Πες τα χρυσόστομεεεεε....

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 24 Ιουν 2004 18:15

Το παρακάτω κείμενο αποτελεί αντιγραφή από έναν ανώνυμο που μου το έστειλε μέσω e-mail. Πιστεύω ότι είναι κάτι που πρέπει να το διαβάσουν όλοι, άνδρες και γυναίκες.

Τέλη δεκαετίας 90 έρχεται το φεμινιστικό κίνημα της Βίσσης Βανδογαρμπή με το μήνυμα "Είμαστε γυναίκες, εμείς επιλέγουμε, είμαστε το ανώτερο φύλο, χωρίς εμάς είστε ένα τίποτα, για μας ζείτε, είμαστε ανεβασμένες και όποιος μπορεί ας έρθει να μας την πέσει..." κτλ κτλ.
Τα μέσα μαζικής εξημέρωσης (TV και περιοδικά του τύπου "έτσι πρέπει να ζείτε, έτσι πρέπει να είναι ο γκόμενός σας" κτλ), φουσκώνουν τα θηλυκά μυαλά που πλέον φτάνουν σε "οργασμό" όταν χυλοπιτώνουν υποψήφιο καμάκι που "δεν τηρούσε προδιαγραφές" του τύπου αμάξι, γυμναστήριο, φράγκα, δημόσιες σχέσεις, εμφάνιση τοπ μοτέλ.. Άμεσο αποτέλεσμα ο νεοέλληνας machoποιείται, ρόδα, κουστούμι, γυαλί, γυμναστήριο, πουλ-μουρ*, κλαμπ, μπουζουκια και ας μην φτάνουν τα φράγκα για καφέ την επαύριον...και να από πάνω οι φυλλάδες πως κάνει sex ο σύγχρονος MEN, τα μυστικά της επιτυχίας για να ρίξετε γκόμενα και αλλά πολλά που στην τελική μόνο ψυχολογικά προβλήματα φέρνουν και όχι το... μύδι στο πιάτο.
Μεγάλος αριθμός νέων αρχίζει να κολλάει με αυτή την συμπεριφορά των θηλυκων, το ξεσάλωμα του προκαλεί σοκ και δεος, επειτα από Χ αριθμό χυλοπιτών (όπου χ κοντεύει τριψήφιο νούμερο) αρχίζει τα "δε γαμιούνται οι καργιόλες", την πέφτει μόνο σε λιγότερο ευπαρουσίαστες γυναίκες (διότι λιγότερο καλή εμφάνιση = λιγότερες πιθανότητες πίτας) και τρώει και τα κραξίματα των κολλητών του στυλ "γεια σου ήρωα". Αποτέλεσμα τις αφήνουν να κουνάνε τα κάλλη τους επί της μπάρας, το παίζουνε αδιάφοροι, και γαμάνε με τα ματια, ενω τα ξέκωλα χτυπιούνται και κοιτάνε γύρω τους αν τις χαζεύει πολύς κόσμος...
Η ελληνιδαρα μας όμως έχει αρχίσει να φρικάρει με την όλη φάση διότι "ναι μεν μας βλέπουν αλλά δεν μας την πέφτουν" και το χειροκίνητο πάει να γίνει θεσμός... και δώσε να παίζουν με τα μάτια ,να τραβάνε το μίνι μέχρι να γίνει σουτιέν, χώστου στρινγκ, δωστου see through, να τατουάζ, πάρε παπαγαλέ ανταύγειες στο μαλλι, αποτελεσμα... γιοκ!
Αφού πλέον δεν έφτανε το ξεσέλωμα στις μπάρες για να επιβεβαιωθουν, αρχισανε να πετάνε και γυμνές Φώτο τους στο internet, με e-mail από κάτω για να στέλνουν βαθμολογία τα "λιγουρια", και να τους φεύγουν οι ανησυχίες του στυλ "μήπως δεν είμαι όμορφη"
Και αρχίζουν οι δηλώσεις τόσο από τις ανώνυμες όσο και από τις επώνυμες της TV και του κινήματος Βανδογαρμπη: Χαλάσανε οι αντρες, και που να βρεις αντρα, ολοι φλωρέψανε, δεν έχουν αρχίδια, μαμούχαλοι όλοι τους κτλ κτλ...
Σ.Σ -Μα εκεί που τον φτάσατε τον αμανέ κύριες μου μόνο ένα γερό χέρι ξύλο με βρεγμένη σανιδα είναι ικανό να σας επαναφέρει στη γη, και δεν σκεφτήκατε ποτέ ότι ίσως δεν φταίει το αντρικό φύλο για την μούχλα που επικρατεί αλλά εσείς, η συμπεριφορά σας, και τα media που σας φουσκώνουν τα μυαλά με φύκια και μεταξωτές κορδέλες.... ( ναι ξέρω τώρα θα με πείτε και μισογύνη, οτι μας συμφέρει...)

Και βγαίνει στις αρχές του 21ου αιώνα (ΝΑΙ! Τώρα και στην Ελλάδα!) το στυλ του Cool νεοέλληνα το λεγόμενο εν ολίγοις ΠΟΥΣΤΡΕ. Και να τα αγοράκια με τα κολλητά μπλουζάκια, το αδερφίστικο μαλλάκι, αποτριχωμένα στήθη, φούστες, κοκαλάκια και τα συναφή. Και γίνεται μόδα και βγαίνει και ο Σάκης Ρουβάς, τα ντεμι-boy-group, ο Τσαλίκης με το αδερφιζέ χαμόγελο, και τρελαίνονται τα ξέκωλα, να σου λένε το νέο είδος άντρα, δεν έχει νταϊλίκι, ούτε πολύ τσαγανό, τον κάνεις ότι θες, και αισθάνεσαι και ασφάλεια...

Σακηηηηηηηηηη...

Το κακό είναι ότι ο κλασσικός ο μαλάκας έλληνας προσαρμόζεται σε ότι μαλακία του πασάρουν αρκεί να είναι στη μόδα...

Συμπέρασμα: Για να συγκινηθεί η νεοελληνιδα σήμερα θέλει φράγκα, γυαλισμένη ρόδα, πουλ-μουρ, μποντι μπιλντινγκ, ψιλοπουστρέ συμπεριφορά (όχι αντρικό νταϊλικι αυτό πάει) και αστες να λένε τις γνωστές μ******ς ότι "στον άντρα προσέχω τα πνευματικά χαρίσματα, το χιούμορ, την τρυφερότητα, θέλω στοργή και προδερμ..."
Κοιτάζω και γω προς τα πάνω και λέω: κατέβα να δεις κατάντια... Αλλά Αυτός έχει αλλα πράγματα να κάνει... Με τα εγγόνια της Εύας θα ασχολείται τώρα;

Υ.Γ. Μετά λύπης μου λέω ότι έτσι που έγινε η κατάσταση με την νεοελληνιδα σήμερα καλύτερα να ζούσαμε στην εποχή του Νεαντερταλ όπου άμα γούσταρες γκομενα, επαιρνες ένα ρομαντικό... ρόπαλο, ΚΑΤΑΠΑΝΝΓΚΚΚ ! στο κεφάλι, και η δικιά σου ξυπνούσε στο νέο της σπιτικό (καμία φορά και γκαστρωμένη).

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 24 Ιουν 2004 18:30

Έτσιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!!!
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 24 Ιουν 2004 18:40

Λάθος κατά την γνώμη μου. :-?

Δεν χρειάζεται να γίνουν όλοι Τσαλίκιδες , Σάκηδες , Κουντοκγέιδες και σία για να βρουν κοπέλα.

Τώρα αν ψάχνεις για μία γκτούπα την γκτούπα στις τουαλέτες του Χ μπαρακίου (sic) τότε ναι πρέπει να "μεταμφιεστείς" αλλά για να βρεις κάτι ουσιαστικό και πραγματικό πιστεύω πως όχι.
Εικόνα

pantofla

Δημοσίευση από pantofla » 24 Ιουν 2004 19:49

μονο με παντοφλα θα βελτιωθει η κατασταση, μεσα φυσικα απο ενα κοινωνικοπολιτικο προτσες που θα βοηθησει τους ενδιαφερομενους/ες να συνειδητοποιησουν τις πραγματικες βιολογικες τους αναγκες και χωρις πλεον ταμπου να επιδοθουν σε ενα πατρο-παραδοτο διονυσιακο οργιο που θα φερει πιο κοντα τα δυο αντιπαλα στρατοπεδα.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 24 Ιουν 2004 19:56

i second that!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 24 Ιουν 2004 20:46

Τι "έτσιιιιιιιι", ρε Αλέξανδρε, πλάκα μας κάνεις? Αντέγραψε μια μαλ... που του έστειλε κάποιος κολλημένος αγαμ..τος και συμφωνείς και συ μαζί του? :evil:

Αγαπητέ μου Nkapa,
αν πιστεύεις ότι αυτό το κείμενο είναι αντικειμενικό και δεν κρύβει οργή μέσα του, τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει... Εγώ διαβάζοντας αυτό το κείμενο, βλέπω κάποιον που έφαγε χυλόπιττα και κατέληξε στο κλισέ πλέον συμπέρασμα "όλες ίδιες είναι, αν σου κάτσει το πρώτο βράδυ είναι τσούλα, αν δεν σου κάτσει το πρώτο βράδυ, είναι τσούλα...κ.λ.π." Η ωριμότητα στο μεγαλείο της... :-?

Επέτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα αν οι γυναίκες θέλουν αυτά που λέει ο "ανώνυμος" οτι θέλουν. Μάλλον απέχει παρα σάγκας απο την πραγματικότητα... Δεν ξέρω αν εσένα συγκεκριμένα σου αρέσει να έχεις μια δίμετρη, ξανθιά ή μελαχροινή κουκλάρα δίπλα σου, αλλά να φοβάσαι μην ανοίξει το στόμα της μπροστά σε φίλους και γνωστούς και σε κάνει ρεζίλι, (γιατί στους περισσότερους που ξέρω εγώ δεν αρέσει αυτό...) πάντως οι γυναίκες δεν γουστάρουμε ο άντρας να είναι πολύ macho, πολύ σωματάρα, πολύ λεφτά αισθήματα και απο μυαλό μηδεν.

Κι αν εσύ συμφωνείς με τον εν λόγω κύριο, και πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν ζούσαμε ακόμα στην εποχή του Νεάντερταλ, σε ενημερώνω ότι υπάρχουν πολλά τριτοκοσμικά μέρη όπου τα πράγματα είναι ακόμα έτσι, και μπορείς να πας να ζήσεις αν θες...Το εισητήριο του αεροπλάνου στο κερνάω εγώ... :roll: :roll:
Καλά, για τον "παντόφλα" δεν θα μιλήσω...μας έχει δείξει το επίπεδό του και το μυαλό του πολλάκις... :-? :hammer:

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 24 Ιουν 2004 20:55

Youli έγραψε:Τι "έτσιιιιιιιι", ρε Αλέξανδρε, πλάκα μας κάνεις?
Το έτσιιιιιιιι", κόλαγε γιατί έχει γεμίσει ο κόσμος απο τέτοιες γυναίκες ! Δεν είπα ότι έτσι είναι όλες , αλλά το ποσοστό τους είναι πάρα πολύ μεγάλο ! Γενικά είναι της μόδας το τουπέ απ'ότι φαίνεται !

Άποψή μου πάντα για να μην παρεξηγούμαστε !

Υ.Γ: Το πλάκα μας κάνεις που κόλαγε ? Γιατί δεν μπορώ να έχω άποψη ! Για ηρέμισε λιγάκι !

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 24 Ιουν 2004 21:17

Αλεξ, όταν βγεις απο το σπίτι και δεις πως είναι οι περισσότερες γύναικες σήμερα, θα καταλάβεις ότι έχεις άδικο...κι αν αυτό που βλέπεις κι εσύ και όλοι είναι τουπέ, εγώ σου λέω πως μάλλον άμυνα είναι... Δεν έχετε καταλάβει ότι γι'αυτό το ύφος που έχουν, όσες το έχουν, υπεύθυνοι είστε ΚΑΙ εσείς, και πολύ απλά δεν κάνετε κάτι γι'αυτό... το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες...Προσπάθηστε να δειτε πίσω απο αυτό, και ξεκολλήστε πια απο μαλα..ιες τύπου "όλες έχετε τουπέ, όλες γουστάρουν τα λεφτά, όλοι οι άντρες είναι γουρούνια κλπ..." γιατί δεν είναι έτσι τα πράγματα...Έλεος πια... :hammer:

Δεν σου είπα ότι δεν έχεις δικαίωμα να έχεις άποψη (αυτό έλειπε) αλλά με ένα "ετσιιιιι" δεν νομίζω οτι λες την άποψή σου... απλά δείχνει ότι συμφωνείς απόλυτα με το παραπάνω κείμενο και όχι οτι συμφωνείς με ένα μέρος αυτού...

Υ.Γ. Ήρεμη είμαι...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Ιουν 2004 21:24

Έχω βαρεθεί τις εκφράσεις του στυλ "είσαι ισοπεδωτικός", "δεν είναι όλοι έτσι", "μην τα παραλέμε". Μα όταν διαπιστώνουμε ένα κοινωνικό φαινόμενο εννοείται ότι υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που όμως επιβεβαιώνουν την ουσία του κανόνα. Δε χρειάζεται να λέμε συνέχεια αυτή τη μαλακία που μας έλεγαν οι ψευτοφιλολόγοι να γράφουμε στην έκθεση στο Λύκειο ότι "Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων κλπ κλπ". Δηλ. ποια η σημασιολογική διαφορά του "περισσότερου" από του "όλου" όταν το περισσότερο αυτό ποσοστό είναι πχ στο 95%; Τίποτα δεν είναι βέβαιο. Πάντα ζούμε σύμφωνα με τις περισσότερες πιθανότητες και τα μεγαλύτερα ποσοστά. Δε χρειάζεται να αισθανόμαστε και μ*****ς για να το διατυπώνουμε αυτό σε κάθε μας φράση!

Και ναι, ο Nkapa μας παρέθεσε ένα κείμενο που απεικονίζει μια σύγχρονη πραγματικότητα τουλάχιστον στη Νεοελλάδα. Αμα πάρω την ουσία των λεγομένων αυτών και τα διατυπώσω με ένα πιο επιστημονικό τρόπο θα λέγατε όλοι με τη μία ότι έχω δίκιο.

Όλοι βλέπουμε το lifestyle που έχει περάσει, οι gay Τσαλικορουβάδες οι Hi-5 το Cosmopolitan και όποια άλλη παπαριά σας περάσει από το μυαλό. Ζούμε πλέον στην εποχή του Unisex και της διπλωματίας. Η διαφορετικότητα που επιβάλλει η φύση μας τρομάζει και την αποφεύγουμε.

Πώς να το κάνουμε ρε παιδιά. Αλλάξαμε. Όταν όμως η φύση μας εκδικηθεί και φέρει π.χ. κάποιον Ανατολίτη κατακτητή στο κατώφλι μας να δούμε τότε ποιον θα προτιμήσει η pink woman να έχει στο πλευρό της: το Ρουβά ή τον νταβραντισμένο; Ποιος θα την προστατεύσει; Ποιον θα προτιμήσει η φύση να παίξει τον αντρικό ρόλο. Και το παράδειγμα δεν είναι τυχαίο. Οι πρωτόγονες γυναίκες έδειχναν ότι είναι σεξουαλικά διαθέσιμες όλο το χρόνο και όχι μόνο κατά την περίοδο της ωορρηξίας για να έχουν κοντά τους έναν άντρα που θα τις προστάτευε (εκείνη και τα παιδιά της) από τους κινδύνους της ζούγκλας και των επιδρομέων.

Για να σε δω τότε Τσαλίκη μου πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
jastonas

Δημοσίευση από jastonas » 24 Ιουν 2004 21:24

yiouli, sorry alla 8a symfwnhsw. k kanas agamhtos den eimai. k lypamai giati k h kopela mou badizei kata poly sta bhmata (gia na mhn pw 100%) tou keimenou...
makari na strwsei kapoia stigmh.
den mporei na mou leei oti egw 8elw ton antra xwris anasfaleies, dynato, macho ktl ktl
k meta na mou leei ftiakse to malaki sou, pare poustre pantelonaki, bale 10 skoularikakia, pare k wraia kollhth poustre mplouzitsa...
k meta na mou leei se 8elw antrakla...

pantofla

Δημοσίευση από pantofla » 24 Ιουν 2004 21:33

και τον βυζαντα μεγαρων γιατι τον εχεις για αβαταρ? Γιατι δεν εβαζες καποιο πιο εγκεφαλικο αβαταρ? ...Τη φατσα του Αναξιμανδρου, του Ευριπιδη, την Υπατια εστω, ωστε να ειναι και φεμινιστικο???
Στο κατω κατω, καλλιτερα μια διμετρη σουπερ γκομενα που οταν ανοιξη το στομα της δε ξερει τι λεει, παρα μια ταπα στραβη με μουστακακι που κι αυτη οταν ανοιξει το στοματακι της δεν ξερει που βρισκεται...
Εκτος αν ολες οι γυναικες νομιζουν πως ειναι εξυπνες και προχωρημενες, και μονο οι ομορφες ειναι στοκοι...Επισης θαθελα να προσθεσω πως φυσικα ειναι καλλιτερη μια διμετρη,εστω και χαζη...μια ασχημη και εξυπνη μπορει να ειναι καλη φιλη, αλλα ας μη ζηταει και πολλα πολλα...Να ξεχωρισουμε επιτελους τους ρολους...Αλλο ο ερωτας κι αλλο η κουβεντουλα και το ταβλι. Γιατι αν το παμε ετσι και οι αντρες πρεπει να ερωτευονται οποια ταιριαζει με τις συνηθειες τους, τοτε θα επρεπε ολοι να ερωτευονται εντρες...να πηγαινουν μαζι στο γηπεδο, στα μπαρακια, να κουβεντιαζουν, να παιζουν ταβλι...Παλι χαμενες θα εισασταν!!!!!

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 24 Ιουν 2004 21:37

Youli έγραψε:Αλεξ, όταν βγεις απο το σπίτι και δεις πως είναι οι περισσότερες γύναικες σήμερα, θα καταλάβεις ότι έχεις άδικο...
Πάλι πας να μου πείς ότι εσύ είσαι η σωστή και εγώ λάθος !

Οπότε Youli, επειδή συμπέρασμα δεν θα βγάλουμε ούτε σε 100 χρόνια !! Εγώ δεν ασχολούμε άλλο με αυτό το θέμα !

Υ.Γ: Ρε pantofla ! Τράβα καμια βόλτα και ρίξε και κρύο νερό στο κεφάλι σου, γιατί σε πείραξε η ζέστη !

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 24 Ιουν 2004 22:08

Από ότι κατάλαβα δηλ, οι περισσότεροι εδώ μέσα προτιμούν τον παλιό καλό καιρό που υπήρχαν διαφορές ανάμεσα στα δυο φύλα. Που ξεχώριζες τι είναι ποιος.... Τι ειρωνία.... Μετά μου λένε εμένα ότι έχω αρχαία μυαλά, όταν και εγώ τα προτιμώ έτσι... Απόδειξη; Δεν είναι το θέμα το τι θέλουμε εμείς, αλλά ένα γενικό όριο που (υποτίθετε) ότι πρέπει να υπάρχει. Βέβαια άμα έχεις όρια χάνεις την ελευθερία σου (την δήθεν;; ) άλλα αυτό ειναι άλλο θέμα. Μήπως αντί να κρίνουμε τους άλλους καλό θα είναι να κρίνουμε λίγο τους εαυτούς μας; Ότι θέλουμε εμείς, θέλουν όλοι. Άρα γιατί κρίνουμε με το κριτήρια των άλλων για να βρούμε σύντροφο; Άμα εμείς είμαστε εντάξει, τότε θα βρούμε και τον σωστό σύντροφο. Απλό δεν είναι; (Ή μου φαίνεται; :question: )
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
jastonas

Δημοσίευση από jastonas » 24 Ιουν 2004 22:27

f**** Feminism. Katestrepse ton kosmo mas. Ta pragmata einai apla.
Oi anres einai isoi me tis gynaikes.
oi andres den einai omoioi me tis gynaikes.
O Feminismos phgaine na kanei to iso omoio.
Kai to kyriotero... f**** cosmopolitan....

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 24 Ιουν 2004 22:48

Μούμπλε μούμπλε...τι δέν μου κάθετε καλά εδώ ρε γαμότ...μούμπλε μούμπλε...τί μου θυμίζει η όλη φάση...μούμπλε μούμπλε...άραγε έχω σπίτι υλικά να φτιάξω τουλούμπες?...μούμπλε μούμπλε...

Α! Το βρήκα! Σε περίπτωση που δέν το έχει παρατηρήσει κανένας, αυτή είναι η κατηγορία "χαλαρά και ανάλαφρα" και όχι "Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις". Ποιό το νόημα της φαγωμάρας σας? Δίνετε τόση σημασία και αντιμετωπίζετε σοβαρά ένα κειμενάκι το οποίο κυκλοφορεί εδώ και ούτε εγώ ξέρω πόσο και κατα πάσα πιθανότητα πρωτοδημοσιεύτηκε σε κάνα μηνιαίο περιοδικό? Και μπορεί να έχει δίκιο η Youli (μου την δίνει όταν συμφωνώ με γυνή σε τέτοια θέματα...) για το ποιόν του τύπου. Μπορεί το προηγούμενο βράδυ να πήγε να την πέσει σε καμία μικρούλα-μοντέλα-θαυμάστρια του Sakis και να την έφαγε εξ αποστάσεως και με ταχύτητα. Οδυνηρή εμπειρία...

Το standard είναι οτι αυτό το αρθράκι ισχύει αλλα πλέον αντιπροσωπεύει μία μειονότητα γυναικών. Μικρών ή/και άμυαλων και μόνο αυτές. Οι μικρές θα μεγαλώσουν. Οι άμυαλες θα μείνουν μόνες ή θα βρούν κάνα Τσαλίκη. Απλά τα πράγματα.

P.S. Den ksanagrafw ellhnika. Moy thn espase. Greeklish. Old school rulez...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες