iMAC....WOW!!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

iMAC....WOW!!!

Δημοσίευση από YTC » 02 Ιούλ 2004 20:12

Den ksero posoi apo edo mesa hrisimopoioun mac, pantos ego proti fora hrisimopoio kai eho ekplagei! vriskomai mprosta se ena poli trendy iMac(u know, afto me ti strogili monada kai tin lsd othonoula pou stirizetai pano se ena peristrefomeno vrahiona)

Milame gia TAHITITA, efkolia, grafika, stil, ta panta! Mehri pou to skeftomai to epomeno pc mou na einai mac!:p Ehei kapios edo mac? Pia einai ta iper kai ta kata mias tetias agoras? Me ta diafora progs ti paizei? (ph photoshop ktl)...Iparnoun fisika ipotheto ekdoseis gia mac, alla einai mipos pio akrives apo tis kanonikes? Asimvatotites genikotera?

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

iMAC....WOW!!!

Δημοσίευση από aguila21 » 02 Ιούλ 2004 20:34

Διάβασε το παρακάτω.Είχα και εγώ τα ίδια ερωτήματα.Κι εγώ MAC θα πάρω...

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=10304

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

iMAC....WOW!!!

Δημοσίευση από YTC » 02 Ιούλ 2004 20:39

Malista..Efharisto den to eiha dei to post;) Pantos kai pali, einai apistefto!!! (YTC discovers the world:P)

Ray

iMAC....WOW!!!

Δημοσίευση από Ray » 02 Ιούλ 2004 21:38

Μερικοί λόγοι για να ΜΗΝ αγοράσετε MAC:

(ι) Η αντιπροσωπεία της Apple στην Ελλάδα, η Rainbow, είναι ότι ποιο άχρηστο υπάρχει στην Ελληνικά αγορά.

Θα παρακαλάτε να μην πάθει κάτι ο υπολογιστής ή να μην έχετε προβλήματα του στιλ δεν μπορώ να γράψω Ελληνικά

(ιι) Η κλειστή αρχιτεκτονική που ακολουθεί η Apple στα συστήματά της σημαίνει ότι ακόμη και ένα απλό upgrade κάποιου υποσυστήματος του υπολογιστή θα κοστίζει πολλαπλά (σε σχέση πάντα με ένα PC)

(ιιι) Θα ψάχνεται να βρείτε software και δεν θα βρείτε πουθενά (ούτε καν πειρατικό).

(ιv) Αν αγοράζεται υπολογιστή, επειδή είναι όμορφο σαν μπιμπελό, (άκου τρέντι οι υπολογιστές, μην πω τίποτα χειρότερο) τότε τι να πω καλά να ξοδέψετε τα λεφτά σας (και καλό χτύπημα του κεφαλιού μετά)

(v) Έτσι και αλλιώς, ακόμη και σε Mac, πάλι τα εργαλεία της Microsoft θα χρησιμοποιείτε (word, excel ακόμη και Internet Explorer) διότι δεν υπάρχει αντίστοιχη σουίτα σε MAC (και αν υπάρχει θα είναι πολύ δύσκολο να την βρείτε)

(vi) Ξεχάστε οτιδήποτε έχει να κάνει με gaming

(vii) Τα PC πλέον είναι αρκετά ποιο γρήγορα

(viii) Για να γλιτώσετε ένα κάρο λεφτά, κάντε εγκατάσταση στο PC σας οποιαδήποτε έκδοση του Linux, βάλτε σαν front end ένα αντίστοιχο του MAC OS X και καθαρίσατε…

Τα παραπάνω να τα πάρετε πού σοβαρά πριν αγοράσετε MAC, εγώ σας προειδοποίησα…

Φιλικά,

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

iMAC....WOW!!!

Δημοσίευση από YTC » 02 Ιούλ 2004 22:21

kala den eipa oti tha paro anagastika, apla entiposiastika:p to trendy einai ekfrasi, fisika kai ena pc den mporei na einai trendy i ohi:P anyway ti gaming more kai mono me afti tin othonoula mporeis na paizeis ores pano kato, deksia aristera:D:D:D:D

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

iMAC....WOW!!!

Δημοσίευση από macman » 02 Ιούλ 2004 23:59

Και όμως, Χρήστο, δεν έχεις δίκιο. Τα Mac δεν παίζονται...

Ray

iMAC....WOW!!!

Δημοσίευση από Ray » 03 Ιούλ 2004 00:36

macman έγραψε:Και όμως, Χρήστο, δεν έχεις δίκιο. Τα Mac δεν παίζονται...
Μήπως μπορείς να πεις και κάποια επιχειρήματα σε σχέση με αυτά που είπα ποιο πάνω? Διότι με μία μόνο φράση δεν λες τίποτα…

Φιλικά,

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

iMAC....WOW!!!

Δημοσίευση από macman » 03 Ιούλ 2004 10:00

Θα παρακαλάτε να μην πάθει κάτι ο υπολογιστής ή να μην έχετε προβλήματα του στιλ δεν μπορώ να γράψω Ελληνικά
Υπάρχουν δεκάδες εισαγωγείς και αντιπρόσωποι που αχολούνται με τα MAc στην Ελλάδα. Αλλωστε τι νομίζεις, τα Mac είναι Pc να "παθαίνουν κάτι";

Προσωπικά χρησιμοποιώ Mac από το 1989, και έχω χρησιμοποιήσει, τόσο δικά μου όσο και στον εργασιακό χώρο, πάνω από δέκα Mac. Στο service, χρειάστηκε να πάω, αυτά τα 15 χρόνια, μία μόνο φορά, για ένα καμένο τροφοδοτικό.

Και μην νομίσεις ότι είμαι από αυτούς που τους φέρομαι με "ευγένεια". Κλείνω το laptop μου, μόνον όταν πρ;όκειται να το μεταφέρω. Κατά τα άλλα το έχω συνεχώς ανοιχτό όπως και ένα desktop G4 που χρησιμοποιώ αυτό το διάστημα.

Πρόβλημα με τα ελληνικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα.

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

iMAC....WOW!!!

Δημοσίευση από macman » 03 Ιούλ 2004 10:02

Θα ψάχνεται να βρείτε software και δεν θα βρείτε πουθενά (ούτε καν πειρατικό)
Και λογισμικό υπάρχει, ειδικά τώρα με το Χ, και πειρατικό ακόμα αν θέλεις βρίσκεις. Αυτό που δεν βρίσκεις στα Mac είναι ιούς

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

iMAC....WOW!!!

Δημοσίευση από macman » 03 Ιούλ 2004 10:04

Έτσι και αλλιώς, ακόμη και σε Mac, πάλι τα εργαλεία της Microsoft θα χρησιμοποιείτε (word, excel ακόμη και Internet Explorer) διότι δεν υπάρχει αντίστοιχη σουίτα σε MAC (και αν υπάρχει θα είναι πολύ δύσκολο να την βρείτε)
Αυτό από πού το συμπέρανες; Προσωπικά, δεν χρησιμοποι;πω τίποτε από αυτά, και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά. Και, τώρα με το Χ, έχω συμβατότητα και με τους Win users.

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

iMAC....WOW!!!

Δημοσίευση από macman » 03 Ιούλ 2004 10:07

Και υπάρχουν και άλλα. Αλλά ας μείνουμε εδώ. Αλλωστε, μια χαλαρή κουβέντα κάνουμε, και, εγώ τουλάχιστον, μιλάω αοπό εμπειρία, ως χρήστης και των δύο συστημάτων.

Και μόνο την εμπειρία μου συμβουλεύομαι όταν εκφέρω τέτοοια γνώμη. Διαφορετικά θα ήμουν σαν δωρεάν διαφημιστής της κάθε αντιπροσωπείας. Και θα το ήθελα καθόλου.

Καλό μπάνιο σε όλους. Και με την κούπα αύριο!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες