Επικίνδυνα τα αναβολικά;;;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
chrisos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrisos » 13 Αύγ 2004 07:04

Τα αναβολικά στεροειδή, που δεν χρησιμοποιούνται σωστά από τους αθλητές για να αυξήσουν την απόδοση τους, αποδυναμώνουν τις άμυνες του οργανισμού ενάντια στις μολύνσεις και τον καρκίνο, σύμφωνα με έρευνες.

Οι αυστραλιανοί επιστήμονες διαπίστωσαν ότι ακόμη και όταν ένας αθλητής λάβει 50 φορές χαμηλότερες δόσεις αναβολικών σε σχέση με άλλους αθλητές, μπορεί να επηρεάσει το ανοσοποιητικό του σύστημα.

Εκτός όμως από τα προβλήματα στο ανοσοποιητικό τους σύστημα, οι αθλητές μπορεί να γίνουν ιδιαίτερα επιθετικοί, χάρη στα αναβολικά.

Για έξι εβδομάδες, μια ομάδα 24 αθλητών από διαφορετικές χώρες συμφώνησε να πάρει τα αναβολικά στεροειδή με σκοπό την έρευνα. Στην αρχή της μελέτης οι εθελοντές συμμετείχαν σε μία σειρά των αθλητικών γεγονότων για να μετρήσουν τις προσωπικές και ανταγωνιστικές αποδόσεις τους, τη δύναμη, την ταχύτητα και την αντοχή τους.

Οι αθλητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, στη μία λάμβαναν αναβολικά στεροειδή τεστοστερόνης enanthate και στην άλλη αβλαβείς πλαστές εγχύσεις. Ούτε η ομάδα, ούτε όμως και οι επιστήμονες που επιχείρησαν το πείραμα γνώριζαν σε ποια ομάδα ήταν ποιος.

Όπως αναμενόταν, τα στεροειδή αύξησαν την απόδοση των αθλητών και τη δύναμη τους, αλλά όχι χωρίς παρενέργειες.

Η αποτελεσματικότητα ενός τύπου λευκού κυττάρου αίματος, κρίσιμου για το ανοσοποιητικό σύστημα του σώματος, μειώθηκε κατά 20% μεταξύ εκείνων στη στεροειδή ομάδα.

Οι αθλητές που είχαν πάρει τα στεροειδή εξέθεσαν επίσης μια αλλαγή στην προσωπικότητά τους. Τα στεροειδή εμφανίστηκαν να μειώνουν το ενσυναίσθημά τους για άλλους ανθρώπους.

Αυτή η εύρεση είναι σημαντική επειδή πολύ λίγα φάρμακα προκαλούν μια πραγματική αλλαγή στην προσωπικότητα, που μπορούν να οδηγούσαν σε έναν λιγότερο υποχωρητικό άνθρωπο, χωρίς κατανόηση και χωρίς να παίρνει την ευθύνη για τις ενέργειές του.

δημιουργία: 11/08/04 10:06 τελευταία ενημέρωση: 11/08/04 10:10 πηγή: Ant1

Chrisxx site:
http://chrisxx.com/
http://homepages.pathfinder.gr/chrisxx

mail: chrisxx@chrisxx.com
chrisxx@pathfinder.gr

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Αύγ 2004 07:43

Κάτι άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με αναβολικά.

Γιατί τρελαίνονται όλοι με τον Κεντέρη;;;; Η άποψή μου είναι:

Κύριε αμερικάνε ξέρω οτι παίρνεις αναβολικά, ξέρεις οτι παίρνω κι εγώ, έλα να τρέξουμε λοιπόν.

Αυτό τους τρελαίνει :evil:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Αύγ 2004 14:50

έτσι...
όταν τα είχαν μόνο αυτοί ήταν καλά...
τώρα που μπορούν να τα αγοράσουν και οι πιο μικροί τα καταδικάζουν...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
chrisos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrisos » 14 Αύγ 2004 02:08

Dikio exete paidia an kai egw den goustarw kaneis na pernei anavolika.
Gia auto pote mou den piga se gimnastirio me baroi, to prwto pou sou lene einai na pareis farmakaki gia na dinamoseis. Agorasa diko mou exwplhsmo kai gimnazomoun sto spiti.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 14 Αύγ 2004 23:55

chrisos έγραψε:Dikio exete paidia an kai egw den goustarw kaneis na pernei anavolika.
Gia auto pote mou den piga se gimnastirio me baroi, to prwto pou sou lene einai na pareis farmakaki gia na dinamoseis. Agorasa diko mou exwplhsmo kai gimnazomoun sto spiti.
Δε σε υποχρεώνει κανείς να πάρεις.Αν πας όμως και τους πεις "θέλω να γίνω σαν το Swartzeneger (ο πιο γνωστός) θα σου πει ο άλλος "πάρε αυτό και θα γίνεις!!!!Να πουλήσει θέλει.Αν όμως πας και κάνεις για την πάρτυ σου δε θα σου πει κανείς τίποτα.ποτε δε μου είπαν "πάρε".Κα δεν τους ζήτησα.Αν πηγαίνεις για αγώνες όμως...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Αύγ 2004 11:28

Ρε παιδιά όλοι παίρνουν αναβολικά. Τυχερός είναι αυτός που παίρνει αναβολικά που δεν ανιχνεύονται με αποτέλεσμα να μην τον πιάσουν. Όσα δεν έχουν ανιχνευτεί ακόμα θα είναι ανιχνεύσιμα στην επόμενη ολυμπιάδα αλλά μέχρι τότε η επιστήμη θα έχει "προοδεύσει" και θα έχει βρει ξανά μη ανιχνεύσιμα με τις τωρινές μεθόδους.

Άβαταρ μέλους
Enter_Sandman

Δημοσίευση από Enter_Sandman » 18 Αύγ 2004 14:41

ThyClub έγραψε:Κάτι άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με αναβολικά.

Γιατί τρελαίνονται όλοι με τον Κεντέρη;;;; Η άποψή μου είναι:

Κύριε αμερικάνε ξέρω οτι παίρνεις αναβολικά, ξέρεις οτι παίρνω κι εγώ, έλα να τρέξουμε λοιπόν.

Αυτό τους τρελαίνει :evil:
o Tzekos ftaiei gia ola :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Άβαταρ μέλους
GhostShip

Δημοσίευση από GhostShip » 18 Αύγ 2004 17:38

Λόγω προηγούμενης ενασχόλησης μου με τον αθλητισμό ( 7 χρόνια ενεργός αθλητής στο αγώνισμα της σφαιροβολίας) θέλω να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα σχετικά με τα αναβολικά και την χρήση τους ή όχι από τους 2 συγκεκριμένους αθλητές, επειδή ακούγονται διάφορες γνώμες που άλλοτε ευσταθούν και άλλοτε όχι.

1. ΚΑΝΕΙΣ μα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΙΣ αθλητής που κάνει πρωταθλητισμό και είναι επαγγελματίας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ… ΟΛΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ. Για τον απλό λόγο ότι θέλουν να είναι οι πρώτοι και το θέλουν με κάθε μέσο. Και είναι απολύτως φυσιολογικό κατά την γνώμη μου να θέλουν κάτι τέτοιο. Είναι το ίδιο για παράδειγμα με έναν οποιονδήποτε επαγγελματία που κυνηγά να πάρει μια δουλειά δημοσίου…και μην μου πείτε ότι δεν θα χρειαστεί να δώσει μίζα……

2. Ο Καρλ Λουϊς στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λος ’ντζελες ,αν δεν κάνω λάθος, είχε πει το εξής αμίμητο αλλά πέρα για πέρα αληθινό: “Ντοπαρισμένος είναι μόνο αυτός που πιάνεται….” Αυτό που ήθελε να πει ήταν ότι υπάρχει το κοινό μυστικό ότι όλοι παίρνουν αναβολικά, απλά λίγοι είναι αυτοί που πιάνονται…

3. Αποδείξεις για το ότι κάποιος παίρνει αναβολικά υπάρχουν μόνο και να κοιτάξει κανείς έναν αθλητή, δεν χρειάζεται να του κάνεις αντιντόπινγκ κοντρόλ . Τα σκελετωμένα πρόσωπα (βλέπε Κεντέρη), η προχωρημένη ακμή στο πρόσωπο ( βλέπε Θάνου), η σωματική διάπλαση, τρόπος ομιλίας και άλλα πολλά…

4. Ο βίος και η πολιτεία του κ. Τζέκου είναι γνωστή… Ευθύνες υπάρχουν και στην ομοσπονδία αλλά και στην ΕΟΕ… και αυτό γιατί ο κος Τζέκος ΔΕΝ έχει προσληφθεί ούτε από τον ΣΕΓΑΣ αλλά ούτε και από την ΕΟΕ και παρόλα αυτά προπονεί τους 2 κορυφαίους αθλητές στίβου της χώρας μας.

5. Ευθύνες υπάρχουν και στους 2 αθλητές. ΔΕΝ είναι ανήλικα παιδάκια, είναι ενήλικες, και έχουν την πλήρη ευθύνη των πράξεών τους. Είμαι σίγουρος ότι ξέρουν τι παίρνουν, πώς το παίρνουν και γιατί….

6. Πολλοί θα απορήσουν με το πώς είναι δυνατόν να παίρνεις αναβολικά και να μην πιάνεσαι.. Είναι απλό. Το αναβολικό είναι και αυτό φάρμακο. Και λειτουργεί ακριβώς σαν όλα τα άλλα. Ας πάρουμε για παράδειγμα ότι κάποιος είναι άρρωστος. Έρχεται ο γιατρός και του λέει « θα παίρνεις αυτό το φάρμακο κάθε 6 ώρες.» Αυτό ο γιατρός το λέει γιατί ξέρει ότι η συγκεκριμένη δραστική ουσία του συγκεκριμένου φαρμάκου έχει ορισμένη διάρκεια ζωής, οπότε πρέπει να επαναλάβεις την δόση. Το ίδιο ακριβώς και με τα αναβολικά. ’ρα ξέρουν την διάρκεια ζωής της κάθε ουσίας και καθορίζουν την δοσολογία. Κάποιος μπορεί να πει ότι γίνονται αιφνιδιαστικοί έλεγχοι…αυτά είναι για τα μάτια του κόσμου. Τους αθλητές αναλαμβάνουν να τους καλύπτουν. Ξέρουν πότε θα γίνει ο έλεγχος και από ποιους γιατρούς κάθε φορά, οπότε φροντίζουν να έχουν σταματήσει τα αναβολικά αρκετό χρόνο ώστε να έχει προλάβει ο οργανισμός να αποβάλλει τις διάφορες ουσίες.

7. Τέλος υπάρχει και ο πόλεμος των χορηγών. Η μία εταιρία θέλοντας να πολεμήσει κάποια άλλη ρίχνει λεφτά και αποκτά διασυνδέσεις τέτοιες ώστε να προστατέψει τους αθλητές που την αντιπροσωπεύουν…Και κάνουν τα πάντα για να πετύχουν τον σκοπό τους.

Απλά και για να μην παρεξηγηθώ θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι υπέρ της χρήσης των αναβολικών όπως και είμαι κατά της ΔΟΕ και των όποιων οργανισμών εκμεταλλεύονται ιδέες, αξίες και ιδεώδη για σκοπούς καθαρά αισχρούς.

Δηλαδή τώρα μας αρέσει έτσι όπως έχουν καταντήσει οι Ολυμπιακοί Αγώνες? Ένα πανηγύρι χρήματος και υλισμού??

ΕΜΕΝΑ ΟΧΙ

Φιλικά
Χρήστος

Evagelia-Survivor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Evagelia-Survivor » 26 Αύγ 2004 13:56

O Skopos agiazei ta mesa!

An einai na paroume to xriso as parei kai extacy kai as trexei san ton fousti!

Άβαταρ μέλους
PR3D4T0R

Δημοσίευση από PR3D4T0R » 30 Αύγ 2004 05:04

GhostShip έγραψε:Λόγω προηγούμενης ενασχόλησης μου με τον αθλητισμό ( 7 χρόνια ενεργός αθλητής στο αγώνισμα της σφαιροβολίας) θέλω να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα σχετικά με τα αναβολικά και την χρήση τους ή όχι από τους 2 συγκεκριμένους αθλητές, επειδή ακούγονται διάφορες γνώμες που άλλοτε ευσταθούν και άλλοτε όχι.

1. ΚΑΝΕΙΣ μα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΙΣ αθλητής που κάνει πρωταθλητισμό και είναι επαγγελματίας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ… ΟΛΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ. Για τον απλό λόγο ότι θέλουν να είναι οι πρώτοι και το θέλουν με κάθε μέσο. Και είναι απολύτως φυσιολογικό κατά την γνώμη μου να θέλουν κάτι τέτοιο. Είναι το ίδιο για παράδειγμα με έναν οποιονδήποτε επαγγελματία που κυνηγά να πάρει μια δουλειά δημοσίου…και μην μου πείτε ότι δεν θα χρειαστεί να δώσει μίζα……

2. Ο Καρλ Λουϊς στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λος ’ντζελες ,αν δεν κάνω λάθος, είχε πει το εξής αμίμητο αλλά πέρα για πέρα αληθινό: “Ντοπαρισμένος είναι μόνο αυτός που πιάνεται….” Αυτό που ήθελε να πει ήταν ότι υπάρχει το κοινό μυστικό ότι όλοι παίρνουν αναβολικά, απλά λίγοι είναι αυτοί που πιάνονται…

3. Αποδείξεις για το ότι κάποιος παίρνει αναβολικά υπάρχουν μόνο και να κοιτάξει κανείς έναν αθλητή, δεν χρειάζεται να του κάνεις αντιντόπινγκ κοντρόλ . Τα σκελετωμένα πρόσωπα (βλέπε Κεντέρη), η προχωρημένη ακμή στο πρόσωπο ( βλέπε Θάνου), η σωματική διάπλαση, τρόπος ομιλίας και άλλα πολλά…

4. Ο βίος και η πολιτεία του κ. Τζέκου είναι γνωστή… Ευθύνες υπάρχουν και στην ομοσπονδία αλλά και στην ΕΟΕ… και αυτό γιατί ο κος Τζέκος ΔΕΝ έχει προσληφθεί ούτε από τον ΣΕΓΑΣ αλλά ούτε και από την ΕΟΕ και παρόλα αυτά προπονεί τους 2 κορυφαίους αθλητές στίβου της χώρας μας.

5. Ευθύνες υπάρχουν και στους 2 αθλητές. ΔΕΝ είναι ανήλικα παιδάκια, είναι ενήλικες, και έχουν την πλήρη ευθύνη των πράξεών τους. Είμαι σίγουρος ότι ξέρουν τι παίρνουν, πώς το παίρνουν και γιατί….

6. Πολλοί θα απορήσουν με το πώς είναι δυνατόν να παίρνεις αναβολικά και να μην πιάνεσαι.. Είναι απλό. Το αναβολικό είναι και αυτό φάρμακο. Και λειτουργεί ακριβώς σαν όλα τα άλλα. Ας πάρουμε για παράδειγμα ότι κάποιος είναι άρρωστος. Έρχεται ο γιατρός και του λέει « θα παίρνεις αυτό το φάρμακο κάθε 6 ώρες.» Αυτό ο γιατρός το λέει γιατί ξέρει ότι η συγκεκριμένη δραστική ουσία του συγκεκριμένου φαρμάκου έχει ορισμένη διάρκεια ζωής, οπότε πρέπει να επαναλάβεις την δόση. Το ίδιο ακριβώς και με τα αναβολικά. ’ρα ξέρουν την διάρκεια ζωής της κάθε ουσίας και καθορίζουν την δοσολογία. Κάποιος μπορεί να πει ότι γίνονται αιφνιδιαστικοί έλεγχοι…αυτά είναι για τα μάτια του κόσμου. Τους αθλητές αναλαμβάνουν να τους καλύπτουν. Ξέρουν πότε θα γίνει ο έλεγχος και από ποιους γιατρούς κάθε φορά, οπότε φροντίζουν να έχουν σταματήσει τα αναβολικά αρκετό χρόνο ώστε να έχει προλάβει ο οργανισμός να αποβάλλει τις διάφορες ουσίες.

7. Τέλος υπάρχει και ο πόλεμος των χορηγών. Η μία εταιρία θέλοντας να πολεμήσει κάποια άλλη ρίχνει λεφτά και αποκτά διασυνδέσεις τέτοιες ώστε να προστατέψει τους αθλητές που την αντιπροσωπεύουν…Και κάνουν τα πάντα για να πετύχουν τον σκοπό τους.

Απλά και για να μην παρεξηγηθώ θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι υπέρ της χρήσης των αναβολικών όπως και είμαι κατά της ΔΟΕ και των όποιων οργανισμών εκμεταλλεύονται ιδέες, αξίες και ιδεώδη για σκοπούς καθαρά αισχρούς.

Δηλαδή τώρα μας αρέσει έτσι όπως έχουν καταντήσει οι Ολυμπιακοί Αγώνες? Ένα πανηγύρι χρήματος και υλισμού??

ΕΜΕΝΑ ΟΧΙ

Φιλικά
Χρήστος
Όπως τα λέει ο Χρήστος είναι τα πράγματα. Σωστότατος.

Κάποτε οι Ολυμπιακοί αγώνες γινόντουσαν μόνο στην ΕΛΛΑΔΑ.
Και ήταν και δωρεάν για ΟΛΟΥΣ....

1000euro για να δώ την τελετή έναρξης και άλλα τόσο για την τελετή λήξης???? :o :o

Και δεν πάω διακοπές στο εξωτερικό καλύτερα .. . .

Α,τώρα που το θυμήθηκα, πιό πάνω ανέφερα οτι ήταν δωρεάν για όλους... Αφού επιτρέποταν μόνο άντρες θα μου πείς ;)

Αρχαίο Πνεύμα Αθάνατο .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης