mambo portal

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alessandro

mambo portal

Δημοσίευση από alessandro » 18 Ιουν 2004 17:49

Γνωρίζει κανείς απο την εφαρμογή mambo portal για να με βοηθήσει σχετικά με την ρύθμισει των Ελληνικών??

ManosWdd

mambo portal

Δημοσίευση από ManosWdd » 18 Ιουν 2004 19:29

Έχω πολύ καιρό να το δω. Δεν ξέρω αν θες να το ψάξω ευχαρίστως και να σου πω. Αύριο κιόλας μπορώ να σου απαντήσω.

Ελληνικά υπάρχουν για το Mambo ?

(Βάλε xoops :D Σου παρέχω όσο support θες για το xoops :P )

Όλα αυτά αν κάποιος άλλος εδώ δεν το έχει χρησιμοποιήσει το mambo.

Περιμένω απάντηση σου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από Serpatinas » 18 Ιουν 2004 19:44

Το FlashMob έχει στηθεί πάνω σε mambo (θελεί όμως ακόμα δουλειά...)

Μερικά Ελληνικά site που το έχουνε

FlashMob.gr
PAS.gr
Sday.gr

Αν θες και άλλα στείλε ένα pm :wink:

Για να ελληνικά μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο απο εδώ αφού πριν έχεις κάνει register και login στο MamboPortal.com
Αγ
Ρούχα στο DRESS

Άβαταρ μέλους
alessandro

mambo portal

Δημοσίευση από alessandro » 19 Ιουν 2004 04:03

ManosWdd έγραψε:Έχω πολύ καιρό να το δω. Δεν ξέρω αν θες να το ψάξω ευχαρίστως και να σου πω. Αύριο κιόλας μπορώ να σου απαντήσω.

Ελληνικά υπάρχουν για το Mambo ?

(Βάλε xoops :D Σου παρέχω όσο support θες για το xoops :P )

Όλα αυτά αν κάποιος άλλος εδώ δεν το έχει χρησιμοποιήσει το mambo.

Περιμένω απάντηση σου.
Φίλε μου σε ευχαριστώ που μου απάντησες
Ειμαι αυτοδίδακτος χωρίς πολλές γνωσεις και οτι φτιαχνω το φτιάχνω απο μεράκι και μόνο
Δουλευω απο τις 07.00 μέχρι 16.00 σε τράπεζα είμαι 42 χρονων πατέρας δύο αγοριών και τα βράδια οταν το σπιτι ησυχάση ,περνάω λίγες ώρες με τον υπολογιστή μιας και η τηλεοραση δεν μου αρέσει

Με την php γνωρίστικα πριν απο ενα χρόνο ακριβώς
Μέχρι τότε δεν ηξερα απολυτως τίποτα.
Γνώρισα το nuke αλλα δεν μου αρέσει γιατι είναι χαοτικό.
Το mambo είναι πολύ όμορφο και φιλικό
Το αιώνιο πρόβλημα όμως είναι τα Ελληνικά παντα!!!
Σαν γλώσσα υπάρχει και τοπικα στο P/C μου δουλεθει αψογα.
Οταν όμως προσπαθησα να κάνω και το ίδιο στον server ου θέλω να φτιαξω το site μου εβγαλε τα παρακάτω μηνύματα

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/arachova/public_html/portal/language/greek.php:394) in /home/arachova/public_html/portal/classes/mambo.php on line 442

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/arachova/public_html/portal/language/greek.php:394) in /home/arachova/public_html/portal/index.php on line 167

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/arachova/public_html/portal/language/greek.php:394) in /home/arachova/public_html/portal/index.php on line 168

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/arachova/public_html/portal/language/greek.php:394) in /home/arachova/public_html/portal/index.php on line 169

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/arachova/public_html/portal/language/greek.php:394) in /home/arachova/public_html/portal/index.php on line 170

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/arachova/public_html/portal/language/greek.php:394) in /home/arachova/public_html/portal/index.php on line 171

Αυτα εμφανίζονται στην κεντρική σελίδα οταν επιλέγω σαν γλωσσα τα Ελληνικά

Αυτά !
Σου γράφω ωρα 04.00 ξημερώματα Σαββάτου περιμένοντας να δω ποσο πυρετο έχει ο μικρος μου γιος που είναι άρρωστος
Για να καταλάβεις !!!!

Σε ευχαριστώ και περιμένω
Αλέξανδρος

ManosWdd

mambo portal

Δημοσίευση από ManosWdd » 19 Ιουν 2004 04:33

Βασικά και εγώ θα μπορούσα να είμουν παιδί σας! Εγώ είμαι 16 και ασχολούμαι λιγότερο από χρόνο με το όλο θέμα, αλλά γνωρίζω πολύ καλά τα περισσότερα scripts styl nuke-xoops-mambo. Μέσα από αυτά ξεκίνησα και η μεγάλη μου χαρά ήταν αν θα πετύχει το install τους!

Θα δω για το mambo αύριο με το καλό επειφή πήγε αργά και δεν κατάλαβα πως πέρασε η ώρα μεταφράζοντας το xoops..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

mambo portal

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Ιουν 2004 07:49

Loipon tha pate (den mou paei na miliso ston eniko... tha mporousate na eiste pateras mou kai mena!) sto arxeio language/greek.php kai sto telos tha svisete mia keni grammi pou exei meta to ?>

eliasan
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από eliasan » 28 Ιουν 2004 00:59

Ελληνικά για το mambo καθώς και για διάφορα modules και components μπορείς να βρείς στο http://mosforge.net/projects/greek/. Αυτό είναι ένα project που ξεκίνησα εγώ μαζί με την yanna στο mosforge. Με χαρά θα θέλαμε να δούμε και άλλους φίλους να συμμετέχουν σε αυτή τη προσπάθεια. Τα Ελληνικά που διανέμονται με την επίσημη διανομή του mambo δεν λειτουργούν σωστά. Στο http://mosforge.net/projects/greek/ θα βρεις μία διανομή που δουλεύει σωστά!

Όσον αφορά το πρόβλημά σου με τα μηνύματα σφάλματος που παίρνεις από την php, οφείλονται στο αρχείο configuration.php.

Αναλυτικότερα, το συγκεκριμένο αρχείο πρέπει να τελειώνει με ?> και μετά να μην ακολουθεί τίποτα ούτε κενό (space) ούτε (enter).

Σε αντίθετη περίπτωση λαμβάνεις αυτά τα μηνύματα.

Η συμπεριφορά αυτή του configuration.php, είναι συνηθισμένο φαινόμενο μετά από άνοιγμα του μέσω του editor κάποιου control panel. Με το κλείσιμο του αρχείου οι editors αυτοί προσθέτουν μία νέα γραμμή που δημιουργεί και όλα τα προβλήματα.

Ελπίζω να βοήθησα
Ηλίας Αντωνόπουλος

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από guesswho » 28 Ιουν 2004 01:15

μπορεί κάποιος με δύο σειρές να μου αναφ΄ρει τι δυνατότητες έχει το mambo?

ManosWdd

mambo portal

Δημοσίευση από ManosWdd » 28 Ιουν 2004 02:15

Τις κλασικές ενός portal!! Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν έχει πολλά modules...(λογικά)
Εικόνα

eliasan
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από eliasan » 28 Ιουν 2004 08:21

Λυπάμαι που θα διαφωνίσω, αλλά το mambo είναι κάτι παραπάνω από ένα ακόμα portal. Θα συμφωνίσω ότι σε πολλά του σημεία μοιάζει, ειδικά στο layout των σελίδων που χρησιμοποιούν οι περισσόετροι χρήστες, αλλά εκεί νομίζω ότι τελειώνουν οι ομοιότητες.

Μερικά από αυτά που χαρακτηρίσουν το mambo είναι:
  • Προσανατολισμός στη δημιουργία σελίδων περιεχομένου html, όχι άρθρων.
    Αρκετά components και modules, όχι τόσο πολλά όσα σαν του nuke.
    Ευκολία στη χρήση templates.
    Ευκολία στην ενσωμάτωση των modules, components, templates και languages σε αυτό.
    Πολύ ισχυρή και ενεργή κοινότητα χρηστών και developers.
    Υποστηρίζεται από μία Αυστραλιανή εταιρεία, η οποία διαθέτει και μία αντίστοιχη εμπορική έκδοση, την Miro Ltd.
    Το τελευταίο του δίνει το πλεονέκτημα ότι η ανάπτυξή του και η βελτίωσή διακρίνεται από την πειθαρχία και συνέπεια που διέπει ένα επαγγελματικό project.
    Έχει προσελκύσει το ενδιαφέρον επαγγελματιών που διαθέτουν υψηλού επιπέδου components έναντι ενός μικρού τιμήματος.
    Αρκετά καλό documentation από τη πλευρά του χρήστη. Δυστυχώς από τη πλευρά του developer τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα, όπως σε όλα, λίγο πολύ, τα ανοικτού κώδικα λογισμικά.
Νομίζω ότι αυτά είναι αρκετά για αρχή. Θα ήθελα βέβαια να ακούσω και άλλες απόψεις.

Ηλίας Αντωνόπουλος
http://www.altermarket.com

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από ThyClub » 28 Ιουν 2004 11:36

Με 2 γραμμές απάντηση για το τί είναι το mambo δεν μπορείς να δώσεις. Προσωπικά θεωρώ οτι είναι απο τα καλύτερα Content Management Systems και σε σχέση με Nuke είναι σαφώς καλύτερο.

Το είχα δοκιμάσει λίγο αλλά μετά το φορμάτ δεν θυμάμαι και πολλά απο τα σύν του.

Μπορεί σήμερα να το ξαναπεράσω για ενα τεστ.

ManosWdd

mambo portal

Δημοσίευση από ManosWdd » 28 Ιουν 2004 15:48

eliasan Thanks για την ενημέρωση!!! Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται!! Πάω να το testάρω αμέσως!!! Γιατί όχι και να μην το χρησιμοποιήσω αν μου αρέσει περισσότερο από το xoops.....

Ερωτήσεις:
1. Υπάρχει μετατροπή από xoops 2.0.7 --> mambo ?
2. Από ασφάλεια πως πάει ?
Εικόνα

eliasan
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από eliasan » 28 Ιουν 2004 22:14

Ευχαριστώ ManosWdd!

Απαντήσεις:
1) Δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο.
2) Γενικά προσέχουν πολύ το θέμα της ασφάλειας, τουλάχιστον το προσπαθούν. Μην ξεχνάς όμως ότι πρόκειται για open source εφαρμογή. Έχοντας πρόσβαση στο πηγαίο κώδικα μπορείς να τον προσαρμόσεις στις ανάγκες σου, ή να τον βελτιώσεις, ή απλά να ψάχνεις να βρεις τις αδυναμίες του. Είναι θέμα κουλτούρας!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω ποια είναι η εμπειρία σου και η ανταπόκριση του κοινού στη προσπάθεια που κάνεις με την Ελληνική υποστήριξη του Xoops.
Προς ποια μεριά θεωρείς ότι γέρνει η ζυγαριά; Κερδίζεις ή χάνεις; Τι κερδίζεις και τι χάνεις;

ManosWdd

mambo portal

Δημοσίευση από ManosWdd » 29 Ιουν 2004 01:11

Δεν κερδίζω τίποτα απολύτως! Είναι σε free hosting οπότε το μόνο που χάνω είναι ελεύθερος χρόνος!! Πάλι κάλα που μου λένε και ένα ευχαριστώ οι άνθρωποι στο τέλος!! Σύντομα ή θα κλείσει ή θα το παραδώσω αλλού....
Εικόνα

ManosWdd

mambo portal

Δημοσίευση από ManosWdd » 29 Ιουν 2004 01:12

Κάτι που ξέχασα... Νομίζω δεν έχει forum ????
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες