19' lcd

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nske

19' lcd

Δημοσίευση από nske » 26 Αύγ 2004 21:23

Πρόσεξα ότι τελευταία έχουν πέσει οι τιμές στις 19ρες LCD (π.χ. ACER 1901M) οπότε σκέφτηκα ότι είναι μία καλή περίοδος για αγορά. Στην έρευνά μου είδα ότι το δύσκολο σημείο στις TFT (ειδικά τις μεγάλες) είναι τα νεκρά pixels. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία πόσο ενοχλητικά είναι (εγώ τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει ποτέ) και πόσο συνηθισμένα? Ακόμα πήρε το μάτι μου ότι τα 25ms response time είναι ανεπαρκή για games χωρίς φαινόμενο ghosting (θωλούρα στην κίνηση). Άλλοι δεν συμφωνούν.. Δεν παίζω πρώτου προσώπου τύπου counterstrike (κατά κανόνα φαντάζομαι αυτά θα έχουν πρόβλημα λόγω του high motion -τρέξιμο, μπαμ μπουμ, τρτρτρτρτρτρτ, μπλουμ, σμπλουτς και τα σχετικά :P -) αλλά δε ξέρω πόσο έντονο είναι το φαινόμενο γενικά -πχ σε ένα παιχνίδι σαν το Never Winter Nights ή ακόμα και infinity engine 2d games. Και πάλι έχει κανείς εμπειρία ή άποψη σχετικά; Τέλος η acer τι όνομα έχει στις οθόνες (νόμιζα ότι έβγαζε μόνο laptops :P);

ευχαριστω ;)

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

19' lcd

Δημοσίευση από Nkapa » 26 Αύγ 2004 22:49

Δε θα σου συνιστούσα ACER, όσο για το καμένο pixel είναι μέχρι να πέσει το μάτι σου τη πρώτη φορά μετά όλο έκει θα πέφτει... :-?

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

19' lcd

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 28 Αύγ 2004 21:05

Lipov egw exo eva Acer laptop dev exo kaveva parapovo apo tnv apodosi tis o8ovis. kai sta games paroti dev exei ipsili avalisi kai ba8os xromatos kai tpt idietera 3d acelerators pigevei pavtote poli kala .

Edo 8a i8ela va kavo mia diefkrivisi apo kapoia leptomeria pou isos ksefebgei se pollous idios aftous pou dev asxolouvte me hardware .
Oi epipedes o8oves legovte LCD flat-panel (n flat-bend) . To LCD simevei liquid crystal display. Eivai n basiki arxi leitourgeias twv epipedov o8ovov pou dev xrisimopiouve ka8odiko soliva ilektroviov (pou epitaxivei ta ilektrovia kai me dio set apo magvites ta katefivei va evergopiisouve f8oriouxa epifavia pavo stnv o8ovi [afti eivai n geviki arxi gia tis movoxromes crt]). Oi LCD o8oves exouve mia pigi evergias kai me tnv xrisi dio film apo kristalous polovouve to fos kai bgevei to xroma. O evas kristalos to apokobei evtelos o allos tou allazei to xroma kai etsi mporoume va doume . Afto to sxedio epavalambavete gia ka8e domiko stixio tis o8ovis (pixel)

Oi LCD xorizovte se dio megales katigories . Tis active matrix kai pasive matrix (matrix siemvei pivakas/mitra) . Oi pasive matrix eivai sivi8os aftes pou sivavtame sta laptop giati eivai sxetika ftivi texvologia.
Ta active matrix eivai ta gvostamas TFT aka thin film transistor . Afta aksiopiouve eva set apo tesera transistors gia va polosouve to fos.
Oi active panel eivai omos poli pio akribi texvologia.

Twra erxomai stnv leptomeria pou eivai paraplavitiki. Yparxei mia apopsi oti oi LCD o8oves dev apodidouve ta xromata sosta. Afto ev meri eivai sosto alla milame gia pasive matrix o8ovi. Oi TFT LCD o8oves exouve poli apokrisi kai sharpness pragma pou tis kavei poli aksiologes kai sxedov me tnv idia apodosi xromatos me tis CRT kerdizovtas omos sto gegovos oti ta pixels eivai pio tetragova kavovtas ta avtikimeva va fevovte akoma pio ebdiakrita se sxesi me tis CRT.

Stnv LCD texvologia iparxouv dio tipoi fotisomou o empros8ios (transmissive) kai o opis8ios fotismos (backlit). Osoi eixate game boy 8a paritirsate oti to xroma bgevei pavo stnv o8ovi evo px sta laptop dixouve ta xromata va erxovte apo piso . Aftos eivai allos evas kirios paragovtas pou prepei va elegxoume stis o8oves. O backlit fotismos eivai safestata avoteros kai divei pio fotiva xrovmata kai pio evtova.

Isos oi perisoteroi 8imaste oti px to gameboy stov ilio dev eixe ka8olou xroma. Afto dev simbevei stis backlit o8oves kai kovta sto ilio mporeis va diakriveis xromata !!!!

aftes tis diefkriviseis i8ela va kavo gia va kseroume gia ti pragma milame otav leme gia flat panel o8oves :)
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

19' lcd

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 28 Αύγ 2004 21:08

Oso gia ta kameva pixels afto eivai megalo problima distixos. Simbevei perisotera stis pasive matrix . Oi active matrix sivi8os dev exouve kameva pixels oute gia digma alla otav exouve tis allazouve sivi8os oi eteries av eivai mesa stnv egkiisi amesos. stis pasive matrix pali sou leve prepei va exouve kaei 4-5 pixels n kati tetoio.

Otav agorazoume o8ovi tft apo magazi kalo eivai va zitisoume va mas tnv avapsouve sto magazi priv tnv agorasoume va doume oti dev exei apo tnv mava tou kameva pixels giati etsi mporoume va zitisoume amesa allagi n arvisi tis agoras kai va glitosoume peretero kopo.

Otav omos kaeiiiiiiiiiiiiiiiiiii popo dev sou lew tpt. Apo empiria evos laptop filou mou eivai poli ekvebristikoooooooo idios ama eivai kamevo se aspro xroma popo miv ta sizitas peftei to mati sou katefiav pavo se afto kai sou tnv divei sta vebra

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

19' lcd

Δημοσίευση από hik-hok » 28 Αύγ 2004 21:25

Α.)Οι εταιρίες αλλάζουν ( η δεν αλλάζουν) τις οθόνες ανάλογα με την τοποθεσία του καμένου pixel.
Υπάρχουν εταιρίες που αλλάζουν από το πρώτο αν αυτό είναι στο κέντρο.

Β.)Άλλο να καεί το pixεl εντελώς οπότε βλέπουμε μια μαύρη κουκίδα στην θέση του συνεχώς

και άλλο να καεί μόνο ένα από τα τρία στοιχεία που το αποτελούν
1.Στοιχείο που παράγει το μπλε
2.Στοιχείο που παράγει το κόκκινο
3.Στοιχείο που παράγει το πράσινο.

Αν καεί μόνο το στοιχείο ενός χρώματος (το 1/3 του Pixel) τότε βλέπουμε στην οθόνη μαύρο μόνο όταν προσπαθεί να απεικονίσει το συγκεκριμένο χρώμα.
Σε περίπτωση καμένου στοιχείου (1/3 του Pixel) συνήθως δεν τις αντικαθιστούν.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

19' lcd

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 28 Αύγ 2004 21:43

stois tft eivai tesera ta stixia :P
kai dev paragouve to fos alla to polovouve :P

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

19' lcd

Δημοσίευση από deninho » 28 Αύγ 2004 23:38

Εγώ έχω την LG 1910S (25ms response time) από το. Έχει εγγύηση, 0 καμμένα pixel για 3 χρόνια, ενώ στα παιχνίδια (τουλάχιστον στο Mafia (3d) και στο CM(2d)) και τις ταινίες δεν έχω πρόβλημα με τη κίνηση

Άβαταρ μέλους
nske

19' lcd

Δημοσίευση από nske » 29 Αύγ 2004 02:55

Ευχαριστώ για το feedback, παρήγγειλα είδη την Acer 1901m και θα αναφέρω εντυπώσεις όταν την παραλάβω. ;)

Είδα ένα άρθρο που αναφέρει κάτι σχετικά με την πολιτική της Acer στα καμένα pixels. Απόσπασμα:
Now Acer has raised the bar with announcements in January that if just one pixel dies on any notebook, tablet, or monitor (within 12 months) the unit will be replaced within two hours. No premium is charged and the promise spans all product lines in all sizes.
Στο site της Acer βέβαια βρήκα αντιφατικές πληροφορίες.. ότι καλύπτουν αυτό που αναφέρει ο Rapid, από ορισμένο αριθμό καμένων pixels και πάνω και ανάλογα την συγκέντρωση και την τοποθεσία τους. Ακόμα μία περσινή έρευνα του Tom's Hardware, επιβεβαιώνει ότι όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές κρύβονται πίσω από το standard (ISO 13406-2), δηλαδή δέχονται αντικατάσταση μόνο αν τα pixels είναι defective με τον τρόπο που περιγράφεται εκεί -δεν αρκεί απλά να είναι "νεκρό" στο μάτι :P (!!)-, έχουν μικρή σποραδικότητα, δεν είναι subpixels (αυτό που ανέφερε ο hik-hok) και άλλα. Μετά απο επικοινωνία με το e-shop.gr πληροφορήθηκα ότι τίποτα δεν είναι σαφές και η αντιπροσωπεία θα εξετάσει κάθε περιστατικό συγκεκριμένα και θα αποφασίσει..

Τέλος πάντων, θα δείξει.. Εμένα με έχουν εντυπωσιάσει οι tft για την ευκρίνειά τους, ειδικά στο κείμενο. Ενοχλητικό είναι μόνο το "jumping" στο απότομο scrolling που οφείλεται στο μεγάλο response time.

Άβαταρ μέλους
nske

19' lcd

Δημοσίευση από nske » 07 Σεπ 2004 07:16

Λοιπόν μετά από περίπου μία βδομάδα...

Είμαι 100% ικανοποιημένος από την οθόνη :) Κανένα καμένο pixel, καμία ανωμαλία σε παιχνίδια, τα χρώματα αποδίδωνται πολύ ζωντανά και γενικά μετά από 8 χρόνια καθημερινής πολύωρης χρήσης σε 17' crt στα 85hz, είναι η πρώτη φορά που δεν τρίβω τα μάτια μου το βράδυ! :lol:

ΥΣ. Στην αρχή δείχνει αρκετά υπερφωτισμένη, ειδικά αν ο χώρος δε φωτίζεται. Εγώ που συνηθίζω να κλείνω τα πατζούρια :P αυτή τη στιγμή έχω 4% brightness και 80% contrast -όλως περιέργως recommended είναι σχεδόν το αντίστροφο! - Πάντως ακόμα και με το φως του ήλιου η ευκρίνεια είναι φανταστική ;)

thumbs up :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες