Οργάνωση αυτών που παίζουν αντιγραμμένα

Video games για PC, On Line παιχνίδια και παιχνίδια για κονσόλες.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
erasmospunk

Δημοσίευση από erasmospunk » 21 Ιουν 2004 21:00

Είναι γνωστό ότι εδώ στην φτωχή μας Ελλάδα πολλοί παίζουν αντιγραμμένα παιχνίδια μιας και τα original κάνουν πάνω από 65 ευρώ όταν βγουν. Για να πάρει όμως κανείς ένα αντιγραμμένο DVD PS2 ή XBOX game πρέπει να πληρώσει περίπου 6-8 ευρώ, αν δεν κάνω λάθος, στον πειρατή. Έτσι ο πειρατής έχει μεγάλο κέρδος (από εμάς που αγοράζουμε αντιγραμμένα), μια παρασιτική σχέση αφού αυτός δεν κουράστηκε για να γράψει το παιχνίδι. Γιατί πρέπει δηλαδή να κλέβουμε (μην ξεχνάμε την πνευματική ιδιοκτησία) και να πληρώνουμε την κλεψιά από πάνω. Αφού λοιπόν οι κακές συνήθειες δύσκολα κόβονται τουλάχιστον ας μην μας πιάνουν κορόιδα. Εδώ είναι ο σκοπός της οργάνωσης. Μέσω του forum οι gamers να οργανωθούν, να ανταλλάζουν και να αντιγράφουν τα παιχνίδια μεταξύ τους έτσι ώστε να τους έρχονται στο ελάχιστο κόστος έτσι αν τους αρέσει να το αγοράσουν αυθεντικό. Για παράδειγμα, έστω ότι εγώ έχω το παιχνίδι "Silent Hill 3", θέλω να πάρω το "Soul Calibur 2" και έχω DVD writer. Ένας άλλος που θέλει αυτά που έχω, έχει αυτά που θέλω και μένει στην περιοχή μου μπορεί να έρθει σ΄ εμένα και να του τα αντιγράψω. Το κόστος εδώ θα είναι ένα ευρώ για το DVD. Είναι επίσης δυνατό να βοηθήσουμε και διάφορους γνωστούς μας για να μην χαλάνε τα λεφτά τους στους πειρατές. Για αυτούς που έχουν DVD writers μπορούμε να κάνουμε μαζικές παραγγελίες για DVD δισκάκια ώστε να μας έρχονται πολύ πιο φτηνά. Όλο το σκεπτικό βασίζεται στην ιδέα της συνέργιας, ότι δηλαδή σαν ομάδα τα άτομα πετυχαίνουν πιο πολλά από ότι τα άτομα αυτά ξεχωριστά μόνα τους. Θέλω γνώμες και επίσης αν υπάρχει ήδη κάτι τέτοιο στην Αθήνα.

Προσωπικά έχω (για το PS2) 9 original και 3-5 αντιγραμμένα (που έχω πάρει από άλλους). Όμως αισθάνομαι σαν μαλά**ς που έχω δώσει 60 για παιχνίδια μούφες (που στα reviews ήταν άψογα). Όλο το πράγμα είναι σαν να μην αγοράζεις από τους μαύρους τα CD αλλά να τα κατεβάζεις από το Internet και να ανταλλάζεις με φίλους σου.

Άβαταρ μέλους
magic

Δημοσίευση από magic » 22 Ιουν 2004 00:09

Δεν το trading λύση για την πειρατεία.Γιατί θα σου πει ο άλλος αυτό που θες να ανταλλάξεις που το βρήκες?

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Games (PC, On Line, Console)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες