Περί χιούμορ και κλειδωμάτων...

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
pantofla

Δημοσίευση από pantofla » 18 Ιουν 2004 15:40

...αλλα και τα λεγομενα προσβλητικα και ενοχλητικα σχολια στα οποια αναφερθηκε ο ελλι.
Το real life ειναι ορος που κατα κορον χρησιμοποιουν οι παθιασμενοι με το νετ, ισως για να ξυπνησουν τον ιδιο τον εαυτο τους.Οσο για το αν οι διαφοροι κανονες και περιορισμοι που μας επιβαλλονται εχουν σχεση η οχι με το θεμα, ειναι δικη σου αποψη...Ξερεις, κατι παιδακια θεωρησαν οτι η εκθεση με θεμα τα αδεσποτα ηρτταν "εκτος θεματος" θεωρωντας προφανως οτι στην κοινωνικη ευαισθησια υπαρχουν πεδια εντος και πεδια εκτος θεματος...οπου εκτος μαλλον ειναι αυτα που σε βαζουν να σκεφτεις.
Το αν ο moderator,operator κλπ ειναι η οχι μπατσος του νετ, ειναι δικη μου αποψη, κι εσυ απλως διαφωνεις. Ειναι περιττο να προσπαθησω να σου αποδειξω ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ, αφου δεν εχεις σκοπο να το αποδεχτεις, εκ των προτερων. Περιεργο ομως, πως με παροτρυνεις να μην συγχεω τον νετ με την πραγματικη ζωη, μα οταν εσενα σε συμφερει, το κανεις ΑΜΕΣΩΣ...Ετσι ας πουμε μας λες οτι ειμαστε μεν μια παρεα οπου μπορει να σου ξεφυγει ενα "αντε ρε μαλακα", αλλα μας βλεπουν κι αλλοι, που σκεπτονται "πω πω τι κακα παιζακια ειναι αυτα, ολο κακα λογια λενε!!!" .Και δε μου λες φιλαρακο, αφου ο,τι γινεται εδω δεν ειναι πραγματικη ζωη, τοτε γιατι ολα τα κρινεις με κριτηρια πραγματικης ζωης??? Αφου ο moderator δεν ειναι μπατσος γιατι κατα τη γνωμη σου μπατσοι υπαρχουν μονο στην πραγματικη ζωη, τοτε η παρεουλα που τα λεει γυρω απ το pc, γιατι να ειναι πραγματικη??? Γιατι να θιγονται καποια μελη απο το τροπο που μιλανε αλλα μελη, αφου αυτο ειναι χαρακτηριστικο της πραγματικης ζωης??
Oπως βλεπεις λοιπον, ο τροπος με τον οποιο εσεις οι διαφοροι opero-moderators πατε να μας επιβαλετε τον ενα και μοναδικο τροπο εκφρασης και και σκεψης, δεν ειναι καθολου ασχετος με τον τροπο που η εξουσιαστικη ελιτ παει να μας επιβαλει τον ενα και μοναδικο τροπο συμπεριφορας, οπως ακριβως αναγραφεται πανω στα εισητιρια των ολυμπιακων αγωνων...Οπως ακριβως κυλαει το πραγμα, σε λιγο καιρο θα απαγορευονται τα συνθηματα και οι ιαχες κατα τη διαρκεια των αγωνων για να μην "προσβαλλεται ο αντιπαλος", και ισως επιβληθει ο πανηγυρισμος με αναταση του χεριου και διχως φωνες...Οπως εδω το χιουμορ πρεπει να περιεχει οσο το δυνατο λιγοτερες η και καθολου κακες λεξεις...
ΥΓ. Επισης εισαι σεξιστης/ρατσιστης γιατι προεξοφλεις οτι το χιουμορ ειναι τροπος για να ριξεις γυναικες, επομενως αν αυτες θελουν κατι καυτο, τοτε ας παει και το παλιαμπελο, να επιτρεψουμε και τα βρωμολογα...Αλλα αφου μαλλον οι γυναικες δεν τα θελουνε, ας τα κοψουμε.
Εχουμε λοιπον το συμπερασμα οτι με οσα εγραψες απευθυνεσαι μονο στους αντρες...δεν συμβουλεψες τις γυναικες πως να κανουν χιουμορ!!!!

Άβαταρ μέλους
AGRI0GATOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGRI0GATOS » 18 Ιουν 2004 15:46

pantofla se pia organosi anikis? hahaahaha :P : P

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 18 Ιουν 2004 15:47

Είμαι ένοχος! Το παραδέχομαι!
Παρακαλώ να μην μου αναγνωριστεί κανένα ελαφρυντικό!
Ρίχ'τε με στα λιοντάρια!
Οικιοποιηθείτε την περιουσία μου!
Διαγράψτε με από παντού!
Έχω ατιμάσει το έθνος, το ανθρώπινο είδος!
Είμαι ένα τίποτα!

pantofla

Δημοσίευση από pantofla » 18 Ιουν 2004 16:54

...αλλα τα πιρανχας δεν εχουν προβλημα με τους moderators.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 18 Ιουν 2004 19:13

E, τότε ρίξ'τε με στα πιράνχας! Δεν θα έχουν πρόβλημα να με φάνε! ;)

Άβαταρ μέλους
AGRI0GATOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGRI0GATOS » 18 Ιουν 2004 20:06

/ame afieroni ston pantofla to tragoudi 'ta senaria ola einai pithana' kai gia auto kai den kolame pouthena :roll:

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YTC » 19 Ιουν 2004 04:04

Ρε παντόφλα να με συγχωρείς κιόλας, δεν είχα διάθεση να γράψω σε κανένα από όλα αυτά τα posts περί "παντόφλας" γιατί οκ δεν γράφω και κάθε μέρα στο fs και μπορεί κάποιος να πει "εσύ που κολλάς;" και με το δίκιο του. Αλλά τόσες φορές που έγραψες και ξαναέγραψες για αυτό το πράμα, ε δεν γίνεται και ο πιο άσχετος με το θέμα παραξενεύεται. Θα έλεγε κανείς οτι πραγματικά κυνηγάς την ουρά σου αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η έκφραση. Με λίγα λόγια ξεκόλα από τη ζωή σου, και ασχολήσου με κάτι πιο σοβαρό από το να λογομαχείς σκόπιμα με αγνώστους στο internet.

Όσο για το ίδιο το θέμα: Αν είναι δυνατόν ρε γαμώτο :P Σου έχουν εξηγήσει 40 άτομα το γιατί και πως και εσύ ακόμα ποστάρεις κάτι δοκίμια με τις απόψεις σου. Αν ο καθένας αρχίσει να γράφει έστω και στο χαλαρό υφάκι "μ******ες" και διάφορα άλλα απλά θα πέσει το επίπεδο του forum. Δεν σε ξέρω προσωπικά και μπορεί να μην είναι έτσι, αλλά βγάζεις προς τα έξω εικόνα άσχημη και ενοχλητική. :-?

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 20 Ιουν 2004 09:46

Βρε παιδιά όπως είπε και η Έλλη. Υπάρχουν μερικοί κανόνες που ΑΜΑ θέλουμε τους δεχόμαστε για να γίνουμε μέλη. Δεν μας υποχρεώνει κανείς. Αυτοί οι κανόνες υπάρχουν για να υπάρχει ένα σταθερό επίπεδο έκφρασης που όσο γίνεται να ταιριάζει σε όλους. Είναι αλήθεια ότι δεν συμφωνούν όλοι με όλους - και αλοίμονο αν γινόταν αυτο άλλωστε - αλλά όπως είπε κάποιος το θέμα είναι ο τρόπος έκφρασης του καθενός. Αν εγώ πω μια λέξη, εξαρτάτε και από τον άλλον για το πως θα το λάβει. Αν έχει βρώμικο μυαλό (όπως πολύ σωστά είπε η Ελίζα) τότε μπορεί να καταλάβει κάτι άλλο από αυτό που ήθελα να πω εγώ εξαρχής. Όμως από την άλλη, αυτό σημαίνει ότι μπορώ να λέω ότι κουφό θέλω; Ο Krits στο post του ανέφερε ένα πολύ σωστό λόγο που μπορεί να γίνουν παρεξηγήσεις:
Paidia einai duskolo na diatupwsoume polles fores to xrwma kai ton tono autwn pou theloume na poume se grapto logo....
...Και το συμπέρασμα του ήταν επίσης σωστό:
Loipon pisteuw oti kalo einai na apofeugoume tetoies ekfraseis kathws mporei na uparksei problima kleidwmatos-pareksigisis...
Και
an den eimaste sigouroi gia auta pou grafoume(an tuxon kapoios to parei alliws),na ta grafoume,alla me pio semno kai filiko tropo!!
Πιστεύω ότι οι περισσότεροι από μας κάτι τέτοιο έχουν στο μυαλό τους όταν γράφουν στα φόρουμ. Που είναι το πρόβλημα λοιπόν; Όποιος θέλει σκέφτεται έτσι, όποιος θέλει σκέφτεται αλλιώς.

E, τότε ρίξ'τε με στα πιράνχας! Δεν θα έχουν πρόβλημα να με φάνε!
Τα πιράνχας μπορούν να ζήσουν με με άλλους είδους τροφή. Εσένα σε θέλουμε εδώ! (Έπειτα ποιος τρέχει στην νότια Αμερική; Ξέρεις πόσο κοστίζουν τα εισιτήρια σήμερα;;; :kaloe:)
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 20 Ιουν 2004 12:43

Μαύρα κοράκια
Ασπρα κοράκια
Κοκκινα κοράκια
ποιο να πρωτοδιαλέξω δεν ξέρω

...

Ποιητής Φανφάρας

Ταιριάζει πιστεύω στην όλη υπόθεση :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 21 Ιουν 2004 10:14

cdhyper έγραψε:Τι ακριβώς θεωρείται βωμολοχία; Δηλαδή η λέξη "πούστης" ή "πουστιά" αν ειπωθεί κάτω από τις κατάλληλες γλωσσικές/νοηματικές συνθήκες δε μπορεί να παράγει πολύ περισσότερο γέλιο από μια κοινή "politically correct" λέξη;

Το χιούμορ είναι χιούμορ και απλώνεται πέρα από τις γλωσσικές εκφράσεις και λέξεις. Το να θεωρείτε "βωμολοχία" αυτά που καθημερινά χρησιμοποιείτε στον προφορικό λόγο είναι υποκρισία.

Για να τεκμηριώσω την άποψή μου ανοίξτε μια οποιαδήποτε κωμωδία του Αριστοφάνη να δείτε μπινελίκια που χώνει. Δεν το θεώρησε "κακό" τότε, πριν 2.500 χρόνια ο Περικλής και οι εκάστοτε κυβερνήσεις. Θα το θεωρήσουν σήμερα οι διαδικτυακοί moderators;

Για να συνέλθουμε λίγο. Πολύ Αβραμόπουλοι έχουμε μαζευτεί σε αυτή τη χώρα μη χέσω.
Καταρχήν μην χέσεις γιατί θα βρωμίσει εδώ μέσα :P

Κατά δεύτερον ο όρος βωμολοχία είναι και αντικειμενικός και υποκειμενικός. Υπάρχουν οι κλασικές λέξεις βρισιές που θεωρούνται βωμολοχίες αλλά όμως μπορούν να χρησιμοποιηθούν και μεταφορικά π.χ.

Γειά σου ρε μαλάκα = Καλημέρα
Μα καλά μαλάκας είσαι ρε μαλάκα; = Είσαι τρελλός;
Εκανα μαλακία = Έκανα χαζομάρα

κλπ κλπ

Το να επιλέγω στη ζωή μου τι θέλω να ακούω και τι όχι δεν σημαίνει ότι μπορώ να χαρακτηριστώ ως πουριτανή, ηθική, φασίστρια, οτι αφαιρώ το δικαίωμα λόγου κάποιου. Το να μην θεωρώ αστείο να ακούω ή να διαβάζω να γράφει τέτοιου τύπου εκφράσεις είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου.

Δεν φίμωσε κανείς κανέναν εδώ μέσα. Έγιναν συστάσεις οι οποίες αγνοήθηκαν. Εσύ ειδικά που είσαι moderator θα έπρεπε να το δεις το θέμα πιο σφαιρικά.

Τέλος το παράδειγμα που έφερες με τον Αριστοφάνη είναι άτοπο. Μην τρελλαθούμε κιόλας. Υπάρχει σύγκριση μεταξύ αυτών που έγραφε ο Αριστοφάνης με αυτά που γράφει η Pantofla; Ελεος

Και για να κλείσω θα πω το εξής. Οπως στην καθημερινή μας ζωή όταν βρισκόμαστε σε μία παρέα και ξενερώνουμε την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια έτσι και εδώ. Οποιος νομίζει ότι φιμώνεται, ότι πνίγεται, ότι καταπιέζεται μπορεί όποια στιγμή θέλει να αποχωρήσει. Δεν κρατάμε κανέναν δεμένο

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 21 Ιουν 2004 10:17

pantofla έγραψε: Το real life ειναι ορος που κατα κορον χρησιμοποιουν οι παθιασμενοι με το νετ, ισως για να ξυπνησουν τον ιδιο τον εαυτο τους.
Το ποιός είναι παθιασμένος με το δίκτυο φαίνεται από αυτά που γράφουμε και από το πως συμπεριφέρεται κανείς εδώ μέσα.

Άβαταρ μέλους
maloudenio

Δημοσίευση από maloudenio » 21 Ιουν 2004 14:17

EneMe έγραψε:
Είμαι ένα τίποτα!
Τι είναι η ζωή;Τι είναι ο άνθρωπος;
ένα τίποτα! :P :P :P

:brushteeth: :o :whistle: :hammer: :hammer: :callme: :kaloe: :myeye: :myeye: :violi: :violi: :violi: :violi: :violi:
Και όμως... τα γαϊδούρια πετάνε!!

Άβαταρ μέλους
matakia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από matakia » 24 Ιουν 2004 02:03

εδώ αλλάζει το πράγμα πιπινάκο :p :p

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες