mambo portal

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cvoodan
Honorary Member

mambo portal

Δημοσίευση από cvoodan » 29 Ιουν 2004 12:23

ManosWdd έγραψε:Σύντομα ή θα κλείσει
Γιατί;;;
Εικόνα

ManosWdd

mambo portal

Δημοσίευση από ManosWdd » 29 Ιουν 2004 16:34

Έλλειψη προσωπικού κτλ κτλ Δεν μπορώ μόνος να το έχω!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από tix-3- » 29 Ιουν 2004 17:57

Να πω και εγω την γνωμη μου για τα CMS.Χρησιμοποιψ χρονια ενα συγκεκριμενο που ολοι σιχαινεστε :evil: :evil: :evil: και δεν εχω παραπονο.
Για το support που γινεται η συζητηση θα μιλησω απο ιδια πειρα αφου ημουνα support staff σε συγκεκριμενο site για το CMS.Δεν εχεις καποιο συγκεκριμενο κερδος εκτος απο την ηθικη ικανοποιηση αλλα και καποια αναγνωριση και το ευχαριστω των χρηστων.Για οι κονομικο οφελος πρεπει να φτασεις το site σε ενα πολυ υψηλο επιπεδο (το site Που ημουν εγω ισα ισα που εβγαζε τα λεφτα για το hosting..βεβαια ειχε ξεφυγει αρκετα το bandwith αλλα τεσπα...δεν ειναι το θεμα μας αυτο).Αν γουσταρεις να βοηθας να κανεις ενα greek suppοrt αλλα οπως σου ειπα μην περιμενεις οικονομικο οφελος
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

eliasan
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από eliasan » 29 Ιουν 2004 22:56

ManosWdd, το mambo διαθέτει όχι ένα αλλά τρία αξιόλογα forum από τα οποία μπορείς να διαλέξεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα και συγκεκριμένα τα: LoudMouth, phpBB component (αυτό που χρησιμοποιούμε τώρα προσαρμοσμένο για το mambo) και το Simpleboard.

Η λογική του mambo είναι ότι έχεις έναν σχετικά ελαφρύ πυρήνα πάνω στον οποίο προσθέτεις τα components και modules που θέλεις.

Όσον αφορά το θέμα της υποστήριξης και του κέρδους από αυτό θα ήθελα να πω σα γενική παρατήρηση και επικαλούμενος τη 10χρονη επαγγελματική μου εμπειρία, ότι αν σε οποιαδήποτε προσπάθεια δεν υπάρχει η ορατή και απτή ανταποδοτικότητα αυτή σιγά σιγά ξεφτίζει και χάνει τη δυναμική της (momentum). Λέγοντας "ορατή και απτή ανταποδοτικότητα" δεν εννοώ πάντα το άμεσο χρηματικό κέρδος. Μπορεί να είναι αναγνωρισημότητα, έμμεσο κέρδος, ελπίδα για το μέλλον και άλλα τέτοια...

Άρα λοιπόν οι σκέψεις σου για το αν θα διατηρήσεις ή όχι αυτό το site, δεν με ξενίζουν. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και πλήθος άλλων αντίστοιχων προσπαθειών, κυρίως στο εξωτερικό. Ειδικά πολλές από αυτές τείνουν να βουλιάξουν κάτω από το βάρος της ίδιας τους της επιτυχίας. Πολλοί χρήστες, πολύ υλικό, συχνές ανανεώσεις, μεγάλο bandwith, ΜΗΔΕΝΙΚΑ έσοδα.

Αυτό που πατηρούμε σε μικρογραφία σε όλες αυτές τις προσπάθειες είναι το φαινόμενο της αποτυχίας των dot com εταιρειών του πρόσφατου παρελθόντος. Το κύριο πρόβλημα όλων αυτών των προσπαθειών είναι ότι πίστεψαν ότι η επιχειρηματικότητα, όπως εκφράζεται στο διαδίκτυο, είναι απλούστερη από αυτή του πραγματικού κόσμου, ότι εκεί δεν ισχύουν οι νόμοι της αγοράς, ότι εκεί η επιτυχία έρχεται αυτόματα όπως αυτόματα είναι τα συστήματά τους.

Και μη μου πει κανείς ότι η υποστήριξη, έστω και άτυπη, οποιασδήποτε εφαρμογής όπως ένα CMS ανοικτού κώδικα, δεν είναι έκφανση επιχειρηματικότητας γιατί θα είναι πολύ λάθος ή δεν θα έχει δει τη συνολική εικόνα.

Καλές οι διαπιστώσεις, αλλά υπάρχει απάντηση;

Ξεκάθαρες απαντήσεις δεν έχω... Όπως και εσείς έτσι και εγώ το παλέβω.

Μπορώ όμως, με βεβαιότητα, να μοιραστώ μαζί σας τα ταπεινά μου συμπεράσματά:

Α. Κάθε προσπάθεια πρέπει να διέπεται από τους κανόνες της αγοράς
Β. Να υπάρχει όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένο επιχειρηματικό σχέδιο
Γ. Να γνωρίζεις πρώτα τα έξοδά σου και μετά να αναζητήσεις πηγές εσόδων
Δ. Να δημιουργείς συμμαχίες, όπως κάνουν οι "κουτόφραγκοι" (για χρόνια μεγάλωσα με αυτό το ψέμα ότι οι ξένοι είναι οι κουτόφραγκοι και εμείς οι έξυπνοι! Τι μεγάλο ψέμα, μάλλον το αντίθετο ισχύει!) ανάμεσα σε άτομα με κοινά ενδιαφέροντα και κοινούς στόχους
Ε. Να πιστεύεις σε αυτό που κάνεις και να έχεις τη δύναμη να το υποστηρίξεις
ΣΤ. Να ξεκινάς ψάχνοντας τρόπους που θα σου ανταποδώσουν το χρήμα και το χρόνο που θα επενδύσεις.

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε-διαβάσατε για μία ακόμα φορά και με αγωνία περιμένω την εξέλιξη αυτού του διαλόγου.

Ηλίας Αντωνόπουλος

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από ThyClub » 29 Ιουν 2004 23:05

@eliasan

Αυτά που γράφεις δείχνουν το μέγεθος της εμπειρίας που κουβαλάς. Δεν είναι φιλοφρόνηση είναι η αλήθεια.

Συνέχισε να μας δίνεις ιδέες :wink:

Δεν έχω κάτι να προσθέσω.

ManosWdd

mambo portal

Δημοσίευση από ManosWdd » 29 Ιουν 2004 23:50

Συμφωνώ απολύτως με τον eliasan !!

Παιδιά μία παρατήρηση!!!! Αν κλείσει το tennisworld, θα κλείσει λόγω έλλειψης χρόνου !! Δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει οικονομικό όφελος(εαν μείνει online...) !! Απλά δεν προλαβαίνω να απαντάω ! Θα πάω 3η Λυκείου, το PC κυριολεκτικά θα το πετάξω (θα το δώσω) ........ Που να βρω χρόνο ? Εγώ είμαι υπέρ τέτοιων site αλλά αν υπάρχει webteam και όχι μόνο webmaster!

Eliasan Που θα το βρω το forumάκι, php μπου μπου (phpbb) ?

Σου έστειλα και PM...(τώρα το στέλνω).
Εικόνα

eliasan
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από eliasan » 30 Ιουν 2004 00:12

Μπορείς να ξεκινήσεις να ψάχνεις το mambo στο www.mamboportal.com, εκεί θα βρεις τα περισσότερα από τα components, modules κ.λπ. που έχουν κυκλοφορήσει. Για να μπορέσεις να κάνεις download θα πρέπει να γραφτείς μέλος. Είναι δωρεάν. (Οι τύποι είναι πολύ καλοί σε αυτό που κάνουν αλλά έχουν την υποστήριξη της Miro Ltd, την ψάχνουν για να το γυρίσουν σε ημιεπαγγελματικό επέιδο και ένα μαγικό κουμπάκι που γράφει "donate". Εγώ προσωπικά το έχω πατήσει...)

Παιδιά, εδώ και καιρό έχω πάρει το domain mamboportal.gr, φιλοδοξόντας να κάνω κάτι αντίστοιχο με mamboportal.com αλλά δεν έχω κάνει τίποτα για να το ξεκινήσω, αναλογιζόμενος όλα αυτά που περιέγραψα στο προηγούμενο μήνυμα συν το πόσο μικρή είναι η Ελληνική αγορά.

Αλήθεια πόσο καλά Αγγλικά πιστεύετε ότι ξέρουν οι Έλληνες χρήστες του Internet; Πιστεύετε ότι θα προτιμούσαν να διαβάσουν κάτι στη μητρική γλώσσα παρά στην Αγγλική; Υπάρχει ανάγκη παράλληλης υποστήριξης ενός προϊόντος στα Ελληνικά όταν υπάρχουν τόνοι πληροφοριών στα Αγγλικά; Νομίζω ότι αυτά είναι κρίσιμα ερωτήματα.

Όποια ιδέα (επιχειρηματική) ή διαθεση για συμμετοχή σε αυτή τη προσπάθεια είναι καλοδεχούμενη.

ManosWdd

mambo portal

Δημοσίευση από ManosWdd » 30 Ιουν 2004 00:22

Εγώ σε ένα χρόνο θα είμαι σίγουρα μέσα για να συμμετέχω! Η ιδέα φαίνεται πολύ καλή και πιστεύω πως προτιμούνε την Ελληνική γλώσσα για support! πχ. XoopsGreece αμέσως χωρίς να το προωθήσω γράφτηκαν και ρώτησαν.. Μάλλον θα κλείσει πάντως....
Εικόνα

eliasan
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από eliasan » 30 Ιουν 2004 00:27

Ευχαριστώ βρε, μου έφτιαξες την ημέρα!

"Είναι πολύ καλό, το θέλουν,... αλλά θα κλείσει!"

Σε παρακαλώ μην το πάρεις σαν ειρωνεία, αλλά σαν black humor.

Ευχαριστώ για την διάθεσή σου να συμμετάσχεις. Ελπίζω μέχρι τότε να έχω και τις απαντήσεις που ψάχνω...

eliasan
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από eliasan » 30 Ιουν 2004 19:50

Θα ήθελα δημοσίως να ζητήσω συγγνώμη από τον ManosWdd, μπορεί να τον προσέβαλα, αλλά δεν ήταν στις προθέσεις μου. Το εναντίον.

Θα ήθελα δημοσίως να θέσω το ερώτημα:

Υπάρχει μέλλον στις μεμονωμένες προσπάθειες χαρισματικών και πρωτοπόρων ατόμων όπως ο ManosWdd;

(Μήπως κάποτε θα έπρεπε να αναφερόμαστε ο ένας προς τον άλλον με τα πραγματικά μας ονόματα, μήπως τα usernames, σε εκπληκτικά forums όπως αυτό εδώ, από αναγκαιότητα ιστορική και λειτουργική, έχουν καταντήσει μάσκες;!)

Εδώ και χρόνια παρακολουθώ αμέτοχος αυτό που ονομάζεται "σαράκι της φυλής". Και εξηγούμε:

Χαρισματικά άτομα ξεκινούν από μόνα τους προσπάθειες οι οποίες καταλήγουν σε αποτυχία. Όχι λόγω έλλειψης προσόντων, όχι λόγω έλλειψης γνώσεων, όχι λόγω έλλειψης διάθεσης, αλλά γιατί είναι πολύ λίγοι για να αντιμετωπίσουν όλο το κόσμο.

Όταν λέω όλο τον κόσμο, εννοώ όλο τον κόσμο!

Το Internet μας έχει φέρει αντιμέτωπους, σαν καθρέπτης, με τους εαυτούς μας. Όταν λέω "μας" εννοώ όλους μας, το σύνολο της κοινωνίας, το σύνολο της χώρας, τουλάχιστον αυτούς που "βλέπουν". Το Internet έχει αποκαλύψει τη γύμνια αυτού του τόπου, του τόπου που κάποτε μεγαλουργούσε, και σήμερα μοιάζει να προσφέρει μόνο χώρο σε φωνητικά ταλέντα -να είναι καλά τα παιδιά και οι "προαγωγοί" τους αλλά δεν φέρνουν συνάλλαγμα, ούτε πρόοδο. Απλά ανακυκλώνουν το εσωτερικό κεφάλαιο- και ανεύθυνους πολιτικάντηδες, οι οποίοι ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΗ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ, ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΣΜΟ, ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ, ΧΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΖΕΜΠΕΚΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΑΝΕΥΘΥΝΟΥΣ.

Μήπως λοιπόν ήρθε η ώρα μία online κοινότητα σαν αυτή, που κυοφορεί τόσα χρόνια, να δώσει γέννα σε κάτι νέο; Μήπως ήρθε η ώρα να οργανωθούμε; Μήπως ήρθε η ώρα να διεκδικήσουμε; ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΟΤΙ ΠΑΛΙΟ;

Μήπως εφαρμογές όπως το Mambo Portal είναι η αφορμή και όχι ο σκοπός;

Φοβάμαι ότι έχω εκτραπεί από την ουσία αυτής της συζήτησης. Θα ήθελα όμως να ανοιχτεί ένα topic στο οποίο θα συζητούμε την ουσία του:

"Γιατί όλοι μας εκφραζόμαστε αξιοποιώντας το Internet και όχι για τις τεχνικές λεπτομέρειες του πως το κάνουμε"

Ένα topic όπου θα ορίζουμε τι είναι Βοράς, Νότος, Ανατολή και Δύση και όχι το πως θα πάμε στο "δεν ξέρω που πηγαίνω".

Ευχαριστώ που για ακόμη μία φορά με ακούσατε-διαβάσατε

Ηλίας Αντωνόπουλος (eliasan)

Άβαταρ μέλους
alessandro

mambo portal

Δημοσίευση από alessandro » 02 Ιούλ 2004 21:05

Μετά απο καιρό ξαναγράφω
Ειμαι ο γνωστος ηλικιωμένος !!! ??? (παιδί αισθάνομαι και σας ευχαριστώ για αυτό) με τα δυο διαβολάκια.
Δεν σας ξέχασα !
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σχετικά με το mambo.
Βλέπω οτι μάλλον έβαλα το σπίρτο για να ανάψει η φωτιά.

Οταν καταφέρνω και ησυχάζω απο τα "θηρία" αλλά και απο την γυναικα μου, που φωνάζει ( για διάφορους λόγους ) ασχολούμε και με το mambo.
Ανέβασα σε ένα free server μια διανομή και θα σας στείλω (prive) την διευθυνση και τα συνθηματικά για να μαστορευουμε εκει όλοι με σκοπό την γνωση και την εκμάθηση.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι
1.Στον free server δεν μπορώ να ανεβάσω τίποτα μεσω του admin panel
καντε δοκιμη και πεστε μου γιατί.
Τοπικά
2 Με το module του google οταν ζητάω ελληνική λέξη βγαζει ???????
3 Με το module sipleChat βγάζει ένα μήνυμα

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0. in /home/prova/public_html/portal/components/com_simplechat/sc/incl/hdr.inc on line 6

Αν μου πήτε πως θα φτιάξω το free server να λειτουργει κανονικά θα σας λέω τις απορίες μου καλυτερα.

Πότε θα μου σπάσει το κεφάλι η γυνέκα μου δεν ξέρω !

Φιλάκια

Άβαταρ μέλους
alessandro

mambo portal

Δημοσίευση από alessandro » 02 Ιούλ 2004 21:47

Συγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη .
Ο δαίμονας του υπολογιστή (γυνεκα)??
Επι πλέον πώς μπορώ να βάλω RSS και XML απο άλλα site με ειδήσεις
(π.χ.pathfinder) κ.λ.π

eliasan
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από eliasan » 03 Ιούλ 2004 01:43

Γειά σου,

Το πρόβλημά σου οφείλεται στη τιμή της παραμέτρου file_uploads της PHP.

Συνδέσου σαν admin και πήγαινε System --> System Info --> System Information.

Στην ενότητα Relevent PHP Settings θα δεις ότι η File Uploads είναι OFF.

Αυτό σημαίνει ότι δεν σου επιτρέπει να ανεβάσεις αρχεία. Γι' αυτό λόγο δεν μπορείς να φορτώσεις components και modules.

Αν πας στο System --> System Info --> PHP Information (Configuration --> PHP core) θα δεις ότι η file_uploads είναι ON. Αυτό σημαίνει ότι η PHP είναι ρυθμισμένη σωστά γι' αυτή τη λειτουργία.

Άρα το κόψιμο της δυνατότητας upload γίνεται από το .htaccess αρχείο στο root directory του site σου.

Θα πρέπει να αλλάξεις τις εντολές σε αυτό το αρχείο.

Γενικά πάντως δεν νομίζω ότι έχεις επιλέξει το καλύτερο περιβάλλον για να δοκιμάσεις το mambo. Καλύτερα στήστω τοπικά ή σε κάποιο πιο σοβαρό περιβάλλον hosting.

Φιλικά
Ηλίας Αντωνόπουλος

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από Serpatinas » 03 Ιούλ 2004 06:22

Μιας και το θέμα μας είναι το mambo... ρίξτε μια ματιά στο www.eportal.gr

Έχει γίνει καλή και πολλή δουλειά!
Πράγματι σε τέτοιο σημείο που σχεδόν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι έχει στηθεί πάνω στο Mambo.
:pint:
Αγ
Ρούχα στο DRESS

eliasan
Επικοινωνία:

mambo portal

Δημοσίευση από eliasan » 03 Ιούλ 2004 10:58

Όντως είναι πολύ καλό!

Έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιεί πολύ το wraper component.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες