τι κάνω λάθος?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
crossfire

τι κάνω λάθος?

Δημοσίευση από crossfire » 15 Ιουν 2004 02:11

Με τη αγορά ενός νέου laptop πίστευα πως δεν θα ήμουν αναγκασμένη να αντιμετωπίσω τα ίδια προβλήματα με έναν κανονικό υπολογιστή και δει τον παλιό μου. Όλα ωραία και καλά ως τη στιγμή που συνειδητοποίησα ότι δεν αναγνωρίζει ελληνικά σε ορισμένες λειτουργίες. Για παράδειγμα, στο control panel, στις επιπλέον εφαρμογές, εκεί που έχει το σηματάκι του mail και την επιλογή επεξεργασίας της λειτουργίας δεν μπορώ να καταλάβωτι λέει γιατί δεν το γράφει στα ελληνικά, ή μάλλον το γράφει απλά δεν αναγνωρίζει τη γραμματοσειρά...τι κάνω λάθος μου λέτε???? για να μην πω και για το scoop όπου αντιμετωπίζω το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όλοι όσοι είναι εκτός ελλάδος...δεν καταλαβαίνω τι γράφουν οι υπόλοιποι όταν γράφουν στα ελληνικά!!! PLEASE... HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-?

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

τι κάνω λάθος?

Δημοσίευση από aguila21 » 15 Ιουν 2004 06:57

Απο τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι δεν έχει οριστεί η Ελληνική γλώσσα ώς προκαθορισμένη (default).Μπορείς απο το control panel να την ορίσεις ως προκαθορισμένη ακολουθώντας τη διαδρομή:control panel->local region->καρτέλα general->(language settings for the system)greek->(your locale)greek-> και μετά πατάς το set default->υστερα πατάς Apply και οκ,και ρυθμίστηκαι.Αυτό τουλάχιστον στα windows 2000 αλλά δε νομίζω να έχει διαφορά στα xp που πιστεύω οτι έχεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες