Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
pantofla

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από pantofla » 29 Αύγ 2004 13:22

Σε λιγες ωρες το παραμυθι των ολυμπιακων θα ολοκληρωθει.Ομως ολη αυτη η ιστορια μου αφησε μια απορια και θαθελα να μου δωσετε μια απαντηση αν μπορειτε...
Η κυρια Θανου δηλωσε (μετα το φιασκο του ατυχηματος με απατεωνες αυτοπτες κλπ,κλπ) οτι θα συνεχισει να αγωνιζεται για τους αληθινους ελληνες που πιστευουν σε αυτην. Ετσι, τα ποδια μου αρχισαν κιολας να τρεμουν εκεινη τη στιγμη, και κρυος ιδρωτας με ελουσε (οπως θα γινοταν αν ειμουν τιγκα στη ντοπα και με καλουσαν για κοντρολ). Σκεφτηκα..."εγω που δεν πιστευω τη Θανου, ουτε τον Τζεκο, λες να μην ειμαι τελικα ελληνας? Μηπως ειμαι απλως ενα μπασταρδο και οι γονεις μου μου κρυψανε την αληθεια?Μηπως σε τελικη αναλυση ουτε οι γονεις μου ειναι ελληνες?"
Μετα απο μερικες μερες καταλαβα επι τελους την αληθεια...δυστυχως...Ηταν οταν η κυρια Χαλκια κερδισε σαν πυραυλος το χρυσο και δηλωσε πως οι ελληνες εχουν στο κυτταρο τους την πρωτια...και πως εκεινη προσευχηθηκε, εβαλε σε ενεργεια τον ελληνικο της βιολογικο μηχανισμο και βγηκε πρωτη! Ναι λοιπον...τωρα ξερω...ειμαι ενα μπασταρδο που δεν εχει δικαιωμα να λεγεται ελληνας! Οχι μονο δεν πιστεψα τη κυρια Θανου, αλλα καποτε που ετρεχα με καποιους αλλους φιλους με ξεπερασαν μερικα παιδια που ηταν ξενοι (ενας ιταλος κι ενας γαλλος μου φαινεται)...Αρα δεν διαθετω ελληνικη ψυχη, και πολυ περισσοτερο δεν διαθετω την νικητρια ψυχη της κυριας Χαλκια που καθε τοσο σταματουσε τον αθλητισμο, ξαναρχιζε,ξανασταματουσε, και τελος ξαναρχισε την πιο καταλληλη στιγμη, οταν καταφερε να κατεβασει σε 8 μηνες κατα 3 δευτερολεπτα την ατομικη της επιδοση ενεργοποιωντας στο επακρο την ελληνικη ψυχη...
Στο μεταξυ τα βρωμικα και σκοτεινα κυκλωματα που απεργαζονται σιχαμερα σχεδια για να βλαψουν τον υγιη ελληνικο αθλητισμο ειχαν παρει πισω το χαλκινο του Σαμπανη κι ο κοσμος ολος ειχε βουηξει για τη βρωμια...Ομως καποια αλλα κυκλωματα, ηθικα αυτη τη φορα, εσπειραν τη θεοσταλτη ειδηση οτι η καμερουνεζα νικητρια στο τριπλουν ηταν ντοπε!!!
Ω τη αγαλλιαση!!! Ο Θεος ειναι μαζι μας λοιπον! Κρεμασμα, κρεμασμα στη ντοπαρισμενη!Να της παρουμε το μεταλλιο και να κανουμε παλι απονομη στο σταδιο με υποκρουση του εθνικου υμνου σε διασκευη Σφακιανακη για να τον χορευει καλα σα μαιμου η καλη κυρια Δενετζη που ειχε παρει σβαρνα καναλια και σταθμους και ζητουσε διαπομπευσεις, κρεμασματα, επαναληψεις απονομων,χορευε, προσευχοταν...Κριμα...η καμερουνεζα εγκληματιας δεν ηταν τελικα ντοπε...Ζασαμε τη δυνατοτητα για μια μεγαλη γιορτη...Βεβαια στο βαθος του μυαλου μου τρυπωσε η αισχρη και βλασφημη σκεψη για το τι θα λεγαμε εμεις αν καποιοι "ξενοι" ζητουσαν τη διαπομπευση αθλητων μας και την επαναληψη απονομης πριν βγουν τα αποτελεσματα αντι-ντοπινγκ...Εκεινοι απλως ζητησαν να ελεγξουν τον Κεντερη και τη Θανου, κι επειδη αυτοι οι δυο εξαφανιστηκαν καβαλα στη μηχανη του ανεμου εμεις βρισαμε ολους μαζι τους αθλητες του τελικου 200 μετρων, για να μαθουν να μη θελουν στη παρεα τους τον Κωστακη...
Δεν ημουν ουτε αναμεσα σε αυτους που σφυριζαν κι εβριζαν...Λυπαμαι, αλλα απετυχα και σε αυτο το κρισιμο τεστ εθνικοφροσυνης...
Λετε τελικα να μην ειμαι ελληνας?

ΥΓ. Ενα κερασμα απο τη καβα του δοκτορος Τζεκου :pint: :pint: :pint:
Μονο προσοχη...βαραει κατακεφαλα :hammer: :hammer: :

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από EneMe » 29 Αύγ 2004 18:03

Aλήθεια, έχετε σκεφτεί ποιοί από τους ολυμπιονίκες μας είναι 100% Έλληνες;

Και δεν μιλάω μόνο για όσους έχουν ξένο όνομα, αλλά και για μερικούς που έχουν ελληνικά ονοματεπώνυμα...

Άσ'το, μην το ψάχνεις και πολύ γιατί θα απογοητευτείς...

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από gaucho » 29 Αύγ 2004 21:00

Den mou einai auto problima.

Kai i ethniki Galias anebike korifi me ksenous.

I USA tha itane ena mideniko ston athlitismo na den eixe to doulemporio.

To oti merikoi alvanoi kai rosoi bgenoune olimpionikes me xalia eliniki ipodomi einai apodiksi poso gaidouria einai merikoi elines

Άβαταρ μέλους
yildirim

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από yildirim » 30 Αύγ 2004 15:20

Και δεν μιλάω μόνο για όσους έχουν ξένο όνομα, αλλά και για μερικούς που έχουν ελληνικά ονοματεπώνυμα...
Για ποιούς μιλάς; :-?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από EneMe » 30 Αύγ 2004 16:27

Για Δήμα και Μήτρου δεν μιλάω γιατί θα γίνω κακός (αν και δεν συμμερίζομαι την άποψη ότι δεν είναι έλληνες! 'Ελληνες τους θεωρώ αλλά όχι 100%)

Για τον Ηλία Ηλιάδη τί έχουμε να πούμε που όλοι ακούσαμε πως δεν μπορεί να αρθρώσει ούτε μια κουβέντα στα ελληνικά;
Για να δούμε εδώ... Ο Merabi έγινε Νίκος! Μήπως και το όνομα Ηλίας προέρχεται από κάπου αλλού;

Ογκανεσίδης Μιχαήλ Κάπου είχα διαβάσει πως λεγόταν Ογκάνοφ και άλλαξε σε -ίδης (όπως οι δημοσιογράφοι έκαναν τον Κάχι Καχιασβίλι να λέγεται Ακάκιος Κακιασβίλης)

Ζιντιρίδης Τariel Aναφέρθηκε και ως Αναστάσιος (από το Tariel)

Kαι άλλα πολλά παραδείγματα!

Όλα τα παραπάνω δεν τα κατακρίνω, εδώ η Γαλλία παρουσιάζει σε κάθε αθλητικό γεγονός ότι είναι ένα έθνος μαύρων! (και μιλάω για την Γαλλία που θεωρούνται "κλειστό" έθνος, για τους Αμερικανους λίγο πολύ ακόμα και οι ίδιοι παραδέχονται ότι είναι "μεικτό" έθνος)

Απλά για να ξέρουμε τί μας γίνεται!

adavalas
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από adavalas » 30 Αύγ 2004 18:04

Για Δήμα και Μήτρου δεν μιλάω γιατί θα γίνω κακός (αν και δεν συμμερίζομαι την άποψη ότι δεν είναι έλληνες! 'Ελληνες τους θεωρώ αλλά όχι 100%)
Δυστυχώς όμως πρόκειται να γίνω εγω κακός μαζί σου EneMe οχι γιατί είσαι ανιστόρητος αλλα γιατί έχεις το θράσος να αποκαλείς 2 αθλητές που έχουν τιμήσει τα ελληνικά χρώματα κατα επανάληψη μη 100% Έλληνες.
Μάθε ανιστόρητε θιασώτη απόψεων εθνικής καθαρότητας απόψεων οτι η Χειμάρρα αποτελεί την Μάνη της Ηπείρου που όπως και τα Σουλιτοχώρια της Ηπείρου (δεν αναφέρομαι στο Τετραχώρι αλλα στην περίοδο της ακμής που περιλάμβανε περιοχές απο τους Ν.Ιωαννίνων, Θεσπρωτίας & Πρεβέζης ) απο τα οποία την τιμή έχω και κατάγομαι αφού ουδέποτε προσκύνησαν Τούρκους και προτίμησαν να προβούν στην υπέρτατη θυσία για να μπορείς εσυ να αμφισβητείς την Ελληνικότητα τους.
Σκαρφαλωμένα και τα δυο στα βουνά της Ηπείρου (μην μου μιλήσεις για Βόρεια & Νότια Ήπειρο αποτελούν απλά ενα πρόσφατο γεωγραφικό προσδιορισμό της υπόδουλης Ηπείρου και της ελεύθερης ) έδωσαν τον άνισο αγώνα υπέρ της φυλής και του γένους .
Απλά οι Χειμαριώτες όπως και οι υπόλοιποι Βορειοηπειρώτες αδερφοί μας αδικημένοι απο την ροή των πραγμάτων και την αλλαγή των καταστάσεων με την πάροδο του χρόνου δεν είχαν την τύχη να ενσωματωθούν στην μητρική αγκαλιά πρά τα αλλεπάλληλα επαναστατικά τους κινήματα με τα οποία μάλιστα και επέτυχαν την αυτονομία τους.(βλ. Πρωτόκολλο της Κέρκυρας).
Εσένα απο που κρατάει η σκούφια σου και αμφισβητείς την Ελληνικότητα των ΒορειοΗπειρωτών;
Οτι προσπεράσαμε την Ιστορία κυλώντας στην αφάνεια κάποια πράγματα για την εξομάλυνση των σχέσεων μας με την γειτονική Αλβανία πρέπει να μας κάνει να απαρνηθούμε και την Ιστορία μας?
Να ανακαλέσεις Eneme και άμεσα.
Τα γραφόμενα σου αποτελούν μια ύβρη οχι μόνο προς τους συγκεκριμένους αθλητές αλλά και για όλον τον Ηπειρωτικό Ελληνισμό.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από EneMe » 30 Αύγ 2004 19:29

Ναι, δεν ξέρω πολύ καλά ιστορία!

Παρακάμπτω το ενοχλητικό προς εμένα ύφος σου λέω:

- λέω ότι "θεωρώ", όχι ότι "έτσι είναι" ότι έχει να κάνει με τους βορειοηπειρώτες! Αν κάνω λάθος θα ήθελα να το μάθω με ήρεμο τρόπο!

Απλά η πλειοψηφία των Αλβανών που έχω συναντήσει δήλωσαν ότι όταν έγινε επίσημη καταγραφή των βοειοηπειρωτών στην Αλβανία, πάρα πολλοί Αλβανοί δήλωσαν βορειοηπειρώτες με πλαστά στοιχεία! Τόσο που δεν είμαι σίγουρος για σχεδόν κανέναν!

Όσο για το από πού κρατάει η σκούφια μου, μάθε ότι το σόι μου έχει ρίζες από το 1700 περίπου στην Άμφισσα, στα Σάλωνα, στην ένδοξη Ρούμελη!
Εκεί που ξεκίνησε η επανάσταση λίγες μέρες πριν την 25η Μαρτίου 1821!
Στα Σάλωνα που ο επίσκοπος Σαλώνων Ησαίας ήταν ο ΜΟΝΟΣ έλληνας κληρικός που έπιασε σπαθί και κουμπούρι για να αγωνιστεί!
Στα Σάλωνα που έγινε μία (ή δύο, δεν θυμάμαι) από τις Εθνοσυνελεύσεις!
Στα Σάλωνα που έχουν το περίφημο Κάστρο των Σαλώνων, το ΠΡΩΤΟ κάστρο που έπεσε σε χέρια ελληνικά το 1821!
Στην αρχαία Άμφισσα που αποτέλεσε σημαντικό κέντρο εμπορίου και πολιτισμού από την εποχή των Κυκλώπων (προϊστορία)!

Από εκεί έχω την τιμή να λέω πως κρατάει η σκούφια μου!

Υγ: Όσο για τα όσα λέω περί Άμφισσας, έχουν αποδειχθεί και αναφέρονται στην Ιστορία του Ελληνικού Έθνους με πολύ ψιλά γράμματα, μιας και η αντικειμενικότητα του πελοποννήσιου συγγραφέα της, που μου διαφεύγει το όνομα αυτή την στιγμή, έχει κλονησθεί πολλές φορές με αδιάσειστα στοιχεία!

Διόρθωσε το ύφος σου και θα διορθώσω και το δικό μου!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από EneMe » 30 Αύγ 2004 19:42

Και... ...τελοσπάντων συγνώμη, η αναφορά μου στους δύο αθλητές ήταν ατυχής!

Επανερχόμενος στο αρχικό θέμα, όλα τα άλλα παραδείγματα δεν ενόχλησαν κανέναν; Μπορεί να νιώθουν έλληνες λόγω ενός μέρους της καταγωγής τους, αλλά καλό είναι να το ξέρουμε, όχι για να το κατακρίνουμε, απλά για να ξέρουμε!

adavalas
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από adavalas » 30 Αύγ 2004 20:42

Ο όρος Εθνος είναι μια πιο πλατιά έννοια που την συγχέουμε εσφαλμένα με τον όρο Κράτος.
Ελληνισμός υπάρχει και εκτός των Ελληνικών Συνόρων.
Μιας και αναφέρεσαι στην ένδοξη πόλη σου τα Σάλωνα γνωρίζεις οτι οι πρόγονοι σου υπερασπίστηκαν μέχρι θανάτου αντάμα με τους Σουλιώτες και άλλους Έλληνες το Μεσολλόγι;
Πέθαναν δίπλα δίπλα υπερασπιζόμενοι τα ιερά και τα όσια της φυλής σε εκείνη αλλά και σε άλλες μάχες
Εσυ περισσότερο απο κάθε άλλον θα έπρεπε να εγείρεσαι όταν κάποιος κακολογεί τους υπόδουλους αδελφούς μας.
Δεν θα προσθέσω τίποτα άλλο.Πολύ φοβάμαι οτι αν οι Τούρκοι συνεχίσουν να προβάλλουν την Ποντιακή Παράδοση ως δική τους (βλ τελευταία σύνοδο του ΝΑΤΟ) σύντομα κάποιοι δικοί μας θα αρχίσουν να τους αποκαλούν Τούρκους όπως αποκαλούσαν τους Μικρασιάτες αδερφούς μας όταν μετά την καταστροφή κατέφυγαν εδώ η όπως αποκαλούν τους Πόντιους αδερφούς μας Ρωσοπόντιους που κατέφυγαν στις χώρες της πάλαι ποτε ΕΣΣΔ για να γλιτώσουν το τούρκικο γιαταγάνι.
"Περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαίς"

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από EneMe » 30 Αύγ 2004 22:31

Συμφωνώ με όσα λες, απλά πρέπει να προσέξουμε την υπερβολή!
Όχι να φτάσουμε σε οράματα αναβίωσης του Βυζαντίου, της Μεγάλης Ελλάδας ή της Αυτοκρατορίας του Μεγάλου Αλεξάνδρου!

Γι'αυτό είμαι περισσότερο συντηρικός και καχύποπτος απ' όσο πρέπει!

pani0202
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από pani0202 » 30 Αύγ 2004 22:47

define Ellinas please
Poios einai Ellinas?
To eixa balei kapote san erotima sto Elliniko koinotiko sxoleio tou Edmonton se paidia ilikias 14-15 xronon ki exelixthike se mia poly oraia koubenta.
Eseis eisaste pio megala paidia kai prepei na exete apopsi, mporo na tin akouso (diabaso) parakalo?

adavalas
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από adavalas » 31 Αύγ 2004 00:19

define Ellinas please
Poios einai Ellinas?
Θα δώσω μια απάντηση που δεν περιέχει τον ορισμό αλλά προσδιορίζει σε γενικές γραμμές γεωγραφικά και φυλετικά τον όρο Νεοέλληνας.
Όσοι διατήρησαν τον ορό Ρωμιός και την χριστιανική ορθόδοξη τους πίστη τους παρά τις αντίξοες συνθήκες μετά την κατάλυση της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας απο τους Οθωμανούς.
Μπορούσαν να απαρνηθούν την πίστη τους και την φυλή τους με μια απλή δημόσια δήλωση τους και να κερδίσουν φοροαπαλλαγές και μια σειρά προνομίων και δεν το έπραξαν.
Μπορούσαν να απαρνηθούν την πίστη τους και την φυλή τους και αν δεν το έπρατταν πολλές φορές το κόστος ήταν η ίδια τους η ζωή και το πλήρωναν ευχαρίστως.
Είναι Πόντιοι ,Κρητικοί , Θρακιώτες , Μακεδόνες, Θεσσαλοί, Ηπειρώτες , Στερεοελλαδίτες, Πελλοπονήσιοι , νησιώτες του Αιγαίου και του Ιονίου Πελάγους , Αρβανίτες (Τόσκηδες την καταγωγή ), Βλάχοι ρουμανόφωνοι και μή , Έλληνες της Κάτω Ιταλίας (αυτοί οι ελάχιστοι εναπομείναντες) και συγχωρέστε με αν ξέχασα κάποιους .
Δεν ισχυρίζομαι προς θεού οτι όρισα με τα παραπάνω το ποιος είναι 'Ελληνας αλλα νομίζω οτι έδωσα ενα έναυσμα για την συζήτηση.

pani0202
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από pani0202 » 31 Αύγ 2004 01:51

Ayto pou eipes prosdiorizei isos tous Ellines prin apo 400 xronia (oxi epakribos...alla as poume sto peripou).
Simera poious tha xaraktirizes Ellines?

Episis se poia katigoria bazoume tous Ellines tou exoterikou, 1is, 2is, 3is i niostis genias?

Einai Ellines ta paidia mikton gamon (1 goneas Ellinas, enas xenos)?

Einai Ellines ta paidia mikton gamon pou zoun kai megalonoun sto exoteriko?

Einai Ellinas kapoios pou milaei ellinika?

Einai Ellinas kapoios pou den milaei Ellinika alla einai bathys gnostis tis Ellinikis istorias, politismou kai koultouras?

Einai Ellines oloi oi xenoi pou zoun stin Ellada ki exoun parei Elliniki ypikootita?

Einai Ellines oloi oi xenoi pou zoun stin Ellada xoris na exoun tin elliniki ypikootita?

Einai megali i lista...as sizitisoume ta parapano kai proxorame kai se alla erotimata argotera.

Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 31 Αύγ 2004 04:52

Einai Ellinas kapoios pou milaei ellinika?
Έχετε προσέξει ότι (κυρίως) σαν πρώτη εντύπωση, Έλληνας μας φαίνεται κάποιος που μιλάει απταίστως (ή εντάξει...αρκετά καλά) τη γλώσσα μας?

Δε λέω αν είναι σωστό ή όχι, αλλά αυτό συμβαίνει.

Αν διαφωνείτε, σκεφτείτε λίγο την τυχαία περίπτωση της Νιαγκουάρα, της μαύρης κολυμβήτριας η οποία όμως μιλάει τα ελληνικά κανονικότατα μιας και μεγάλωσε εδώ, απ'όσο ξέρω...
Το χρώμα της και η καταγωγή της δεν αποτέλεσε αφορμή για καμία συζήτηση για την καταγωγή της τόσο καιρό παρόλο που εξωτερικά και από θέμα ριζών είναι πολύ πιο μακρινή από τον...Κάχι ας πούμε (ένα τυχαίο παράδειγμα).

Συζητήσεις όμως και διαφωνίες για το κατά πόσο "είναι Ελληνίδα" ή "νιώθει Ελληνίδα" δεν έχω ακούσει να γίνονται τόσες πολλές όσες για άλλους αθλητές...
Και όταν το ρώτησα ένα φιλαράκι μου για το κατά πόσο τη θεωρεί ελληνίδα, αυτός μου απάντησε "αφού μιλάει ελληνικά ρε, ασφαλώς και είναι".

Το παράδειγμα της συμπαθούς κολυμβήτριας είναι τυχαίο και μπορώ να σκεφτώ αμέτρητες τέτοιες περιπτώσεις. Απλά το ανέφερα για να σχολιάσω την παραπάνω γραμμή.

Ray

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από Ray » 31 Αύγ 2004 05:31

Μία λύση υπάρχει…

Παίρνουμε DNA από σκελετούς αρχαίων Ελλήνων και το συγκρίνουμε με το δικό μας DNA…

Μετά από Ρωμαϊκές, Βυζαντινές και Τούρκικές κατοχές αιώνων…

Μετά από δύο παγκοσμίους πολέμους…

Αμφιβάλω αν έχουν μείνει άνθρωποι μεταξύ μας οι οποίοι να είναι 100% Έλληνες…

Όλα τα υπόλοιπα που συζητάτε, αν και τα βρίσκω αρκετά ενδιαφέροντα, δεν νομίζω ότι έχουν το επιστημονικό υπόβαθρο στο οποίο να ακούμε σοβαρές (και πάνω από όλα αληθινές και τεκμηριωμένες) απόψεις…

Με βάση πάντως τα γνωστά ιστορικά στοιχεία, οι νεοέλληνες δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με τους αρχαίους… (ακόμη και πνευματικά να το δούμε οι προγονοί μας ήταν κλάσης ανώτεροι σε θέματα επιστήμης, οι νεότεροι απλά εισάγουμε επιστήμη – δεν παράγουμε όπως τότε)

Από την στιγμή που ένας άνθρωπος πολιτογραφηθεί ως Έλληνας, όπως ορίζει ο νόμος, πιστεύω ότι όλοι μας θα πρέπει να τον θεωρούμε Έλληνα.

Ανεξαρτήτως φυλής-χρώματος-γλώσσας-θρησκείας…

Φιλικά,

Χρήστος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες