Μηχανές αναζήτησης και διαφοροι τρόποι για links

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
antonet

Δημοσίευση από antonet » 13 Αύγ 2004 07:22

Φίλοι μου, θα επανέλθω στις μηχανές αναζήτησης, και ελπίζω αυτή η φορά να είναι η τελευταία.

Ας πούμε ότι το site μου εχει ως "www.mysite.com"
Mέσα στο site έχω δημιουργήσει ένα φάκελο που στεγάζω ένα άλλο ανεξάρτητο site, ας το ονομάσουμε αυτό και το φάκελο που το περιέχει "subsite" που περιέχει μέσα μια σελίδα "index.htm"
Έτσι αυτό θα εμφανίζετε κάτω από το "www.mysite.com" ως "www.mysite.com/subsite"

Αν από την index του <κεφαλικού> site δηλαδη απο τη www.mysite.com/index.htm δώσω link στο "subsite" , γράφοντας "subsite" (η "subsite/") και οχι "/subsite/index.htm " , ετσι ώστε ο browser να εμφανίζει την διεύθυνση ως "www.mysite.com/subsite" και όχι ως "www.mysite.com/subsite/index.htm" ..... θέλω να ρωτήσω, μήπως αυτό μπορεί να μπερδέψει τις μηχανές αναζήτησης τύπου google ,και να μην μπορέσουν να εισέλθουν στις σελίδες του subsite επειδή δεν είναι λινκ του τύπου πχ "subsite/index.htm"

Ξέρω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αν καταχωρήσω μεμονωμένα το subsite στις μηχανές, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω τι γίνετε, αν αυτό δεν είναι εφικτό να το κάνω

Ευχαριστώ πολύ..

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Αύγ 2004 07:48

Ονόμασε το όπως θές. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Η διαδικασία είναι η εξής:

www.example.com/files
www.example.com/files/
www.example.com/files/index.html

1. Ο σέρβερ προσπαθεί να βρεί αρχείο files μετά αν δεν βρεί αρχείο ψάχνει για φάκελο. Αν βρεί φάκελο τότε ψάχνει για index file(html, php κτλ)

2. Ξέρει οτι προσπαθείς να ανοίξεις φάκελο και ψάχνει αμέσως για index file(html, php κτλ)

3. Ανοίγει το αρχείο σου.

Εφόσων όλα τα κάνει ο σερβερ οι μηχανές αναζήτησης δεν έχουν και ιδιαίτερο πρόβλημα.

Προσοχή στα robots.txt files. :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες