Ιός είναι τελικά;

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Ιός είναι τελικά;

Δημοσίευση από γιαννης » 11 Σεπ 2004 13:49

Παιδιά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Εχτές το βράδυ έψαχνα σε ένα site να βρω ένα κοντέρ σε perl. To panta antivιrus με ειδοποίησε για κάποιον ιό ο οποίος όμως εξουδετερώθηκε από το πρόγραμμα. Ο ιός προσπάθησε να κατέβει τέσσερις φορές και τις τέσσερις εξουδετερώθηκε.

Σήμερα που άνοιξα των υπολογιστή και μπήκα στο δίκτυο, όσες σελίδες επισκέπτομαι στα κείμενα τους βλέπω ένα link, σε τυχαίες λέξεις, το οποίο οδηγεί στο site: www . ntsearch . com/ (τα κενά τα έβαλα εγώ για ασφάλεια). Μόλις φωρτώσουν οι σελίδες κάνουν πάλι ανανέωση και τότε εμφανίζεται σε διάφορες τυχαίες θέσεις στα κείμενα αυτό το link.

Πως να το αντιμετωπίσω αυτό χωρίς format; Για βοηθήστε λιγάκι γιατί έχω σαλτάρει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Ιός είναι τελικά;

Δημοσίευση από greekbytes » 11 Σεπ 2004 14:21

Δοκίμασε αυτό γιάννη: http://www.softpedia.com/progDownload/x ... -8114.html

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιός είναι τελικά;

Δημοσίευση από ArchangelX » 11 Σεπ 2004 14:33

to ntsearch, ths coolweb einai? Anyway, dokimase kai to "Spybot search and destroy". Dwrean kai ayto. H teleytaia ekdosh, 1.3, 8erizei.

P.S. Gi aytoys poy exoyn hdh to Spybot alla thn ekdosh 1.2. H ananewsh toy version einai o logos poy den yparxoyn pleon update. Sto 1.3, ta update leitoyrgoyn kanonika.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Ιός είναι τελικά;

Δημοσίευση από greekbytes » 11 Σεπ 2004 17:20

Κάποιος που του έβγαζε το ntsearch μου είπε ότι το ξεφορτώθηκε με αυτό. Ενα μικρό removal tool είναι, δεν χάνει κανείς τίποτα να δοκιμάσει. Το Spybot και το Adaware μάλλον τα βρίσκουν έτσι κι αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Ιός είναι τελικά;

Δημοσίευση από γιαννης » 12 Σεπ 2004 11:19

Παιδιά ευχαριστώ.

Κατέβασα και τα δύο προγράμματα. Το spyboot βρήκε δύο προβλήματα, ένα τύπου αλέξα και ένα με όνομα DSO Exploit το οποίο είχε κάποιες καταχωρίσεις στην registry. Το αλέξα το διέγραψε οριστικός, το DSO Exploit όμως δείχνει να το επιδιορθώνει, αλλά κάθε φορά που τρέχω το spyboot ξαναεντοπίζει το πρόβλημα. Πάντως τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα, φαίνεται να έχει διορθωθεί το πρόβλημα που είχα. Θα το παρακολουθήσω να σιγουρευτώ. Με το DSO Exploit που παραμένει τι να κάνω;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιός είναι τελικά;

Δημοσίευση από ArchangelX » 12 Σεπ 2004 15:42

greekbytes έγραψε:Κάποιος που του έβγαζε το ntsearch μου είπε ότι το ξεφορτώθηκε με αυτό. Ενα μικρό removal tool είναι, δεν χάνει κανείς τίποτα να δοκιμάσει. Το Spybot και το Adaware μάλλον τα βρίσκουν έτσι κι αλλιώς.
xeexex. mhn to les. To cwshredder exei brei spyware poy ta alla 2 agnooysan thn yparksh toys. Pragmati einai mikro (peripoy 140kb) kai kanei kai restore tis pages toy explorer. Para poly kalo kai poly grhgoro. Aytoi poy to dinoyn omws (merjin h kapws etsi) einai down gia thn wra.

Iwannh, dokimase na trekseis ta programmatakia se safe mode. Kai elpizw na exeis kanei ta update kai sta 2 programmata...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες