Τελετή Λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ELISA

Δημοσίευση από ELISA » 01 Σεπ 2004 11:45

Λέω να ασχοληθούμε λίγο και με την τελετή λήξης των αγώνων.
Προσωπικά θα δανειστώ ένα σχόλιο του Θύμιου Καρακαστάνη ,ο οποίος αναφερόμενος στην παρουσία και όχι μόνο , του κόκκινου αγροτικού φορτωμένο με καρπούζια και τους τσιγγάνους να ακολουθούν ουρλιάζοντας , δήλωσε "μάπα το καρπούζι"...!!! :D :D :D

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 01 Σεπ 2004 12:00

To proto meros tis ekdilosis ntav favtastiko kata tnv gvomi mou. Arketa aksiologo oste 8a eprepe va epekta8ei kai sto deftero me tragoudia mexri tnv epoxi tou sabopoulou. To deftero meros ntav ka8ara pista skiladikou .
Gia tnv akribia emeva afto dev me xalase alla 8a mporouse va ntav live... H kovserba tou playback me ekvebrizei afavtasta... ama to 8elave etsi as miv tous divave mikrofova .
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Σεπ 2004 12:15

Για τα καρπούζια.

Είναι και θυμίζει Ελλάδα περισσότερο απο τους τυμπανιστές στην τελετή έναρξης.

Γιατί ενόχλησε τόσο;

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chchrist » 01 Σεπ 2004 12:38

Το playback ήταν όντως εκνευριστικότατο. Σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα το τραγουδιστικό τους ταλέντο έφτασε σε τέτοιο βαθμό που δεν χρειαζόταν να ανοιγοκλείσουν το στόμα!! Τα καρπούζια δεν με πείραξαν ιδιαίτερα, απλά δεν έχω δει κανέναν να τρέχει πίσω απο datsun έτσι και ειδικά τσιγγάνους....

Άβαταρ μέλους
ELISA

Δημοσίευση από ELISA » 01 Σεπ 2004 12:46

Δεν το συζητάμε γιατί ενόχλησε, σαν concept το σχολιάζουμε.
Εσύ πιστεύεις ότι όλο αυτό το πανηγύρι ανταποκρίθηκε στην τελετή λήξης των αγώνων???Ηταν αυτό που περιμέναμε???
Και το κερασάκι στην τούρτα, η κα. Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη να χορεύει τσιφτετέλι στις θέσεις των "επισήμων" ...???
Οσο γιά τα τύμπανα,ναι νομίζω ότι είναι Ελλάδα (βλέπε ήθη-έθιμα Ηπείρου) , οι αθίγγανοι όμως μπορεί να είναι μέρος του πληθυσμού μας ,αλλά δεν είναι η ιστορία της χώρας αυτής,μάλλον χαβαλές ήταν...δυστυχώς.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Σεπ 2004 12:51

Και οι τσιγγάνοι μέρος του Ελληνικού πολιτισμού είναι πλέων.Καλά έκαναν και είχαν το datsun στην εκδήλωση.Τους τραγουδιάρηδες τίτους είχαν;
(Έπρεπε να ακουστεί και το "οντιρλαντα ντιρλα ντα ντα,είναι απο τα λίγα κομάτια που έχουν μεταφραστεί και σε άλλες γλώσσες)

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 01 Σεπ 2004 14:19

Twra na sas pw ti egine molis bgike o Roubas....? poli plaka kai fasi

De mporw na to pw edw,

opios thelei as mou pei na tou to pw me pm

Άβαταρ μέλους
Krits
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Krits » 01 Σεπ 2004 16:39

Efage toumpa an ennoeis auto....Pantws etsi opws katelikse i bradua egw perimena na akousw ton Saki na tragouda...Shake it!
krima...tha tous trelename tous ksenous!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 01 Σεπ 2004 17:18

oxi de mporeis na fantasteis ti.

apla de thelw na to pw dimosia

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 01 Σεπ 2004 17:40

Καλά που ήταν το κοριτσάκι και έσωσε λίγο τη κατάσταση. Πολύ καλύτερη η τελετή έναρξης.

Άβαταρ μέλους
Krits
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Krits » 01 Σεπ 2004 18:39

steile mou pm tote...

Ray

Δημοσίευση από Ray » 01 Σεπ 2004 18:44

Δεν ξέρω αν το καταλάβατε, αλλά η τελετή λήξης στην ουσία εξιστορούσε την ιστορία της Ελλάδος μέσα από την μουσική της…

Δεν θα αναφερθώ στην αρχή της αλλά θα σχολιάσω λίγο από το σημείο που βγήκαν οι τσιγγάνοι…

Επειδή μερικοί είναι ή ανιστόρητοι ή άτομα μειωμένης αντίληψης (γενικά μιλάω, όχι για τα άτομα που γράφουν στο topic) ΔΕΝ γνωρίζουν ρε ότι οι τσιγγάνοι είναι Έλληνες πολίτες και πάνε και στρατό; Τι το ποιο όμορφο να τιμήσουν και αυτούς, στο κάτω κάτω κομμάτι της χώρας μας είναι και αυτοί! Επειδή ζούνε σε τσαντίρια; Όλοι οι Έλληνες πριν 50 χρόνια σε τσαντίρια ζούσαν ρε…

Τέλος πάντων, πάμε παρακάτω…

Διαμαρτυρήθηκε αρκετός κόσμος για το τελικό κομμάτι της τελετής. Συγνώμη αλλά η σύγχρονη ιστορία της μουσικής στην Ελλάδα δεν είναι τα σκυλάδικα και τα ξενέρωτα έντεχνα; Όλοι πάνε σε σκυλάδικα, όλοι χορεύουν σκυλάδικα, όμως στην τελετή λήξης σας χάλασε που έκαναν μίξη έντεχνων και σκυλάδικων…

Δεν είναι άποψη δική μου αυτή. Μία ματιά στα Ελληνικά Charts των τελευταίων 10 χρόνων θα σας πείσει…

Και μην μου πείτε ότι όσοι πάτε σε Ελληνικά ξενυχτάδικα χορεύετε με Pavarotti…

1000 φορές σκυλάδικα και έντεχνα, από το να φέρουν έναν ξένο να τραγουδήσει στην τελετή λήξης…

Και στο κάτω κάτω οι ‘βασιλιάδες’ της POP (pop = popular = τι πουλάει περισσότερο για να μην ακούσω κανα σχόλιο) μουσικής στην Ελλάδα είναι η Βίσση και ο Ρουβάς (όσο και αν τους σιχαίνομαι)…

Κύριοι αυτή είναι η κουλτούρα της χώρας μας και δεν νομίζω να αλλάξει για τα επόμενα 500 χρόνια!!

Αυτά σας τα λέει ένα άτομο που σιχαίνεται την σύγχρονη ελληνική μουσική…

Φιλικά,

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Σεπ 2004 18:46

Σωστός... :clap:

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chchrist » 01 Σεπ 2004 18:57

και πως τους τιμήσανε με το να τους δείχνουνε να κυνηγάνε τον καρπουζά; Θα μπορούσαν να βάλουν έναν τσιγγάνο βιολιστή (οι τσιγγάνοι είναι φοβεροί μουσικοί) να παίζει και εκείνοι να χωρεύουν ή κάτι τέτοιο. Τέλωσπάντων η αίσθηση που μου άφησε εμένα είναι μια προσπάθεια να δείξουν στους ξένους οτι έτσι είμαστε και σε όποιον αρέσουμε.....

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Σεπ 2004 19:14

Συγνώμη αν δεν έχω εντρυφήσει στην τσιγγάνικη ιστορία, αλλά απόσα ξέρω λέγονται έτσι επειδή περιφέρονται εδώ και εκεί (ετυμολογικά μιλώντας). Τσιγγάνους θα βρεις σε όλα σχεδόν τα κράτη της γης. Δεν είναι εθνικότητα, αλλά φυλή. Επομένως πώς γίνεται να τους θεωρήσουμε "προνόμιο της Ελλάδας";

Και επιπλέον, ρωτήσαμε τους τσιγγάνους αν αισθάνονται υπερήφανοι που τους αντιπροσώπευσαν τα καρπούζια; Αυτό έχουν να δείξουν από τον πολιτισμό τους; Όπως είπε και πιο πάνω ο φίλος πχ είναι φοβεροί μουσικοί.

Η τελετή λήξης πάντως ομολογώ ότι ήταν πιο ελληνική από την τελετή έναρξης. Είδα Διόνυσο, είδα σπαρτά, είδα κρασιά, είδα ελληνικά πράγματα βρε παιδί μου. Τώρα οι Βίσσες και οι Ρουβάδες είναι απαραίτητοι. Τόσα 15χρονα ήταν στην τελετή.

Συμπερασματικά την προτιμώ από την τελετή έναρξης η οποία λίγο μου θύμισε Ελλάδα (όπως έχω εξηγήσει εκτενέστερα σε άλλο topic).
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες