ερωτήσεις για tables

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

ερωτήσεις για tables

Δημοσίευση από ThyClub » 23 Ιουν 2004 22:27

Με Netscape είναι σίγουρο οτι θα δουλέψει το style. Εκτός και αν τύχει σε 4 άρη και πρίν. Πράγμα που το κόβω πολύ χλωμό. Εκτός αυτού και ο ΙΕ υποστηρίζει τα margin.
Όταν το κάνεις με css το κάνεις με σκοπό το style να επιρεάσει όλα τα tables, σε όλες τις σελίδες.
Οχι αν ορίσει id's και classes :wink:

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

ερωτήσεις για tables

Δημοσίευση από Knorcedger » 24 Ιουν 2004 01:17

Πάνω που το πήρα απόφαση να το κάνω μόνος μου...βλέπω έπεσε πολύ βοήθεια.

Είναι ουσιαστικά η πρώτη πραγματική σελίδα που κάνω μόνος μου και αγνοώ πολλά (και σημαντικά, όπως φαίνεται) πράγματα.

Κατ'αρχάς δεν ήξερα ότι το "height=100% width=100%" είναι απλά ένα μέγιστο όριο, νόμιζα ότι έτσι θα είναι fullscreen ότι και να γίνει.

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις πάνω στο css και στα margin....

Το πρόβλημα στον firefox είναι αυτό
Εικόνα
Όπως βλέπετε, δεν μπορώ να κάνω scrolling προς τα επάνω για να δω την εικόνα πάνω αριστερά, μάλιστα όσο χάνει από πάνω το δείχνει από κάτω από τη σελίδα σαν λευκο(κενό)

Με βλέπω να ξενυχτάω σήμερα μέχρι να το τελειώσω.

Υ.Γ. Έκανα αίτηση και στο google adsense. Εδώ έχω ένα δείγμα που έφτιαξα το απόγευμα (είναι ημιτελές). Υπάρχει περίπτωση να με δεχθούν στο adsense?

Υ.Γ.2 Το firefox to βρίσκεις εδώ
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

ερωτήσεις για tables

Δημοσίευση από patriot » 24 Ιουν 2004 05:07

ThyClub έγραψε:Με Netscape είναι σίγουρο οτι θα δουλέψει το style. Εκτός και αν τύχει σε 4 άρη και πρίν.
Για τον 4 μίλαγα! 8)
Πράγμα που το κόβω πολύ χλωμό.
Να μην το κόβεις καθόλου χλωμό. Προσωπικά όλες μου τις σελίδες τις φτιάχνω με βάση αυτόν. Ο λόγος; ΚΑΘΕ φορά που νομίζω ότι δεν υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που να τον χρησιμοποιεί, τόσο ΚΑΘΕ φορά πέφτω έξω. Ξέρεις πόσο συχνά βλέπω άτομα που λένε ότι έχουν 4+ λόγο ασυμβατικότητας; Και τους καταλαβαίνω πολύ καλά... Μία στις 1000 να σου τύχει το στραβό και δεν μπορούν να δουν τίποτα. Εγώ να μην έχω πάρει τα μέτρα μου ώστε να μπορούν να την βλέπουν όλοι την σελίδα; Π.χ βάζοντας style="margin:0px" δεν έχει καμιά διαφορά με το αν βάλω Χmargin="0" στους νέους browsers αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν βλέπουν τίποτα οι παλιοί. Για ποιο λόγο να το κάνω αυτό αφού δεν υπάρχει λόγος;
Εκτός αυτού και ο ΙΕ υποστηρίζει τα margin.
Προσωπικά αντιπαθώ τον explorer όσο δεν φαντάζεσαι. Και δεν έχω καμιά σκασίλα για το τι κάνει αυτός. Χρησιμοποιώ οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς εκτός από αυτόν. Τι με νοιάζει λοιπόν αν αυτός βλέπει το margin ή όχι; Και νομίζω ότι είναι μια άδικη τακτική αυτή εκ μέρους σου σαν αντιμετώπιση προς τους άλλους browsers...
Όταν το κάνεις με css το κάνεις με σκοπό το style να επιρεάσει όλα τα tables, σε όλες τις σελίδες.
Οχι αν ορίσει id's και classes :wink:
Εννοούσα γενικότερα.... Άμα βάλει id's και classes πάμε σε άλλη κατηγορία. Ζήσε Μάη μου...
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

ερωτήσεις για tables

Δημοσίευση από patriot » 24 Ιουν 2004 05:31

Knorcedger έγραψε:Πάνω που το πήρα απόφαση να το κάνω μόνος μου...βλέπω έπεσε πολύ βοήθεια.
Πρόσεχε μην σπάσει! :lol: :lol:
Είναι ουσιαστικά η πρώτη πραγματική σελίδα που κάνω μόνος μου και αγνοώ πολλά (και σημαντικά, όπως φαίνεται) πράγματα.
Μπα, μην στεναχωριέσαι.. Είναι πρόβλημα των καιρών να ξέρουν όλοι την σήμερον ημέρα οτιδήποτε εκτός από html. :hammer: :pint:
Κατ'αρχάς δεν ήξερα ότι το "height=100% width=100%" είναι απλά ένα μέγιστο όριο, νόμιζα ότι έτσι θα είναι fullscreen ότι και να γίνει.
Όχι δεν είναι όπως είδες. Απλά επειδή το βάζουμε (συνήθως) για τις 1024χ768 αναλύσεις, έχει θεωρηθεί σχεδόν σαν στάνταρτ κάτι που κατά την γνώμη μου είναι λάθος.
Το πρόβλημα στον firefox είναι αυτό
Εικόνα
Όπως βλέπετε, δεν μπορώ να κάνω scrolling προς τα επάνω για να δω την εικόνα πάνω αριστερά, μάλιστα όσο χάνει από πάνω το δείχνει από κάτω από τη σελίδα σαν λευκο(κενό)
Αυτό δεν φαίνεται για πρόβλημα του firefox αλλά των windows. Και εμένα μου κάνει κάτι ανάλογο ακόμα και με τον explorer. Είναι απλά ένα bug. Αν δεν κάνω λάθος μάλλον δεν θα μπορέσεις να κάνεις τίποτα για να το φτιάξεις. Δοκίμασε να δεις αν θα το κάνει ακόμα και όταν θα βάλεις την μπάρα στο κάτω μέρος. Αλήθεια πώς και έχεις την μπάρα σου στο πάνω μέρος; Αυτό είναι σχετικά ασυνήθιστο... Και κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα φταίει και όχι καν ένας browser.
Με βλέπω να ξενυχτάω σήμερα μέχρι να το τελειώσω.
Φίλε μου, ακού καλά την συμβουλή μου. Είχα τα μυαλά σου για πολύ καιρό με αποτέλεσμα να πάθω υπερκόπωση. Μην κάνεις το ίδιο λάθος. Και αυρίο μέρα είναι... :wink: Δεν θα χαθεί η σελίδα ντε...
Υ.Γ. Έκανα αίτηση και στο google adsense. Εδώ έχω ένα δείγμα που έφτιαξα το απόγευμα (είναι ημιτελές). Υπάρχει περίπτωση να με δεχθούν στο adsense?
Για το adsense δεν ξέρω, ξέρω όμως ότι ακολουθώντας το αποπάνω url βρέθηκα στην σελίδα σου, όχι στο adsense. Δηλ δεν έλεγε τίποτα για adsense. Και με βάση το αποπάνω url εμφανίζει λάθος κάτω αριστερά (με explorer). Φαίνεται ένα κενό, σαν να λείπει κάποιο image...

Υ.Γ.2 Το firefox to βρίσκεις εδώ[/quote]
Thanks! :wink: Εικόνα
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

ερωτήσεις για tables

Δημοσίευση από ThyClub » 24 Ιουν 2004 12:11

Προσωπικά αντιπαθώ τον explorer όσο δεν φαντάζεσαι. Και δεν έχω καμιά σκασίλα για το τι κάνει αυτός. Χρησιμοποιώ οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς εκτός από αυτόν. Τι με νοιάζει λοιπόν αν αυτός βλέπει το margin ή όχι; Και νομίζω ότι είναι μια άδικη τακτική αυτή εκ μέρους σου σαν αντιμετώπιση προς τους άλλους browsers...
:o

Δεν χρησιμοποιώ ΙΕ. Χρησιμοποιώ Firefox 0.8 και Opera αλλά καταλαβαίνω οτι το 99% των χρηστών στο ΝΕΤ δουλεύει με ΙΕ.

Τι με νοιάζει λοιπόν αν αυτός βλέπει το margin ή όχι;
Δεν σε νοιάζει πώς θα βλέπει την σελίδα σου το 99%;;;
Και νομίζω ότι είναι μια άδικη τακτική αυτή εκ μέρους σου σαν αντιμετώπιση προς τους άλλους browsers...
Πίστεψέ με είμαι ο πρώτος που φώναζα εδώ μέσα για τα - του ΙΕ και τα + των άλλων browser. :wink:

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

ερωτήσεις για tables

Δημοσίευση από patriot » 24 Ιουν 2004 12:53

Δεν χρησιμοποιώ ΙΕ. Χρησιμοποιώ Firefox 0.8 και Opera αλλά καταλαβαίνω οτι το 99% των χρηστών στο ΝΕΤ δουλεύει με ΙΕ.
Καιρός να αλλάξουν συνήθειες :kaloe:
Τι με νοιάζει λοιπόν αν αυτός βλέπει το margin ή όχι;
Δεν σε νοιάζει πώς θα βλέπει την σελίδα σου το 99%;;;
Λοιπόν όχι στα αλήθεια δεν θα είχα σκασίλα. Δικιά μου είναι η σελίδα και όχι κανένα σπουδαίο site που πρέπει να προσέχω. Επειδή όμως είμαι τελειομανής φροντίζω να την βλέπουν και αυτοί για δικιά μου χάρη και μόνο. Να μην μπορεί κανείς δηλ να πει ότι δεν την είδε... Επειδή ομως κανείς δεν το ξέρει αυτό, όλοι θα νομίζουν ότι την έφτιαξα γι' αυτόν και έτσι προστίθετε στην κατηγορία τοων explor-ιακών χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα. Γι' αυτό και για να τους αλλάξω την γνώμη φροντίζω να είναι καλή και περιποιημένη σε όλους τους υπόλοιπους browser ΕΚΤΟΣ από τον explorer μόνο και μόνο για να δουν ότι υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.. Άσε είναι μια μεγάλη και πονεμένη ιστορία...
Και νομίζω ότι είναι μια άδικη τακτική αυτή εκ μέρους σου σαν αντιμετώπιση προς τους άλλους browsers...
Πίστεψέ με είμαι ο πρώτος που φώναζα εδώ μέσα για τα - του ΙΕ και τα + των άλλων browser. :wink:
Σόρρυ δεν το ήξερα αυτό. Και - περιτό, να πω βέβαια - ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μόλις απέκτησες έναν θαυμαστή! :P :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης