Γιατί πολλές σελίδες φθείρονται στον χρόνο;

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιούλ 2004 21:30

Κάθε μέρα βλέπουμε να δημιουργούνται όλο και περισσότερες σελίδες στο internet και συγκεκριμένα σελίδες στα Ελληνικά, μιας και αυτές είναι που μας ενδιαφέρουν. Πόσες, όμως, από αυτές μπορούν να αντέξουν στον χρόνο; Η απάντηση, δυστυχώς, είναι εύκολη: πολύ λίγες.

Γιατί όμως;

Ποιος είναι ο λόγος που το μεγαλύτερο ποσοστό των σελίδων αποτυγχάνουν να κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρων των επισκεπτών τους και σιγά - σιγά χάνουν και αυτούς που έχουν αντί να κερδίζουν όλο και περισσότερους;

Οι λόγοι είναι πολλοί για να γραφτούν σε ένα κείμενο, αλλά νομίζω ότι αξίζει να δούμε κάποιους από αυτούς και να τους συζητήσουμε.

- Δεν μπορούν να κρατήσουν το ενδιαφέρον ούτε των δημιουργών: Αυτός είναι ο κύριος λόγος αποτυχίας των ερασιτεχνικών σελίδων, αλλά και αρκετών επαγγελματικών. Κάποιοι λόγοι που συμβαίνει αυτό περιγράφονται παρακάτω.

- Πολυπλοκότητα: Σελίδες που με την πρώτη ματιά είναι εντυπωσιακές, αλλά σε τελική ανάλυση είναι πολύπλοκες και αργές για τον τελικό χρήστη. Τραβάνε πολλούς στην αρχή από περιέργεια, αλλά κανείς δεν μπαίνει δεύτερη φορά.

- Μη Ενημέρωση: Σελίδες που δεν ενημερώνονται συχνά με νέο περιεχόμενο χάνουν εύκολα το ενδιαφέρον τους. Ακόμα και η σελίδες που δεν έχουν ενημερωτικό χαρακτήρα θα πρέπει κάθε φορά να παρουσιάζουν κάτι νέο.

- Αντιγραφή Περιεχομένου: Σελίδες που αντιγράφουν το περιεχόμενό τους από άλλες, και ειδικά αυτές που δεν αναφέρουν καν την πηγή, γίνονται γρήγορα γνωστές για τις πράξεις τους και αποφεύγονται αντανακλαστικά από τους επισκέπτες, που προτιμάνε να διαβάσουν το περιεχόμενο από την πηγή του.

- Αντιγραφή θεματολογίας / δομής: Σε γενικές γραμμές τα ίδια με το παραπάνω.

- Απουσία γνώσης του αντικειμένου: Σελίδες που καταπιάνονται με ένα θέμα απλά κι μόνο γιατί είναι 'πιασάρικο', αλλά οι δημιουργοί τους αγνοούν παντελώς το αντικείμενο και δεν μπορούν να ανταποκριθούν σε αυτό με αποτέλεσμα πολλές φορές να δίνουν στον χρήστη λάθος πληροφορίες.

- Δεν αποδίδουν τα προσδοκώμενα: Πολλοί επενδύουν πολύ χρήμα ή / και χρόνο στην κατασκευή σελίδων και περιμένουν να αρχίσουν να κερδίζουν άφθονο χρήμα την επομένη της λειτουργίας τους. Όταν ανακαλύπτουν ότι το internet δεν κάνει χρυσά αυγά τις παρατάνε.

- Κοινότυπο περιεχόμενο: Σελίδες που πραγματεύονται την ίδια θεματολογία με δεκάδες ή και εκατοντάδες άλλες σελίδες. Για να επιζήσει μια τέτοια σελίδα καλό είναι να ξέρει ο δημιουργός τις ότι θα πρέπει να κοπιάσει διπλά.

- Κενές από περιεχόμενο: Σελίδες που έχουν έτοιμο μόνο τον σκελετό τους -πολλές φορές αντιγραμμένο από άλλες- και περιμένουν κενές από περιεχόμενο και ουσιαστική θεματολογία να γεμίσουν από επισκέπτες που θα τους δώσουν ζωή. Δυστυχώς, αυτές θα πεθάνουν πριν δουν το φως της αυγής.

- Και καλά ερασιτεχνικές ή 'free': Σελίδες που θέλουν να φαίνονται ερασιτεχνικές, για να μπορέσουν να προσελκύσουν περισσότερο κόσμο, αλλά από πίσω τους υπάρχει ο υπάλληλος ή ο συνεργάτης κάποιας εταιρείας που απλά προσπαθεί να ψαρέψει κόσμο για τον εργοδότη του. Ευτυχώς, όμως, ο κόσμος δεν τρώει κουτόχορτο και τις εγκαταλείπει σχετικά γρήγορα.

Quiz: Σε πόσες διαφορετικές σελίδες μπορεί να ξαναδώ αυτό το κείμενο copy-paste ή ελάχιστα διαμορφωμένο;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 26 Ιούλ 2004 22:52

Έχεις δίκαιο.Τώρα τελευταία η μόδα είναι το στοίχημα.Όλο σελίδες για το στοίχημα εμφανίζονται.Ο καθένας νομίζει πως επειδή κέρδισε 10 φορές έγεινε "ειδικός" και στήνει μια σελίδα για να προσελκύσει κόσμο και να ικανοποιήσει τη ματαιοδοξία του και έχει βέβαια στο πίσω μέρος του μυαλού του να γίνει σαν τους ιδρυτές του YAHOO! και του Google.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 27 Ιούλ 2004 09:22

Υπάρχει ακόμα μία κατηγορία (πιο σπάνια βέβαια)
Σελίδες που πέτυχαν τον σκοπό τους π.χ. να αυξήσουν τις πωλήσεις κάποιων προϊόντων και στην συνέχεια λόγω φόρτου εργασίας ο δημιουργός δεν προλαβαίνει να τις ανανεώσει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 27 Ιούλ 2004 09:23

tin antigrafi oloi tin kanoune
an psaksoume kala elinika site kai doume antistixa amerikanika tha doum eoti polla apo auta einai metafrasmena.

Basiko einai ta atoma poyu asxolount eme to site kai i parousiasi tou periexomenou asxeta an einai antigrameno i oxi

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Ιούλ 2004 13:53

ο cordis έχει δίκιο και αυτό μπορεί να το δει ο καθένας μας στο ελληνικό διαδίκτυο. Η χαρακτηριστικότερη περίπτωση είναι να ανεβάζει ο οποιοσδήποτε ένα phpnuke (που δεν του είναι χρήσιμες ούτε οι μισές του παροχές) και να το γεμίζει με "δανεικό" περιεχόμενο. Έχω βαρεθεί να βλέπω τέτοιες πατάτες και από άποψης design αλλά κυρίως από άποψης ουσίας, δηλ. περιεχομένου.

Το internet είναι περιεχόμενο, υλικό πώς το λένε, όχι μπιχλιμπίδια.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 27 Ιούλ 2004 15:14

H gnomi mou einai oti gia na trabhksei kosmo mia selida, prepei na einai synexws ananewmenh!
Εικόνα
Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 27 Ιούλ 2004 16:30

Βασικά εγώ χάνω το ενδιαφέρον μου αρκετά γρήγορα θα έλεγα :roll: και βαριέμαι να πραγματοποιω το update :-?
ούτε σε search engine δέν έχω καταχωρήσει ποτέ κάποιο site μου...

Σίγουρα δέν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσω ποτέ portal :lol:

Μόλις θυμήθηκα τον web design διαγωνισμό της team17 για το worms που πήρα το... εχμμ

Οι σελίδες που πέρασαν στον επόμενο γύρο ήταν (7/10) πάρε τη μία και χτύπα την άλλη. Άλλες δέν είχαν μιά γραμμή περιεχόμενο άλλες δέν είχαν παρά μόνο μια σελίδα.... άλλες δέν είχαν αρχή και τέλος άλλη χρησιμοποιούσε php nuke... με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί έστρωσα τον ποπό μου κάτω για να φτιάξω κάτι δικό μου και αξιοπρεπές....

Αυτός είναι νομίζω και ο κυριότερος λόγος που δέν έχω βρεί το κουράγιο να την ολοκληρώσω :roll: δέν το έχω ξεπεράσει! :0

όπότε προσθέστε στη λίστα : τα αποτυχημένα sites διαγωνισμών web design :P
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
ZauZ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ZauZ » 31 Ιούλ 2004 16:20

Vasika mias kai exo mia selida h opia ananeonete kathe mera polles fores ti mera , tha elega oti 3 einai ta vasika kommatia :

1.) Oi dimioyrgoi , na mi xasoyn to endiaferon toys, kai na exoyn skopo na thisiasoyn arketes ores (kai xrima kamia fora) gia to site toys.

2.) Na ananeonete sinexos.

3.) Se sindiasmo me to parapano, h piotita toy ilikoy , na einai antaksia toy sxediasmoy h kai kaliterh. Kata ti gnomi moy Piotita+Plithos+Xristikotita einai h sintagi gia ena epitiximeno site !

Tora apo tin embiria moy me ena site poy eixa gia 2 sxedon xronia san katharo hobby , to ananeona to ligotero 1 fora tin evdomada.

Simantikoterh omos ebiria nomizo oti einai to portal poy exo kai leitoyrgei kanonika edo kai sxedon ena mina. Xriazonte para ma para polles ores , kapia xrimata kai fysika ena h dio atoma enoeite oti de boroun na kratisoyn ena portal h ena site poy exei polli iliko mesa.

ayta ta oliga :)
https://www.pelatologio.gr - Online τιμολόγηση, διαχείριση αποθήκης και υποχρεώσεων

Άβαταρ μέλους
Sfinaki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sfinaki » 01 Αύγ 2004 21:25

Φίλοι μου γεια σας,
Νομίζω ότι όταν ο δημιουργός έχει όρεξη και μεράκι για το site το οποίο έχει δημιουργήσει, δε πρόκειται ποτέ να βαρεθεί αυτό που κάνει.
Δε πρέπει όπως ανάφερε ο cordis να είναι σκοπός το κέρδος για να πετύχει ένα site.
Αν το Site πάει καλά στο μέλλον, ας κοιτάξει και το κέρδος και γιατί όχι αλώστε αφού ο ίδιος έχει επενδύσει αρκετά για το Site!
Πρέπει πάντα να σέβεται το μέλος ή τον επισκέπτη του Site.
Τώρα όσον αφορά την αντιγραφή κειμένων, δε πιστεύω να υπάρχει κάποιος Webmaster που να μη το έχει κάνει.
Καλό και σωστό είναι να αναφέρουμε την πηγή του κειμένου, αλλά όταν τα κείμενα στέλνονται από τα ίδια τα μέλη – επισκέπτες του Site και ο Webmaster δε γνωρίζει ή δεν έχει ξαναδεί το κείμενο και το κείμενο αξίζει να μπει στο Site, να μη το βάλει;
Πιστεύω ότι αν δε το κάνει αυτό προσβάλει το ίδιο το μέλος ή τον επισκέπτη που έχει στείλει το κείμενο αυτό.
Εγώ προσωπικά κάποτε είχα δημοσιεύσει ένα κείμενο του Odegos.net, το οποίο το είχε στείλει στο Site μου ένα μέλος, που του το είχαν στείλει με email.
Ο Webmaster του odegos.net μου έστειλε email και με λίγα λόγια για να μη σας ζαλίζω τα «βρήκαμε».
Πιστεύω ότι το καλύτερο όσον αφορά τα κείμενα είναι να γράφουν οι Webmasters (και αυτό θα κάνω αμέσως μετά αυτό το post),
Να επεξηγούν αν τα κείμενα δεν είναι δικά τους και αν κάποιος γνωρίζει το δημιουργό να το αναφέρει έτσι ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.
Τι να κάνουμε βρε παιδιά! Δεν είμαστε όλοι συγγραφείς ή αρθρογράφοι!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 31 Αύγ 2004 13:38

και θα προσθέσω άλλη μια αιτία:

- Το site πετυχαίνει το στόχο του με το παραπάνω, αποκτά φοβερή κίνηση και γίνετε πολύ γνωστό, τόσο, που στο τέλος καταντάει ασύμφορο στην συντήρηση του, την φιλοξενία του και υπερβολικά χρονοβόρο στην ενημέρωση.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Αύγ 2004 15:24

dimsis έχεις δίκιο και μου έχει τύχει προσωπικά. Το freestuff δεν θα το πάθει αυτό γιατί είναι "κωλόφαρδο": ανανεώνεται από μόνο του και επειδή ακριβώς ανανέωνεται μόνο με κείμενο δεν τρώει και πολύ bandwidth :kaloe: Οπότε λιγότερα έξοδα με λιγότερο κόπο.

Απλά ο John το έκανε τη σωστή στιγμή πριν αρκετά χρόνια, όταν δεν υπήρχαν αρκετά ανάλογα sites. Έτσι μάζεψε εκτός από το εαυτό του και άλλους γνώστες από διάφορους τομείς πληροφορικής. Είναι λοιπόν και θέμα timing. Αν ανεβάσεις σήμερα ένα site σαν το freestuff έχεις αποτύχει.

Αν πάλι ανεβάσεις ένα site όπου θα υποβάλλονται απόψεις για το διαγαλαξιακό σύνταγμα (με δεδομένο ότι στο μέλλον θα ανακαλυφθεί εξωγήινη νοημοσύνη) θα είσαι το microsoft.com του μέλλοντος 8) :lol:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 31 Αύγ 2004 15:57

...όταν είχα e-πρωτογνωρίσει τον Γιάννη (επί code.gr) το freestuff δεν στηριζόταν σε forum script, μετά το άλλαξε.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Αύγ 2004 16:07

σωστά.. ;) το άλλαξα βασικά όταν αντιλήφθηκα ακριβός αυτό το πρόβλημα που περιγράφεις... ότι δεν είχα χρόνο πια για να μπορώ να ασχολούμαι καθημερινά με την ανανέωσή του...

Βασικά το forum υπήρχε, αλλά ήταν ένα εσωτερικό κομμάτι που δε φαινόταν και τόσο πολύ και το οποίο το έβγαλα σταδιακά έξω και τελικά βασίστηκα σε αυτό.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Serpatinas » 01 Σεπ 2004 02:13

Βασικό δεν είναι το design σαν ομορφιά αλλά ως πρακτικότητα ώστε η σελίδα να είναι εύχρηστη για τους χρήστες.

Μετά βάζω το περιεχόμενο που πρέπει (όσο το δυνατότερο) να μην είναι αντιγραφή, το οποίο πρέπει να το δίνεις έξυπνα και σωστά στον χρήστη. Η αλλιώς σε οποιαδήποτε σελίδα που υπάρχει στο site, ο χρήστης να μπορεί να μεταβεί με μέγιστο αριθμό clicks 3-4, ανεξαρτήτως σε πια σελίδα βρίσκεται.

Το πήγα αλλού αλλά δεν πειράζει... :o

Quiz Ans: Την πρώτη βδομάδα σε 2-3, πάνω στον μήνα 40-50 από εκεί και πέρα χάνουμε τον λογαριασμό... Τι κερδίζω? :kaloe:
Αγ
Ρούχα στο DRESS

eliasan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eliasan » 12 Σεπ 2004 01:32

Χαιρετισμούς σε όλους και καλό χειμώνα!

Το βασικό, και τελικά ουσιαστικό ερώτημα, είναι γιατί κάποιος να μπει στον κόπο να φτιάξει ένα web site.

(Υποθέτω ότι αναφερόμαστε σε sites που φτιάχνει κάποιος για τον εαυτό του και όχι για πελάτες.

Στη δεύτερη περίπτωση οι αναλογίες ισχύουν, αλλά οι αιτιολογίες βαρύνουν εν μέρει τον πελάτη που επέλεξε να καθοδηγηθεί σωστά από τον δημιουργό που θα έπρεπε να είναι, όχι μόνο γνώστης μίας μεθοδολογίας δημιουργίας site, αλλά και του συνολικού περιβάλλοντος του web)

ΔΥΣΝΟΗΤΟ... ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΞΑΝΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΦΟΡΙΣΕΤΕ

Οι βασικοί λόγοι είναι δύο (2): Συναισθηματικοί ή "Λογικοί".

Αν οι λόγοι είναι Συναισθηματικοί, τότε η πορεία εξέλιξης του site είναι αντίστοιχη με αυτή των συναισθημάτων του δημουργού:

Ενθουσιασμός -> Ισορρόπιση (προσγείωση - έλλειψη ανταπόκρισης) -> Στασιμότητα

Ή

Ενθουσιασμός -> Ανάταση (απογείωση - ανταπόκριση) -> Κινητικότητα.

Αν οι λόγοι είναι "Λογικοί" τότε η πορεία εξέλιξης του site είναι αντίστοιχη με αυτή των αποτελεσμάτων που αυτό δημιουργεί:

Βεβαιότητα -> Απογοήτευση -> Στασιμότητα

Ή

Βεβαιότητα -> Ανταπόκριση -> Εξέλιξη.

----------------------------------------------

Ειλικρινά με προβληματίζει το γεγονός ότι ελάχιστοι συμμετέχοντες σε αυτό το forum έχουν καταλάβει το λόγο για τον οποίο ασχολούνται με το web.

Για να το πω διαφορετικά, και για να μην αδικήσω κανένα:

"Εχουν αφιερώσει κάποιο χρόνο για να σκεφτούν τι χειροπιαστό περιμένουν ως αποτελέσμα των ωρών που επενδύουν στο web;"

Κοντοσταθείτε λίγο, χαμηλώστε τους τόνους (και δεν αναφέρομαι στο συγκεριμένο θέμα [topic], αλλά γενικότερα στους ΝΕΟΥΣ που συμμετέχουν σε αυτό το τόσο πολύτιμο και χρήσιμο forum), και σκεφτείτε:

Τι Nέο Έχω Να Προσφέρω Με Το Site Μου;

Τι Έχω Να Προσφέρω Περισσότερο Από Αυτό Που ο Ανταγωνιστής Μου Πρόσφερε Μέχρι Χθες Μέσω Του Δικού Του Site;

Σε Ποιους Απευθύνομαι Μέσω Του Site Μου;

Τι Έχω Να Κερδίσω Από Την Ενεργή Ενασχόλησή Μου με το Web;

Προσφέρω Υπηρεσία ή Προϊόν;

Αν κάποιος απαντήσει με ειλικρίνεια σε αυτές τις ερωτήσεις, τότε αυτόματα θα έχει και την απάντηση στο ερώτημα που ξεκίνησε αυτή την κουβέντα!

Σύντομα (αρχές Οκτωβρίου) θα βρείτε αρκετές από τις απαντήσεις στο ανανεωμένο site www.altermarket.com.

Άλλωστε το: "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ" του Ηρόδοτου ισχύει για όλους...

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Ηλίας Αντωνόπουλος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες