εγγραφή με μικρόφωνο

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Fouli_B
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από Fouli_B » 25 Αύγ 2004 01:56

γειά σας. θέλω να κάνω μερικές αφηγήσεις αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι μαζί με την αφήγηση ακούγεται
και ένας χαρακτηριστικός ήχος. χρησιμοποιώ το sound-forge και η κάρτα ήχου είναι onBoard καθώς και
το μικρόφωνο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. φταίει κάτι από όλα αυτά ή υπάρχει κάτι που πρέπει να
ρυθμίσω;
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από Nkapa » 25 Αύγ 2004 12:24

Μπορείς να μας προσδιορίσεις αυτό τον άλλο θόρυβο? Είναι πολύ πιθανόν να φταίει η κάρτα ήχου σου (αν βγάζει φύσημα) δοκίμασε να παίξεις με την απολαβή του καναλιού του mic και να του πείς πως σαν πηγή ηχογράφησης θα έχει μόνο το μικρόφωνο.

Fouli_B
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από Fouli_B » 25 Αύγ 2004 13:50

αν θέλεις άνοιξε αυτό το αρχείοδεξί κλικ save target as. στο τέλος της μουσικής άφησα το μικρόφωνο ανοιχτό για να ακουστεί ξεκάθαρα ο ήχος. πιο πολύ ακούγεται όταν δυναμώνω το μικρόφωνο αλλά είτε έτσι είτε αλλιώς το φύσημα που λες υπάρχει.
έχω κάνει την ρύθμιση να γράφει μόνο από το μικρόφωνο :question:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από EneMe » 27 Αύγ 2004 16:32

Έχει να κάνει με τις συνδέσεις σου, κάποιο θέμα γείωσης...

Δοκίμασε να κάνεις την ίδια δουλειά και ταυτόχρονα πιάσε με γυμνά χέρια το βύσμα και την υποδοχή της κάρτα ήχου! 99% ο θόρυβος θα μειωθεί στο ελάχιστο...

Βέβαια αυτό δεν είναι λύση... :-?

Fouli_B
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από Fouli_B » 28 Αύγ 2004 16:08

δε μπορώ να το κάνω αυτό, αφού μόλις πάω να βγάλω λίγο το βύσμα αρχίζουν τα παράσιτα και σταματά η εγγραφή :cry:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από EneMe » 28 Αύγ 2004 16:45

Ε, θέμα γείωσης είναι...

Το πως θα το αντιμετωπίσεις δεν μπορώ να στο πω... γιατί δεν ξέρω! :-?

Evagelia-Survivor
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από Evagelia-Survivor » 28 Αύγ 2004 16:56

Aplo einai... pare kanena mikrofono tis prokopis

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από deninho » 28 Αύγ 2004 17:07

Το φύσημα είναι αδύνατον να μην υπάρχει τελείως. Υπάρχει σε κάθε αναλογική εγγραφή. Το έχω παρατηρήσει με το MiniDisc, όπυ από το ίδιο μηχάνημα και από το ίδιο CD υπάρχει θόρυβος με την αναλογική εγγραφή. Μπορεί να μειωθεί με κάποιο τρόπο μέσα από το πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω πως. Ίσως αν δοκιμάσεις να αφαιρέσεις το θόρυβο με αντίσοιχο τρόπο με αυτόν από τα αρχεία από τους δίσκους βινυλίου

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από EneMe » 28 Αύγ 2004 17:09

Καμία σχέση το μικρόφωνο!

Έχοντας αποσυνδέσει το μικρόφωνο, έχοντας on τον ήχο από μικρόφωνο στο Volume Control Panel, έχοντας δυνατά την ένταση των ηχείων και ακουμπώντας ρυθμικά το χέρι στην κάρτα ήχου (όχι αναγκαστικά στα βύσματα, απλά στο μεταλλικό μέρος) θα ακούγεται ο ήχος εναλλαγής του ρεύματος!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από EneMe » 28 Αύγ 2004 17:11

dionyssis1 έγραψε:Το φύσημα είναι αδύνατον να μην υπάρχει τελείως. Υπάρχει σε κάθε αναλογική εγγραφή. Το έχω παρατηρήσει με το MiniDisc, όπυ από το ίδιο μηχάνημα και από το ίδιο CD υπάρχει θόρυβος με την αναλογική εγγραφή. Μπορεί να μειωθεί με κάποιο τρόπο μέσα από το πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω πως. Ίσως αν δοκιμάσεις να αφαιρέσεις το θόρυβο με αντίσοιχο τρόπο με αυτόν από τα αρχεία από τους δίσκους βινυλίου
Αν ακούσεις προσεκτικά το αρχείο που μας έδωσε η Fouli_B, θα δεις ότι δεν πρόκειται για απλό φύσημα... ;)

Evagelia-Survivor
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από Evagelia-Survivor » 28 Αύγ 2004 17:21

Den to akousa giayto.

Fouli_B
Επικοινωνία:

εγγραφή με μικρόφωνο

Δημοσίευση από Fouli_B » 29 Αύγ 2004 02:27

EneMe έγραψε: και ακουμπώντας ρυθμικά το χέρι στην κάρτα ήχου….
αυτό που αναφέρεις έγινε όταν έβαλα ένα καλώδιο με βύσματα και στις δυο άκρες, στην θέση του μικροφώνου και άγγιζα το ελεύθερο. το έβαλα να "γράψει"με αυτό τον τρόπο και πραγματικά όταν άγγιζα το άλλο βύσμα ο ίδιος θόρυβος δυνάμωνε.
dionyssis1 έγραψε: Ίσως αν δοκιμάσεις να αφαιρέσεις το θόρυβο..
κατέβασα το
Noise Reduction 2.0 της Sonic και κάνει καλή δουλειά. Μάλλον λίγο αλλοιώνει και τη φωνή όταν επιμένεις να εξαλειφθεί εντελώς ο δυσάρεστος ήχος αλλά δεν πειράζει.
Evagelia-Survivor έγραψε: Aplo einai... pare kanena mikrofono tis prokopis ..
με την πρώτη ευκαιρία προτιμώ να πάρω την SB audigy , γιατί εγγραφή με μικρόφωνο έτυχε μόνο τώρα να δοκιμάσω να κάνω κάτι.

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ, αν ποτέ βρείτε κάτι σχετικό κάντε ένα reply, μπορεί να ξαναχρειαστεί στο μέλλον. Πάντως όταν απενεργοποιώ το booster microphone αυτός ο ήχος ακούγεται χαμηλότερα, αλλά όλη η εγγραφή είναι πολύ χαμηλή.

:D

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης