[Review] Το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός (Πάολο Κοέλο)

Μια περιοχή για όλα τα είδη της έντυπης και διαδικτυακής Λογοτεχνίας και των αγαπημένων μας Κόμικς.

Συντονιστές: cdhyper, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 15 Ιουν 2004 23:26

Εικόνα
Τίτλος: Το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός
Συγγραφέας: Πάολο Κοέλο
Εκδόσεις: Λιβάνη
Σελίδες: ~160
Τιμή: 9,50€

Σύντομη περιγραφή
«Οι πολεμιστές του φωτός αναγνωρίζουν ο ένας τον άλλο από το βλέμμα. Βρίσκονται στον κόσμο, αποτελούν μέρος του κόσμου».
Μέσα από σύντομα, απλά, κι ωστόσο εμπνευσμένα κείμενα -ένα για κάθε μέρα, όπως κάναμε άλλοτε με τα στιχάκια των παλιών ημερολογίων-, ο Πάουλο Κοέλο μάς βοηθά να ανακαλύψουμε τον «πολεμιστή του φωτός» που κρύβουμε όλοι μέσα μας: εκείνον που ξέρει να εκτιμά το θαύμα της ζωής και να ακολουθεί με πίστη τον προσωπικό του μύθο.

Περιγραφή από fmayakos
Αυτό το βιβλίο δεν έχει γραφεί για να διαβαστεί ενιαίο, όπως τα μυθιστορήματα. Εξάλλου, ούτε γράφτηκε ενιαίο! Πρόκειται για ένα ανθολόγιο των σκέψεων του Πάολο Κοέλο (ή με σωστή πορτογαλέζικη προφορά: Πάουλιου Κουέλιου!) για τον πολεμιστή του φωτός.
Στην ερώτηση "Τι είναι ο πολεμιστής του φωτός;" η απάντηση δεν είναι εύκολη... Η δική μου άποψη (αφού διάβασα το βιβλίο) είναι πως ο πολεμιστής του φωτός μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε σύγχρονος άνθρωπος που ζει σαν ιππότης ή πολεμιστής (εξ ου και η μεσαιωνική αισθητική στον λόγο του Κοέλο). Είναι ο άνθρωπος που προσπαθεί να γίνεται μέρα με τη μέρα καλύτερος, κάνει φίλους, προσπαθεί να πετυχαίνει τους στόχους του, να αγαπάει και να αγαπιέται. Είναι ο σύγχρονος μαχητής! Και για να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο, το βιβλίο αυτό μας βοηθά με μικρές συμβουλές (χωρίς ίχνος διδακτισμού) που όλοι μας τις καταλαβαίνουμε και τις εκτιμούμε!
Το σημαντικότερο μειονέκτημα του βιβλίου είναι ότι η αποσπασματική του γραφή πολλές φορές φέρνει τον συγγραφέα σε αντιφάσεις.
Παρ' όλα αυτά, αξίζει να το πάρετε! Αφήστε το στο κομοδίνο δίπλα στο κρεβάτι σας και κάθε πρωί που ξυπνάτε διαβάστε μία σελίδα-απόσπασμα και προσπαθήστε να γίνετε ένας άξιος πολεμιστής του φωτός!

Βαθμολογία: 80 / 100

Zauriel

Δημοσίευση από Zauriel » 15 Δεκ 2004 03:08

Επίσης του ίδιου συγγραφέα "Το πέμπτο βουνό" είναι απο τα βιβλία που μένουν μέσα σου.

glou

Δημοσίευση από glou » 22 Μαρ 2005 11:31

den ton polisibatho re gmt ! poli paramu8akia mou fenodai ta vivlia tou....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Μαρ 2005 00:56

ναι... είναι κάπως γλυκούλικα... :P :P
αλλά είναι δύναμη στην αφήγηση.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

glou

Δημοσίευση από glou » 23 Μαρ 2005 10:06

kala nai einai arketa perigrafikos kai borw na pw oti dhmiourgei paneukola eikones sto mualo sou alla autes oi eikones einai outopikes kai kamia sxesh den exoun me thn pragmatikothta....makari na htan etsi ta pragmata !
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Μαρ 2005 18:36

Μα αυτός δεν είναι κι ένας από τους σκοπούς των βιβλίων;
Να σε ταξιδεύουν... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 23 Μαρ 2005 18:55

Εμένα μου άρεσε μόνο ο Αλχημιστής από τα βιβλία του. Το εγχειρίδιο δεν μου άρεσε καθόλου.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Μαρ 2005 23:37

εμένα το "Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα κι έκλαψα"
- follow me @twitter

smiley

Δημοσίευση από smiley » 27 Μαρ 2005 16:38

fmayakos έγραψε: Το σημαντικότερο μειονέκτημα του βιβλίου είναι ότι η αποσπασματική του γραφή πολλές φορές φέρνει τον συγγραφέα σε αντιφάσεις.
sinithismenos stis antifaseis, isos aftos na einai o simantikoteros logos gia na to agoraso...

dixos plaka... :wink:

fakida

Δημοσίευση από fakida » 15 Μαρ 2007 12:30

καταρχην δε συμπαθω πολυ τον κοελο αν και εχω διαβαση ολα του σχεδον τα βιβλια.
το εγχειριδιο με εκανε να διαβασα κ ολα τα υπολοιπα αλλα παραμενει ακομα πρωτο στη λιστα...
και για να το γενικευσω κ λιγο ο κοελο μεσα απο τα βιβλια τοθ θεωρω πωσ περναει μια σταση ζωησ..απλα πιο φωτεινη...γιατι οπωσ λεει κ ο πολεμιστησ του.......αν πιστευεισ στα θαυματα........αρχιζουν να συμβαινουν.δεν ειναι κακο να υιοθετησουμε αυτη τη σταση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες