Άσπρη Λέξη

Διάφορες σελίδες που ανακαλύψαμε και πιστεύουμε ότι ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Άσπρη Λέξη

Δημοσίευση από deninho » 27 Ιούλ 2004 16:36

Αυτό το site είναι αφιερωμένο στη ελληνική γλώσσα και στη σωστή χρήση της. www.asprilexi.com

Άβαταρ μέλους
The honest whore

Άσπρη Λέξη

Δημοσίευση από The honest whore » 28 Ιούλ 2004 15:57

Απαντούν σε email σχετικά γρήγορα, έχουν ωραίες κάρτες με μπόλικα Ελληνικά ονόματα και πολύ όμορφη εικονογράφηση! :D

Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Άσπρη Λέξη

Δημοσίευση από frying pal » 28 Ιούλ 2004 16:09

Apaixto!!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Άσπρη Λέξη

Δημοσίευση από patriot » 28 Ιούλ 2004 22:05

Έριξα μια απλή ματιά αλλά σαν σελίδα μου φάνηκε πολύ χρήσιμη. Σκέτος θησαυρός γνώσης. Όμως η γνώση αυτή περιορίζεται ποιος είπε τι (πολύ σημαντικό αυτό... μην το είπε κανένας βλάκας που εγώ πρέπει να τον πιστέψω κιόλας επειδή το λέει το λεξικό) και ποια χρονολογία, (ακόμα ποιο σημαντικό για να μπορέσω να κρίνω τα δεδομένα και να αντιληφθώ τις δυσκολίες τις οποίες κατά πάσα πιθανότητα θα με κάνουν να θαυμάσω το αποτέλεσμα) και όχι στις λέξεις που χρησιμοποιούν για να εκφράσουν το νόημα. Ακολουθεί το στυλ των βιβλίων του σχολείου. 10.000 λέξεις για να πει μια φράση. Παράδειγμα:

Κάθε γλωσσική κοινότητα (δηλ. κάθε ευρύτερη ομάδα ανθρώπων που μιλούν την ίδια γλώσσα) χαρακτηρίζεται από πολυμορφία γλωσσικής συμπεριφοράς. Αυτό σημαίνει ότι σε μια γλωσσική κοινότητα, διαφορετικές ομάδες ομιλητών χρησιμοποιούν διαφορετικές γλωσσικές ποικιλίες που τα κοινά χαρακτηριστικά τους τις διακρίνουν από άλλες ποικιλίες της ίδιας γλώσσας. Έτσι, ιδίωμα ή ντοπιολαλιά ονομάζουν οι γλωσσολόγοι μια γεωγραφικά διαφοροποιημένη γλωσσική ποικιλία, δηλ. την τοπική παραλλαγή μιας γλώσσας. Διάλεκτος - αν και συχνά δε διαφοροποιείται από το ιδίωμα - ονομάζεται συνήθως ένα ιδίωμα που μιλιέται σε μεγάλη γεωγραφική έκταση ή που διαφέρει σημαντικά από την «κοινή» γλώσσα, τη «νόρμα».

Το αποπάνω κείμενο μας είπε με τουλάχιστον 3 τρόπους το ίδιο πράγμα λες και δεν το καταλάβαμε με ένα τρόπο. Μου θυμίζει πάρα πολύ τα σχολεία του βιβλίου τα οποία σε αποπροσανατολίζουν από το νόημα με διάφορες επαναλήψεις του ιδίου νοήματος με αποτέλεσμα μηδέν μάθηση αφού μπορεί να λένε ότι η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως αλλά επίσης λένε ότι το πολύ κύριε ελέησον το βαριέται και ο Θεός. Ένα συγκεκριμένο μάθημα που το κάνει αυτό είναι "κοινωνική αγωγή" (αν θυμάμαι καλά τον τίτλο... κάτι τέτοιο τέσπα) το οποίο το μίσησα μέχρι θανάτου βαριεμάρας. Βάζω στοίχημα ότι όλα όσα λένε είναι παρμένα από κάποιο λεξικό και είναι κρίμα γιατί τόσος κόπος (ναι, για μεταφέρεται εσείς από το χαρτί στο νετ όλα τα κείμενα να σας πω γω) πάει χαμένος και διπλό κρίμα γιατί είναι από τις ελάχιστες γλωσσικές σελίδες. Πολύ κρίμα... Κρίμα....
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
|dD|
Honorary Member

Άσπρη Λέξη

Δημοσίευση από |dD| » 29 Ιούλ 2004 09:24

ena aplo xeskonisma pou ekana mu fanike endiaferon.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Άσπρη Λέξη

Δημοσίευση από cdhyper » 29 Ιούλ 2004 09:53

patriot έγραψε:
Το αποπάνω κείμενο μας είπε με τουλάχιστον 3 τρόπους το ίδιο πράγμα λες και δεν το καταλάβαμε με ένα τρόπο. Μου θυμίζει πάρα πολύ τα βιβλία του σχολείου Πολύ κρίμα... Κρίμα....
Τι κρίμα. Εγώ ξέρω καθηγητές πανεπιστημίου που πληρώνονται με τη σελίδα για να βγάλουν βιβλία και κυρίως σχολικά βιβλία. Επομένως γράφουν ένα σωρό Π@π@*ιές και επαναλαμβάνονται για να γεμίσουν σελίδες και να πάρουν φράγκα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σελίδες που ανακαλύψαμε”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες