Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Παιχνίδια με 090: Η πιο κερδοφόρα απατεωνιά

Απόψεις, σχόλια και συζητήσεις για τις προσφερόμενες υπηρεσίες και τις συσκευές.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
chrisos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrisos » 01 Ιούλ 2004 02:22

Όλοι μας κάνοντας ζάπινγκ στην τηλεόραση, αποκλείεται να μην έχουμε πέσει στα γνωστά "τηλεπαιχνίδια" των μικρών καναλιών, στα οποία ο καθένας μπορεί να συμμετάσχει από το σπίτι του, καλώντας στο τηλέφωνο που δίνει κάθε παιχνίδι, το οποίο αρχίζει από 090... Όπερ σημαίνει ότι το κάθε τηλεφώνημα πληρώνεται 0.30 ευρώ/15'' τουλάχιστον. Τα παιχνίδια αυτά δίνουν δώρα όπως παπλώματα, κατσαρόλες, κινητά τηλέφωνα, στερεοφωνικά, ηλεκτρικές συσκευές, μέχρι και χιλιάδες ευρώ...!

Η διαδικασία απλή:
Καλεί κάποιος στο 090, περιμένει αρκετή ώρα στην αναμονή, βγαίνει στον αέρα για να "παίξει" και... αν κερδίσει παίρνει το δώρο του??? Μπα! Δε το πιστεύω καθόλου! Έχω κάτσει κάποιες φορές από περιέργεια και μόνο να παρακολουθήσω αυτά τα παιχνίδια, χωρίς όμως να συμμετάσχω σε αυτά, αφού δεν προτίθεμαι να τους χαρίσω τα ωραία μου ευρώ.

1) Η τελευταία μόδα σε αυτά τα παιχνίδια είναι αυτό στο οποίο πρέπει να βρεις τη διαφορά σε δύο σχεδόν όμοιες φωτογραφίες. Το έπαθλο σε περίπτωση που κερδίσεις είναι 10.000 ευρώ. Ναι καλά διαβάσατε: 10.000 ευρώ. Έκατσα λοιπόν και παρακολούθησα ένα μεσημέρι αυτό το παιχνίδι. Οι παίκτες καλούσαν στη γραμμή 090. Τους καλησπέριζε η παρουσιάστρια, τους έκανες διάφορες ερωτήσεις όπως: Τι κάνεις? Πώς πέρασες τη μέρα σου? Τι φαγητό έφαγες κλπ... Και το τηλέφωνο "έγραφε"... Κάποια στιγμή η παίκτρια ή ο παίκτης έλεγε τη διαφορά που εκείνος έβλεπε, η παρουσιάστρια του έλεγε ότι δεν ήταν εκείνη η διαφορά και πριν κλείσει το τηλέφωνο προέτρεπε τους παίκτες να ξαναπροσπαθήσουν να βρουν τη διαφορά. Ώσπου, έχοντας παρακολουθήσει περίπου μισή ώρα το παιχνίδι και κανείς δεν έβρισκε τη διαφορά, μία παίκτρια βρίσκει τη διαφορά ανάμεσα στις δύο φωτογραφίες. Τότε η παρουσιάστρια την συγχαίρει για τα 10.000 ευρώ που κέρδισε και τότε... η γραμμή κόβεται! Πιστεύει κανείς ότι η συγκεκριμένη παίκτρια θα πάρει τα 10.000 ευρώ? Εγώ δεν το πιστεύω.

2) Παλαιότερα προβαλλόταν ένα ακόμη παιχνίδι, στο οποίο κέρδιζες το κινητό τηλέφωνο των ονείρων σου! Αναλυτικά η διαδικασία είχε ως εξής: Καλούσες στο 090 και όταν έβγαινες στον αέρα έλεγες το κινητό που ήθελες από τα 10 που έβλεπες στην οθόνη και έλεγες και 2 αριθμούς από το 1 έως το 10. Αμέσως εμφανίζονταν στην οθόνη οι 10 αριθμοί (1 αριθμός πάνω στο κάθε κινητό). Αν πάνω στο κινητό που είχες επιλέξει εμφανιζόταν ο ένας από τους αριθμούς που είχες πει το κέρδιζες. Αν όχι ο παρουσιαστής σε προέτρεπε να ξανακαλέσεις και να ξαναπαίξεις και... άντε γεια. Αργότερα η διαδικασία έγινε πιο εύκολη: Αντί για 2 αριθμούς, έλεγες 8 αριθμούς. Έτσι ο ένας μετά τον άλλο κέρδιζαν κινητά τηλέφωνα. Ο παρουσιαστής ενημέρωνε αυτούς που κέρδιζαν ότι θα λάβουν το κινητό τους εντός 20 εργάσιμων ημερών στο σπίτι τους με courier χωρίς σύνδεση και χωρίς πάγιο. Αμφιβάλλω αν έλαβαν όλοι το κινητό τους. Το συγκεκριμένο κανάλι μάλιστα μετά από λίγο καιρό έκλεισε, ενώ και στο παρελθόν αντιμετώπισε προβλήματα.

Τα παραπάνω αποτελούν δική μου άποψη. Ο καθένας μπορεί αν θέλει να παίξει και αυτός σε αυτά τα παιχνίδια, αν και δε νομίζω ότι θα βγει κερδισμένος, αντίθετα θα βγει χαμένος...

Tο TV Chat στο μικροσκόπιο

http://chrisxx.com/farthra/farthra.php? ... om=&ucat=3&

Του φίλου μου Γιάννη Καρακατσάνη

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 01 Ιούλ 2004 02:57

afta ta paixvidia eivai ka8ari apateovia

Ektos tou oti dev bgeveis pote stnv tv va paikseis giati bazouve tous dikous tous va milave
se afivouve stnv avamovi 15 lepta pou eivai o megistos xrovos avamovis (8espismevo vomika) sou trove ta orea sou lefta kai esi perimeveis va akous tnv mousikoula pou sou bazouve.

fisika dev mporeis va breis oute ipeu8ivo va miviseis oute kavali pou kavei live metadosi ka8os ta perisotera apo afta eivai magvitoskopimeva kai apla probalovte !!!!
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Panoulis

Δημοσίευση από Panoulis » 01 Ιούλ 2004 03:11

Καλά αυτά είναι μεγάλες απατεωνιές. Έχω παρακολουθήσει τα περισσότερα παιχνίδια από περιέργεια και είναι φως φανάρι ότι κλέβουν τον κοσμάκι. Παράδειγμα είναι μερικά παιχνίδια που κάνουν διάφορες γελοίες ερωτήσεις που τις ξέρει και η ανηψιά μου που πάει δημοτικό και βγαίνουν διάφοροι δικοί τους δίνουν και τις πιο άσχετες απαντήσεις που μπορείτε να φανταστείτε αναγκάζοντας τα θύματα να πέρνουν τηλέφωνο επειδή βλέπουν ότι δεν μπορεί να απαντήσει κανένας...

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Serpatinas » 01 Ιούλ 2004 05:23

Παράδειγμα "Βρείτε τις διαφορές":
Εικόνα

1ος παίκτης Η κυρία που είναι αριστερά έχει το.. αριστερό μάτι περισσότερο κλεισμένο από το δεξί

2ος παίκτης Στην δεξιά φωτογραφία το μούσι του κυρίου είναι ποιο ξανθό από ότι στην αριστερή

3ος παίκτης Το χέρι της κοπέλας στην πρώτη φωτογραφία είναι πιο αδυνατισμένο.. και λίγο μαύρο από ότι στην άλλη

Και συνεχίζεται το παραμύθι..... :hammer: :hammer:

:arrow: Ψάχνω για δουλειά, τι λεφτά λέτε να δίνουνε για να παίρνω τηλέφωνο (το ποιο πιθανό είναι να είναι στο διπλανό δωμάτιο με ένα μικρόφωνο) και λέω μ******ς? :wink:

Στο τέλος με τα λεφτά που μου έχουνε δώσει παίρνω έναν καλό δικηγόρο και τελικά όλως τυχαίως βρίσκω την διαφορά (ο παρουσιαστής θα έχει αλλάξει 100 χρώματα) !!! Και μετά να δούμε αν δεν τα δώσουνε στα δικαστήρια. 8) :lol:

Πάντως νομίζω από τα 100.000 το πήγανε στα 10.000 :P

- - - -

Να σας βάλω και εγώ ένα κουίζ... ποιά είναι η κοπέλα :question: :kaloe:
Αγ
Ρούχα στο DRESS

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Ιούλ 2004 11:51

Θα έπρεπε ήδη να έχει επέμβει αυτεπάγγελτα ο εισαγγελέας.Μπορεί εμείς να καταλαβαίνουμε την κομπίνα αλλά οι ηλικιομένοι ή τα μικρά παιδια δεν την καταλαβαίνουν και πέφτουν μέσα.Μια κυρία εδώ στη γειτονιά μου τηλ/σε σε ένα τέτοιο "παιχνίδι" για να κερδίσει ένα ψυγείο!Προσπάθησε 5 φορές!Τελικά δεν κέρδισε το ψυγείο αλλά ένα τηλέφωνο (σταθερό) μάρκας "ΤΕLE" αξίας 15 ευρώ.Ο λογαριασμός του ΟΤΕ όμως απο 32 ευρώ το δίμηνο της είρθε περιπου 180 ευρώ!!!!
Απατεώνες αλλά κανείς δεν κάνει κάτι να τους "μπουζουριάσει¨στην..."ψυρου"!!!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 01 Ιούλ 2004 13:03

εδώ κανένας δέν ξέρει οτι πέφτουν 3 μονάδες όταν καλέσεις το 141 και 5 μονάδες όταν καλέσεις το 131
και μου λέτε για το 090 που έχει γίνει έστω και κάποια προειδοποίηση ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jmoutis

Δημοσίευση από jmoutis » 07 Αύγ 2004 01:31

EXO OI APATEONES !!! Pedes oloi apo tis selides mas na tous krazoume , ego prosopika to ekana pampoles fores!

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 07 Αύγ 2004 01:39

hik-hok έγραψε:εδώ κανένας δέν ξέρει οτι πέφτουν 3 μονάδες όταν καλέσεις το 141 και 5 μονάδες όταν καλέσεις το 131
και μου λέτε για το 090 που έχει γίνει έστω και κάποια προειδοποίηση ?
Πλάκα κάνεις;;;

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 07 Αύγ 2004 08:33

Δέν κάνω πλάκα τόση είναι η χρέωση
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mariel19

Δημοσίευση από mariel19 » 08 Αύγ 2004 11:56

Ναι ναι ειναι αληθεια!!!!Οι υπηρεσίες(π.χ. 141) χρεώνονται με αρκετουτσικεσ μοναδούλες!!!!!!
οσο για το θεμα 090 κτλ...εχω να δηλωσω και εγω πως :
ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ!!!!!

γιατί να εκμεταλλεύονται με τον ποιο άσχημα τρόπο και με αθέμιτα μεσα ευάλωτες ομάδες του πληθυσμού? ειναι ντροπή!
αλλά και γιατί εμείς να μην αποτρέπουμε τους άλλους που δεν έχουν γνώση από αυτή την εκμετάλλευση??

Άβαταρ μέλους
zZz

Δημοσίευση από zZz » 08 Αύγ 2004 13:12

παιδια ειχα ενεν φιλο που δουλευε για μια τηλεοραση για τετοια προγραματα. η δουλεια του ηταν να κραταει οσοι περισοτερη ορα γιναταν τα τηλεφονα στην γραμη. η δευτερη του δουλεια ηταν να βγαινει αυτος κανοντας τον παιχτη που κερδιζει

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες