Firewall???

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από hik-hok » 01 Ιούλ 2004 13:00

darkx έγραψε:Οταν ψάχνεις για open ports συνήθως (τις ποιο πολλές φορες) ξέρεις και την ip του άλλου.
1.) Τα περισσότερα προγράμματα που "ψάχνουν" για ανοιχτά port έχουν την επιλογή "Enter IP range" όπου βάζεις απο πού θέλεις να ξεκινα και που να τελειώνει η αναζήτηση.

2.)Οι πλειοψηφία τέτοιων "επιθέσεων" γίνεται απο άτομα που ψάχνουν για πλάκα να δούνε ποιανού CD το πορτάκι θα ανοιγοκλείσουν σήμερα και όχι για κάποιον συγκεκριμένο.

3.)Ειναι πολύ λιγότερες οι "επιθέσεις" απο κάποιον που έχει βάλει για στόχο συγκεκριμένα εσένα.

Στην απάντηση σου την οποία κοίταξα προσεκτικά λές
κατέβασε το anonymizer 2004 ... έτσι θα σου αλλάξει την ip και κανείς δεν θα μπορεί να κάνει connect με το pc σου (δοκιμασμένο και δεν φαίνεται το ip σου άλλα φαίνεται ένα διαφορετικο, άλλης χώρας)
αυτό που λές είναι λάθος , γιατί δέν γλυτώνεις απο τις "κατα λάθος" επιθέσεις.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
darkx

Firewall???

Δημοσίευση από darkx » 01 Ιούλ 2004 14:13

Ok hik-hok , μπορεί να γίνουν και καταλάθος επιθέσεις , το θέμα σου ποιο είναι να βάλει ένα καλό firewall? Ας το βάλει. Εγώ την γνώμη μου είπα και εσύ το έκανες ολόκληρο θέμα. Υπάρχει και η εκδοχή του Anonymizer και εγώ την δημοσίευσα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από EneMe » 01 Ιούλ 2004 14:17

Ok, σας ευχαριστώ!

Ας μην το κάνουμε θέμα τώρααα... ;)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από hik-hok » 01 Ιούλ 2004 14:25

δέν έκανα κάποιο θέμα

είδα μία άποψη που κατα την γνώμη μου είναι λάθος και είπα την δικιά μου που νομίζω οτι είναι σωστή

απλά είναι τα πράγματα :pint:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από DNET » 01 Ιούλ 2004 15:08

hik-hok το λεω διότι το ΖΑ έχει και ένα βασικό antivirus μέσα του. αλλά ακόμα και με μόνο το βασικό αυτό AV, δεν έχω προσβληθεί... ούτε καν από τον Blaster!!!
Όλοι ξέρουμε ότι το Firewall χωρίς ένα Antivirus είναι μισή προστασία....

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από ArchangelX » 01 Ιούλ 2004 16:17

Egw oti eixa na pw to eipa alla profanos den me katalabe kanenas. Tespa...

Prwton. Mhn mperdeyete se kamia periptwsh AV me firewalls. Den kanoyn thn idia doyleia kai den exoyn ta idia update. To ZA den exei kanena antivirus mesa toy, apla mplokarei ActiveX kai mal code (sygkekrimena pragmata omws) oson afora ta attachments twn mail.

Oso gia to anonymizer, mhpws ksexases na anafereis oti soy kseskizei thn taxythta? Akoma kai an to exeis na xrhsimopoiei allo proxy ana lepto, pali se ka8ysterei ta malla + to oti einai axrhsto otan exeis kana sub7 sto box soy.

Diavaste kana tut re paidia kai afhste tis gnwmes kai tis empeiries sas...
Εικόνα

LightForce
WebDev Moderator

Firewall???

Δημοσίευση από LightForce » 01 Ιούλ 2004 16:19

zone alarm εχω εδω και 2 χρονια

Άβαταρ μέλους
darkx

Firewall???

Δημοσίευση από darkx » 01 Ιούλ 2004 16:42

Archangel έγραψε:Egw oti eixa na pw to eipa alla profanos den me katalabe kanenas. Tespa...

Prwton. Mhn mperdeyete se kamia periptwsh AV me firewalls. Den kanoyn thn idia doyleia kai den exoyn ta idia update. To ZA den exei kanena antivirus mesa toy, apla mplokarei ActiveX kai mal code (sygkekrimena pragmata omws) oson afora ta attachments twn mail.

Oso gia to anonymizer, mhpws ksexases na anafereis oti soy kseskizei thn taxythta? Akoma kai an to exeis na xrhsimopoiei allo proxy ana lepto, pali se ka8ysterei ta malla + to oti einai axrhsto otan exeis kana sub7 sto box soy.

Diavaste kana tut re paidia kai afhste tis gnwmes kai tis empeiries sas...

1)Οταν χρησιμοποιείς DialUp ότι και να κάνεις μειώνεται η ταχύτητα. Με DSL όμως δεν έχω κανένα πρόβλημα.

2)Με Sub7 ίσως όχι αλλά με άλλα σίγουρα ναι οπως NetBus , NetTrash, KillerNet κλπ.

Ισως θα πρέπει να δεις και εσύ καποιο tut.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firewall???

Δημοσίευση από ArchangelX » 01 Ιούλ 2004 18:07

1) Se anti8esh me mena poy eixa terastio problhma. Ti OS exeis eipame?

2) Den diafwnw. To sub7 htan random... egw paliotera xrhsimopoioysa to latinus...

3) Ti proteineis?

Tespa. Oso kai na leme gia firewall einai tzampa plhktrologhsh. O monos sigoyros kai apotelesmatikos tropos na prostateyteis einai to hardware firewall. Sfigkoyme ligo ta dontakia, ta skame kai ksenoiazoyme. Apla.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Firewall???

Δημοσίευση από Expl0it » 01 Ιούλ 2004 18:15

Εγώ χρησιμοποιώ το firewall του Router της DSL και είμαι κομπλέ !! Δεν περνάει τίποτα !
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

aftos

Firewall???

Δημοσίευση από aftos » 08 Ιούλ 2004 15:04

Tha simfoniso me ton Archangel.I kaliteri lisi tha itan na exeis ena extra pc,tou vazeis linux kai xrisimopoieis s'auto iptables.Den tha kostisei kai poli mia kai ta linux den exoun tis apaitiseis ton winblows.Oson afora pantos to software firewall Kerio kai pali Kerio kai malista tin version 2.1.5 pou einai dorean.Prosopika de mou aresoun ta firewalls pou elegxoun kai to an ena programa prepei na treksei h' oxi.Eixa provlimata (dokimasa diafores ekdoseis tou Kerio).Telos,na prostheso kai kati akoma.To NIS,an kai mporo na po oti einai apo ta kalitera firewalls,mou edine PANTA provlimata sto sistima (kai oxi mono s'emena).
That's all 8)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες