Ερώτηση για isdn modem

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από chchrist » 31 Αύγ 2004 14:50

'Εχω γραμμή isdn αλλά μου προκείπτει το εξής τεχνικό πρόβλημα. Μένω σε ένα δυόροφο σπίτι. Στον κάτω όροφο βρίσκεται ένας πίνακας που περνάει η γραμμή του τηλεφώνου και δίνει τηλ. σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες στο σπίτι. 'Οταν μου φέρανε το netmod μου το συνδέσανε σε εκείνο τον πίνακα. Το πρόβλημα είναι οτι το pc είναι στο επάνω όροφο και έτσι δεν μπορώ να συνδέσω το netmod σε αυτό γιαυτό ακόμη χρησιμοποιώ το 56κ modem μου και χάνω πολύ σε ταχύτητα. Η ερώτηση λοιπόν είναι άμα πάρω isdn modem και το συνδεσω στο pc και στην πριζα που είναι κάτω απο το γραφείο θα φτάσω τα 64k ή το καινούργιο modem πρέπει να συνδεθεί στο netmod; :question:

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από hik-hok » 31 Αύγ 2004 15:13

το isdn modem πρέπει να συνδεθεί στην τετρασύρματη έξοδο (με τα μεγάλα βύσματα RJ 45 του net mod) δηλαδή στο S bus.
Αν μπορείς να φέρεις εκεί αυτή την έξοδο του net mod τότε είσαι OK

Aλοιώς στις απλές εξόδους αυτές που λέει "ab" (με τα μικρά βύσματα RJ 11 )του net mod το ISDN μόντεμ δέν δουλεύει.

Υπάρχει και η ασύρματη λύση του Fritz USB
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από chchrist » 31 Αύγ 2004 15:28

Δεν υπάρχει τρόπος να φέρω εκεί την έξοδο που λες.......
'Αρα η μόνη μου λύση είναι το ασύρματο που προτίνεις....

Μήπως μπορείς να μου δώσεις κάποιο link ή να μου πεις ποιας εταιρείας είναι;

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από aguila21 » 31 Αύγ 2004 15:44

chcrist το netmod χρησιμοποιείται για να μετατρέπει την απλή γραμμή σε ψηφιακή.Αν πάρεις ένα ISDN modem και το συνδέσεις στην πρίζα θα λειτουργήσει ως ISDN.Αλλά για περισότερες και πιο έγκυρες απαντήσεις ρωτα στο www.adsgr.com

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από hik-hok » 31 Αύγ 2004 16:19

αφού μπορούμε να βοηθήσουμε τον άνθρωπο εδώ γιατί να τον στείλουμε σε άλλο forum ? :roll:

λοιπόν το fritz το κατασκευάζει η εταιρία AVM

το προιόν που χρειάζεσαι είναι ΑΥΤΟ

δηλάδη κάτι που ασύρματα να "μεταφέρει" το ISDN τοπικά στον υπολογιστή σου.

Πού το πουλάνει μπορείς να δείς ΕΔΩ
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από aguila21 » 31 Αύγ 2004 16:41

hik-hok απο εκεί έστειλαν κι εμένα εδώ!!!
Πάντως σου προτείνω φίλε chcrist να δοκιμάσεις μέ κάποιο ISDN modem να συνδεθείς απο άλλη πρίζα.Θα δουλέψει.Κοίτα αν στον πίνακα που λες έχει 2 ζεύγη καλωδίων.Αν εχει 2 και το ένα πάει στην αναλογική θύρα του netmod σύνδεσε και το δεύτερο στην ψηφιακή θύρα.Μετά πήγαινε στην πρίζα που είναι πίσω απο τον Η.Υ σου και σύνδεσε το δεύτερο ζεύγος στην πρίζα (θα χρειαστεί να την βγάλεις) στη θέση του πρώτου.Έτσι το σήμα που θα έρχεται στην πρίζα σου θα είναι ψηφιακό και θα μπορέσεις να συνδέσεις το ISDN modem

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από hik-hok » 31 Αύγ 2004 17:19

aguila21 έγραψε:hik-hok απο εκεί έστειλαν κι εμένα εδώ!!!
εγώ είμουν αυτός που σε έστειλε :lol: :lol:

πάντως αυτά που λές του ανθρώπου φοβάμαι οτι θα κάψουν το net mod ή το αναλογικό modem του.
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από aguila21 » 31 Αύγ 2004 17:39

hik-hok έγραψε:
aguila21 έγραψε:hik-hok απο εκεί έστειλαν κι εμένα εδώ!!!
εγώ είμουν αυτός που σε έστειλε :lol: :lol:
Είχα μια υποψία αλλά το p.m το είχα σβήσει :)
πάντως αυτά που λές του ανθρώπου φοβάμαι οτι θα κάψουν το net mod ή το αναλογικό modem του.

Τίποτα δε θα πάθει.Εγώ να δεις πατέντα που έκανα για να έχω ISDN.Το σπίτι μου οντας παλιας τεχνολογίας δεν μπορούσε να έχει κεντρικό πίνακα για το τηλ/νο.Για να βάλω ISDN πέρασα το καλώδιο απο την είσοδο του σπιτιού μέσω μιας σωλήνας καλοριφέρ,που δε χρησιμοποιείται,στο υπόγειο και απο εκεί το ανέβασα πίσω απο το γραφείο πάλι μέσω σωληνας,Έβαλα εκεί το netmod αλλά αν δεν θα μπορούσαν να έχουν τηλ/νο τα δωμάτια που ήταν πριν το netmod.Το καλώδιο που είχα πάρει είναι τετράκλωνο οπότε απο το δέυτερο ζευγάρι έφτιαξα επιστροφή.Και έτσι εχω και στα άλλα δωμάτια τηλ/νο.Ο Πατέρας μου είναι ηλεκτρολόγος και η ιδέα του ήταν πολύ πετυχημένη

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από chchrist » 31 Αύγ 2004 18:59

Λοιπόν στον πίνακα είναι 3 ζεύγη καλωδίων. Το ένα το βρήκα πάει στην αναλογική θύρα του netmod, τώρα για τα άλλα δύο δεν ξέρω μάλλον το ένα ζεύγος δίνει τηλ. στον πρώτο όροφο και το άλλο στον δεύτερο όροφο. 'Αρα πρέπει απλά να συνδεσω και τα δύο ζεύγη στις ψηφιακές του netmod και με αυτό τον τρόπο θα μπορώ να βάλω isdn modem σε όποια πρίζα θέλω;

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από aguila21 » 31 Αύγ 2004 20:40

chchrist έγραψε:Λοιπόν στον πίνακα είναι 3 ζεύγη καλωδίων. Το ένα το βρήκα πάει στην αναλογική θύρα του netmod, τώρα για τα άλλα δύο δεν ξέρω μάλλον το ένα ζεύγος δίνει τηλ. στον πρώτο όροφο και το άλλο στον δεύτερο όροφο. 'Αρα πρέπει απλά να συνδεσω και τα δύο ζεύγη στις ψηφιακές του netmod και με αυτό τον τρόπο θα μπορώ να βάλω isdn modem σε όποια πρίζα θέλω;
Αν αντί για την αναλογική θύρα βάλεις το ζεύγος καλωδίων στην ψηφιακή θα έχεις δυνατότητα να βάλεις ISDN modem.Αλλά να ξέρεις ότι αν οι τηλεφωνικές συσκευές στο σπίτι είναι απλές (αναλογικές) δε θα λειτουργούν.Θα πρέπει να αγοράσεις ISDN συσκευές.Ασύρματες ή ενσύρματες.

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από chchrist » 01 Σεπ 2004 18:29

Δεν θα το πιστέψετε......έκαψα το netmod!!! Ευτυχώς τα τηλέφωνα δουλεύουνε ακόμη αλλά δεν παίρνει πια ρέυμα........

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Σεπ 2004 18:35

chchrist έγραψε:Δεν θα το πιστέψετε......έκαψα το netmod!!! Ευτυχώς τα τηλέφωνα δουλεύουνε ακόμη αλλά δεν παίρνει πια ρέυμα........
Πώς το κατάφερες;Το modem θα έκαψες αφου συνεχίζουν να λειτουργούν τα τηλέφωνα

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από chchrist » 01 Σεπ 2004 18:43

'Οχι το netmod έκαψα το σύνδεσα τελικά στο pc αφού τράβηξα ένα καλώδιο 20 μέτρων (μιας και μου την βάρεσε με όλα αυτά τα κόκκινα, μπλε, ασπρα, κίτρινα, πράσινα κτλ κτλ καλωδιάκια) και το εγκατέστησα στο pc και εκεί που είμουν χαρούμενος με τα 64κ μου ΠΑΦ!! κόβετε η σύνδεση και βλέπω ότι δεν παίρνει ρέυμα. Το δοκίμασα σε ολές τισ ηλεκτρ. πρίζες και δεν παίρνει αλλά παραδόξως τα τηλ. λειτουργουν και ανάβει και το R.P.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Σεπ 2004 19:00

Αν ανάβει το Μ.P και το R.P γιατί να το έκαψες;Τί καλώδιο τράβηξες;

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Ερώτηση για isdn modem

Δημοσίευση από chchrist » 01 Σεπ 2004 21:39

Απλά δεν ανάβει το φωτάκι του ρεύματος άρα δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω πια σαν modem.... Καλώδιο πήρα το κεντρικό που έρχεται απο έξω το ένωσα με ένα άλλο 20μ. και το έβαλα στο κεντρικό βίσμα του netmod

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες