Πώς κάνω stop μία κίνηση

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πώς κάνω stop μία κίνηση

Δημοσίευση από guesswho » 25 Ιούλ 2004 22:54

λοιπόν,φτιάχνω μια flash card που αποτελείται απο εικόνες και κέιμενο που θέλω να εμφανίζονται ένα -ένα με κίνηση
όλα καλά μέχρι εδώ
τώρα το κάθε ένα αντικείμενο το έχω βάλει σε ξεχωριστό layer
εγώ θέλω μόλις τελειώσει ένα αντικείμενο την κίνηση του,να σταματήσει στην τελική του μορφή και η movie να συνεχίσει κανονικά με τα επόμενα frames.άν βάλω stop σε ένα frame του layer σταματάει όλη η ταινία
εγώ θέλω να σταματάει μόνο το συγκεκριμένο layer.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος guesswho την 28 Ιούλ 2004 21:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Πώς κάνω stop μία κίνηση

Δημοσίευση από chchrist » 25 Ιούλ 2004 23:31

Αυτό νομίζω γίνεται με movie clips. Απλά κάντα convert to symbol movie clip και εκεί βάλε το stop;

Άβαταρ μέλους
HoMESICk_ALIEN

Πώς κάνω stop μία κίνηση

Δημοσίευση από HoMESICk_ALIEN » 26 Ιούλ 2004 09:45

Είναι λάθος να σκέφτεσαι με layers στο flash, όσον αφορά την ροή της ταινίας. Μάθε να χρησιμοποιείς movieclips καλύτερα, θα δεις και μόνος σου ότι είναι πολύ πιο ευέλικτα.
Τώρα για τη συγκεκριμένη περίπτωση, μήπως αρκεί απλά να σβήσεις τα frames του συκγεκριμένου layer από το σημείο που θέλεις και μετά;

Άβαταρ μέλους
|dD|
Honorary Member

Πώς κάνω stop μία κίνηση

Δημοσίευση από |dD| » 26 Ιούλ 2004 12:51

Η πιο απλή διαδικασία που μπορούμε να εφαρμόσουμε σε αυτήν την περίπτωση είναι:

Ας πούμε ότι έχουμε στο κεντρικό TimeLine 70 frames (όπου στο 70ο frame έχουμε το action stop();, εικόνα 1) και θέλουμε να ξεκινήσει το "ελεγχόμενο αντικείμενο" μας από το 10ο frame (δίχως αυτό να μας εγκλωβίζει να επιλέξουμε διαφορετικό σημείο εκκίνησης)

εικόνα 1
Εικόνα

κάνoυμε convert το "αντικείμενο" που θέλουμε να ελέγξουμε, (δεξί κλικ σε αυτό->Convert to Symbol, όπου και το ονομάζουμε mc, εικόνα 2,3)

εικόνα 2
Εικόνα

εικόνα 3
Εικόνα

δημιουργούμε το animation (στο συγκεκριμένο παράδειγμα έχω χρησιμοποίηση 20 frames) που θέλουμε να "εκτελεστεί" και στο τελευταίο frame (θα σου πρότεινα σε ξεχωριστώ Layer, εικόνα 3) βάζουμε το action stop();

Κώδικας: Επιλογή όλων

stop();
εικόνα 4
Εικόνα
*όπου Sample Layer είναι επιπλέον ενδεικτικά Layers που μπορείς αν θέλεις να προσθέσεις οτιδήποτε (effects κτλ).

**σε παρουσίασης (intros κτλ), ποτέ μην χρησιμοποιείς movie clips, η ροή στην ταινία θα βρίσκεται πάντοτε στο κεντρικό TimeLine.

για οποιαδήποτε απορία απλά κάνε post ;)

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πώς κάνω stop μία κίνηση

Δημοσίευση από guesswho » 26 Ιούλ 2004 23:41

θα το δοκιμάσω και αύριο θα σου πώ αν έχω απορίες
ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ
φαίνεται ότι θα με βοηθήσει πολύ :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση