάφορα cgi, χωρίς να μου έχει πει τίποτα..

Φυσικά δεν τους αδικώ.. γιατί αρχίζεις να χρησιμοποιείς πολύ bandwidth, ή τουλάχιστον περισσότερο απ' ότι αυτοί υπολόγιζαν ότι θα τους παίρνεις.. Γι' αυτό πριν κάνετε εγγραφή σε τέτοιες δωρεάν υπηρεσίες να διαβάζετε πάντα τους όρους χρήσης της υπηρεσίας.
- follow me @twitter

21century

Δημοσίευση από 21century » 04 Αύγ 2002 19:21

Να ευχηθουμε και σε ανωτερα διοτι το αξιζει πραγματικα..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες