www.overplay.tk

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 24 Ιούλ 2004 18:59

www.overplay.tk

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να ρίξετε μια γνώμη (και συμβουλές ασφαλώς...πολλές συμβουλές :D ) για τπ φορουμάκι που έχω στήσει σχετικά με το μπάσκετ. Ο λόγος που το έφτιαξα είναι ότι υπάρχει παντελής έλλειψη (απ'όσο έχω ψάξει βεβαίως :wink: ) στον ελληνικό διαδικτυακό χώρο από φόρουμ που ασχολούνται με αυτό το αγαπημένο μου άθλημα.Εικόνα

Στην αρχή σκόπευα να κάνω και αρχική σελίδα .html, αλλά στην πορεία, βλέποντας ότι είναι πάρα πολλή η ύλη που μάζεψα και δημιούργησα ώστε να τη φτιάξω αλλά και να την ανανεώνω κάθε τόσο αλλά και γιατί δεν είχα την κατάλληλη εμπειρία για ένα τόσο μεγάλο έργο (2η απόπειρα), αποφάσισα να γράψω αυτά που ήθελα σε ένα φόρουμ. Αφού ούτως ή άλλως ο κόσμος θα σχολίαζε στο φόρουμ τα άρθρα, γιατί να μην τα είχα έτοιμα από εκεί? :wink:

Βέβαια, ξέρω ότι το φόρουμ είναι μία έτοιμη φόρμα (ΙΡΒ συγκεκριμένα στην περίπτωσή μας), αλλά είναι αλήθεια πως μου πήρε πολύ περισσότερο για να αλλάξω τα εικονίδια, τα χρώματα από το CSS (να σημειώσω ότι δε γνωρίζω κάποια γλώσσα προγραμματισμού...αλλά έμαθα τις τελευταίες μέρες:P ), τις μπάρες, να προσθέσω κάτι καλούδια (arcade, ρολόι, navbar, μενού κλπ κλπ...), παρά να ετοιμάσω το στύλ της .html σελίδας (αν θέλετε μπορώ να σας τη δείξω - την έχω κρατήσει ακόμα κάπου στο αχανές www).

Γι'αυτό θα ήθελα, πέρα από το περιεχόμενο που έχω βάλει μέσα, να ρίχνατε και μία κριτική και για το look του φόρουμ. Αν σας κάθεται καλά στο μάτι, αν σας ενοχλεί κάτι...

Και γενικώς, τί σας άρεσε και τί δε σας άρεσε στην περιήγησή σας στο φόρουμ.

Σας ευχαριστώ! Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dizzy_fingers την 26 Ιούλ 2004 23:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από af » 25 Ιούλ 2004 16:27

1ον: Τα κείμενα τα βγάζει κινέζικα :-? μόνο τα αγγλίκα κείμενα βλέπω, οπότε πρέπει να το διορθώσεις.
2ον: Το μπανεράκι μου αρέσει, το μόνο που δεν μου αρέσει είναι (κατα την προσωπική μου άποψη πάντα) είναι το γραφικό που υπάρχει για κάθε ενότητα το θεωρώ πολύ χοντροκομμένο θα το προτιμούσα πιο λεπτό απο ότι είναι (αυτό είναι μια σχεδιαστική άποψη)
Τώρα δεν μπορώ να σου εκφέρω άποψη για το υλικό διότι όπως προανέφερα τα κείμενα τα βγάζει κινέζικα όταν το διορθώσεις θα το ξανα επισκεφτώ.

Με εκτίμηση
Αφροδίτη

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από EneMe » 25 Ιούλ 2004 20:20

Ναι, όντως... τα κινέζικα δεν είναι το φόρτε μου! :P

Βλέπω το όρισμα είναι unicode (UTF-8 )
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8" />

Πέρα από αυτό, σε 1024x768 έχω οριζόντια μπάρα χωρίς να χρειάζεται!

Επίσης θα μου άρεσε η πλήρης μετάφραση του site!
Welcome, visitor
You have to register before you can post to our site

· View new posts

κλπ, κλπ, κλπ

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

www.overplay.tk

Δημοσίευση από xmavidis » 25 Ιούλ 2004 20:34

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό EneMe καθώς στο invisionfree αν θυμάμαι καλά δεν έχεις πρόσβαση στα αρχεία.
I want to know God’s thoughts; the rest are details.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από EneMe » 25 Ιούλ 2004 20:38

Σαν visitor σχολιάζω! ;)

Τα "εσωτερικά" θέματα ούτε τα ξέρω, ούτε με ενδιαφέρουν! :P

:pint: :pint: :pint: :pint:

Άβαταρ μέλους
alxk

www.overplay.tk

Δημοσίευση από alxk » 25 Ιούλ 2004 22:29

Εκτός από το πρόβλημα της κωδικοποίσης που σου βγάζει τους χαρακτήρες κινεζικά (&#673;&#49074; &#1969;&#34932;&#22579; ) το θέμα σου είναι πολύ πρωτότυπο και αρκετά ενδιαφέρον (μιας και ασχολούμαι με το μπάσκετ)..! :wink:

Τώρα κατά την γνώμη μου καλύτερα να έφτιαχνες ένα απλό site και όχι forum γιατί από αυτά έχουμε γεμίσει..

Αν κοιτάξεις στο SportsWay.gr θα δεις ότι υπάρχει ένα θέμα αποκλειστικά για το μπάσκετ.

Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 26 Ιούλ 2004 01:39

Hi παίδες!
Ευχαριστώ που ρίξατε ένα βλέφαρο και κάνατε το χρήσιμο feedback (από που το θυμάμαι αυτό..?).
Βλέπω πως υπάρχουν κάποια λειτουργικά προβλήματα, και δυστυχώς μερικά από αυτά είναι άλυτα...:(

1) Το encoding δε μπορεί να αλλάξει, ή τουλάχιστον δεν ξέρω κάποιον τρόπο να το αλλάξω, καθώς όπως σωστά τόνισε ο xmavidis, δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία...Έχω μόνο πρόσβαση στα board wrappers και στo css style sheet (προφανώς εν μέρει πρόσβαση, καθώς δε βρίσκω πουθενά να μπορώ να αλλάξω το encoding σε <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-7">).

2)Για το περιεχόμενο, μπορούσατε να κάνετε έναν κόπο και να πατάγατε view->encoding-> και το κατάλληλο μετά που νομίζω είναι greek iso...Ξέρω δεν είναι λύση στο πρόβλημα αυτή αλλά προς το παρόν (θα ψάξω να τη βρώ) μπορείτε να βλέπετε έτσι τα ελληνικά...στο portal μόνο!
Γιατί αν μπαίνατε στο φόρουμ θα βλέπατε ότι εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα με τα ελληνικά...

3) EneMe ποια μπάρα εννοείς? Κι εγώ την ίδια αναλυση έχω. Ελπίζω να μην ξεχειλίζει τίποτα και μην το έχω πάρει χαμπάρι... :o

4) Af, λέγοντας το "γραφικό για κάθε" ενότητα, εννοείς την gradient μπάρα έτσι? Εκεί πάλι, δε μπορώ να αλλάξω το πάχος..μπορω όμως να κάνω λιγότερο έντονη την αντίθεση...Αν πάρω και άλλες γνώμες που να λένε το ίδιο με σένα:P! just kidding...

5) Last but not least. Φίλε alxk εδώ επέτρεψέ μου να σου πω, ότι κάνεις μέγα λάθος. Φόρουμ από μπάσκετ όχι έχουμε γεμίσει, αλλά αντιθέτως δεν υπάρχει κανένα που να ασχολείται αποκλειστικά με αυτό (ε, υπήρχε ένα κάποτε το οποίο είχε 2 χρήστες και έκλεισε κάπου στο 2002...). Ξέρω ότι στο sportsway.gr υπάρχει ειδική ενότητα, όπως υπάρχει και στο forums.gr, όπως υπάρχει και στο multiforums.gr, όπως υπάρχει και allforums.gr...Αλλά φόρουμ το οποίο να ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με το αγαπημένο μας άθλημα (το οποίο κακόμοιρο πολλά έχει περάσει τελευταία...:( ) δεν υπάρχει.
(εκτός βεβαίως αν υπάρχει και δε γνωρίζω την ύπαρξή του...εγώ απλά έψαξα όσο μπορουσα..).

Και ειναι ένα τόσο όμορφο και μεγαλειώδες άθλημα το μπάσκετ, που οι συζητήσεις για το οποίο δε μπορούν να περιοριστούν σε μία μόνο ενοτητα ή υποκατηγορία...:wink:

Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 26 Ιούλ 2004 01:53

Χμμ....μήπως να μπορούσα να προσθέσω κάποιο javascript που να άλλαζε αυτόματα το encoding από τον browser που δείχνει τη σελίδα...?

Ή μήπως:
1) κινούμαι σε λάθος κατεύθυνση?
2) αυτό που ζητάω είναι αδύνατο?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από EneMe » 26 Ιούλ 2004 09:12

Nα πω μια λαμακία για το encoding:
Αν ανοίξεις το συγκεκριμένο αρχείο με notepad και το τροποποιήσεις (εννοείται κράτώντας αντίγραφο του απείραχτου αρχείου);
Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Άβαταρ μέλους
alxk

www.overplay.tk

Δημοσίευση από alxk » 26 Ιούλ 2004 12:05

dizzy_fingers έγραψε:5) Last but not least. Φίλε alxk εδώ επέτρεψέ μου να σου πω, ότι κάνεις μέγα λάθος. Φόρουμ από μπάσκετ όχι έχουμε γεμίσει, αλλά αντιθέτως δεν υπάρχει κανένα που να ασχολείται αποκλειστικά με αυτό (ε, υπήρχε ένα κάποτε το οποίο είχε 2 χρήστες και έκλεισε κάπου στο 2002...). Ξέρω ότι στο sportsway.gr υπάρχει ειδική ενότητα, όπως υπάρχει και στο forums.gr, όπως υπάρχει και στο multiforums.gr, όπως υπάρχει και allforums.gr...Αλλά φόρουμ το οποίο να ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με το αγαπημένο μας άθλημα (το οποίο κακόμοιρο πολλά έχει περάσει τελευταία...:( ) δεν υπάρχει.
(εκτός βεβαίως αν υπάρχει και δε γνωρίζω την ύπαρξή του...εγώ απλά έψαξα όσο μπορουσα..).

Και ειναι ένα τόσο όμορφο και μεγαλειώδες άθλημα το μπάσκετ, που οι συζητήσεις για το οποίο δε μπορούν να περιοριστούν σε μία μόνο ενοτητα ή υποκατηγορία...:wink:
Δεν εννοούσα forum για basket αλλά forum γενικά.. :-?

Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 26 Ιούλ 2004 13:59

EneMe, το φόρουμ είναι remote hosted και δεν έχω πρόσβαση στο ftp...:D

Alxk, κατάλαβα λάθος....:wink:
Συμφωνείς πάντως με τα λεγόμενά μου?

Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 19 Σεπ 2004 03:50

Έκανα ένα γενικό λίφτινγκ στο λουκ του φόρουμ.
Πως σας φαίνεται?

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από af » 19 Σεπ 2004 13:06

Θα πώ μόνο για την σχεδιαστική άποψη, διότι από πλευράς μπάσκετ δεν ασχολούμαι....
Άρα, λοιπόν μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό, κατα την προσωπική μου άποψη πάντα :D

Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 19 Σεπ 2004 17:49

Παραδίδουμε και μαθήματα μπάσκετ.... :roll: :lol:

Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

www.overplay.tk

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 17 Οκτ 2004 03:25

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ποστάρω το συγκεκριμένο εδώ πέρα, ή στις φλας δημιουργίες, γι'αυτό το αφήνω στην κρίση των μοντς.

Έφτιαξα μία αρχική σελίδα με flash (swishmax συγκεκριμένα). Ακόμα δεν την έχω βάλει όμως σαν αρχική σελίδα του www.oveprlay.tk γιατί είναι το πρώτο μου τέτοιο εγχείρημα και θα ήθελα πρώτα τις γνώμες σας.

http://briefcase.pathfinder.gr/download ... /intro.swf

Να ρωτήσω κάποια πράγματα μόνο:
1) Σας "κολλάει" κι εσάς σε ορισμένα σημεία (χαμηλό framerate) ή είναι μόνο ο υπολογιστής μου?
2) Το μέγεθός του είναι περίπου 430 ΚΒ. Είναι πολλά? Το έχω βάλει να φορτώνει στην αρχή μια και καλή.
Μήπως θα έπρεπε να βάλω να φορτώνει κάθε σκηνή ξεχωριστά? (δηλ....κάθε επιλογή που κλικάρεις δηλαδή να φορτώνει εκείνη τη στιγμή).

Αν αναρωτιέσται τώρα, ποια είναι η χρησιμότητα του συγκεκριμένου στο φόρουμ μου...μη σπάτε το κεφάλι σας , δεν είναι καμία :D.
Απλά ήθελα να βάλω κάτι που περισσότερο θα εντυπωσίαζε παρά θα προσέθετε ουσία.
Αν όμως έχετε κάποια συμβουλή σχετικά με το τί να βάλω παραπάνω θα ήταν περισσότερο από ευπρόσδεκτη (γιατί κι εγώ έχω ξεμείνει από ιδέες).

ΤΓ: Οποιαδήποτε ομοιότητα με γνωστό video game ποδοσφαίρου, είναι τελείως συμπτωματική και τυχαία. :roll: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες