Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από patriot » 15 Ιουν 2006 03:16

danny_lions έγραψε:haha me koroideueis?
Όχι πίστεψε με!!!
episeis mipws kserete apo kamia efimerida (elliniki) pou vgainei sto duxtio?
Συγνώμη, αν ξέρουμε τι; Πώς βγαίνουν οι ταυτότητες; Εγώ όχι αλλά αν θες απλά url's εφημερίδων ένα search στο google με την λέξη κλειδί "εφημερίδες" θα σου λύσει την απορία! Είναι πολύ πρόχειρη έρευνα όμως, δεν νομίζω να ζητάς αυτό.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

liberostelios
Επικοινωνία:

Μηπως δεν ειμαι Ελληνας?

Δημοσίευση από liberostelios » 15 Ιουν 2006 03:51

Νομίζω ότι αρκεί το να μπαίνεις σε ελληνικά ειδησιογραφικά site.

Εγώ ξέρω το site της καθημερινής, www.kathimerini.gr, στο οποίο μπορείς να βρεις σε μορφή site και την έντυπη μορφή (δηλαδή τα θέματα της εφημερίδας) αν το επιλέξεις στο μενού αριστερά.

Μπορείς να βρεις και πολλά άλλα links, όπως και ειδήσεις, στο www.ana.gr (για να αισθανθείς ελληνίδα βάλτο και στα ελληνικά ;-) ).

Τέλος, αν και δεν έχεις ελληνικό πληκτρολόγιο μπορείς να γράφεις στα ελληνικά αν στο Control Panel των Windows και εκεί που λέει Regional and Language Options επιλέξεις την ταμπέλα Languages και εκέι πατήσεις το κουμπί Details... (στην ενότητα Text services and input languages). Εκεί μπορείς να πατήσεις Add... και να βάλεις την ελληνική γλώσσα και όταν την επιλέγεις (ασχέτως του τι γράφουν τα πλήκτρα του πληκτρολογίου σου) θα γράφεις στα ελληνικά.

Αν ψάξεις τα γράμματα στο πληκτρολόγιο, αυτά που δεν είναι προφανή είναι:
Ψ->C
Ω->V
Ξ->J
Θ->U
ενώ το τελικό ς είναι στο γράμμα w.

Νομίζω ότι θα δουλέψει. Αφού μιλάς καλά ελληνικά, μην τα αφήνεις να πάνε χαμένα (άλλοι μας φλομώνουν στα ορθογραφικά λάθη) ;-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης