Μεχρι ποτε είναι αρκετά να σπουδάζει κανείς?

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tedsipsis

Δημοσίευση από tedsipsis » 01 Αύγ 2004 17:35

Ειμαι φοιτητής ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας και σκεφτομαι να δώσω κατατακτήριες για Μετσόβιο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός.Εχω ακούσει ότι είναι δυσκολη σχολή.αξίζει να κάνω την προσπάθεια?
Αξίζει να φτάσω στα 29 (καλώς εχόντων των πραγμάτων) για να πάρω πτυχίο?
Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω.
:o

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 01 Αύγ 2004 20:30

Αν έβγαλες "αεράτα" το ΤΕΙ, δοκίμασε να μπεις...
Αν δυσκολεύτηκες έστω και λίγο, καλύτερα ξέχνα το, μιας και θα κάνεις αρκετά χρόνια παραπάνω...
Αυτό από εμπειρία 1 γνωστού μου που έκανε την απόπειρα, αλλά τα παράτησε...
Κι απ' ότι μου είπε, το πρακτικό υπόβαθρο που είχε δεν του επέτρεψε να "στήσει" σωστά την θεωρία στο μυαλό του...

Από την άλλη να βγεις στα 29 σου στην αγορά εργασίας, σε γενικές γραμμές, είναι "κάπως"...

Δοκίμασες να βρεις δουλειά με το χαρτί που έχεις;

Οι ηλεκτρολόγοι κάνουν χρυσές δουλειές και συνήθως χρεώνουν τα κέρατά τους χωρίς απόδειξη!

Έχεις σκεφτεί να γίνεις "κερατάς"; :P

Yγ: Eλπίζω να καταλαβαίνεις τί θέλω να πω μέσα από το χιούμορ μου! ;)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 01 Αύγ 2004 21:37

Να πάς στο ΑΕΙ γιατί και μόνο οι υπογραφές που βάζουν οι «ανώτατοι» πληρώνονται πολύ πιο ακριβά.

Αν δεν έχεις σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και αν σου αρέσει αυτή η δουλειά τότε να το κάνεις το βήμα.

Eneme αν ήθελε ο άνθρωπος να γίνει ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων ένα IEK του έφτανε μάλλον για κάτι παραπάνω σκέφτεται. :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Serpatinas » 01 Αύγ 2004 23:24

Φοιτητής στο Πολυτεχνίο και μαζί δουλεία όπου μπορείς να βρείς...

Μαθήματα δεν παρακολουθείς εντατικά και αν είσαι καλός θα την βγάλεις σχετικά εύκολα... (αναλόγως...)

Μόνο στις επόμενες κατατακτήριες γιατί από του χρόνου αλλάζουνε τα πράγματα...
Αγ
Ρούχα στο DRESS

Ray

Δημοσίευση από Ray » 01 Αύγ 2004 23:40

tedsipsis έγραψε:Ειμαι φοιτητής ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας και σκεφτομαι να δώσω κατατακτήριες για Μετσόβιο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός.Εχω ακούσει ότι είναι δυσκολη σχολή.αξίζει να κάνω την προσπάθεια?
Αξίζει να φτάσω στα 29 (καλώς εχόντων των πραγμάτων) για να πάρω πτυχίο?
Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω.
:o

Καταρχήν καλώς ήρθες στο freestuff…

Όπως βλέπω με το πρώτο σου topic, άνοιξες μια πολύ δύσκολη (και ενδιαφέρον) συζήτηση!

Πριν σου δώσω την συμβουλή μου, θα σου πω τι ισχύει σήμερα στην αγορά εργασίας.

Υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων. Αυτοί που σπούδασαν επειδή αγαπούσαν το αντικείμενο και ήθελαν το χόμπι τους να το κάνουν επάγγελμα (είτε με πτυχίο είτε χωρίς πτυχίο). Και αυτοί οι οποίοι πήγαν να σπουδάσουν επειδή νόμισαν ότι έχοντας ένα χαρτί πανεπιστημίου, θα συναγωνιστούν τον Bill Gates.

Στην πρώτη κατηγορία θα βρεις αρκετούς επιτυχημένους επαγγελματίες που αγαπούν την δουλειά τους και προσπαθούν μέσω αυτής να ολοκληρωθούν και σαν άτομα.

Στην δεύτερη κατηγορία θα βρεις ανθρώπους που αν μετά από 10 χρόνια στο πανεπιστήμιο καταφέρουν και τελειώσουν (πάντα με βαθμό 5), θα είναι καταδικασμένοι στην ανεργία ή σε δουλειές άσχετες με το επάγγελμα. (ή σε τεράστιες αποτυχίες σε οποιοδήποτε έργο λάβουν μέρος)

Λόγο ότι ζούμε στην Ελλάδα, μεγάλο ρόλο παίζει και ο παράγοντας βύσμα (η κοινώς γνωριμίες πολιτικές ή μη), αφού μερικές φορές άτομα της κατηγορίας Β (ποιο πάνω) παίρνουν θέσεις σε αρκετά έργα, τα οποία φυσικά και αποτυγχάνουν.

Τέλος πάντων, μην σε κουράζω με αυτά…

Η άποψή μου πάντα όταν συμβουλεύω ένα παιδί για σπουδές είναι η εξής:

Δοκίμασέ το

Δώσε εξετάσεις και εφόσον περάσεις στο Πολυτεχνείο, πάλεψέ το!

Και εφόσον δεις ότι δεν τα καταφέρνεις, μπορείς πάντα να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου στα ΤΕΙ (κανείς δεν χάνετε)

Έτσι όταν θα γεράσεις, ανεξάρτητα το πώς θα είναι η ζωή σου τότε, δεν θα έχεις ένα παράπονο μέσα σου και θα σκέφτεσα «Αν είχα δώσει εξετάσεις τότε που μου είχε δοθεί η ευκαιρία, πώς θα ήταν η ζωή μου σήμερα…»

Όσο για το θέμα της ηλικίας, ο μόνος φραγμός που έχεις να ξεπεράσεις είναι ο στρατός. Τίποτα άλλο δεν μπορεί να σε εμποδίσει από τις σπουδές σου. Έτσι και αλλιώς ένα μεγάλο ποσοστό νέων, ολοκληρώνει τις σπουδές του γύρω στα 30 (μαζί με μεταπτυχιακά και στρατό) και βγαίνει στην αγορά εργασίας τότε.

Και ένα άλλο…

Το επάγγελμα του Μηχανικού (οποιασδήποτε ειδικότητας) απαιτεί συνεχές διάβασμα και ανανέωση των γνώσεων σου, αν θέλεις να μένεις πάντα στην κορυφή της επιστήμης σου. Η τεχνολογία μεταβάλετε πλέον σε πολύ γοργούς ρυθμούς, οπότε ένας μηχανικός πρέπει πάντα να διαβάζει…

Επίσης, αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, πήγαινε να σπουδάσεις σε καμία σοβαρή δυτική χώρα (Αγγλία – Γαλλία – Γερμανία έχουν απίστευτες σχολές μηχανικών), έτσι ώστε να δεις πως είναι τα πραγματικά πανεπιστήμια!!

Καλή τύχη σε ότι και αν κάνεις….

Φιλικά,

Χρήστος

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 02 Αύγ 2004 07:43

Και σε αυτά που έγραψαν οι προηγούμενοι να συμπληρώσω οτι καλό είναι να έβρισκες ένα μεγάλο τεχνικό γραφείο το οποίο να παίρνει μεγάλα έργα ώστε να αποκτήσεις μια εμπειρία κοντά σε ανθρώπους με ικανότητα.Σίγουρα είναι δύσκολο αλλά προπάθησε το.Αλλά μην περιμένεις να πλουτήσεις σε χρήμα.Σε γνώσεις σίγουρα...

Άβαταρ μέλους
tedsipsis

Δημοσίευση από tedsipsis » 02 Αύγ 2004 14:45

Thanks everybody :D
και εγώ της ίδιας άποψης είμαι ότι πρέπει τουλάχιστον να δοκιμάσω.
Η σχολή με ενδιαφέρει και είμαι πρόθυμος να στρωθώ.Θα είναι δύσκολο να δουλεύω και να πηγαίνω στην σχολή αλλά τελικά εκεί θα φανούν οι δυνατότητες μου.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 02 Αύγ 2004 14:53

Συγνώμη που είπα τα αντίστροφα από τους υπόλοιπους, αλλά έχω την νοοτροπία της "μη Αθήνας"... Δεν θα ήθελα ποτέ να μπω σε μια εταιρία που θα δουλεύω 12ωρο, θα παίρνω δουλειά και στο σπίτι και θα παίρνω το βασικό "3 κι 60" και η προαγωγή μου θα έρθει μόλις η γλώσσα μου γίνει γραβάτα...
(Ξέρω ότι τα λέω υπερβολικά, αλλά το νόημα είναι το ίδιο).

Ξαναδιαβάζοντας όλο το topic, δεν θα αλλάξω γνώμη...
Αν θέλεις να πας, πήγαινε, αλλά μην ντραπείς να τα παρατήσεις, όταν δυσκολευτείς πολύ (εντάξει, όχι από την πρώτη δυσκολία να τα παρατήσεις)...

Αυτό που είναι σίγουρο, είναι ότι ένας ελεύθερος επαγγελματίας έχει άστατο ωράριο, αλλά όσο δουλεύεις, τόσα βγάζεις...

Αν είσαι ρέμπελος θα πεινάσεις...
Αν είσαι απλά καλός θα ζήσεις καλά...
Αν είσαι καλός και το κυνηγάς θα βγάλεις πολλά...
Έτσι είναι συνήθως...

Λόγω σπουδών και επαγγελματικού περιβάλλοντος ξέρω πολλούς "μεγάλους" με ωραίο διαμέρισμα που ζουν άνετα...
Ξέρω όμως και αρκετούς "μικρούς" που έχουν πολυκατοικίες και νοικιάζουν στους μεγάλους...
Πολυκατοικίες που χτίστηκαν με το μεροκάματο από το κατσαβίδι, το σφυρί και το μυστρί και όχι από τον μισθό του υπαλλήλου...

Τέλος πάντων, πολύ το φιλοσόφησα, πράξε όπως νομίζεις και ανάλογα με το πόσο είσαι διαποτισμένος από το ελληνικό σύνδρομο του "(δημοσιο)υπαλληλισμού"...

Άβαταρ μέλους
Krits
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Krits » 31 Αύγ 2004 15:51

Exete akousta auto pou lene "dia biou ekpaideusis..."???
Oso mporeis mathene kainouria pragmata...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες