Το έχετε παρατηρήσει οτι πάντα υπάρχει ένας;(τουλάχιστον)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 14 Αύγ 2004 04:46

Γίνεται κατι καλό. Πολύ καλό ( σε μια κλίμακα : κακό, μέτριο, καλό, πολυ καλό,super ) πχ παίρνει η ελλάδα το euro2004. Ανοιγείς την τηλεόραση και επιδή είσαι πλέον υποψιασμένος περιμένεις .... 3, 2, 1 μπάμ! ΝΑΤΟΣ! Ο τύπος που θα πεί: έλα μωρε ηταν οι άλλοι κουλοί και έτσι το πήραμε!
Και δεν λέω για το ποδόσφαιρο μόνο(που προσωπικά δεν τρελένομαι), για όλα!
Εχει ο αλλος κάνει μια απίστευτη δουλεια (οτιδήποτε) θα βγει ο ΕΝΑΣ ή περισσότεροι και θα πούν " ναι αλλά αυτο και εκεινο και το άλλο" . ΓΙΑΤΙ?

Εχω τις εξής εξηγήσεις:
α) Γιατί ζηλέυουν
β) Γιατί κονταίνοντας το αλλο ψηλώνεις εσύ
γ) Γιατι υπάρχει μια μεταφυσική μοιρασιά ρόλων και κάποιος παίζει τον ρόλο του μαλάκα
δ) Γιατι βλέπει κατι που οι άλλοι δεν βλέπουν

δεν ξέρω απλα πλέον τους περιμένω πότε θα εμφανιστουν....

ΥΓ
Γιάννη φοβερό το site σου άλλα νομίζω οτι ειναι μια απλη αντιγραφή του freestuff.gr :)

Άβαταρ μέλους
tsimpouri
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsimpouri » 14 Αύγ 2004 12:54

Πολύ καλό θεμα και εμενα μου την δινουν αυτοι οι τυποι.Εγω νομιζω οτι αυτη η αντιδραση ωφειλεται σε κομπλεξισμο και μόνο.

Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 16 Αύγ 2004 23:17

Σωστα, παντα υπαρχουν καποιοι κομπλεξικοί, που ειναι λες και δεν θελουν να δουν καποιον να προοδευει...
Ασε το αλλο, την μιζερια και την απαισιοδοξια του πριν. "Σιγα μην κανεις αυτο, που να τρεχεις τωρα, θα φαμε 8 απ' την Πορτογαλια, θα αποτυχει η ολυμπιαδα..."

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 16 Αύγ 2004 23:37

Ισως γιατί δεν έχουν ποτέ προσπαθήσει στην ζωή τους να πετύχουν κάτι σπουδαίο και δύσκολο, και γιαυτό δεν γνωρίζουν την προσπάθεια που χρειάζεται κάτι τέτοιο (δεν μιλάω μόνο για την μπάλα)..
Είναι μ*****ς και δυστυχώς χρειάζεται προσπάθεια για να τους ...αποφύγεις.

:)

Άβαταρ μέλους
_fantom__

Δημοσίευση από _fantom__ » 17 Αύγ 2004 00:25

epeidi diabazontas ta anw8en eniwsa oti simperilambanomai k egw stous mal#@es pou anafereste... 8a prospa8isw na mas iperaspistw ligaki legontas oti...

kamia fora apo tin amfisbitisi prokeiptoun megales ali8ies...

eimai kata tis isopedwsis... alla eimai iper tis kritikis skepsis...

eseis proteinete tin apli apodoxi twn gegonotwn? panta iparxei kai "i alli apopsi" kai kata tin gnwmi mou... eutixws!

episis, eutixws o kosmos ginetai dispistos, dioti ana tous aiwnes i kalopistia den apodeixtike idiaitera wfelimi (gnwmi mou, pali)

:roll:
na pw kai ena epikairo paradeigma:

meta apo ena xriso metalio, oi "mal@#es" mporei na milisoun gia anabolika... argotera polloi mporei na er8oun sta logia tous
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος _fantom__ την 17 Αύγ 2004 01:10, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
I’ m the self-inflicted, mind-detonator :think:

Fouli_B
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fouli_B » 17 Αύγ 2004 00:26

σβήνω ότι έγραψα για ευνόητους λόγους:arrow:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fouli_B την 17 Αύγ 2004 02:13, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Αύγ 2004 00:37

_fantom__ έγραψε:eimai kata tis isopedwsis... alla eimai iper tis kritikis skepsis...
νομίζω ότι αυτό και μόνο σε βγάζει από τους άνωθεν mal#@es :P :pint: :kaloe:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 17 Αύγ 2004 17:33

Σε καμμιά περίπτωση δεν συζηταμε για αυτού που κάνουν κριτική προσπαθόντας να πράγματα να γίνουν ακόμα καλύτερα ή να διορθωθούν λάθη κτλ.... Μιλ\άμε για το εξής , προσέξτε:

Μια μέρα μετα ,αφου ξεκίνησα το θέμα , παίρνω την ελευθεροτυπία και διαβάσω κριτικές επωνύμων για την τελετή έναρξης. Και ενώ λενε διαφορα του στύλ "απιστευτη, τρομερή κτλ" βγαίνει ο ΧΑΡΡΥ ΚΛΥΝ! και λέει : "Δεν είχε ρυθμό και τηλεοπτικά είχε κενά!!!!"
Ποιός το λέει!!! Ο τύπος που κάνει επιθεωρήσεις στο Αλσος με budget 200.000 δρχ.... Ο τύπος που θεώρει χιουμορ την ατάκα " ο τάδε υπουργός ειναι μαλ@κ:ς "
Για αυτούς λέω!

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 17 Αύγ 2004 21:14

Δηλαδή το θεωρείς φυσιολογικό να έχουν όλοι την ίδια άποψη; Κάθε άνθρωπος μπορεί να σκέφτεται διαφορετικά ένα πράγμα, να δώσει άλλη βαρύτητα σε ένα γεγονός και να το κρίνει από διαφορετικά δεδομένα.

Ποδόσφαιρο δεν παρακολουθώ και γι'αυτό κι εμένα δεν μου φάνηκε σημαντικό. Είμαι μαλάκας; Γιατί είναι πιό σημαντικό ένα Ευρωπαϊκό κύπελλο ποδοσφαίρου από τους παγκόσμιους πρωταθλητές μας σε άλλα αθλήματα; Όλοι τον ίδιο κόπο κάνουν, τις ίδιες ώρες προπόνηση, απλώς αλλού είναι τα λεφτά.

Το γούστο είναι πάντα υποκειμενικό. Το ότι ο Ρουβάς πήρε κάποια καλή θέση σε ένα διαγωνισμό τραγουδιού , και τον δοξάζουν όλοι, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ακολουθήσουμε όλοι το ρεύμα. Αηδία το έλεγα πριν το τραγούδι του, αηδία το λέω και πάλι. Και πρώτη θέση να έπαιρνε, η γνώμη μου δεν θα άλλαζε.

Τώρα άμα σου πω ότι συμφωνώ και με τον Χάρρυ Κλυν, θα με πεις μαλάκα, αλλά ήταν ένα καταπληκτικό σόου, από τα καλύτερα που έχω δεί, η καλύτερη τελετή έναρξης, αλλά ΟΝΤΩΣ δεν είχε ρυθμό. Ηταν πολλά κομμάτια συνδεμένα μεταξύ τους, με χαλαρώσεις και κορυφώσεις σε ακανόνιστους χρόνους.

Το να τα καταφέρουμε κάπου ως Ελλάδα, δεν είναι πάντα θέμα της ικανότητάς μας, αλλά και της τύχης μας και των συγκειριών. Όταν καταφέρουμε κάτι δεν χρειάζεται να σβήνουμε ότι δεν μας συμφέρει, και στο κάτω κάτω, όταν βγεις πρώτος και πάλι δεν πρέπει να διορθώνεσαι ώστε να μείνεις εκεί που είσαι; Κρύβοντας ότι δεν θέλεις να ακούσεις, δεν κερδίζεις τίποτε.

Νομίζω ότι ο κόσμος παρασύρεται από την τηλεόραση. Κάνουν τις επιτυχίες να φαίνονται το σημαντικότερο πράγμα του κόσμου, οδηγούν το ενδιαφέρον εκεί που θέλουν, εκεί που έχει λεφτά και είναι ακίνδυνα για την συνέχεια του καθεστώτως. Εχουμε πρωτιά και στο κάπνισμα, το αλκόολ και τα τροχαία ατυχήματα. Πόσες εκπομπές ειδήσεων αφιερώθηκαν σε αυτά;

Και όσο για τις εξηγήσεις σου στο πρώτο post:

α) Δεν ζηλεύω κανένα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ζωή μου, την δουλειά μου, τον τόπο μου.

β) Πραγματικά δεν χρειάζεται να κοντίνω τους άλλους, γιατί είμαι πολύ άνετος στο να λέω ότι δεν ξέρω να χτυπώ την μπάλα, και δεν με ενδιαφέρει.

δ) Πιθανότα τα βλέπω από άλλο σημείο, από αυτό που είσαι εσύ.

όσο για το (γ), τι να σου πω, θα το ανακαλύψω όταν μετενσαρκωθώ σε ιγκουάνα...
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 18 Αύγ 2004 01:33

Φίλε geraki,

το παράδειγμα για τις εθνικες ομάδες ηταν τυχαίο.
Φυσικά δεν είναι φυσιολογικό να έχουν ολοι ίδια άποψη .
Το πρόβλημα που έντοπίζω είναι στα κίνητρα της γκρίνιας.
Παράδειγμα : εγώ δεν ακουω ελληνικη μουσική , και θεωρώ οτι αυτά που γράφει ο πχ φοίβος είναι για συγκεκριμένο σκοπο και δουλειά. Ομως σέβομαι αυτο που κάνει και το κάνει καλά, ασχέτα που εμένα δεν μου αρέσει.
Ενας μουσικός θα βγει και θα πει οτι είναι σκουπίδια. Ενας πχ ανταγωνιστής του θα πει οτι τα κλέβει...
Αν τώρα ο φοίβος κάνει μια επιτυχία ,με τα δικα τους δεδομένα ειναι επιτυχία που φαντάζομαι οτι δεν θα την έκανε τυχαια κτλ .
Τώρα το να πώ δεν μου αρεσε ειναι δικαιωμα μου (και αλίμονο αν άρεσε σε όλους).
Το να βγώ και να πω " ναι αλλα ειναι σκουπιδι και κλεμένο" πρέπει να εξεταστούν σοβαρα τα κινητρά μου.

Για να καταλάβεις καλύτερα τη θέλω να πώ δεν έχω πρόβλημα με την κριτική αλλα με την μιζέρια του τύπου : περναει πιτσιρικάς 25-26 με κάμπριο και ακούς " έλα μωρε με τα λεφτά του μπαμπα"

Δεν ξέρω εγώ μερικές φορές βλέπω τα πράγματα σαν τον έρωτα .

Οταν είσαι ερωτευμένος δεν γυρνας να πεις " Εχω παθει πλάκα με την τάδε ...αλλά έχει χαλαρώσεις και κορυφώσεις σε ακανόνιστους χρόνους " :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Αύγ 2004 06:39

Γιατί, δηλαδή εγώ που θεωρώ ματαιοδοξία και πρόκληση στην εποχή της ανεργίας και του παιδευτικού κενού να οδηγάει ο πιτσιρικάς την bmw με τα λεφτά του μπαμπά θεωρούμαι ζηλότυπος;

Και να είχε λεφτά ο μπαμπάς μου δε θα ήθελα να θεωρώ δικό μου ένα τόσο πολυτελές αυτοκίνητο για το οποίο δεν ίδρωσα καθόλου να το βγάλω και επιπλέον να γνωρίζω ότι υπάρχουν ικανότεροι από εμένα που εργάζονται μια ζωή και ο μισθός τους δεν τους φτάνει ούτε για ένα σιτροενάκι. Ίσως το θεωρείς απίθανο ότι δε θα δεχόμουν το αυτοκίνητο, αλλά πιστεύω δεν είμαι ο μόνος.

Επιπλέον δεν θεωρώ για παράδειγμα ότι επειδή κερδίσαμε την Τσεχία σε μια δεδομένη χρονική στιγμή ότι έχουμε καλύτερη ομάδα από τους Τσέχους στο ποδόσφαιρο.

Και για την τελετή έναρξης και πάλι δεν πιστεύω ότι ήταν αντιπροσωπευτική της Ελλάδας. Ούτε τα ταμπούρλα των ιθαγενών με αντιπροσωπεύουν ούτε ο Ξαρχάκος ούτε τα ρεμπέτικα. Θα προτιμούσα τον ήχο της άρπας και τις κιθάρας με φόντο τον Περικλή και τους Ίωνες κοσμολόγους φιλοσόφους. Και πάλι είμαι μίζερος και ζηλότυπος;

Μήπως θα έπρεπε να βάλεις λίγο περισσότερη κριτική σκέψη στη ζωή σου;
Μια ιδέα ρίχνω.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 18 Αύγ 2004 17:10

cdhyper έγραψε:Γιατί, δηλαδή εγώ που θεωρώ ματαιοδοξία και πρόκληση στην εποχή της ανεργίας και του παιδευτικού κενού να οδηγάει ο πιτσιρικάς την bmw με τα λεφτά του μπαμπά θεωρούμαι ζηλότυπος;

Και να είχε λεφτά ο μπαμπάς μου δε θα ήθελα να θεωρώ δικό μου ένα τόσο πολυτελές αυτοκίνητο για το οποίο δεν ίδρωσα καθόλου να το βγάλω και επιπλέον να γνωρίζω ότι υπάρχουν ικανότεροι από εμένα που εργάζονται μια ζωή και ο μισθός τους δεν τους φτάνει ούτε για ένα σιτροενάκι. Ίσως το θεωρείς απίθανο ότι δε θα δεχόμουν το αυτοκίνητο, αλλά πιστεύω δεν είμαι ο μόνος..
Μα αυτο ακριβώς λέω! Ουτέ καν περνάει απο το μυαλό σου οτι αυτος ο τύπος στα 26 του μπορει να έχει βγάλει αρκετα χρήματα για να το αγοράσει.... οπότε σκίστον ...

cdhyper έγραψε:Μήπως θα έπρεπε να βάλεις λίγο περισσότερη κριτική σκέψη στη ζωή σου;
Μια ιδέα ρίχνω.
Ναι ίσως ,αλλα δεν θα μπώ στην λογική "Κάνω κριτική αρα υπάρχω..."

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Αύγ 2004 17:42

Ξέρεις πόσο είναι το ημερομίσθιο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή, πόσο ακριβή είναι η ζωή και πόσο κάνει μια μέση bmw;

Γνωρίζεις ότι το 80% των επιχειρήσεων στην Ελλάδα έχουν ετήσιο τζίρο κάτω από 150.000 Ευρώ;

Με λίγα λόγια κάποιος 26χρονος σε αυτή την περίπτωση που προανέφερες κατά 99% την έχει πάρει με τα λεφτά του μπαμπά. Οπότε μπορεί να σου φαίνομαι προκατειλημμένος απέναντί του αλλά έχω μόνο 1% πιθανότητες να κάνω λάθος. Παντού υπάρχει η πιθανότητα του λάθους άλλωστε. Εσύ δηλ. όταν βλέπεις στο super market μια αγελαδίτσα θα πρέπει να ανοίξεις όλα τα κεσεδάκια για να καταλάβεις ότι πρόκειται για γιαούρτια; Κι όμως υπάρχουν πιθανότητες 1% να βρεις μούχλα αντί για γιαούρτι.

Το "Κάνω κριτική άρα υπάρχω" σωστά το έθεσες. Είναι βασικό συστατικό στοιχείο της ζωής. Στην εποχή που ζούμε πρέπει να έχεις κριτική σκέψη στα πάντα. Αν δεν κρίνεις, δεν σκέφτεσαι, δεν υπάρχεις. Εξάλλου το "κρίνω" έχει καταλήξει σαν συνώνυμο του "σκέφτομαι" ακόμα και στα λεξικά.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 18 Αύγ 2004 18:30

Ασχετο:

Το βυζάντιο τι το θέλαν στην τελετή;;;

Ήταν Ελλάδα;;;

Μήπως ήταν βυζάντιο;;;

αυτά :wink:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Αύγ 2004 19:52

Το Βυζάντιο λες; Εδώ έχουμε αναγάγει την τέχνη σε ύψιστο αγαθό της Ελλάδας. Εκτός από το τεράστιο κυκλαδίτικο άγαλμα στην τελετή έναρξης έχουμε και τα πλατυπόδικα Φοίβο και Αθηνά (και καλά προέρχονται από Κυκλαδίτικη τέχνη) να μας εκπροσωπούν.

Σε όποιον λαό και να πας στον κόσμο, από τη Λατινική Αμερική μέχρι την Αίγυπτο, την Κίνα και την Απω Ανατολή θα βρεις χιλιάδες προϊόντα τέχνης πολύ πιο όμορφα και πιο προσεγμένα και πιο αρχαία (κατά χιλιετίες ολόκληρες) από τα δικά μας.

Οι Έλληνες είναι γνωστοί γιατί παρήγαγαν πρώτοι και μοναδικοί στον κόσμο ΕΠΙΣΤΗΜΗ. Όσο και να ψάξετε εκείνη την εποχή πουθενά αλλού δεν συναντάμε επιστημονική σκέψη.

Αυτό πέρασε στα ψιλά του προγράμματος, ενώ στην κορυφή είχαμε την τέχνη, τα φραμπαλά, τα ρεμπέτικα, τα αιγυπτιακά, τα βυζάντια και τα ούγκα ούγκα ταμπούρλα. Δεν αισθάνθηκα περήφανος, πώς να το κάνουμε! Αισθάνθηκα ότι έδειξα ένα ανάλαφρο πρόσωπο "λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ'αγόρι μου. Σουβλάκι και συρτάκι".

Για παράδειγμα οι άσχετοι της τελετής προώθησαν τον Έρωτα μέσα από χαζοχαρούμενα πλατσουρίσματα και αγνόησαν εντελώς τον παράγοντα του Θανάτου. Ακόμα και οι πιο εκπαιδευτικά άσχετοι πλέον γνωρίζουν ότι ο ελληνικός πολιτισμός ξεχώρισε γιατί θεώρησε αδιάσπαστες τις έννοιες του Έρωτα και του Θανάτου και επειδή έβγαλε αισιοδοξία, τραγούδι και ποίηση μέσα από τις εθνικές συμφορές και τις μαυρίλες.

Αλλά μας αρέσει να μένουμε στην επιφάνεια, είτε απο άγνοια είτε από σκόπιμη τύφλωση, στην οποία συμβάλλουν φυσικά και τα σχολεία και οι υπόλοιποι ιθύνοντες: Την τέχνη τη θαυμάζεις, δεν είναι επικίνδυνη. Η επιστήμη όμως θίγει και ξυπνά τους λαούς. Αστη εκεί που βρίσκεται καλύτερα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης