Ελληνικοί στίχοι

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Απάντηση
gr_chris
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από gr_chris » 07 Ιούλ 2004 17:25

Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες του Freestuff...
Είμαι νέο μέλος της σελίδας και θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι έχω μια σελίδα με πολλούς Ελληνικούς στίχους, που σχεδόν καθημερινά προσθέτω και περισσότερους... Μπορείτε να τους κατεβάσετε ελεύθερα όπως επίσης και να στείλετε τους δικού σας.

Ευχαριστώ
http://www.geocities.com/gr_lyrics

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από fefeli » 08 Ιούλ 2004 02:38

psit mi to polidiafimizeis ayto, ase to google na kanei ti douleia mono toy. kykloforei kai i AEPI
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

gr_chris
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από gr_chris » 08 Ιούλ 2004 02:46

Το γνωρίζω φίλε, αλλα δεν γίνεται και διαφορετικά.. Αν περιμένω απο το google να με διαφημίσει χαθήκαμε..
Τι λέει πως σου φάνηκε η σελίδα?

gr_chris
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από gr_chris » 08 Ιούλ 2004 02:49

OUPS!!! SORRY.... Κοπέλα είσαι δεν το πρόσεξα..
Απάντησα γρήγορα :)

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από af » 12 Ιούλ 2004 09:46

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω κατα την προσωπική μου άποψη (αν και μου αρέσει το site σαν ιδέα) δεν είναι έυχρηστο ως προ τι...π.χ. εγώ δεν θέλω να κατεβάσω μία ολόκληρη λίστα από μία κατηγορία, θέλω ένα συγκεκριμένο τραγούδι που το έχω ακούσει πρόσφατα και είναι καινούργιο έτσι;
πάνω κάτω δεν γνωρίζω σε ποιά κατηγορία να το τοποθετήσω γιατί να κατεβάσω μία ολόκληρη λίστα και να μην κάνω search by artist or title of song και να το βρώ γρήγορα και εύκολα όπως γίνεται και στο lyrics.com;
Πιστεύω ένα τέτοιο στήσιμο θα ήταν πιο εύχρηστο και ικανοποιητικό για το χρήστη που ψάχνει ένα τραγούδι και το θέλει τώρα.
Και το λέω διότι και εγώ ψάχνω τους στίχους απο το καινούργιο τραγούδι της Βανδής που ακούγεται στην διαφήμιση της Coca-Cola και δεν θέλω να κατεβάσω μία ολόκληρη λίστα που δεν την χρειάζομαι και επίσης δεν εμπιστεύομαι να κατεβάσω ένα αρχείο όπου δεν γνωρίζω την πιστότητα της ιστοσελίδας οπότε απλά δεν με ικανοποιεί.

Προσωπική μου άποψη βέβαια και ίσως μία καλή συμβουλή.

Με εκτίμηση
Af

gr_chris
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από gr_chris » 12 Ιούλ 2004 12:08

Αγαπητέ φίλε..

Καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που μου λές και μπορεί να ήταν για σένα πιο πρακτικό να ψάξεις το κομμάτι που σε ενδιαφέρει, αλλα δεν νομίζω να σου είναι ασχημο να κατεβάσεις μια ολόκληρη κατηγορία τραγουδιών και μάλιστα μικρού μεγέθους.. Πολλοί προτιμούν την εκδοχή μου, όπως θα έκανα και γώ σε κάποια άλλη σελίδα που μου δινότανε η ευκαιρία να κατεβάσω μονο μιάς όλα τα τραγούδια.. Την κατεβάζεις και μετά με το WORD κάνεις μιά εύρεση και τελείωσε όλο το θέμα.. Όσο αναφορά το τί είδος αρχείο σας πλασάρω, ε δέν νομίζω να έκανα τέτοια πρόσπαθεια να διαφημίσω την σελίδα μου ώστε να δημιουργήσω πρόβλημα στους users.. Όλοι οι στίχοι είναι γραμμένοι στο WORD (.doc), πως να είναι μολυσμένο ένα τέτοιο αρχείο?
Τέσπα..

Eκτιμώ το γεγονός ότι έκανες το σχόλιο σου...

Με εκτίμηση
gr_chris

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από fefeli » 12 Ιούλ 2004 12:25

Όλοι οι στίχοι είναι γραμμένοι στο WORD (.doc), πως να είναι μολυσμένο ένα τέτοιο αρχείο?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ela na sou dwsw na anoikseis thn ptyxiaki mou se .doc arxeio gia na katalabeis :hammer: oute egw i idia den prospa8w na thn anoiksw giati exei io pou de mporei na dior8wsei to norton, se ima disketoula thn exw etsi gia na yparxei ws ptwma
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

gr_chris
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από gr_chris » 12 Ιούλ 2004 19:44

Fefeli

Αν θέλει κάποιος να σε βάλει σε μπελάδες θα το κάνει και με πιό πονηρούς τρόπους...

Αυτό που έχω να πώ είναι οτι η σελίδα μου περιέχει ελεγμένο υλικό , και απευθύνεται σε κόσμο που ενδιαφέρεται για το ελληνικό τραγούδι... Όποιος θέλει ας καταβάσει τα αρχεία... :)

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από DNET » 12 Ιούλ 2004 20:16

αν και το site σου μου φάνηκε πολύ χρήσιμο, θα συμφωνήσω με την fefeli στο θέμα των στίχων.
καλύτερα να παρέχεις και την δυνατότητα να κατεβάζει κάποιος μεμονωμένα τραγούδια, τα οποία θα βρίσκει μέσα από κάποιο search...
δίοτι, άντε και θες να κετεβάσεις κάποιο τραγούδι.. σε ποιά κατηγορία να το κατατάξεις? δεν είναι όλοι ειδικοί σε θέματα μουσικής....

gr_chris
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από gr_chris » 13 Ιούλ 2004 00:52

"DNET"

Παιδιά έχετε δίκιο, αλλα το βλέπω πιο πρακτικά το θέμα και απο διαφορετική φιλοσοφία. Έχω δημιουργήσει κατηγορίες τραγουδιών. Κάθε αρχειο κατηγορίας δεν είναι ούτε 1 mb.. Τα περισσότερα είναι κοντ΄΄α στο μισό mb. Κατεβάζοντας το αρχείο .doc το ανοίγετε με το word και θα βρείτε στην αρχή τα περιεχόμενα όλων των τραγουδιών της κατηγορίας και στη συνέχεια ακολουθούν τα τραγούδια. Με μια εύρεση απο το word βλέπετε αν υπάρχει το τραγούδι που επιθυμείτε.
Το ίδιο πραγματάκι το κάνετε σε κάθε κατηγορία. Με ένα downloading έχετε ένα μεγάλο αρυθμό τραγουδιών. Κάντε print το τραγούδι που θέλετε και τεέίωσε το θέμα..
Έτσι το σκέφτηκα εξ αρχής...
Δε νομίζω να είναι τόσο περίπλοκα τα πράγματα. Λοιπόν τελειώνει εδώ αυτό το θέμα. Με ενδιαφέρει να μένει ικανοποιημένος ο επισκέπτεις όσο αναφορά το πλήθος των στίχων..

Αν επισκεφτείτε την υποσελίδα 'Τραγούδια που στέλνουν φίλοι της σελίδας'', θα δείτε οτι αναγράφεται η λίστα των τραγουδιών βάση αλφαβητικής σειράς, απλός και πάλι όλα τα τραγούδια κάθε γράμματος τα έχω σε ένα αρχείο .zip για να μην χρειάζεται διαρκώς να κάνετε downloading...

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας
gr_chris

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από guesswho » 13 Ιούλ 2004 01:38

ναί αλλά όταν εσύ προσθέσεις ένα τραγούδι στη λίστα
και εγώ ενδιαφέρομαι για το τραγούδι και έχω ήδη κατεβάσει το αρχείο
γιατί να το ξανακατεβάσω?

gr_chris
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από gr_chris » 13 Ιούλ 2004 02:01

'quesswho''

Καινούργια τραγούδια δεν πρόκυτε να περάσω στις λίστες. Θα δημιουργήσω ένα Link '' Καινουργιες κυκλοφορίες ''.

Σε μια υποσελίδα μου που στέλνουν στίχους φίλοι της σελίδας, έχω βάλει εικονίδιο με την ένδειξη ΝΕΟ. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που προσθέτω καινούργια τραγούδια θα υπάρχει αυτό το εικονίδιο...

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από DNET » 13 Ιούλ 2004 18:53

ναι αλλά σκέψου και αυτό...
έστω ότι κατέβασε κάποιος την τάδε λίστα με τα τραγούδια, και ψάχνει το τραγούδι που θέλει, αλλά δεν το βρίσκει...
οπότε θα γίνουν τα εξης 2:
1. δεν θα ξαναπητήσει ποτέ, αφού δεν θα έχει βρει αυτό που ήθελε (ναι είναι πολύ παράξενοι οι επισκέπτες....)
2. θα σε δυσφημήσει, αφού θα αποτρέπει άλλους να επισκευθούν την σελίδα σου με την πρόφαση ότι δεν θα βρουν αυτό που θέλουν (80% πιθανότητες ότι θα τα καταφέρει με όλους...)

έτσι, καλύτερα να κάνεις έναν κόπο παραπάνω και να δώσεις κάτι καλό στον παράξενο επισκέπτη...

gr_chris
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από gr_chris » 13 Ιούλ 2004 19:08

DNET έγραψε:1. δεν θα ξαναπητήσει ποτέ, αφού δεν θα έχει βρει αυτό που ήθελε (ναι είναι πολύ παράξενοι οι επισκέπτες....)
2. θα σε δυσφημήσει, αφού θα αποτρέπει άλλους να επισκευθούν την σελίδα σου με την πρόφαση ότι δεν θα βρουν αυτό που θέλουν (80% πιθανότητες ότι θα τα καταφέρει με όλους...)

Με την λογική αυτή καλέ μου φίλε, αν δεν βρίσκουμε κάτι σε ένα site και ας μας προσφέρει χρήσιμα στοιχεία, να το δυσφημήσουμε και να αποτρέψουμε την προώθηση του!! Δεν είναι έτσι... Δεν βρίσκεις πάντα αυτό που ψάχνεις σε ένα site. Δεν ξέρω άν γνωρίζεις το site '' www.kithara.gr ''
αλλα παρόλο που έχει τεράστιο πλήθος στίχων, δεν μπορείς να τα βρείς όλα.. Κάθε φορά που είναι να περάσεις κάτι καινούργιο στη σελίδα σου, ενημερώνεις τους χρήστες σου αναλόγος (Βάζοντας τα καινούργια στις νέες κυκλοφορίες ή με κάποιο εικονίδιο ή με μια ένδειξη στη σελίδα σου, ''τελευταία ενημέρωση ....)..

Αυτά φίλε...
Ωραίο θέμα ανοίξαμε πάλι, ακόμα δεν έκανα τα πρώτα μου βήματα με την σελίδα :D

Τα λέμε

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Επικοινωνία:

Ελληνικοί στίχοι

Δημοσίευση από fronimitis » 23 Νοέμ 2004 11:08

Το www.kithara.gr φυσικά δεν τα έχει όλα, δεν είναι ποτέ εφικτό άλλωστε. Αλλά έχει τα περισσότερα ελληνικά τραγούδια στο ιντερνετ: αυτή τη στιγμή είναι πάνω από 6000.

fefeli έγραψε:ela na sou dwsw na anoikseis thn ptyxiaki mou se .doc arxeio gia na katalabeis :hammer: oute egw i idia den prospa8w na thn anoiksw giati exei io pou de mporei na dior8wsei to norton, se ima disketoula thn exw etsi gia na yparxei ws ptwma
Πες στο word να σε ρωτάει αν θέλεις να ενεργοποιήσεις τα macro σε κάποιο αρχείο που φορτώνεις (δε θελεις), ή απενεργοποίησέ τα γενικά. Ο ιός σε .doc αρχεία είναι μακροεντολές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες