Χρειάζομαι βοήθεια για εφαρμογές Java.

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
AskMe

Δημοσίευση από AskMe » 02 Αύγ 2004 17:21

Γειά σας.
Είμαι καινούριος εδώ και θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Σε μερικές εφαρμογές Java όπως τα Chat Rooms πχ
δεν επιτέπει το copy - paste ενός text αρχείου.
Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να το κάνω αυτό??
Και ρωτώ επειδή σε κάποιο άλλο pc μου αυτό γίνεται αλλά δέν ξέρω πώς και γιατί ?? Και μου κάνει μεγάλη εντύπωση επειδή και τα δύο pc χρησιμοποιούν το ίδιο λειτουργικό : windows xp pro (en).

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DNET » 02 Αύγ 2004 17:29

ποιά έκδοση της java machine έχεις?
είχαακούσει ότι κάποιες εκδόσεις είχαν κάτι τέτοια προβλήματα...
αναβάθμησε στην τελευταία και ξαναπροσπάθησε...

AskMe

Δημοσίευση από AskMe » 02 Αύγ 2004 20:54

DNET = ποιά έκδοση της java machine έχεις?

Και που μπορώ να δώ ποιά έκδοση έχω?

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 02 Αύγ 2004 21:18

Για κοιτα εδω
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

AskMe

Δημοσίευση από AskMe » 03 Αύγ 2004 00:24

tix-3- Για κοιτα εδω
Λοιπόν.
Εκανα το εξής.
Πάτησα στο link που μου έγραψες και μου έλεγε πώς εχω παλιά Version της Java. Και πρέπει να κατεβάσω την καινούρια.
Το έκανα πρώτα manual download για να σώσω το αρχείο στον σκληρό μου. Εφόσον έκανα λοιπόν την εγκατάσταση μου κόλησε στο install.
Κόλησε όλο το σύστημα και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα άλλο εκτός απο restart (το οποίο και έκανα). Ξαναπήγα λοιπόν να κάνω εγγατάσταση του αρχείου που έχω στον σκληρό μου. Εκεί μου έχει δύο επιλογές. Modify και Repair. Ειπα να κάνω modify μιας και το install διακόπηκε απότομα.
Κάνοντας νεο install στο modify mode, στο τελος της εγκατάστασης μου έβγαλε αυτό το μήνυμα :
-------------------------------------------------------------------------------------
Error 1311. Source file not found:
C:\Documents and Settings\JIM\Local Settings\Application Data\{7148F0A6-6813-11D6-A77B-00B0D0142050}\jo 142000.cab.
Verify that the file exists and that you can access it.
-------------------------------------------------------------------------------------
Τώρα όταν πάω να ανόιξω και πάλι τι σελίδα που μου έστειλες με link (δηλαδή το test της java) κλείνει όλα τα παραθυρα του explorer.
Δεν έχω δηλαδή καμία πλέον πρόσβαση σε Java σελίδες.

Α!! και στο εικονίδιο που έχει στο control panel της Java δεν ανοίγει.

Περιμένω με αγωνία τις οδηγίες σου, επειδή δέν μπορώ να κάνω πλέον σχεδόν τίποτα με τον υπολογιστή μου.

Άβαταρ μέλους
grjava
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grjava » 03 Αύγ 2004 00:40

http://java.com/en/download/windows_automatic.jsp
Για δοκίμασε αυτό..

AskMe

Δημοσίευση από AskMe » 03 Αύγ 2004 00:49

grjava - Για δοκίμασε αυτό..
Το δοκίμασα και αυτό (δηλαδή το αυτόματο) και πάλι κολάει στο install.
Προφανώς λείπει αυτό το αρχείο που έγραψα πιό πανω και δέν ξέρω που να το βρώ και πώς να το ακακτήσω.
Πάντως με το Tune up utillity έγινε μια επαναφορά του αρχείου αυτου αλλά δεν έγινε τίποτα. Τελικά έκανα απεγκατάσταση της Java και έτσι μπορώ να δώ κάποιεσ σελίδες τώρα. Πιστέυεις πως μια επαν εγκατάσταση των windows xp απο πάνω απο αυτά που έχω (διλαδή όπως είναι τώρα) θα βοηθούσε? Η θα διμηουργούσε πιο πολλά προβλήματα?

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 03 Αύγ 2004 01:28

Εκεί μου έχει δύο επιλογές. Modify και Repair. Ειπα να κάνω modify μιας και το install διακόπηκε απότομα.
Αυτά σου τα λόγια αποδεικνύουν το πόσο αρχάριος είσαι. Στην θέση σου σκέφτηκα και εγώ το ίδο πριν πολλά χρόνια και έκανα την μία γκάφα μετά την άλλη. Γι' αυτό είπα να σε προειδοποιήσω. ΠΟΤΕ μην πατάς modify εκτός αν είσαι έμπειρος. Modify ξέρεις τι σημαίνει 9 στις 10 φορές; Σημαίνει ΕΣΥ να το κάνεις modify όχι το πρόγραμμα. Πατώντας αυτό το περίφημο modify σημαίνει ότι θα κάνεις πολλές σημαντικές αλλάγες (ή τουλάχιστον όσες σου επιτρέπει) και εσύ δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις το modify από το repair. Ποτέ modify ξανά μέχρι να μάθεις. Οκ; Άλλη φορά ή repair ή ξανά install ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!
Προφανώς λείπει αυτό το αρχείο που έγραψα πιό πανω και δέν ξέρω που να το βρώ και πώς να το ακακτήσω.
Όλα τα αρχεία που έχει ένα λειτουργικό σύστημα υπάρχουν σε πολλά sites για να τα προμηθεύονται οι χρήστες που είχαν την ατυχία να τους χαλάσει το τάδε αρχείο. Και ακριβώς εδώ κρύβεται το μυστικό. Είπα "το "τάδε αρχείο". Ποιο αρχείο; ΤΟ ΤΑΔΕ!! Πάρε το όνομα του αρχείου που σου χρειάζεται/έχει πρόβλημα/κ.τ.λ και απλά βάλτο (copy/paste το όνομα) μέσα σε μια οποιαδήποτε μηχανής αναζήτησης. Π.χ το 142000.cab βάλτο μέσα στο google και όχι μόνο θα σου βρει όλα τα sites που περιέχουν cabs αλλά ειδικά τα sites που περιέχουν το 142000.cab και μάλιστα κατά 99% θα σου βρουν και το ειδικό url (από όλο το site) που περιέχει το cab που θες. Έτσι να κάνεις άλλη φορά. Ξέρεις πόσα dll's και blue screens έχω φτιάξει με αυτόν τον τρόπο;
Πιστέυεις πως μια επανεγκατάσταση των windows xp...
Θα κάνεις ολόκληρη επανεγκατάσταση για ένα πραγματάκι; Αν θες την γνώμη μου όχι.Πρέπει να μάθεις να λύνεις τα προβλήματα και όχι μετά ξανακάνουμε ένα install και τέρμα. Άσε δε που ακόμα υπάρχει αρκετός δρόμος για να βρούμε λύση....
Πιστέυεις πως μια επαν εγκατάσταση των windows xp απο πάνω απο αυτά που έχω (διλαδή όπως είναι τώρα) θα βοηθούσε? Η θα διμηουργούσε πιο πολλά προβλήματα?
Αυτό εξαρτάτε και από το πόσο καλό είναι το συγκεκριμένο λειτουργικό (π.χ αν είχες windows 98 θα γινόταν μπάχαλο....τα XP αν και προσωπικά δεν μου αρέσουν είναι ένα πολύ καλό λειτουργικό) αλλά και από το τι σόι φορμάτ θες να κάνεις. Υπάρχουν 2-3 τρόποι να κάνει κανείς φορμάτ. Το φορμάτ που λες εσύ (υποψιάζομαι ότι θες να κλείσεις κάποιες τρύπες όχι να ξαναβάλεις από την αρχή τα windows... σωστά; ) δεν λέγεται φορματ (επανεγκατάσταση) αλλά REPAIR (και ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ modify!!!)

EDIT/ Ξέχασα.... έψαξα στο google με κριτήριο το 142000.cab και μου βρήκε μόνο 3 αποτελέσματα, εκ τον οποίων τα δύο ήταν σε άλλη γλώσσα. Το τρίτο ίσως να σε ενδιαφέρει:

142000.cab συζήτηση από ένα φόρουμ
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

AskMe

Δημοσίευση από AskMe » 03 Αύγ 2004 02:24

Δυστυχώς φίλε patriot δεν με βοήθησες καθόλου.
Δέν κάνει τιποτα παραπάνω το install απο την αρχή.
Κάνει ακριβώς το ίδιο (κολαει το pc)
Και στην αναζήτηση του αρχείου 142000.cab αυτο που διάβασα στο forum και το ελληνικό αλλά και στα ξένα είναι οτι κάποιοι είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εμένα και προφανώς δεν τους απάντησε κανείς σε αυτά τα forum. Τουλάχιστον εγώ είμαι πιο τυχερός σ'αυτό και σας ευχαριστώ πολύ όλους σας που προτείθεστε να με βοηθήσετε.

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DNET » 03 Αύγ 2004 03:49

και εγώ όταν την εγκαθιστου΄σα που έβγαζε αυτό το πρόβλημα.
κάποιο αρχείο από το site τηε Java κατέβασα όμως και το διόρθωσα...
αν μπορούσα να θυμιθώ τι ακριβώς έκανα.....

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 03 Αύγ 2004 10:43

κοιτα και αυτο.
Σιγουρα θα σε βοηθησει να βρεις την λυση σου
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες