Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από ThyClub » 31 Αύγ 2004 09:07

Στον στρατο ο διοικητής έλεγε:

"Παλιότερα οι Μακεδόνες, Οι θράκες, Οι Θεσσαλοί κτλ είχαν : Ομόθρησκο, Ομόφωνο, Ομοηθο... Δηλαδή μιλάγαν την ίδια γλώσσα, είχαν τα ίδια έθιμα και την ίδια θρησκεία."

Οταν αναφερόταν στους κατοίκους της Θράκης (Μουσουλμάνους) έλεγε:

"Οι άνθρωποι αυτοί είναι Έλληνες απόμαχοι(Πομάκοι) του Μ.Αλεξάνδρου "

Συμπέρασμα:

Έλληνες είναι όποιοι μας συμφέρει να είναι.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε... :cry:

adavalas
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από adavalas » 31 Αύγ 2004 10:19

Βασικό στοιχείο για να προσδιορίσεις την εθνικότητα κάποιου είναι και ο αυτοπροσδιορισμός που αποτελεί αδιαμφισβήτητο δικαίωμα κάθε ανθρώπου.
Απαντώ έτσι έμμεσα σε πολλά απο τα ερωτήματα που έθεσες pani0202 .
Δεν θα κάνω το λάθος να εγκλωβίσω την φυλή μου σε κριτήρια φυλετικής καθαρότητας τα οποία αφήνω για λάτρεις ανάλογων θεωριών.
Δεν σκοπεύω να αντικατάστησω εξάλλου την Κοινωνιολογία με την Ζωολογία...
Όσο για τους Έλληνες πριν 400 χρόνια (περίοδος Τουρκοκρατίας) μην νομίζετε οτι υπάρχει τόσο μεγάλη απόσταση.
Ενα προσωπικό παράδειγμα.
Τα Ιωάννινα απελευθερώθηκαν στις 21η Φεβρουαρίου 1913.Μια στιγμή την οποία έζησε σαν μικρό παιδί ο παπούς μου ο οποίος δεν βρίσκεται εν ζωή.
Αρα είμαι η δεύτερη μόλις γενιά Ηπειρώτη που γεννήθηκε ελεύθερος.
Νομίζω οτι αυτό καταδεικνύει την άμεση σχέση μας με μεγάλες ομάδες ελληνικών πληθυσμών που πρόσφατα απελευθερώθηκαν.
Λησμονούμε άραγε οτι τα Δωδεκάνησα περιήλθαν στην Ελληνική Επικράτεια μόλις το 1947;
Αμφισβητεί κανείς την Ελληνικότητα των αδελφών μας απο τα Δωδεκάνησα;
Ρητορικό το ερώτημα φυσικά γιατί θα γινόταν γραφικός αν κάποιος έθετε καν το ερώτημα.
Έτσι και η Βόρεια Ήπειρος η οποία χάθηκε αποτέλεσμα της εμφύλιας διαμάχης που μας στέρησε την δυνατότητα να την συμπεριλάβουμε την ίδια χρονική περίοδο στην Ελληνική Επικράτεια.
Μην ξεχνάμε οτι μόλις το 1960 ο Γ.Παπανδρέου δήλωνε οτι "το δικαίωμα μας επι της Βορείας Ηπείρου είναι ιερό και απαράγραπτο".
Ήταν μήπως φασίστας ο Γέρος της Δημοκρατίας;

Φυλετικά τώρα φυσικά και δεν είμαστε γνήσιοι απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων όπως και οι Γερμανοί,Γάλλοι,Αγγλοσάξωνες,Ιταλοί δεν είναι σε φυλετική βάση καθαροί απόγονοι των Γαλατών,Κελτών κ.α
Ίσως μια σχέση κάτι σαν μακρινά ξαδέλφια να είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.
Εμείς όμως οι Νεοέλληνες αποτελούμε την φυλετική και ιστορική συνέχεια εκείνης της φυλής αδιαμφισβήτητα.

pantofla

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από pantofla » 31 Αύγ 2004 14:17

Τελικα κανενας σας δεν απεδειξε οτι ειναι ελληνας με τα νεα αλαθητα κριτιρια των εθνολογων/σεξολογων/βιολογων Θανου και Χαλκια..Αν πιστευετε τη Θανου και αν οταν τρεχετε (και κυριως οταν πηδατε) ξεπερνατε ξενους, τοτε ειστε καθαροι ελληνες...
Για τα αλλα θεματα που θιξατε σχετικα με την εθνικοτητα, ενα απο τα πιο αστεια που εχουν εμφανιστει ειναι αυτο των δηθεν ελληνων αθλητων τυπου Ηλιαδη...Ειναι αστειο γιατι βλεπουμε το κυριαρχο κρατος να αντιγραφει τις προ 35ετιας μεθοδους ενος ποδοσφαιροπατερα...του μακαριτη του Γουλανδρη...Αν θυμαστε, τοτε εκεινος πηγε να κανει "μεγα" τον Ολυμπιακο φερνοντας ως δηθεν ελληνες ενα σωρο ξενους (μια και απαγορευονταν οι μεταγραφες αλλοδαπων)...Τον ακολουθησε με τον ιδιο αστειο εως γελοιο τροπο ο Βαρδινογιαννης με τις περιβοητες υποθεσεις Αντρεουτσι-Μπουμπλη (που μεσα σε μια νυχτα εγινε παλι αυτος που ηταν...δηλαδη Ροτσα). Ειχαν επινοηθει τοτε απιστευτες παραμυθες για να φανουν ελληνες οι αλλοδαποι...οτι η γιαγια του ενος εκανε εξωγαμο με ελληνα ναυτικο και απογονος του ειναι ο τωρινος, και αλλα γελοια..
Αυτα ολα τα ακουγαμε,τα βλεπαμε και γελουσαμε.Ζητουσαμε απο το κρατος να επεμβει, οχι για αλλο λογο αλλα για να μην υποτιμουν τοσο χονδροειδως την νουμωσυνη μας...Τελικα το κρατος εμαθε.Μονο που εμαθε οχι να μπλοκαρει, αλλα να εφαρμοζει αυτες τις μεθοδους!!! Η περιπτωση του Ηλιαδη ειναι η πιο γελοια, οχι γιατι οανθρωπος ειναι ξενος, αλλα γιατι ο προπονητης του που τον υιοθετησε για να τον κανει ελληνα, επι χρονια ξεφουρνιζε το δακρυβρεχτο παραμυθι οτι ο νεαρος ειναι ο φυσικος του γιος (!!!! και κοντρα !!!) τον οποιο ειχε αφησει στη Γεωργια να μεγαλωσει, κι οταν ο ιδιος (ο προπονητης) βρηκε μια καλη δουλεια στην ελλαδα, εφερε μετα το παιδι εδω....Το επισημο κρατος και οι αρμοδιες αρχες συντηρουσαν αυτη τη μαιμουδενια ιστορια επι χρονια, μεχρι που τωρα και αξ αιτιας του χρυσου βγηκε στη φορα...
Τι ειναι ενοχλητικο σε ολα αυτα?Οτι καποιοι απο αυτους τους αθλητες απαξιουν ακομη και να μαθουν δυο λεξεις στα ελληνικα, να περασουν ρε παιδι μου εστω και σαν ψευτο-ελληνες, να χρυσωσουν το παραμυθι...Ο λαθρομεταναστης ερχεται να επιβιωσει εδω και σε ενα μηνα μπορει να επικοινωνησει με τον ελληνα...Ο ψευδο-Ηλιαδης ομως ενω ζει στην Ελλαδα 2 χρονια δεν μας λεει ουτε καλημερα...Προσωπικα, κατι που με ξενισε στον ψευδο-Ηλιαδη ειναι το μοβορικο στυλ του...Αν θυμαστε, στον τελικο ο αντιπαλος του στο τελος σφαδαζε και ο ψευδο-Ηλιαδης ουτε ενα βλεμμα δεν ερριξε...Πανηγυρισε εκανε τις συνηθισμενες σκηνες νικης, αλλα ουτε απο περιεργια δε πηγε να δει τι εχει ο αντιπαλος...Ουτε απο ψευδο-ιπποτισμο, εστω για να τον δειξει η καμερα...Ξερετε τι εντυπωση μου εδωσε? Μπραβου της νυχτας που εχει μολις εξοντωσει τον "ενοχλητικο"...Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω πολλα πανω στο αθλημα, και δεν ξερω τι συνηθιζεται και τι οχι...αλλα μετα τη ληξη, και σε ΟΛΑ τα αθληματα συνηθιζεται (και μαλιστα σε ολυμπιαδα) να γυρναει ο νικητης προς το νικημενο (πολυ περισσοτερο οταν ο νικημενος δειχνει να εχει υποστει και τραυματισμο)...
Τωρα για το ποιος ειναι και ποιος δεν ειναι ελληνας...αυτο ειναι ενα θεμα που δεν θα λυθει ποτε...ουτε το ποιος ειναι γερμανος και ποιος οχι,ποιος ιταλος,ποιος γαλλος, κλπ...Παντα θα ανακατευουμε ιδεα,συναισθημα,γλωσσα,κλπ,κλπ...Αλλος θα λεει οτι οι πομακοι ειναι ελληνες (ενω στην ιδιωτικη του ζωη οταν συναντει αραια και που πομακο θα τον αποκαλει τουρκοσπορο),αλλος θα λεει οτι οι πελοποννησιοι ειναι αιγυπτιοι (λογω των βιασμων και της γεννοκτονιας του Ιμπραημ...).Ξερετε, αυτοι που παρουσιαζουν τις εξωφρενικες αυτες θεωριες ειναι πολυ συχνα και ατομα με δημοσια θεση...που απο τη μια κοπτονται για την "καθαροτητα" του ελληνισμου και απο την αλλη μιλανε για "μουλους","αιγυπτιους",κλπ.Ενας τετοιος για παραδειγμα ειναι ο γνωστος Τελης Μπατακης, γνωστος τεως προπονητης του Ηρακλη που ανακατευεται και στη πολιτικη!!!
Ενα κερασμα τωρα απο τον δοκτορα Τζεκο :pint: :pint: :pint:
σας δινει δυναμη και χαρα :D :D :D
μα βαραει στο κεφαλι :hammer:

adavalas
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από adavalas » 31 Αύγ 2004 15:37

Δηλαδή pantofla οι Πόντιοι είναι η δεν είναι Έλληνες.
Η μήπως Έλληνες είναι όσοι Πόντιοι ζουν εντός της Ελληνικής Επικράτειας και μιλούν άπταιστα την Ελληνική Γλώσσα;
Σε παρακαλώ αποσαφήνισε την θέση σου γιατί ο Ηλιάδης είναι Πόντιος και αυτό δεν σηκώνει αμφισβήτηση.
Όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνομωσίας που ασπάζονται ως επι το πλείστον άνθρωποι με χαμηλό IQ και οι οποίες παρουσιάζονται στο κοινό σίγουρα οχι με την πρόθεση ενημέρωσης του.
Ο ψευδο-Ηλιαδης ομως ενω ζει στην Ελλαδα 2 χρονια δεν μας λεει ουτε καλημερα...Προσωπικα, κατι που με ξενισε στον ψευδο-Ηλιαδη ειναι το μοβορικο στυλ του...Αν θυμαστε, στον τελικο ο αντιπαλος του στο τελος σφαδαζε και ο ψευδο-Ηλιαδης ουτε ενα βλεμμα δεν ερριξε...Πανηγυρισε εκανε τις συνηθισμενες σκηνες νικης, αλλα ουτε απο περιεργια δε πηγε να δει τι εχει ο αντιπαλος...Ουτε απο ψευδο-ιπποτισμο, εστω για να τον δειξει η καμερα...Ξερετε τι εντυπωση μου εδωσε? Μπραβου της νυχτας που εχει μολις εξοντωσει τον "ενοχλητικο"...
Το πρόβλημα σου δηλαδή είναι οτι ο Ηλιάδης δεν συμπεριφέρθηκε ιπποτικά;
Αυτό αν το δεχθούμε , που πολλοί γνώστες πολεμικών τεχνών θα διαφωνούσαν έντονα μαζί σου , τον κατατάσσει σαν Μπράβο της νύχτας;;;
Βρίσκεις κάποιο ψήγμα έστω λογικής σε αυτό το συμπέρασμα που διατυπώνεις;
Προσωπικά μόνο εμπάθεια διακρίνω σε βάρος του Χρυσού μας Ολυμπιονίκη ,αναιτιολόγητη εκ πρώτης όψεως , που προφανώς οφείλεται σε έντονα στερητικά φαινόμενα...(μια υπόθεση που αυτή τουλάχιστον στηρίζεται στον έντονο αρνητισμό που εκπέμπεις)
Τωρα για το ποιος ειναι και ποιος δεν ειναι ελληνας...αυτο ειναι ενα θεμα που δεν θα λυθει ποτε...ουτε το ποιος ειναι γερμανος και ποιος οχι,ποιος ιταλος,ποιος γαλλος, κλπ...
Εσύ δήλωσε για τον εαυτό σου οτι επιθυμείς βάση του αναφαίρετου δικαιώματος του αυτοπροσδιορισμού.
Δήλωσε Τουρκάλα , Χανουμάκι η οτι άλλο επιθυμείς.Δικαίωμα σου.
Επέτρεψε μόνο και στους υπόλοιπους το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζονται μόνοι τους.
Εκτός και αν τα στερητικά φαινόμενα που προανέφερα συνάδουν και με φασιστικές αντιλήψεις (είθισται αρκετές φορές)
Αλλος θα λεει οτι οι πομακοι ειναι ελληνες (ενω στην ιδιωτικη του ζωη οταν συναντει αραια και που πομακο θα τον αποκαλει τουρκοσπορο),
Σε αυτό το σημείο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και καταδικάζω αυτήν την υποκριτική στάση πολλών συμπατριωτών μας.
αλλος θα λεει οτι οι πελοποννησιοι ειναι αιγυπτιοι (λογω των βιασμων και της γεννοκτονιας του Ιμπραημ...).
Όποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο (δεν το έχω ακούσει/διαβάσει ποτέ ευτυχώς θεέ μου) εκτός απο ανιστόρητος είναι σίγουρα έχει και μια μορφή πνευματικής καθυστέρησης.
Μα απλά κοιτάξτε τους γνωστούς σας που κατάγονται απο την Πελλοπόνησο.
Βρίσκετε καμία εμφανισιακή η άλλη διαφορά απο τους υπόλοιπους Έλληνες η κάποια ομοιότητα με τους Αιγυπτίους;
Έλεος τέτοιες χοντροκομμένες μ@λ@κίες πρέπει να ποινικοποιηθούν οχι για λόγους προστασίας της Ιστορίας μας αλλα για να παραμείνει στη θεση του το τριχωτό της κεφαλής μας..

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από cordis » 31 Αύγ 2004 16:12

παρακαλώ να μη γυρίζετε επί προσωπικού την συζήτηση, αποφύγετε τους χαρακτηρισμούς των συνομιλητών σας.

Ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

adavalas
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από adavalas » 31 Αύγ 2004 19:04

cordis έγραψε:παρακαλώ να μη γυρίζετε επί προσωπικού την συζήτηση, αποφύγετε τους χαρακτηρισμούς των συνομιλητών σας.

Ευχαριστώ.
Τότε να αποφεύγονται και να καυτηριάζονται οι μειωτικοί χαρακτηρισμοί σε ανθρώπους που έχουν τιμήσει τα Ελληνικά Χρώματα αλλα και σε ομάδες του Ελληνικού Πληθυσμού.
Ας μην εξαντλούμε την ευαισθησία μας μονόπλευρα....

Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 31 Αύγ 2004 21:11

ThyClub έγραψε: Έλληνες είναι όποιοι μας συμφέρει να είναι.
Αυτό ξαναπέστο...

pani0202
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από pani0202 » 31 Αύγ 2004 22:30

Ray, diladi toys Ellines pou zoun i exoun gennithei sto exoteriko kai den einai politografimenoi den tous theoreis Ellines?

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από geraki » 31 Αύγ 2004 23:05

Επέτρεψε μόνο και στους υπόλοιπους το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζονται μόνοι τους.
π.χ. Μακεδόνες όπως οι κάτοικοι της FYROM.
Όσοι διατήρησαν τον ορό Ρωμιός και την χριστιανική ορθόδοξη τους πίστη τους
Δηλαδή Ελληνες είναι μόνο οι χριστιανοί ορθόδοξοι; Με κάτι τέτοια διώξαμε τους μουσουλμάνους Κρήτες και κάναμε τους Πομάκους να νιώθουν Τούρκοι.
Ο Βαμβακάρης (καθολικός) δεν ήταν Ελληνας; Οι υπόλοιποι καθολικοί στα νησιά μας;

Και οι Βούλγαροι διατήρησαν την ορθόδοξη πίστη τους, αλλά καθόλου δεν νιώθουν Ελληνες.

Το τι προσδιορίζει ένα έθνος είναι παραπάνω από την καταγωγή, την θρησκεία, την γλώσσα, τις συνήθειες.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

adavalas
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από adavalas » 01 Σεπ 2004 01:03

π.χ. Μακεδόνες όπως οι κάτοικοι της FYROM.
Άλλο ο αυτοπροσδιορισμός αλλό η αντιποίηση μην συγχέουμε...Αν φορέσω άμφια αυτό με κάνει παπά;
Δηλαδή Ελληνες είναι μόνο οι χριστιανοί ορθόδοξοι; Με κάτι τέτοια διώξαμε τους μουσουλμάνους Κρήτες και κάναμε τους Πομάκους να νιώθουν Τούρκοι.
Ο Βαμβακάρης (καθολικός) δεν ήταν Ελληνας; Οι υπόλοιποι καθολικοί στα νησιά μας;
Την περίοδο του ξεσηκωμού του Γένους η χριστιανική ορθόδοξη πίστη ήταν ο θεμέλιος λίθος της Επαναστάσεως.
Μην ξεχνάμε το "Πρώτα για τον Θεό και μετά για την Πατρίδα".
Προσωπικά αυτό δεν με εκφράζει πόσο δε μάλλον στη σημερινή εποχή όπου το θεωρώ ανεπίκαιρο και πολιτικά μη ορθό.
Έλληνας είσαι ανεξαρτήτως του Θεού που πιστεύεις αρκεί να πιστεύεις και στον Θεό της Ελλάδος όπως έλεγε ο Γέρος του Μωριά.
Το τι προσδιορίζει ένα έθνος είναι παραπάνω από την καταγωγή, την θρησκεία, την γλώσσα, τις συνήθειες.
Η καταγωγή, η γλώσσα , η θρησκεία και τα ήθη και έθιμα αποτελούν τα κύρια συστατικά στοιχεία της φυλής .(σίγουρα όμως δεν είναι τα μόνα)

pantofla

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από pantofla » 01 Σεπ 2004 02:56

Ωραια λοιπον,ΑΝΤΑΒΑΛΑΣ...
Ας το παμε στο θεμα γνωσεων που δεν εχεις. Απο κει θα φτασουμε στο πως αντιμετωπιζεις εσυ οσους διαφωνουν μαζι σου.
1. Ο ολυμπιονικης "Ηλιαδης" δεν τιμησε εμενα, αλλα πηρε ενα μεταλλιο και το πριμ που το συνοδευει.
2. Ο ολυμπιονικης "Ηλιαδης" ειναι ποντιος οσο εσυ εισαι φιλοσοφος...Ο "Ηλιαδης" ειναι ενας πεντακαθαρος γεωργιανος τον οποιο αγορασε στο σκλαβοπαζαρο των μεταλλιων ο προπονητης Ηλιαδης και τον παρουσιασε σαν φυσικο του γιο, εξαπατωντας ολο το κοσμο.Αν αυτο για σενα πα να πει οτι ο Ηλιαδης ειναι ποντιος, παω πασσο και σ αφηνω στη μιζερια σου.
3. Απο πολεμικες τεχνες δεν γνωριζω, αλλα αν δεν κανω λαθος το ταε-κβο-ντο ειναι επισης πολεμικη τεχνη (εκτος αν εσυ που εισαι γνωστης το θεωρεις μπαλλεττο)...ο κορεατης νικητης λοιπον φερθηκε (φλωρικα) αρκετα ιπποτικα ωστε να παει να αγκαλιασει τον ηττημενο ελληνα παρα το οτι ενα σταδιο ολοκληρο τον εβριζε γιατι τολμησε να νικησει τον "δικο" μας...Κι οχι μονο τον αγκαλιασε. αλλα τον τραβηξε μαζι του να κανουν το γυρο του θριαμβου...
4. Τις μπουρδες περι επαναστασεως ελληνικης και του χαρακτηρα της προφανως τις εμαθες απο τους παππαδες της ενοριας σου, και καλα κανεις...Ομως δεν εισαι σε θεση (πιστεψε με) να μου δωσεις μαθηματα ιστοριας. Η επανασταση ξεκινησε οπως περιπου την ονειρευτηκε ο Ρηγας, σαν ξετιναγμα του τουρκικου ζυγου. Αρχικα συμμετειχαν και μουσουλμανοι αλβανοι, οι οποιοι ομως δυστυχως απομονωθηκαν και αδικηθηκαν απο καποια κυκλωματα που προτιμησαν να ριξουν το βαρος στο "θρησκευτικο" χαρακτηρα. Ετσι οι αλβανοι τελικα εκαναν πισω και στη συνεχεια πολλοι απο αυτους συνεργαστηκαν με τους Τουρκους. Αυτα τα "πρωτα για το Θεο και μετα για τη πατριδα" τραβα πες τα στο κατηχητικο. Καποιοι σιγουρα το ειπαν, αλλα αυτοι καπηλευτηκαν μια προσπαθεια στην οποια αρχικα δεν θελησαν να συμμετασχουν. Αν ειχαν αφεθει οι μουσουλμανοι αλβανοι να συμμετασχουν η επανασταση θα ειχε θριαμβευσει πολυ πιο γρηγορα και χωρις την επεμβαση των μεγαλων δυναμεων.Μια Ελλαδα χωρις καθαρα θρησκευτικο χαρακτηρα θα ειχε δημιουργηθει, και πολυ πιθανον θα ηταν πολυ πιο μεγαλη απο τη σημερινη...
5. Αυτα τα περι "Ρωμιων", πρεπει να ειναι λογια του πατρος Πηρουνακη ο οποιος ευχαριστως θα εξαφανιζε (μαζι με τον Καντιωτη) ο,τιδηποτε ελληνικο...Το ρωμιος αγαπητε αμαθη και ασχετε σημαινει "ρωμαιος" κι οχι ελληνας...Πολλοι εχουν συμφερον να λεγομαστε ρωμιοι κι οχι ελληνες, και μεγας εκπροσωπος τους ειναι ο πατηρ Πηρουνακης...Ο,τι ειναι ελληνικο τους κανει να βγαζουν καντηλες...
Τελος θα παρακαλουσα να μην ενοχληθει ο χρηστης Ανταβαλας για την προσωπικη επιθεση εναντιον μου (αν και δεν με γνωριζει), αλλα ας αφεθουν τα κειμενα του ως μνημειο λογου ανθρωπου αμαθους που θελει να υποστηριξει μια ιδεα και δινει τροφη στα αντιθετα της. Ας παει λοιπον να κρεμασει τη φωτογραφια του ηρωικου "Ηλιαδη" πανω απο το προσκεφαλο του νομιζοντας οτι ο τυπος ειναι ποντιος...Ας μαθει στα παιδια του τη ψευδο-ιστορια που μεσες ακρες νομιζει οτι γνωριζει, κι ετσι ειναι βεβαιο οτι θα φτιαξει μια νεα γενια γενιτσαρων του ελληναδικου και του σκυλαδικου...

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από geraki » 01 Σεπ 2004 03:50

Αν φορέσω άμφια αυτό με κάνει παπά;
Όχι βέβαια, όπως και το να αλλάξεις όνομα δεν σε κάνει Ελληνα.

Θεμέλιος λίθος της επανάστασης ήταν η φτώχια φίλε μου και όχι η θρησκεία. Δεν ξεσηκώθηκαν οι Χριστιανοί γενικά, αλλά μερικοί Ελληνες και μερικοί Αρβανίτες οι πιό καταπιεσμένοι. Να σου θυμήσω ότι ο Γέρος του Μωριά αφού τον επικαλείσε, ήθελε κράτος δίγλωσσο (Ελληνικά-Αρβανίτικα) και δίθρησκο (Χριστιανοί-Μουσουλμάνοι).

Και βέβαια επειδή φεύγουμε από το θέμα μας, αφού και οι Ολυμπιακοί Αγώνες έγιναν έτσι, καλά κάναμε και κερδίσαμε με μεταγραφές αφού και οι άλλοι έτσι παίζουν. Και βέβαια οι αθλητές δεν αγωνίζονται για την Ελλάδα, αλλά για τον εαυτό τους.
Το να πάρει ένα κράτος πολλά μετάλλια, δεν σημαίνει ότι είναι και καλύτερο στον αθλητισμό. Ειδικά σε μιά Ελλάδα, όπου χίλιοι παίζουν μπάλα, και δεκα εκατομμύρια παίζουν στοίχημα από τον καναπέ...
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

adavalas
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από adavalas » 01 Σεπ 2004 09:23

1. Ο ολυμπιονικης "Ηλιαδης" δεν τιμησε εμενα, αλλα πηρε ενα μεταλλιο και το πριμ που το συνοδευει.
Ο Ηλιάδης ύψωσε την Ελληνική Σημαία με την νίκη του .Αν η θέα της εσένα δεν σε γεμίζει σαν άνθρωπο
2. Ο ολυμπιονικης "Ηλιαδης" ειναι ποντιος οσο εσυ εισαι φιλοσοφος... σου.
Εσύ που το ξέρεις όλο αυτά;Ντετέκτιβ είσαι;Θα το διάβασες σε καμία Espresso της οποίας σε κόβω τακτικό αναγνώστη...
3. Απο πολεμικες τεχνες δεν γνωριζω, .... του θριαμβου...
Πάλι εμμονή με τους Έλληνες.Παντού ψάχνεις να βρείς αρνητικά για την φυλή μας;Τόσο μα τόσο περιθωριοποιημένος είσαι στην ζωή σου και κατακλύζεσαι απο αρνητική διάθεση για την ίδια σου την χώρα και την φυλή;΄

Τα σημεία σου 4 και 5 απαξιώ να τα σχολιάσω....

Θα κλέισω με μια γενική διαπίστωση.
Κάθε ανόητος μπορεί να κριτικάρει να καταραστεί και να παραπονεθεί και οι περισσότεροι ανόητοι αυτό κάνουν.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Σεπ 2004 12:11

Ενα lock στο τεσσερα παρακαλώ...

Τελικά είμαστε ανάξιοι και μια συζήτηση να κάνουμε χωρίς να προσβάλουμε ο ένας τον άλλο.

Αν είμαστε Έλληνες;;;

Αυτό το ποστ νομίζω απάντησε έμμεσα. :oops: :cry:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από cordis » 04 Σεπ 2004 12:02

μετά την ευγενική παράκληση του pani0202 το θέμα ξανανοίγει. Παρακαλώ τους συμμετέχοντες σε αυτό να μη συνεχίσουν τις προσωπικές αντιπαραθέσεις και τους χαρακτηρισμούς, γιατί εάν το θέμα κλίσει εκ νέου δε πρόκειται να αφήσω να ξανανοίξει παρόμοιο θέμα.

Ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης