Το έχετε παρατηρήσει οτι πάντα υπάρχει ένας;(τουλάχιστον)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 18 Αύγ 2004 21:02

-cdhyper θες να πεις κατι για την citroen; έ;-

Άβαταρ μέλους
amindadas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από amindadas » 18 Αύγ 2004 21:05

Δεν ντρέπεσαι λίγο για αυτά που γράφεις ?
Όλος ο πλανήτης παραδέχτηκε οτι ήταν η καλύτερη τελετή και εσυ μιλάς για σουβλάκια και χαζοχαρούμενα πλατσουρίσματα, ε ?

Ου να χαθείς, το ίδιο μηδενικό με τον Λιαντίνη είσαι και εσυ και σίγουρα ανήκεις στην κατηγορία ανθρώπων που αναφέρεται το άρθρο αυτό.

Αν γουστάρεις τον θάνατο πήγαινε και βρέστον !!!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Αύγ 2004 21:07

:kaloe:

τσακμάκι μου είσαι amindadas. Το IQ σου έπιασε κόκκινο

frying pal κι εγώ ένα citroen ax έχω προς το παρόν :kaloe:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 19 Αύγ 2004 01:31

Για να θυμηθούμε....
Οταν οι Τρώες βρήκαν τον Δούρειο Ιππο που άφησαν οι Αχαιοί έξω από την Τροία, όλοι τον θαύμαζαν και αισθάνονταν μεγάλη τύχη και περηφάνια που τους το άφησαν, βρέθηκε κι ένας μαλάκας γκρινιάρης ο Λαοκόοντας, που έλεγε να μην το πάρουν μέσα στην πόλη. Την συνέχεια την ξέρετε.

@amindadas Αν εσένα σε εκφράζουν τα ντιριντάχτα και τα κολιέ από πολύχρωμες χάντρες, επέτρεψε σε μερικούς να έχουν άλλη γνώμη. Και το θέμα μας εδώ είναι η κριτική σκέψη, όχι η τελετή έναρξης.

@DimitriosX Τα κίνητρα αυτών που υμνούν ένα χαζοτράγουδο δεν πρέπει να ερευνηθούν;

Και δεν είναι γκρίνια να πεις ότι κάτι που έκανε κάποιος ή η Ελλάδα δεν είναι το τέλειο. Μια επιτυχία δεν είναι απόλυτη πάντα. Μπορεί ο Ρουβάς να κέρδισε μια καλή θέση σε ένα διαγωνισμό, αλλά το τραγούδι του δεν προώθησε την Ελληνική μουσική, η Ελλάδα πήρε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο στο ποδόσφαιρο, αλλά σε άλλα αθλήματα δεν έχει καν γήπεδα. Η τελετή έναρξης ήταν θεαματικότατη, αλλά πιό ακριβή από του Σίδνεϋ, και σίγουρα πανάκριβη για τα δεδομένα της Ελλαδίτσας μας. Και όλα αυτά γίνανε από τους φόρους που πληρώνουμε εσύ κι εγώ. Γι'αυτό πρέπει να τα κρίνουμε.

Ρε, τίποτα δεν είναι απόλυτα καλό ούτε απόλυτα κακό. Η κριτική σκέψη είναι που μας ξεχωρίζει από τα ζώα, μην μπαίνετε στο μαντρί που μας θέλουν.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
yildirim

Δημοσίευση από yildirim » 20 Αύγ 2004 11:43

Και να είχε λεφτά ο μπαμπάς μου δε θα ήθελα να θεωρώ δικό μου ένα τόσο πολυτελές αυτοκίνητο για το οποίο δεν ίδρωσα καθόλου να το βγάλω και επιπλέον να γνωρίζω ότι υπάρχουν ικανότεροι από εμένα που εργάζονται μια ζωή και ο μισθός τους δεν τους φτάνει ούτε για ένα σιτροενάκι.
Φίλε cdhyper εάν ο μπαμπάς σου είχε τόσα λεφτά θα ήσουν ένας διαφορετικός άνθρωπος και αυτές οι ρομαντικές σκέψεις θα ήταν σε άλλων τα κεφάλια όχι στο δικό σου.Όταν σε περιτριγυρίζουν πολλά χρήματα απο τα γεννοφάσκια σου η πολυτέλεια αποτελεί τρόπο ζωής και όχι λόγο για να σκεφτείς αυτά τα σωστά πράγματα που εξέθεσες παραπάνω.
Ούτε τα ταμπούρλα των ιθαγενών ....ούτε τα ρεμπέτικα
Μήν ξεχνάς εδώ ότι το ταμπούρλο αποτελεί σημαντικό όργανο της βαλκανικής μουσικής πράδοσης.Θυμήσου μόνο την μουσική του Goran Bregovitch.Όσον αφορά τα ρεμπέτικα (μήπως ήθελες να γράψεις "ζειμπέκικα"; ) αποτελούν παράδοση του Μικρασιατικού Ελληνισμού οπότε και πάλι νομίζω πως δεν είναι εκτός σαν επιλογή.
Στην περίπτωση του ζειμπέκικου νομίζω ότι ήταν ο καλύτερος τρόπος για να εκφραστεί ο Θάνατος που ανέφερες σε παρακάτω post σου.Ισως όχι βέβαια με το συγκεκριμένο κομμάτι αλλά σαν χορευτική έκφραση (όπως το χόρευαν παλιά βέβαια.)
Η τελέτη μου άρεσε κι ας ξέρω ότι θα πληρώνουν και τα εγγόνια μου.
Αφου θελήσαμε να αναλάβουμε ας το κάναμε σωστά τουλάχιστον. :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Αύγ 2004 15:28

Και ποιος σου είπε yildirim ότι ο μπαμπάς μου δεν είχε (είχε γιατί τώρα δεν υπάρχει) λεφτά; Δεν το απέκλεισα γιατί δε μίλησα επί προσωπικού. Τρόπος του λέγειν ήταν η έκφρασή μου. Φυσικά ο καθένας φαίνεται από τις πράξεις του. Στα λόγια όλοι καλοί είμαστε.

Το ταμπούρλο αποτελεί βασικό όργανο της βαλκανικής παράδοσης; Και τι σχέση έχει η Ελλάδα με τα Βαλκάνια; Και όταν λέω ρεμπέτικα εννοώ ρεμπέτικα. Αυτά που έγιναν μόδα στην Ελλάδα πριν από μερικές δεκαετίες.

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από guesswho » 21 Αύγ 2004 17:47

ο καθένας με τον χαβά του εδώ μέσα

adavalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adavalas » 21 Αύγ 2004 20:01

Η Τελετή πρώτα άπο όλα ξεκίνησε με ενα ζειμπέκικο του Ξαρχάκου.Οι ζειμπέκοι , πολεμική θρακιώτικη φυλή και το ζειμπέκικο σαν είδος μουσικής δεν υπάρχει καμία αμφιβολία οτι αποτελεί ενα αντιπροσωπευτικό κομμάτι της νεολληνικής παράδοσης το οποίο ουδεμία σχέση έχει με το ρεμπέτικο.
Είτε είναι ηπειρώτικο κλαρίνο , κρητική ή ποντιακή λύρα , ζουρνάς κ.α. που εντάσσονται στην δημοτική λαική μας παράδοση είτε ακόμη και το ρεμπέτικο (το οποίο μην ξεχνάμε οτι αποτέλεσε την έφραση των καταπιεσμένων προσφυσικών μαζών απο την Μικρά Ασία ) ας μην τα συγχέουμε με τσιφτετέλια και άλλα παρόμοια τουρκομπαρόκ.
Οτι οι μεταγενέστεροι Τούρκοι επηρεάστηκαν απο την πλούσια μουσική Ελληνική Παράδοση της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας στην οποία επιβλήθηκαν στρατιωτικά αλλα ποτέ πολιτισμικά (πως θα ήταν δυνατόν εξάλλου να επιτευχθεί αυτό απο ενα κατώτερο πολιτισμό σαν αυτό των Οθωμανών) δεν πρέπει να μας κάνει να πιστεύουμε αφελώς οτι εμείς έχουμε αντιγράψει κομμάτια της μουσικής του.
Πρόσφατα παρουσίαζουν και την Ποντιακή Μουσική Παράδοση ως δικιά τους (βλ.Τελετή για το ΝΑΤΟ).
Εμείς ως χάνοι θα το φάμε???
Τώρα για το Βυζάντιο και το τι σχέση έχει με την Νεώτερη Ελλάδα πιστεύω οτι ο πολύς Κων.Παπαρηγόπουλος απέδειξε την σχέση που υπάρχει μεταξύ της Αρχαίας Ελλάδας του Βυζαντίου και της Νεώτερης Σημερινής Ελλάδος Θέση που κανείς έγκριτος ιστορικός τόσο στην Ελλάδα όσο και παγκοσμίως δεν έχει αμφισβητήσει βάσιμα με αποτέλεσμα να καταστεί η παραπάνω θεώρηση του κραταιά επιστημονική θεωρία.
Είναι η ιστορική συνέχεια μιας φυλής που εξελίχθηκε μέσα στο πέρασμα των αιώνων χωρίς όμως ποτέ να απωλέσει την εθνική της ταυτότητα.
Μια χώρα με πρωταγωνιστικό ρόλο στα Βαλκάνια (τα Βαλκάνια είναι ένας γεωγραφικός όρος των νεώτερων χρόνων στον οποίο όμως ανήκει και η Ελλάδα μας) της οποίας την κυρίαρχη θέση στην ΝΑ ΕΥΡΩΠΗ έρχονται να επιβεβαιώσουν φιέστες σαν αυτή των Ολυμπιακών Αγώνων την οποία χαιρέτησε το σύνολο του Διεθνούς Τύπου με εγκωμιαστικά σχόλια.
Φυσικά κάποιοι μίζεροι νεοέλληνες που αρέσκονται στο εθνικό σπόρ της γκρίνιας και με τον αρνητικό παροξυσμό που τους διακατέχει βγαίνουν να αμφισβητήσουν τουε πάντες και τα πάντα.
Φυσικά δεν πρόκειται για τίποτα άλλο παρά μια αδιάντροπη προσπάθεια αυτοπροβολής που μη έχοντας άλλο περιεχόμενο βρίσκει την έκφραση της στον αρνητισμό και την στείρα αντιπαράθεση.
Η Ελλάδα όμως γυρίζει σελίδα αφήνοντας πίσω της παρωχημένες αντιλήψεις και νοοτροπίες.
Ευτυχώς.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 22 Αύγ 2004 00:00

Φίλε adavalas,

λες:
Φυσικά κάποιοι μίζεροι νεοέλληνες που αρέσκονται στο εθνικό σπόρ της γκρίνιας και με τον αρνητικό παροξυσμό που τους διακατέχει βγαίνουν να αμφισβητήσουν τουε πάντες και τα πάντα.
Δεν είναι γκρίνια η κριτική. Όπως βλέπεις υπάρχουν πολλές απόψεις. Κι εγώ διαφωνώ με τον cdhyper, αλλά είχα κι εγώ τις ενστάσεις μου.
Δεν είπε κανείς ότι δεν ήταν η ωραιότερη τελετή. Αν εσύ θεωρείς ότι το καλύτερο είναι και τέλειο, είναι άλλο θέμα. Εμείς πιστεύουμε ότι πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.
Η κριτική δεν είναι άρνηση αλλά επικρότηση. Το αντίθετο της αδιαφορίας.
Φυσικά δεν πρόκειται για τίποτα άλλο παρά μια αδιάντροπη προσπάθεια αυτοπροβολής που μη έχοντας άλλο περιεχόμενο βρίσκει την έκφραση της στον αρνητισμό και την στείρα αντιπαράθεση.
Οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε ανώνυμοι. Για ποιά αυτοπροβολή μιλάς; Στείρα αντιπαράθεση είναι η χωρίς επιχειρήματα. Εκτός από τον amindadas, όλοι είχαν κάτι να πούνε, είτε σωστό είτε λάθος.
Η Ελλάδα όμως γυρίζει σελίδα αφήνοντας πίσω της παρωχημένες αντιλήψεις και νοοτροπίες.
Ευτυχώς.
Πράγματι. Γι' αυτό πρέπει να μην επαναπαυόμαστε αλλά να διορθώνουμε το καλύτερο. Χωρίς κριτική πως γίνεται αυτό; Παρωχημένες αντιλήψεις και νοοτροπίες είναι αυτές που λένε ότι είμαστε τέλειοι, και ανώτεροι όλων.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

adavalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adavalas » 22 Αύγ 2004 12:41

Φίλε geraki λες
Δεν είναι γκρίνια η κριτική. Όπως βλέπεις υπάρχουν πολλές απόψεις. Κι εγώ διαφωνώ με τον cdhyper, αλλά είχα κι εγώ τις ενστάσεις μου.
Δεν είπε κανείς ότι δεν ήταν η ωραιότερη τελετή. Αν εσύ θεωρείς ότι το καλύτερο είναι και τέλειο, είναι άλλο θέμα. Εμείς πιστεύουμε ότι πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.
Η κριτική δεν είναι άρνηση αλλά επικρότηση. Το αντίθετο της αδιαφορίας.
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Φυσικά και πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.Πιστεύω στο ρητό οτι εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
Αλλά όταν σε συγχαίρει το σύνολο των ΜΜΕ ανα τον κόσμο και κάποιοι επιμένουν να υπερτονίζουν κάποια (κατά την γνώμη τους) αρνητικά σημεία προσπερνώντας την συνολική θαυμάσια εικόνα που επιδείξαμε σαν Ελλάδα τότε αυτό το ονομάζω μίζερη στάση .
Οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε ανώνυμοι. Για ποιά αυτοπροβολή μιλάς; Στείρα αντιπαράθεση είναι η χωρίς επιχειρήματα. Εκτός από τον amindadas, όλοι είχαν κάτι να πούνε, είτε σωστό είτε λάθος.
Υπάρχουν αυτοί που διαφωνούν για λόγους αρχής , για λόγους θέσης και άποψης και άλλοι που καυτηριάζουν πρόσωπα & καταστάσεις για να ξεχωρίσουν και να προβληθούν (αυτό νομίζουν οτι επιτυγχάνουν τουλάχιστον ενω τα αποτελέσματα είναι ακριβώς τα αντίθετα).
Αυτή η τακτική αποτελεί στείρα αντιπαράθεση.Αντιπαράθεση οχι για τον διάλογο και την ανταλλαγή απόψεων αλλά για την ξεδιάντροπη αυτοπροβολή κάποιων.
Πράγματι. Γι' αυτό πρέπει να μην επαναπαυόμαστε αλλά να διορθώνουμε το καλύτερο. Χωρίς κριτική πως γίνεται αυτό; Παρωχημένες αντιλήψεις και νοοτροπίες είναι αυτές που λένε ότι είμαστε τέλειοι, και ανώτεροι όλων.
Πότε ισχυρίστηκα οτι είμαστε τέλειοι και ανώτεροι όλων???
Βάζεις λόγια στο στόμα μου που ποτέ δεν είπα :hammer:
Δεν είπα ποτέ οτι πρέπει να επαναπαυτούμε τουναντίον μάλιστα.
Η άγονη κριτική όμως όπως την ανέλυσα προηγουμένως δεν έχει να προσφέρει τίποτα στον στόχο αυτό.
Ας προσφέρουμε όλοι μας με έργα και πράξεις στην μεγάλη αυτή προσπάθεια και τα λόγια ας ακολουθήσουν μετά την λήξη της Ολυμπιάδας.
Τότε και μόνο τότε που θα έχουμε την συνολική εικόνα θα μπορέσουμε να ανακαλύψουμε τις όποιες αδυναμίες μας και να φροντίσουμε ώστε αυτές να μην επαναληφθούν σε μια άλλη μεγάλη διοργάνωση που θα αναλάβουμε στο μέλλον.

Άβαταρ μέλους
Bi2L

Δημοσίευση από Bi2L » 22 Αύγ 2004 18:12

EYTIXOS POU BRE8IKE KAPIOS (adavalas) NA MILHSEI GIATI EIXA ARXISH NA FRIKARO!!!!!
EPHSEIS KATI POU EMHNE ASXOLIASTO O cdhyper EIPE:
Σε όποιον λαό και να πας στον κόσμο, από τη Λατινική Αμερική μέχρι την Αίγυπτο, την Κίνα και την Απω Ανατολή θα βρεις χιλιάδες προϊόντα τέχνης πολύ πιο όμορφα και πιο προσεγμένα και πιο αρχαία (κατά χιλιετίες ολόκληρες) από τα δικά μας.
PIES XILIETIES????
O POLITISMOS TIS AIGIPTOU ANAPTIX8IKA ~PARALLHLA ME TON ELLHNIKO OPWS KAI O POLITISMOS TIS KINAS, ALLA PISTEBO OI POIO LAMPROI EINAI ELLHNIKOS KAI AIGIPTIAKOS, OSO GIA TOUS POLITISMOUS THS LAT. AMERIKHS DEN NOMIZW OTI EINAI TOSO ARXAIOI (GIA PSAXTO!!).
STHN ELLADA YPARXOUN ARXAIOTERA EURIMATA APO OTI STHN AIGIPTO.
AN KAI H SIZITISH EINAI GIA ALLO 8EMA TELOS PANTON
ANAFERATE KAI GIATIS MASKOT (FOIBOS A8HNA) OUTE EMENA MOU ARESOUN ALLA EINAI KALHTERES APO PALAIOTERES MASKOT ALON ALYMPIADON KAI KALHTERES APO AYTES POU EIXAN SHMETASXH STON DIAGONISMO GIA THN MASKOT TOU ATHENS2004.
Αυτό πέρασε στα ψιλά του προγράμματος, ενώ στην κορυφή είχαμε την τέχνη, τα φραμπαλά, τα ρεμπέτικα, τα αιγυπτιακά, τα βυζάντια και τα ούγκα ούγκα ταμπούρλα. Δεν αισθάνθηκα περήφανος, πώς να το κάνουμε! Αισθάνθηκα ότι έδειξα ένα ανάλαφρο πρόσωπο "λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ'αγόρι μου. Σουβλάκι και συρτάκι".
AN LES AIGIPTIAKA KAPOIES ENDYMASIES KAI ATOMA POU PERASAN STHN TELETH ENARXHS KANEIS POLLH MEGALO LA8OS.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bi2L την 23 Αύγ 2004 03:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Αύγ 2004 22:37

Δεν ήθελα να μπω σε τέτοια συζήτηση, αλλά

Οι πρώτες αποδείξεις ενός (πολύ κατώτερου οφείλω να ομολογήσω) πολιτισμού στην Κίνα είναι στα 1,7 εκ. χρόνια π.Χ με τον άνθρωπο του Γιανμού. στα 500.000 χρόνια π.Χ έκανε την εμφάνισή του ο άνθρωπος του Πεκίνου. (Σημειωτέον ότι ο Homo Sapiens εμφανίζεται κάπου 40.000 χρόνια πριν.

Αρχαιολογικοί χώροι της Βόρειας Κίνας είναι απόδειξη ενός προηγμένου πολιτισμού (Κισάν και Πεΐλιγκάν αν θυμάμαι καλά) στα 6.500 χρόνια π.Χ όπου παρατηρείται αγγειοπλαστική ερυθράς/φαιάς απόχρωσης.

Ο πολιτισμός του Γιαγκσάο (ή κάπως έτσι) αποδεδειγμένα υφίσταται από το 5.000 π.Χ με 1.000 περίπου διάσπαρτους αρχαιολογικούς χώρους ακόμα και σήμερα.

Οι λαοί της Λατινικής Αμερικής (γνωστοί ως πολιτισμοί των Ανδεων) είναι πρόγονοι των μεταγενέστερων Ινκας και παρατηρούμε περίτεχνα υφαντά και άλλες δημιουργίες στην προκεραμική περίοδο το 4.000 π.Χ.

Δε μπορώ να σου γράψω άλλα παραδείγματα προς το παρόν.

Αφού δείχνεις ότι σ'αρέσει ο ελληνικός πολιτισμός τότε πρέπει να ξέρεις ότι όλος ο κόσμος μας θαυμάζει για την επιστήμη μας και όχι για την τέχνη μας (δε λέω ότι δεν έχουμε τέχνη να θαυμάσεις, αλλά σίγουρα δεν προσελκύουμε γι αυτό το λόγο τα μάτια των λογικών ανθρώπων του κόσμου). Η Ακρόπολη είναι τόσο γνωστή γιατί χτίστηκε στο χρυσό αιώνα του Περικλή της δημοκρατίας και της φιλοσοφίας, του Σωκράτη και του Πλάτωνα, και όχι τόσο για την ομορφιά της.

Ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός είναι ο πιο σημαντικός του κόσμου γιατί παρήγαγε επιστημονική σκέψη και όχι αγαλματάκια.

Και μίζερος βλαχοέλληνας είσαι εσύ και όλο σου το σόι (επίσης χωρίς παρεξήγηση). Και γράφε με μικρούς χαρακτήρες.

Άβαταρ μέλους
Bi2L

Δημοσίευση από Bi2L » 23 Αύγ 2004 03:23

Xilia sygmwmh alla den pigene gia esena, apla etsi opos eimoun to prwi(?) (meta apo xenixth....ktl), mphka internet diabasa kai kapoia pragmata kai ok telos panton, elpizw na mhn to phres straba.
Oso giata kefalea gramata einai giati otan einai se morfh greeklish einai euanagnwsta.

Ray

Δημοσίευση από Ray » 23 Αύγ 2004 17:25

Μια παρατήρηση στον Bi2L…

Φίλε μιλάς για βλαχοέλληνες (αλήθεια οι βλάχοι δεν αποτελούν φυλή ελλήνων, πχ όπως και οι Πόντιοι) και πατριωτισμούς και όμως γράφεις χρησιμοποιώντας greeklish και μάλιστα ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΑ!!! (στον βαθμό που μπορεί κάποιος να το ισχυριστεί αυτό)

Μάθε λοιπόν πρώτα την Ελληνική γλώσσα σωστά, με ορθή σύνταξη και γραμματική, και μόλις τα καταφέρεις πιάσε μετά κανα βιβλίο Ιστορίας να ξεστραβωθείς!

Ο cdhyper έχει δίκιο όταν υποστηρίζει ότι ο κόσμος μας θαύμαζε (τότε γιατί τώρα να μην πω που μας βάζουν) διότι ήμασταν από τους πρώτους που παρήγαμε επιστήμη! (μπορείς να ρωτήσεις οποιονδήποτε ξένο ακαδημαϊκό για αυτό, οι περισσότεροι πάντως ξένοι δεν έχουν ιδέα για το που πέφτει η Ελλάδα ή τι έκανε οι Ελλάδα)

Τώρα σχετικά με την τελετή έναρξης εμένα προσωπικά μου άρεσε, αν και πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα γούστου, οπότε δεν μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί στο αν μας άρεσε ή όχι!

Αυτό που με προβλημάτισε ήταν ότι δεν πέρασε και ένα καροτσάκι που να εξιστορεί τα σύγχρονα κατορθώματα μας… όπως φαίνεται μάλλον δεν υπάρχουν…

Απολαύστε τώρα τους ντοπαρισμένους αθλητές και ετοιμαστείτε για αρκετά χρόνια οικονομικής ύφεσης της χώρας μας…

Πάντως για να είμαστε και λίγο δίκαιοι, οι δημοσιογράφοι μας (που δυστυχώς αυτοί οι αλήτες έχουν την δύναμη να διαμορφώνουν την κοινή γνώμη, διότι το επίπεδό μας σαν λαός είναι σκατά) μάλλον στις σχολές τους μαθαίνουν να διογκώνουν τα πράματα, συνήθως προς το χειρότερο, διότι, όπως και να το κάνουμε το χειρότερο είναι αυτό που φέρνει τηλεθέαση…

Φιλικά,

Χρήστος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ray την 23 Αύγ 2004 18:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Αύγ 2004 17:35

Παρακαλώ να πέσουν λίγο οι τόνοι - περιέργως η συζήτηση εξελίσσεται σχετικά ομαλά και χαίρομαι γι' αυτό!

Επίσης να προσέχουμε μην βγαίνουμε από το θέμα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης