ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ !!! win xp home

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
gmegas

Δημοσίευση από gmegas » 18 Ιούλ 2004 01:31

Εδώ και μερικές μέρες δεν τρέχει το Norton !
Το έκανα απεγκατασταση με μετά πάλι εγκατάσταση και τίποτα!
Πήγα στο site και έτρεξε ένα τσεκ πρόγραμμα και μου γράφει ότι στην εκκίνηση του pc φορτώνουν 23 προγράμματα, πάω λοιπόν με το msconfig βγάλω κάποια από αυτά και βλέπω ότι ούτε και αυτό ανοίγει.
Σε κάποια φάση κολάι το pc και πατάω ctrl alt del για να κλείσω κάποιο πρόγραμμα και ούτε και αυτό δουλεύει. !!!!!!!!!
Θα τρελαθώ τελείως
Το pc το έχω μια εβδομάδα όλα δούλευαν μια χαρά όταν το πήρα και άρχισα να φορτώνω τα προγράμματα που ήθελα κάποια στιγμή αν θυμάμαι κόλλησε σε κάποιο από αυτά και αναγκάστηκα να το κλείσω από το κουμπί του, μάλλον από τότε άρχισαν όλα.
Είμαι σε διακοπές και γιαυτο δεν έχω πάει ακόμα στο μαγαζί που το αγόρασα ,αν κάποιος από εσάς ξέρει κάτι ας μου πει και μένα!!!
Τρέχω win xp home.
Ααα και κάτι άλλο όταν συνδέομε στο νετ όλο κατεβάζει win update και παρόλο που τα έχω κατεβάσει όλο λέει άλλες 20 κρίσιμες …….
Ενώ δεν κάνω τίποτα απλά είμαι συνδεδεμένος και έχω πατήσει παύση στο Update δείχνει να κατεβάζει κάτι, τι ώμος??
Υ.γ. όταν έκανα ξανά εγκατάσταση το Norton σκαναρε όλο το σύστημα και δεν είχε κάποιο πρόβλημα!

Άβαταρ μέλους
oallou

Δημοσίευση από oallou » 18 Ιούλ 2004 14:01

Εννοεις οτι με την εκκινηση των Windows δεν ενεργοποιειται το Norton?(κοκκινο χ πανω στο εικονιδιο του?)

Ray

Δημοσίευση από Ray » 18 Ιούλ 2004 14:49

Ρε θα μας τρελάνετε;

Στο σχολείο δεν μάθατε να περιγράφετε σωστά ένα πρόβλημα; (α ρε έκθεση)

Άκου τι λες ρε αδερφέ για να καταλάβουμε τι εννοείς:
Και
Υ.γ. όταν έκανα ξανά εγκατάσταση το Norton σκαναρε όλο το σύστημα και δεν είχε κάποιο πρόβλημα!
Βγάλε νήμα μόνος σου!!!

Επίσης δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημά σου. Το να κολλάει ένα πρόγραμμα στα Windows δεν είναι κάτι παράξενο ή σπάνιο. Μας λες ότι δεν σου τρέχει το msconfig, ότι κάποιο πρόγραμμα σου είπε να βγάλεις από το start up των windows κάποια προγράμματα κλπ…

Ποια προγράμματα πήγες να βγάλεις από το start up? Αρκετά από τα προγράμματα που φορτώνουν στην αρχή των Windows, δεν φορτώνουν για πλάκα!!

Υποθέτω ότι έκανες κάποια χαζομάρα με το msconfig και κόλλησε το PC και αναγκάστηκες να κάνεις Alt + Ctrl + Del, αλλά αν είχες απενεργοποιήσει τον Explorer φυσικό είναι να μην δουλεύει ο παραπάνω συνδυασμός!!

Σχετικά με τα updates. Η Microsoft συνεχώς βγάζει νέα updates, τα οποία ο υπολογιστής σου βρίσκει και κατεβάζει αυτόματα. Όταν κατεβαίνουν εγκατάσταση τα κάνεις ή αδιαφορείς…

To PC αυτό είναι το πρώτο PC που είχες ποτέ;

Τελικά τι έχεις κάνει, μπορείς να μας το περιγράψεις όμορφα και με σωστή σύνταξη, έτσι ώστε να μπορέσουμε να βγάλουμε μια άκρη;

Φιλικά,

Χρήστος

gmegas

Δημοσίευση από gmegas » 18 Ιούλ 2004 20:45

to filika den katalaba ray!!!!
an exeis egkatastisi to nav 8a xereis fantazome pws protou xekinisi i egatastasi sou zita na scanari ton ypologisti gia kapio io kai meta kanei to instal,alla fantazome pws to xereis.
sto msconfig apenergopoiisa to msn kai mono !
to sigekrimeno pc nai einai to prwto forito meta apo ena comodore 64 ,ena p133,PMX200,P2 500 , P3 800.Alla ti kanoume den eimaste kai programmatistes to xompi mas kanoume!
fantazome (giati exw kai fantasia kai imoun arketa kalos stin ek8esi ) oti katalabeneis oti xerw pws na kanw update ta win kai na ta kanw kai egatastasi opote pame parakatw!!
ray file xereis kati gia to problima ???
otan anigi to pc den anigi ka8olou to norton!!!!! den anigi oute to norton update tipotaaaaaaa!! enw to ikonidio iparxei kai sta programata einai kanonika egatestimeno.
to msconfig den trexei opote den mporw na tsekatw apo ekei to problima kai kapies alles kiniseis opos ctrl alt del pali den douleuoun!
ekana kai restore sthn prwth mera pou agorasa to pc otan ola htan mia xara kai den eixe progarmata mesa alla pali tipota!!
euxaristw gia ton xrono sas !

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Ιούλ 2004 00:00

παρακαλώ να απαντάμε όταν έχουμε κάτι για να βοηθήσουμε και όχι να δημιουργούμε flames...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Ray

Δημοσίευση από Ray » 19 Ιούλ 2004 10:12

@cordis, κανένα λόγο δεν έχω να ανοίξω flame! Διαβάζοντας το πρώτο ποστ του gmega δεν κατάλαβα τίποτα, και βλέποντας στο profile του ότι είναι 32 χρονών άνθρωπος (συγνώμη ανοχή δεν δείχνω σε τέτοιες ηλικίες) εξοργίστηκα που δεν έχει ιδέα στο πώς να περιγράψει ένα πρόβλημα… (αν είδες τον ρωτάω 5 πραγματάκια για να βγάλουμε άκρη και να λύσουμε το πρόβλημά ΤΟΥ)

Αγαπητέ gmega,

Για να σου εξηγήσω γιατί κανένας δεν έχει καταλάβει τι εννοείς

Είπες στο αρχικό πόστ
Το έκανα απεγκατασταση με μετά πάλι εγκατάσταση και τίποτα!
Πήγα στο site και έτρεξε ένα τσεκ πρόγραμμα και μου γράφει ότι στην εκκίνηση του pc φορτώνουν 23 προγράμματα, πάω λοιπόν με το msconfig βγάλω κάποια από αυτά και βλέπω ότι ούτε και αυτό ανοίγει.
Και τώρα μας λές
an exeis egkatastisi to nav 8a xereis fantazome pws protou xekinisi i egatastasi sou zita na scanari ton ypologisti gia kapio io kai meta kanei to instal,alla fantazome pws to xereis.
Και
sto msconfig apenergopoiisa to msn kai mono !
Δηλαδή αρχικά λες ότι πήγες στο site της Norton και έτρεξες κάποιο πρόγραμμα (που δεν αναφέρεις) και σου είπε ότι στην εκκίνηση φορτώνουν 23 προγράμματα και εσύ χρησιμοποίησες το msconfig για να βγάλεις κάποια από αυτά (πάλι δεν αναφέρεις ποιά, αλλά το κάποια, κατόπιν εορτής, έγινε μόνο το msn)

Συνεχίζεις με
Σε κάποια φάση κολάι το pc και πατάω ctrl alt del για να κλείσω κάποιο πρόγραμμα και ούτε και αυτό δουλεύει. !!!!!!!!!
Θα τρελαθώ τελείως
Το pc το έχω μια εβδομάδα όλα δούλευαν μια χαρά όταν το πήρα και άρχισα να φορτώνω τα προγράμματα που ήθελα κάποια στιγμή αν θυμάμαι κόλλησε σε κάποιο από αυτά και αναγκάστηκα να το κλείσω από το κουμπί του, μάλλον από τότε άρχισαν όλα.
Δηλαδή σε κάποια φάση (ωραία έκφραση), κόλλησε το PC σου… Τι πρωτότυπο για Windows based υπολογιστή, τόσα μηχανήματα έχουν περάσει από τα χέρια σου, δεν έχεις μάθει ότι τα Windows κολλάνε καμία φορά ανεξήγητα

Αλλά και πάλι δεν μας βοηθάς, διότι δεν εξηγείς υπό ποιες συνθήκες το PC σου κόλλησε. Δηλαδή τι προγράμματα έτρεχες εκείνη την στιγμή, τι θερμοκρασία είχε το CPU, αν συνεχίζει να κολάει υπό τις ίδιες συνθήκες κλπ κλπ

Εσύ μόνο αρκέστηκες στο
Επίσης
Ααα και κάτι άλλο όταν συνδέομε στο νετ όλο κατεβάζει win update και παρόλο που τα έχω κατεβάσει όλο λέει άλλες 20 κρίσιμες …….
Και
fantazome (giati exw kai fantasia kai imoun arketa kalos stin ek8esi ) oti katalabeneis oti xerw pws na kanw update ta win kai na ta kanw kai egatastasi opote pame parakatw!!

…ekana kai restore sthn prwth mera pou agorasa to pc otan ola htan mia xara kai den eixe progarmata mesa alla pali tipota!!
euxaristw gia ton xrono sas !
Λόγο της μεγάλης φαντασίας που έχεις, δεν σου πέρασε από το μυαλό ότι αν κάνεις system restore, όλα τα προγράμματα που έχεις περάσει (ακόμη και τα service packs) θα απεγκατασταθούν από το σύστημά σου και έτσι θα χρειαστεί να τα ξανακατεβάσεις / εγκαταστήσεις;

Και για τα περί Norton, απάντησέ μου στα παρακάτω:

(i) Ποια έκδοση του Norton έχεις
(ii) Το έχεις αγοράσει original ή είναι κάποια κόπια που βρήκες (η στην έκαναν εγκατάσταση από το κατάστημα)
(iii) Πότε έγινε το Software Activation του Norton, διότι από κάποια ημερομηνία και μετά σταματάει να λειτουργεί (ακόμη και η διαδικασία update)
(iv) Εγκατέστησες κάποιο άλλο antivirus λογισμικό και έκανες πλήρη scan του υπολογιστή σου (μήπως υπάρχει κάποιο virus που εμποδίζει το Norton να τρέξει)

Και σχετικά με το msconfig, όταν λες δεν τρέχει τι εννοείς; Σου βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους; Δοκίμασες να μπείς σαν Administrator και να δοκιμάσεις από εκεί;

Ελπίζω να κατάλαβες ότι σκοπός μου ήταν να σε κάνω να μας περιγράψεις το πρόβλημα σου, με όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες, και όχι να σε επιπλήξω…

Βοήθησέ μας να σε βοηθήσουμε!

Φιλικά,

Χρήστος

aftos

Δημοσίευση από aftos » 19 Ιούλ 2004 15:31

An kai de mas dineis polles plirofories sxetika me to provlima sou,vlepontas oti to pc to pires 1 evdomada prin ipotheto oti i ekdosi tha einai 2004.Ok,ok.Mporei kai na einai kai palaioteri alla apo kapou prepei n'arxiso.Rikse mia matia edo sto support tis Symantec.
Mporei na vgaleis akri.

ps:Ena sxolio mono exo na kano gi'auta pou eipe o Ray.Simfono apolita mazi sou sto oti oi plirofories pou mas edose o gmegas den einai ki o,ti kalitero exoume dei kai sto oti gia na katalavoume to provlima tou...idrosame ligo alla de nomizo oti auto dikaiologei kai tin diki sou apantisi peri ektheseos klp.An thelame na vroume thema gia flames arkei na koitaksoume kai tin orthografia apo ta diafora posts.Sto kato kato,vlepontas to profile sou(an einai pragmatiko),ki esi eisai 27 xronon kai den dikaioleitai tetoiou eidous apantisi.Sto sxoleio ektos apo ekthesi mas didaksan kai to ti einai o politismos an den kano lathos.That's all

gmegas

Δημοσίευση από gmegas » 19 Ιούλ 2004 18:35

thanks paidia!!
me ena format ola teliosan !!!
pali apo thn arxi kai blepoume !!
pantos aftos ola auta sto site tis symantec ta eida kai ekana oti mporousa!
aaa kai ta eukolos enooumena paraliponte kai kamia fora ta eukolos paralipomena diskolos enoounte !! apla nomiza oti 8a katalabenate giati eiste safos pio empirei apo emena kai poloi apo esas me kapia ptixia !!
sorry kai pali an sas anastatosa kalokairiatika !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης