CSS & background images σε λίστα

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
softius
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από softius » 06 Σεπ 2004 21:18

geraki, δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει αλλά:

το μενού μόνο του δουλεύει μια χαρά. Έχω κάνει copy-paste τον κώδικα που μας έδωσες και εμφανιζόταν μία χαρά τόσο σε IE, όσο και σε Opera.

Στην συνέχεια πρόσθεσα στο αρχείο τα divs (μαζί με τα αντίστοιχα css φυσικά) και τότε παρουσιάστηκε το πρόβλημα που ανάφερες.

Οπότε το λάθος ίσως να μην οφείλεται κατ΄ανάγκη σε λάθος του μενού. Ίσως να φταίνε κάποιες position και float τιμές που έχουν τα divs, στα οποία βρίσκεται το μενού...

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 07 Σεπ 2004 01:32

Μα αυτό σκέφτομαι κι εγώ, γι'αυτό και ανέφερα ότι δούλευε σωστά πριν αλλάξω το layout.
Ποιό div από όλα το επηρεάζει δεν καταλαβαίνω, όπως και γιατί μόνο στον IE.
Στον Opera από ότι είδα όμως, η δεξιά στήλη πέφτει κάτω, οπότε θέλει απο την αρχή ξαναφτιάξιμο το layout.
Στενοχωρέθηκα, γιατί παιδευόμουν σχεδόν μια μέρα για να το φτιάξω και στο τέλος είναι σχεδόν άχρηστο. Ασε που ήθελα να το κάνω ακριβώς όπως ήταν το προηγούμενο με τα tables, και όχι όπως τύχει να βγαίνει σωστά... Οπότε και απο την αρχή να το φτιάξω, λογικά το ίδιο θα μου βγει...
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
grjava
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grjava » 07 Σεπ 2004 03:30

Δεν θέλω να γίνω κακός αλλά θα με αναγκάσετε..
Επισημαίνω σε πολλούς ότι για να μάθετε να δημιουργείτε σελίδες θα πρέπει να μάθετε πρώτα από όλα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΗΤΜL!!!

Τι είναι αυτό το backgound-image???? :x

Δίνεις σε λίστα background?

Τέλος πάντων επειδή είμαι καλό παιδί θα σου πω :lol: :

'Αλλαξε το backgound-image που έχεις στο style με το list-style-image .

Είδες τι απλό ήταν? :wink:

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 07 Σεπ 2004 20:15

Καλά ντε μη φωνάζεις... αρχάριοι ερασιτέχνες είμαστε... :crybaby:
Τώρα μαθαίνω, και το μόνο που θέλω να φτιάξω είναι το δικό μου site.

Απορίες:
Γιατί να μην δώσω σε λίστα background?
Το background-image είναι στο css και όχι στο <li>
Θα μπορούσε να είναι όντως στο background η εικόνα και όχι από μπροστά έτσι δεν είναι οπότε μόνο έτσι θα γινόταν.
Δεν είναι αυτός ο λόγος για τον οποίο δεν δουλεύει, ή κάνω λάθος; Το πρόβλημα είναι στα divs που έβαλα εγώ.

Αυτό που λες δουλεύει, πολύ καλά, θέλει μερικές αλλαγές στα υπόλοιπα, για να έρθει στην ευθεία. Το είχα σκεφτεί, αλλά πίστευα ότι πρέπει να αλλάξω κάτι στο cms για να δίνει άλλα classes, τελικά δεν χρειάζεται.

Ευχαριστώ πολύ. :) :D
Εικόνα &#8592; Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
grjava
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grjava » 08 Σεπ 2004 06:12

1) Το <li> είναι δεδομένο από την HTML να μην δέχετε background (στην άκρη του).
2) Αν βγάλεις το background-repeat: no-repeat; από τον κώδικα θα καταλάβεις τι δουλειά κάνει στο <li>.. τα divs δεν επηρεάζουν το css αντίθετα δέχονται και εντολές από αυτό. Τα divs αντιδρούν άσχημα με μερικά javascripts αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ χρήσιμα. Ένα παράδειγμα μπορείς να δεις εδώ (για το backgroud του <li>):
http://grjava.com/test/csstest.htm

Στην Istopoli.com θα έχω κάποιους "έξυπνους" wizards ειδικά για css με τους οποίους θα δίνεις πιθανές μεταβλητές στο style και θα βλέπεις τα αποτελέσματα και τον κώδικα.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 08 Σεπ 2004 11:30

1) Στην HTML εντάξει. Αλλά αφού γίνεται με css ποιό είναι το πρόβλημα; Η html πάντα θα είναι valid.
2) Το ξέρω αυτό. Αν ήταν ηθελημένο αυτό (το να έχει background), δεν είναι ο σωστός τρόπος;
3) Στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που προτείνεις εσύ (για την συγκεκριμένη δουλειά) είναι και το πιό σωστό. Ρωτάω τώρα για να μάθουμε και για άλλες περιπτώσεις.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 16 Σεπ 2004 17:21

Τελικά το πρόβλημα είναι ένα bug του Internet Exporer, γνωστό ως Disappearing List-Background Bug.
Τώρα άντε να διορθώσουμε και τα υπόλοιπα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες