σκληρός δίσκος με πρόγβλημα - help

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
angelis

Δημοσίευση από angelis » 30 Ιουν 2004 14:26

Ο σκληρός μου δίσκος (WesternDigital 60 GB) έχει πρόβλημα! Να τα αποτελέσματα που έβγαλαν διάφορα διαγνωστικά:
1) Το BIOS τον αναγνωρίζει κανονικά
2) To Partition Magic 8.0 κολλάει στην εκκίνηση και βγάζει το μήνυμα "Πρόβλημα στο partition table"
3) Αν ορίσω στο BIOS στην επιλογή "smart for hard disks" στο enabled, κατά την εκκίνηση του Η/Υ βγαίνει το μήνυμα "smart error"
4) Τον έχω ελέγξει με τα διαγνωστικά προγράμματα της WesternDigital και μου έχει βγάλει "smart error", δίνοντάς μου την δυνατότητα αντικατάστασης του δίσκου
5) Διάφορα διαγνωστικά προγράμματα (Data Recovery, R-Studio Demo κτλ) βλέπουν μεν τον δίσκο χωρίς καθόλου partitions, αλλά όταν πάω να διαβάσω από αυτόν μου βγάζουν "πρόβλημα στην ανάγνωση-αδυναμία ανοίγματος των cluster του δίσκου"
6) Προφανώς, συμβατικά προγράμματα (Εξερεύνηση των Windows, Σύστημα των Windows κτλ) δεν τον βλέπουν καθόλου!
Καμιά ιδέα για το πως μπορούν να ανακτηθούν τα data του σκληρού πριν τον αντικαταστήσω (είτε από εμένα είτε από κάποιον ειδικό τεχνικό);;;;;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 30 Ιουν 2004 15:06

Για το αν είναι δυνατή η ανάκτηση των δεδομένων εξαρτάται από την βλάβη του δίσκου (ποιο εξάρτημα έχει χαλάσει).
Για να σου διαβάσει τα δεδομένα εταιρία τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα ζητάνε τρελά λεφτά . 2.000 – 3.000 ευρώ.

Αν τα δεδομένα σου αξίζουν δες εδώ http://dir.forthnet.gr/1367-0-gr.html
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DNET » 30 Ιουν 2004 18:44

υποψιάζομαι ότι η κεφαλή ή ο μηχανισμός της έχουν κολλήσει, γι αυτό και κανενα πρόγραμμα δεν μπορεί να διαβάσει στο δίσκο...

δοκίμασε να τον χτυπήσεις ΕΛΑΦΡΑ μερικές φορές πάνω στο σημείο που βρισκεται ο μηχανισμός της κεφαλής και όταν αυτός βρίσκεται εν λειτουργία.

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 30 Ιουν 2004 19:08

και στο εξωτερικό πάντως η ανάκτηση δεδομένων από δίσκο που έχει πρόβλημα κοστίζει τρελά λεφτά :(

Δέν έχω κάποια ιδέα... :-?
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 30 Ιουν 2004 20:25

Ίσως αν μπορέσω να σε βοηθήσω, να το κάνω σε ένα μόνο. Στην προσπάθεια επιβίωσης των αρχείων μιας και είχα αυτό το πρόβλημα σχετικά πρόσφατα.

Έτυχε να μου κρασάρει τα Fat (file allocation system) και χάθηκαν οι γνώσεις από τα windows για το ποιο αρχείο είναι που, που βρισκόταν δηλαδή, ή πως ονομάζόταν. Δηλ ο δίσκος είχε μείνει "φυτό". Γι' αυτό και μου έβγαλε το μήνυμα ότι το τάδε partition του δίσκου was not formated, και με ρώταγε αν θέλω να τον κάνω format τώρα. ΕΝΝΟΕΙΤΕ ότι του είπα όχι. Αν είχα μια ελπίδα να σώσω τα αρχεία μου ήταν να το αφήσω έτσι και ότι βρεθεί. Όχι να του κάνω και format ή defragment (όπως μου είπε κάποιος άσχετος). Χρειαζόμουν λοιπόν ένα πρόγραμμα που θα ψάχνει να βρει ότι απέμεινε.

1) Πήγαινε λοιπόν στο www.download.com
2) Κατέβασε το easy recovery

3) Μετά το install πάτα data recovery/raw recovery και διάλεξε τον δίσκο που τον βλέπει ως unformatted/unidentified ή κάτι τέτοιο. Θα ψάξει να βρει όλα τα αρχεία που έχει ο συγκεκριμένος δίσκος

4) Αφού τα βρει πάτα back μόνο και μόνο για να σου βγάλει το μενού που θα σε ρωτήσει αν θες να κάνεις save το όλο project. Δηλ αν θες να κρατήσει κάπου το αρχείο που δημιούργησε. Αυτό που έχει βρει τα αρχεία. Αν δεν το κάνεις save και το πρόγραμμα κλείσει μόνο του (π.χ αν κολλήσει) θα πρέπει να του πεις να ψάξει να βρει όλα τα αρχεία από την αρχή. Η διαδικασία του να βρει τα αρχεία μπορεί να πάρει πολλές ώρες (2-7 συνήθως.. εξαρτάτε από το πόσο μεγάλο δίσκο έχεις) και θα είναι ηλίθιο μετά να ξαναψάχνει να τα βρει από την αρχή. Σώσε κάπου το αρχείο (dat) για να το έχεις πρόχειρο αν σου χρειαστεί.

5) Αφού σώσεις το αρχείο συνέχισε κανονικά την διαδικασία (next). Θα σε ρωτήσει σε ποιο δίσκο θες να βάλει τα αρχεία. Διάλεξε ένα δίσκο. (Εννοείτε όχι αυτόν που έχει το πρόβλημα... :lol: )

6) Περίμενε - πιθανόν τις διπλάσιες ώρες από όσες έκανε για να τα βρει - για να τα κάνει save.

7) Όσα σωθούν δεν είναι απαραίτητο να ήταν ακριβώς στην μορφή που ήταν πριν. Π.χ το file1.mp3 και το file2.mp3 τώρα μπορεί να έχουν συμπικνωθεί σε ένα. Δηλ να πατήσεις ΕΝΑ αρχείο και να ακούσεις 2 τραγούδια το ένα μετά το άλλο. Αυτό μπορεί να έχει γίνει με πολυ περισσότερα από 2 τραγούδια μαζί. Π.χ με 3, 4, 5, και λοιπά.
Άλλο παράδειγμα είναι τα images. Λόγο του ότι χάθηκαν τα στοιχεία που έλεγαν το πόσο μεγάλο ήταν το τάδε image, μπορεί ένα αρχειάκι μικρό σαν avatar να το βλέπει 10MB!!!!! :o

Σώσε ότι μπορείς. Μετά ότι θες να το έχεις ειδικά και να το ξεχωρίζεις, (τα αρχεία σώζονται με ονόματα τύπου file001, file002, file003) θα πρέπει να τα φτιάξεις ένα-ένα, και να τα ονομάσεις όπως θες εσύ. Ευτυχώς που στα βάζει ανά extention σε διαφορετικά folders. Για φαντάσου το πρώτο να ήταν wav, το δεύτερο, gif, και το τρίτο tiff... Νυχτώσαμε...

Μετά από όλων αυτόν τον κόπο μπορεί να αναρωτηθείς για ποιο λόγο κουράστικες τόσο πολύ. Για μένα άξιζε. (Όπως βλέπεις έχω πείρα στο θέμα :x :x :x :( :( :( :evil: :evil: :evil: ) Και πιστεύω ότι αξίζει για όλους. Με το να τα χάσεις τα έχασες τελείως. Με το να τα σώσεις όμως, έστω και αν δεν ξέρεις ποιο είναι ποιο, τουλάχιστον τα έχεις και μπορείς να τα βρεις άμα χρειαστούν.

Καλή τύχη!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patriot την 24 Ιούλ 2004 10:52, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 30 Ιουν 2004 20:36

DNET έγραψε:υποψιάζομαι ότι η κεφαλή ή ο μηχανισμός της έχουν κολλήσει, γι αυτό και κανενα πρόγραμμα δεν μπορεί να διαβάσει στο δίσκο...
Έχεις δίκιο ότι κατά πάσα πιθανότητα φταίει κάτι με την κεφαλή. Δεν είναι ανάγκη όμως να έχει κολλήσει. Μπορεί σε κάποια φάση να κόπηκε το ρεύμα. Όταν κόβεται απότομα το ρεύμα, η κεφαλή μένει στάσιμη. Όταν επανέρχεται το ρεύμα η κεφαλή προσπαθεί να συνεχίση την δουλειά της από κει που ήταν. Αν λοιπόν το "στάσιμη" βρισκόταν στον αέρα εκείνη την στιγμή, (που η κεφαλή 9 στις 10 φορές της ζωής της είναι στον αέρα) ξαφνικά χάνει το έδαφος κάτω από τα πόδια της και πέφτει. Το πέσιμο μπορεί να αποβεί μοιραίο για ένα αρχειάκι, για ένα cluster ή για ολόκληρο τον δίσκο.... Κάτι τέτοιο θα έγινε και εδώ.

δοκίμασε να τον χτυπήσεις ΕΛΑΦΡΑ μερικές φορές πάνω στο σημείο που βρισκεται ο μηχανισμός της κεφαλής και όταν αυτός βρίσκεται εν λειτουργία.
Φοβάμαι ότι αυτό δεν είναι ότι καλύτερο. Ναι μεν έτσι μπορεί να ξεκολήσει (αν είναι κολλημένη... δεν ξέρουμε τι είναι) αλλά πάλι μπορεί να υπάρξει πτώση (εξαρτάτε από το που βρίσκεται τώρα). Δηλ ΑΝ δουλέψει θα τα παίξει τελείως ο δίσκος. Ας κάνει πρώτα recovery τα αρχεία και μετά να το δοκιμάσει. Αν και κάτι μου λέει ότι θα χρειαστεί καινούργιο δίσκο.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DNET » 05 Ιούλ 2004 13:44

patriot βασικά οι κεφαλές των δίσκων έχουν πλέον μαγνητική επαναφορά, οπότε ακόμα και αν κοπεί το ρεύμα, η κεφαλή επιστρέφει στην θέση εκκίνησης μέσω μόιμου μαγνήτη.

τώρα όσο για το χτύπημα, αφορά μόνο το αν έχει κολλήσει στην εκκίνησή της....

Υ.Γ: Η κεφαλή είναι πάντα στον αέρα και εκτός χτυπημάτων κλπ, δεν έχει ποτέ επαφή στην επιφάνεις του δίσκου. Κάτι τέτοιο θα σήμαινε καταστροφή...

Άβαταρ μέλους
insane

Δημοσίευση από insane » 12 Νοέμ 2004 00:49

tha boithouse ama anoige ton sklro? an kai ripsokindino an den xereis....

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Νοέμ 2004 12:20

Η απόσταση των κεφαλών με τον δίσκο (δεν είναι ποτέ σε επαφή με τον δίσκο όπως πολύ σωστά είπε ο DNET) είναι τόσο μικρή που κόκος σκόνης είναι μεγαλύτερος απότι η απόσταση του δίσκου με την κεφαλή.

Επομένως αν τον ανοίξει απλά τον κατέστρεψε!
Οι σκληροί έχουν είτε κενό αέρος στο εσωτερικό τους ή μία μικρή τρυπούλα με ειδικό φίλτρο ώστε να αερίζονται (με καθαρό αέρα φυσικά).

Πάντως αν μπορέσει να κάνει recover ότι μπορεί και μετά ένα καλό format να καθαρίσει τελείως ο δίσκος.
Μπορεί να μην έχει τίποτα hardwarικό και απλά να είναι θέμα των partitions (να έχουν σκιστεί...).

Πάντως αν έχεις τον παραμικρό ενδιασμό για την κατάσταση του δίσκου άλλαξε τον (αν έχεις εγγύηση ακόμα καλύτερα αλλά πρέπει να αποδείξεις ότι έχει πρόβλημα - αν στην περίπτωση του φορμάτ παίζει δεν μπορείς να τον γυρίσεις πίσω σαν χαλασμένο...).

Ως γνωστόν πάντως μαγαζιά τύπου ΠΛΑΙΣΙΟ μόνο έλεγχο δεν κάνουν οπότε παίζει να τον πάρουν πίσω και να σου δώσουν καινούριο χωρίς να το πολυψάξουν :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες