Περί χιούμορ και κλειδωμάτων...

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 17 Ιουν 2004 10:46

Λόγω απουσίας αρκετών μηνών είχα άγνοια για το τι συνέβη στην περιοχή για την οποία είμαι «Υπεύθυνη». Σήμερα κάθισα και διάβασα όλα τα θέματα που κλειδώθηκαν. Και έχω να πω τα εξής:

1. Συμφωνώ με τον Γιάννη που τα κλείδωσε. Όπως προείπαν και άλλα μέλη όταν γίναμε όλοι μας μέλη αυτής της Κοινότητας αποδεχτήκαμε κάποιους όρους χρήσης, τους οποίους οφείλουμε να σεβόμαστε και να εφαρμόζουμε

2. Οι προσωπικές επιθέσεις σε άλλα μέλη αναδεικνύουν το επίπεδο (πολιτιστικό, κοινωνικό, πνευματικό) αυτών που προβαίνουν σε αυτές

3. Το Freestuff αριθμεί περί τα 4.500 μέλη. Μέλημα του «ιδιοκτήτη» είναι να έχει ευχαριστημένα τα 4.499 μέλη και όχι τον 1 που έχει διαφορετική άποψη για τα πράγματα

4. Διάβασα ένα επιχείρημα ότι δεν καταλαβαίνουμε το χιούμορ που κάνει κάποιος γράφοντας βωμολοχίες. Εδώ είναι και η μεγαλύτερη ένσταση μου. Πολλοί από εσάς γνωρίζετε ότι είμαι συνιδιοκτήτρια σε ένα από τα μεγαλύτερα χιουμοριστικά sites του ελληνικού διαδικτύου. Ουδέποτε κάναμε χιούμορ και ουδέποτε προσπαθήσαμε να βγάλουμε γέλιο χρησιμοποιώντας βωμολοχίες. Το θέμα χιούμορ είναι πολύ πιο σύνθετο και πολύπλοκο από τη χρήση βωμολοχίας. Είναι πηγαίο και αυθόρμητο

5. Άκουσα κατηγορίες για τον Γιάννη ότι είναι ηθικολόγος και κλειδώνει τα θέματα. Δεν είναι θέμα ηθικολογίας. Όταν έχεις αφιερώσει αρκετό από τον ελεύθερο χρόνο σου για να χτίσεις μία Κοινότητα όπως το Freestuff προσπαθείς να την κρατάς σε ένα υψηλό επίπεδο και δεν δέχεσαι σε καμιά περίπτωση να έρθουν μία χούφτα μέλη και να φέρουν τα πάνω κάτω. Στο φινάλε και επειδή αναφέρθηκε το επιχείρημα της «δημοκρατίας» έχω να πω πως στο δημοκρατικό πολίτευμα υπερισχύει η γνώμη και η βούληση των πολλών και όχι των λίγων. Ο Γιάννης όταν αναγκάζεται να κλειδώσει ένα θέμα δεν το κάνει γιατί αυτή είναι η δική του γνώμη αλλά γιατί είναι η γνώμη και η άποψη της πλειοψηφίας των μελών

Επομένως αγαπητοί διαφωνούντες θέλω να γνωρίζετε πως όποτε μα όποτε θα υπάρξει θέμα στο οποίο θα επιτίθεστε σε άλλα μέλη, θα κάνετε κακόβουλα σχόλια γι’ αυτά, θα κρίνετε τις πολιτικές, θρησκευτικές ή άλλες τοποθετήσεις τους, θα βωμολοχείτε, το θέμα θα ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ είτε από εμένα είτε από τον Γιάννη είτε από τους άλλους moderators της συγκεκριμένης περιοχής.

Και γι’ αυτούς που θα προλάβουν να διατυπώσουν την άποψη ότι είμαι ηθικολόγος, θεούσα, πουριτανή κ.λ.π. έχω να τους πω ότι δεν με ενδιαφέρει. Έχω μάθει να με ενδιαφέρει η άποψη των φίλων μου και των συνεργατών μου και όχι η άποψη κάποιου που δεν με έχει δει ποτέ στη ζωή του. Το ίδιο ισχύει και για τους περισσότερους από εμάς.

Άβαταρ μέλους
AGRI0GATOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGRI0GATOS » 17 Ιουν 2004 11:12

Έχω μάθει να με ενδιαφέρει η άποψη των φίλων μου και των συνεργατών μου και όχι η άποψη κάποιου που δεν με έχει δει ποτέ στη ζωή του. Το ίδιο ισχύει και για τους περισσότερους από εμάς.
ola kala vre elli alla egw kolisa edw :) egw exw pollous dixtiakous filous pou pote den vrethikame oute gia enan kafe kai exoume kanei polla meso internet (sinergasies , games , xavale , kai alla). min mas vazeis olous sto idio kazani :)

diorthoste me an kanw lathos kai den katalava egw kala.

gia ola ta parapano simfono apolita :)

to FreeStuff.gr exei gini tropos zwhs kai epikinonias gia olous mas 8)

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 17 Ιουν 2004 11:19

Απλά δεν διάβασες σωστά το συγκεκριμένο σημείο. Αναφέρομαι σε αυτούς που θα με χαρακτηρίσουν ως θεούσα, ηθικολόγο κ.λ.π. Αυτή η γνώμη δεν με ενδιαφέρει. Και εγώ έχω κάνει φίλους στο δίκτυο και έχω κλείσει συνεργασίες. Αλλά δεν αναφερόμουν σε αυτό το κομμάτι...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 17 Ιουν 2004 11:23

Σαν μέλος του freestuff συμφωνώ με τις θέσεις τόσο του Γιάννη όσο και της Έλλης

Άβαταρ μέλους
AGRI0GATOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGRI0GATOS » 17 Ιουν 2004 15:43

nai ok den uparxei thema diafonias.elli mou elises tin aporia :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Ιουν 2004 00:24

Τι ακριβώς θεωρείται βωμολοχία; Δηλαδή η λέξη "πούστης" ή "πουστιά" αν ειπωθεί κάτω από τις κατάλληλες γλωσσικές/νοηματικές συνθήκες δε μπορεί να παράγει πολύ περισσότερο γέλιο από μια κοινή "politically correct" λέξη;

Το χιούμορ είναι χιούμορ και απλώνεται πέρα από τις γλωσσικές εκφράσεις και λέξεις. Το να θεωρείτε "βωμολοχία" αυτά που καθημερινά χρησιμοποιείτε στον προφορικό λόγο είναι υποκρισία.

Για να τεκμηριώσω την άποψή μου ανοίξτε μια οποιαδήποτε κωμωδία του Αριστοφάνη να δείτε μπινελίκια που χώνει. Δεν το θεώρησε "κακό" τότε, πριν 2.500 χρόνια ο Περικλής και οι εκάστοτε κυβερνήσεις. Θα το θεωρήσουν σήμερα οι διαδικτυακοί moderators;

Για να συνέλθουμε λίγο. Πολύ Αβραμόπουλοι έχουμε μαζευτεί σε αυτή τη χώρα μη χέσω.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 18 Ιουν 2004 01:58

Καλά λέει ο cdhyper Εικόνα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Οι διαφωνίες μέσα σε ένα forum -και γενικότερα- είναι χρήσιμες για αυτοκριτική και βελτιώσεις οπότε είναι καλό να υπάρχουν ... αυτός ειναι και ο λόγος του forum .... NA ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙ ο καθένας την άποψη του.

Αλλιώς άμα όλοι είχαμε την ίδια άποψη ποιος ο λόγος να την εκφέρουμε :wink: :wink:

Αρκεί ο τρόπος που την διατυπώνουμε να μην ξεπερνά κάποιες βασικές αρχές λειτουργείας του. :idea:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Drizzt την 18 Ιουν 2004 10:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
AGRI0GATOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGRI0GATOS » 18 Ιουν 2004 10:30

e min ksefeugoume.ama einai re paidia na aexisoume oloi na rixnoume mpinelikia.stin eksw zwh mporei na hmaste me mia vrisia sto stoma alla edw mesa mporoume na kratisoume ena epipedo.

to na xosw mpinelikia edw mesa einai poli eukolo alla apofeugw na pw akoma kai tin leksi mamakia mlk kai ta sinafi giati apla sevome ton kosmo pou einai edw mesa kai milaw opos tha tou milouse kai ama ton evlepa mprosta mou.

apla ta pragmata

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 18 Ιουν 2004 10:43

Το παραπάνω παράδειγμα με την μύγα είναι χιούμορ .... φαντάζομαι ότι στους περισσότερους θα έχει έρθει μέσω email από κάποιο γνωστό ... και φαντάζομαι επίσης να είπανε τι σκέφτηκε ο "άτιμος"

Αλλά εδώ ... ταιριάζουν ένα από τα δυο πράγματα ή και τα δυο

Όποιος έχει την μύγα ... μυγιάζεται.... κτλ
ή
Μερικοί δεν έχουν χιούμορ

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 18 Ιουν 2004 11:43

Tο θέμα δεν είναι οι ίδες οι λέξεις, είναι ο τρόπος που χρησιμοποιούνται, αρκεί αυτό βέβαια να είναι ξεκάθαρο.
Όταν πεις τη λέξη πουστιά δεν μπορώ εγώ να το θεωρήσω βωμολοχία αν ειπωθεί με τρόπο που δεν αποτελεί προσβολή.
Πόσοι από εσάς όταν βλέπετε κάποιο φίλο σας λέτε 'ρε μαλάκα' τελείως φιλικά χωρίς παρεξηγήσεις; Ενταξει, αυτό στο γραπτό λόγο δεν γίνεται γιατί δεν είναι ξεκάθαρο το τι ενοείς, όμως το λέω για παράδειγμα που μια λέξη μπορεί να μην αποτελεί βωμολοχία αν δεν την χρησιμοποιείς αρνητικά.

Άβαταρ μέλους
Krits
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Krits » 18 Ιουν 2004 12:20

Paidia einai duskolo na diatupwsoume polles fores to xrwma kai ton tono autwn pou theloume na poume se grapto logo....Exw zisei egw polles pareksigiseis se proswpiko epipedo apo asteies bomwloxeies!!!Loipon pisteuw oti kalo einai na apofeugoume tetoies ekfraseis kathws mporei na uparksei problima kleidwmatos-pareksigisis...Den xaraktirizoume kanenan "xwriati" i "apolitisto"an tuxon brizei...kai egw ta idia kanw!Einai kalo na exoume mia filiki prosegisi se orismena themata alla an den eimaste sigouroi gia auta pou grafoume(an tuxon kapoios to parei alliws),na ta grafoume,alla me pio semno kai filiko tropo!!
me sebasmo...

pantofla

Δημοσίευση από pantofla » 18 Ιουν 2004 12:59

...μονο σεξ στη χωρα που γινεται πολτικως ορθη...
Ας πει λοιπον την αποψη της κι η παντοφλα που ισως επαιξε καποιο λογο για να ανεβει αυτο το θεμα.
1. η αγαπητη εκδοτις χιουμοριστικου περιοδικου η κατι τετοιου, παραβλεπει οτι το θεμα δεν ηταν μονον το χιουμορ. Τα θεματα κλειδωθηκαν μονο και μονο γιατι επανεφεραν το ερωτημα, που "σταματαει η ελευθερια εκφρασης". Τα θεματα περι κανονισμων παρακολουθησης ολυμπιακων αγωνων και η σχεση τετοιων κανονων με ολους αυτους τους μικρο-κανονες που μεσω νετ μπαινουν στη καθημερινη μας ζωη. Οταν στο εισητιριο του ταδε αγωνα αναφερεται οτι αποδεχεσαι πως θα σε πεταξουν εξω αν ενοχλεις, δεν φανταζεσαι πως ενοχληση μπορει να θεωρησει ο καθε ιδιωτικος μπατσος (κατι σαν °operatoτ° ας πουμε) ο,τιδηποτε ο ιδιος δεν γουσταρει...το οτι για παραδειγμα κοιτας τη γκομενιτσα που και ο ιδιος γουσταρει (βρισκει τοτε μια δικαιολογια, οτι ταχα εβρισες εναν παικτη)...Αυτα βεβαια ειναι θεωρια, ομως δια της υπερβολης στο παραδειγμα μπορει κανεις να παρει μια ιδεα για το πως οι φαινομενικα αθωοι κανονες γινονται οπλο εξουσιας στα χερια ανθρωπου με θρασος ειτε με αυταρχικη νοοτροπια. Το οτι φωναξες δυνατα καρτα τον μπατσο φυλακα μπορει να ειναι αιτια ενοχλησης...οπως και το οτι μονολογησες "οχι ρε πουστη μου" ...
2. οσον αφορα την παντοφλα και την κοντρα με τους μπατσο-φυλακες ηθικης, το θεμα ξεκινησε απο τον ιδιο τον πολυ και βαρυ cordis (ιδιοκτητη).
Η παντοφλα ειχε μπει με ενα καπως επιθετικο σχολιο στο θεμα τρωικου πολεμου, λεγοντας "ρε που σας ψαρεψανε ολους εσας", οχι απο υπεροψια, αλλα γιατι εχει βαρεθει τους ελληναραδες που χωρις να ξερουν τα βασικα της ελληνικης ιστοριας/προιστοριας ξαφνικα εκφραζουν διαφορες αποψεις που περισσοτερο προσβαλλουν παρα υπερασπιζονται αυτο που θα επιθυμουσαν να υπερασπισουν. Το 3-4 γραμμων σχολιο της παντοφλας ανεφερε " το χολιγουντ παραγει μαλακιες". Για τη φραση αυτη δεχτηκε παρατηρηση απο τον ιδιοκτητη, κατω απο το δικο της σχολιο. Κι ενω η παντοφλα ουτε ειχε απαντησει ουτε ειχε ασχοληθει, την ιδια παρατηρηση περι ευπρεπους συμπεριφορας βρηκε και στη θυριδα. Παραλληλα, εκεινες τις ημερες η παντοφλα απο πληξη ειχε ανεβασει ενα θεμα κενο ουσιαστικα περιεχομενου, οπου ελεγε "γραψτε την αποψη σας, αρκει αυτη να οδηγει σε αντιπαραθεση και συγκρουσεις". Καποιος ευαισθητος με αβαταρ σημα της μπαοκαρας διαμαρτυρηθηκε, και το θεμα που ετσι κι αλλοιως κανεις δεν ειχε προσεξει, σβηστηκε ("κατα λαθος" κατα τον ιδιοκτητη)...
Η σειρα αυτων των δειγματων αυταρχικης συμπεριφορας εφερε την παντοφλα να κανει παραλληλισμους μεταξυ διαφορων φαινομενικα ασχετων περιπτωσεων για να δειξει οτι ολα αποτελουν μερος της ιδιας γενικης πολιτικης περι σαβουροποιησης της ιδεολογιας και μπατσο/ρουφιανοποιησης του μεσου πολιτη.
Το νετ σε πολλες μορφες ρου, και μαζι το freestuff και ισως ολοι οι αλλοι χωροι "εκφρασης" ειναι γραναζι αυτης της μηχανης παραγωγης ομοιομορφα σκεπτομενων ατομων και ομοιομορφα εκφρασμενης ομοιας γνωμης.
3. οταν αυτο ειναι συμφερον, ξαφνου οι ιδιοκτητες θυμουνται τα 4 και 5000 μελη της κοινοτητας, διχως ομως να μας λενε καθε ποτε εμφανιζονται στο χωρο τα πολυαριθμα αυτα μελη που αποτελουν την καθως πρεπει πλειοψηφια που πληγωνεται απο την αηθη παντοφλα και αλλες παντοφλες που πιθανον γραφουν καπου καπου ενα σχολιακι. Η παντοφλα δηλωνει απολυτως μη φανατικη του χωρου, και δεν ντρεπεται επειδη δεν γραφει 6 και 7000 σχολια ... Καποιοι ομως την κατηγορησαν ως περαστικη απο δω που δεν προσφερει τιποτα.Ειναι οι ιδιοι που θεωρουν μελη οσους καπως/καποτε εκαναν μια εγγραφη και μετα δεν ξαναφανηκαν.
4. Ενω λοιπον ο κορδις προκλητικα κλειδωσε θεμα δηλωνοντας οτι περιεχει αισχρολογιες, η παντοφλα τον προκαλει να αναφερει ποια ειναι η αισχρολογια. Τα θεματα της παντοφλας που κλειδωθηκαν, ειχαν ολα ως αντικειμενο την ελευθερια του λογου. Οταν επιτηδες εγραψε ενα ασχετο περι καυτης ερωτικης νυχτας, το θεμα παρεμεινε ανοιχτο...
Θα σας δω και παλι στο γκουανταναμο του ιντερνετ... a rivederci

Άβαταρ μέλους
ELISA

Δημοσίευση από ELISA » 18 Ιουν 2004 13:58

Δεν υπάρχουν βρώμικες λέξεις , ΜΟΝΟ ΒΡΩΜΙΚΑ ΜΥΑΛΑ...
Οσο γιά το μανιφέστο της "υπεύθυνης" , μάλλον σε "ανεύθυνη" έκθεση απαγορεύσεων παραπέμπει!!! :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 18 Ιουν 2004 14:46

:o :o

Πώς???

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 18 Ιουν 2004 15:05

Προβληματίζομαι συχνά.... Όταν κάποιος υποστηρίζει ότι έχει ανοιχτό μυαλό, μήπως εννοεί ότι μπαίνει πολύς αέρας και του ανακατεύει τις σκέψεις;

Αγαπητή παντόφλα, τί σχέση έχει η επαναναφορά των θέσεων σου (ολυμπιακούς,ρουφιάνεμα,κλπ), που πραγματικά είναι άσχετες με το θέμα που συζητάμε εδώ (εδώ λέμε τί εννοούμε ως χιούμορ και κατά πόσο oι βρισιές εκφράζουν το χιούμορ);
ο καθε ιδιωτικος μπατσος (κατι σαν °operatoτ° ας πουμε)
To ότι για να περιγράψεις τον μπάτσο, χρησιμοποιείς (με ειρωνικό ύφος πιστεύω)έναν όρο του internet (έτσι δεν το εννοείς; ) δεν σε ανησυχεί; Ξέρεις, η αληθινή ζωή δεν είναι μπροστά στην οθόνη! Και αυτό το λέω γιατί συνήθως ως παράδειγμα επεξήγησης χρησιμοποιούμε σημεία του "real life".

Προσωπικά θυμάμαι δύο περιπτώσεις που επιχειρηματολόγησα σε αυτό το forum και απάντηση δεν πήρα!

Συμφωνώ πως ο γραπτός λόγος δεν "χρωματίζεται" και είναι εύκολο να παρεξηγηθούν τα λεγόμενα κάποιου.

Επίσης ναι, βριζόμαστε στα πλαίσια μιας παρέας! Μόνο που εδώ αν βριστούμε στα πλαίσια της παρέας, ξεχνάμε πως μας "ακούνε" και άλλοι που δεν είναι στην παρέα μας (πχ νέα μέλη). Και δεν πιστεύω πως όταν μπαίνετε σε μια νέα παρέα, με το που σας συστήνουν, εσείς αρχίζετε να βρίζετε!

Κάποιες λέξεις που τυπικά θεωρούνται βρισιές, υπο συγκεκριμένες εκφραστικές εκφάνσεις, είναι παράγοντες του χιούμορ! Αλλά αν το όλο κείμενο ενός post είναι αρνητικού/επιθετικού/κλπ ύφους, η οποιαδήποτε βρισιά χάνει οποιαδήποτε χιουμοριστική διάστασή της!

Και στο κάτω κάτω δείτε το ως πρόκληση:
Οι γυναίκες προτιμούν τους άντρες με χιούμορ, αλλά ξετρελλαίνονται με αυτούς που "χιουμορίζουν" χωρίς να βρίζουν! Τόσες λέξεις έχει η γλώσσα μας και είναι τόσο ευέλικτη συντακτικά!

Εν κατακλείδι:
Το χιούμορ είναι πολυδιάστατο και σαφώς περιέχει και τις υβριστικές λέξεις σε κάποιες εκφάνσεις του, αλλά στον γραπτό λόγο οι ιδιαιτερότητες της έκφρασης χάνονται.
Αν θέλετε να κάνετε χιούμορ και να συμπεριλάβετε και κάποιες βρισιές, κάν'τε το ελεύθερα, αλλά να είστε σίγουροι ότι ξέρετε πώς να εκφράζεστε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες