Firewall???

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από EneMe » 21 Ιουν 2004 23:11

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο firewall...

Για το ZoneAlarm έχω ακούσει τα χειρότερα από πλευράς χρηστικότητας! Του στυλ ότι θυμίζει ελληνική γραφειοκρατεία και σε ρωτάει το κάθε τί! Κάτι σε πιο "έξυπνο";

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από aguila21 » 21 Ιουν 2004 23:23

Χρησιμοποιούσα NORTON INTERNET SECURITY και τώρα έχω F-SECURE το F-Secure είναι σαφώς καλύτερο.

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από Nkapa » 21 Ιουν 2004 23:27

Χιλιόμετρα μακρυά το Kerio αλλά αρκετά δύσκολο να το ρυθμίσεις!

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Firewall???

Δημοσίευση από Expl0it » 22 Ιουν 2004 00:22

Και εγώ χρησιμοποιούσα το Norton Internet Security αλλά ήταν πολύ βαρύ ! Τώρα έχω Firewall απο το Router της DSL οπότε είμαι οκ !
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από ArchangelX » 22 Ιουν 2004 13:23

Kat arxhn, to ZA einai ena memory hog, exei ena swro problhmata poy sxetizontai me asfaleia, symperilambanomenoy ena mikro programmataki poy legete zonekiller ( :wink: ) an to exete akoysei pote. Anyway to xeirotero ths ypo8eshs einai oti den soy afhnei na exeis to panw xeri.

To Norton Internet Security einai ena akoma xeirotero Memory hog to opoio mplokarei paketa ta opoia den 8a eprepe na mplokarei kai to antistrofo.

Kai mhn kaneis to la8os kai skeyteis tipota gia to BlackIce Defender. Ksoy kaka! TO BID einai basika ena IDS to opoio den stamataei epi8eseis. Apla se proeidopoiei thn stigmh poy ginetai h epi8esh (katopin eorths...) kai soy leei ti 8eleis na kaneis me thn xxx.xxx.xxx.xxx ip. Toy les oti 8eleis na thn mplokareis kai nomizeis oti telepses. Xlwmo. To megalytero pososto twn ip shmera einai dynamic...

Telos, egw soy proteinw san arxh to Outpost ths agnitum. Aplo alla xwris polla features alla thn kanei thn doyleia toy. Apo ekei kai pera, molis to synh8hseis ligo, allakse kai bale (dagkwto) to Kerio. Poly kalo, aksiopisto, elafry, kai gemato features.

An kai basika to kalytero poy 8a mporoyses na kaneis gia na exeis to kefali soy pragmatika yshxo, einai na baleis ena hardware firewall. 8elei arketa fragka omws...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από hik-hok » 22 Ιουν 2004 14:01

κατ αρχήν όλα τα software firewalls έχουν τις "αδυναμίες" τους

επίσης τα αυτοματοποιημένα του τύπου "ζώον αλάρμ" και σία δεν σου επιτρέπουν να έχεις μια καλή εικόνα του τι συμβαίνει στον υπολογιστή σου

παλαιότερα χρησιμοποιούσα το Conseal pc firewall της signal 9 μέχρι που την αγόρασε η Mc Afee και το χάλασε

αυτό τον καιρό Kerio και ξερό ψωμί
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από EneMe » 22 Ιουν 2004 22:29

Για το Kerio...

Τί ακριβώς εννοείται ότι είναι δύσκολο στις ρυθμίσεις;

Μπορείτε να το κάνετε λίγο πιο "ευρωδίευρα"; :P

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από hik-hok » 22 Ιουν 2004 22:46

κατα την γνώμη μου δεν είναι δύσκολο στην αρχή σε ρωτάει μερικά πράγματα και μετά ολα οκ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
darkx

Firewall???

Δημοσίευση από darkx » 01 Ιούλ 2004 01:32

Λοιπόν κάνε τα εξής.

κατέβασε το anonymizer 2004 ... έτσι θα σου αλλάξει την ip και κανείς δεν θα μπορεί να κάνει connect με το pc σου (δοκιμασμένο και δεν φαίνεται το ip σου άλλα φαίνεται ένα διαφορετικο, άλλης χώρας)

Μετά , βάζεις όποιο Firewall θελήσεις , το βάζεις στις μέτριες προς χαμηλές ρυθμίσεις και όλα είναι οκ.Απλά για μόστρα θα το έχεις το Firewall.

Χρησιμοποιο Anonymizer 2 χρόνια και πίστεψε με , ποτέ δεν είχα πρόβλημα ,είναι η καλύτερη λύση.

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από DNET » 01 Ιούλ 2004 03:23

εγώ πάλι εδώ και 2 χρόνια είμαι πιστός στο ZoneAlarm Pro, το οποίο με τις κατάλληλες ρυθμίσεις, με έχει προστατέψει από τα πάντα, ακόμα και αυτήν την περίοδο (3 μήνες) που δεν έχω anti-virus!!!

όσο για την μνήμη που καταναλώνε, με P4 2.8 και 512ΜΒ μνήμης, οι πόροι μετά 30 λεπτά λειτουργίας είναι 93% πριν την εκκίνησή του ZA και 85-87% μετά...

εγώ θα σου το σύστηνα...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από hik-hok » 01 Ιούλ 2004 09:05

darkx Τί σχέση έχει το anonymizer και η πραγματική σου ΙΡ με το άν θα δέχεσαι επιθέσεις ? Συνήθως αυτός που ψάχνει για open ports δέν "χτυπάει" κάποια συγκεκριμένη ΙΡ αλλα μία περιοχή απο ΙΡ οπότε άν είσαι μεσα εκει θα σε πετύχει.

DNET Τί σχέση έχει το firewall με το antivirus ? καμία εντελώς !!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 01 Ιούλ 2004 11:50

iptables :P n kaliteri douleia

Basika exete ipopsiv sas ka8olou apo firewalls
etsi apo periergia ?
Ta firewalls dev eivai kati pou exeis kapoia defult
rules kai teliose n ipo8esi . Eivai olokliri diadikasia
Prosopika protimo ta iptables kai av dev mporw va prostatefto me afto
se windows mixavima Black ice defender
Prosfata eida oti to Trend Micro Internet Security
Aveptikse kai to dikotou firewall bebea dev eivai kati to idietero alla sou divei tnv divatotita va paizeis amesa me ta ports. Fisika otidipote dev se afivei va peraseis ta dikasou rules (packet filtering) dev eivai firewall kata tnv gvomi mou alla kati pou 8elei va miasei me firewall .
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
darkx

Firewall???

Δημοσίευση από darkx » 01 Ιούλ 2004 12:42

hik-hok έγραψε:darkx Τί σχέση έχει το anonymizer και η πραγματική σου ΙΡ με το άν θα δέχεσαι επιθέσεις ? Συνήθως αυτός που ψάχνει για open ports δέν "χτυπάει" κάποια συγκεκριμένη ΙΡ αλλα μία περιοχή απο ΙΡ οπότε άν είσαι μεσα εκει θα σε πετύχει.

DNET Τί σχέση έχει το firewall με το antivirus ? καμία εντελώς !!

Οταν ψάχνεις για open ports συνήθως (τις ποιο πολλές φορες) ξέρεις και την ip του άλλου. Εκτός και αν αυτός που κάνει την επιθεση είναι ψυχάκιας και ψάχνει όλα τα ports από εκατοντάδες ip. Σύμφωνα με κάποιους λογικούς υπολογισμούς θα του χρειαστεί ίσως και μέρες για να πετύχει τον τελικό σκοπό του εάν έχει βάλει στο μάτι τόσες πολλές ip.

Εάν κοίταξες καλα το reply μου , λέω οτι θα του αλλάξει η ip , ωστε εάν η ψεύτικη ip που θα φαίνεται είναι 198.152.100.2 και προσπαθήσει ο αλλος να βρει ports δεν θα μπορεί , γιατί ο υπολογιστής με τέτοια ip δεν θα υπάρχει.

Επίσης στο reply μου λεω οτι να βάλει και Firewall και το έγραψα επίτηδες γιατί ήξερα οτι κάποιοι θα απαντούσαν και θα έλεγαν οτι λέω άσχετα.
[/i]

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες