Αρχάριος στο web design ζητά βοήθεια

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tpelek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tpelek » 15 Σεπ 2004 01:05

Κατ' αρχήν καλώς σας βρήκα και καλησπέρα σε όλους, :clap:

Θέλω να ασχοληθώ και να μάθω μερικά πράγματα για το web design για να φτιάξω μία σελίδα που έχω σκεφτεί και θα ήθελα την βοήθεια σας για μερικά πράγματα.
Η γνώση μου πάνω στην σχεδίαση είναι σχεδόν πολύ λίγες (μόνο κάτι σελίδες με το Word έχω φτιάξει και έχω καταφέρει να προσαρμόσω μέσα κάτι έτοιμα script που βρήκα στο internet)
Στην σελίδα που θέλω να φτιάξω θέλω να κάποια έχει κάποια <<βάση δεδομένων>> πχ. Να διαλέγεις από μία λίστα (από αυτές που πατάς το βελάκι και εμφανίζονται όλες οι επιλογές) Μάρκα αυτοκινήτου, να σου βγάζει μια άλλη λίστα που να διαλέγεις τα μοντέλα, να διαλέγεις μοντέλο να σου βγάζει τις χρονολογίες αλλά και το ανάποδο πχ. Να διαλέγεις χρονολογία και να σου βγάζει τα μοντέλα από όλες τις μάρκες ή μόνο τις μάρκες (ανάλογα πώς έχω φτιάξει την σελίδα).
Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι όχι το πώς θα το φτιάξω όλο αυτό αλλά εάν με το Dreamweaver MX μπορώ να κάνω μια τέτοια σελίδα ή θα χρειασθώ και κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως και αν υπάρχει κάποιο βιβλίο που να μου προτείνετε να πάρω για το Dreamweaver MX στα ελληνικά ώμος (έχω κατεβάσει δύο από το internet σε pdf στα αγγλικά αλλά δεν τα καταλαβαίνω πολύ καλά), που να με βοηθήσει.
Επειδή καταλαβαίνω ότι δεν είναι και κάτι το απλό αυτό που θέλω να κάνω θα ήθελα να μου πείτε εάν υπάρχουν δωρεάν κείμενα για να μάθεις τον κώδικα html ώστε να πάρω μια ηδέα πριν μπω στα δύσκολα..

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων,,,
:D

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 15 Σεπ 2004 01:21

- γραψε στο google -> html tutorial και θα βρεις πολλά πράγματα

- προτείνω να μην πάρεις βιβλίο στα ελληνικά, αν θέλεις να μάθεις πραγματάκια. καλύτερα να ζοριστείς λίγο ώστε να εξοικειωθείς με τη γλώσσα που χρησιμοποιούν στα tutorial γενικότερα. Ούτε εγώ ξέρω καλά αγγλικά, στην αρχή ήταν λίγο δύσκολα αλλά πλέον καταλαβαίνω με μεγάλη ευκολία αυτά που διαβάζω.
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 15 Σεπ 2004 09:36

δέν έχει σχέση το DW και πόσο καλά θα το μάθεις με το άν θα καταφέρεις να φτιάξεις δυναμική σελίδα με βάση δεδομένων που λές.

Περισσότερο χρειάζεται να αποκτήσεις γνώσεις HTML για τον σκελετό του site και πάνω στην PHP ή ASP άν προτιμάς και π.χ. mySQL ή στην access για την διαχείρηση και δημιουργία του περιεχόμενου.

από κει και πέρα το πώς θα υλοποιήσεις τις παραπάνω γνώσεις και αν θα είναι με το DW , το notepad , το HTML-KIT κλπ κλπ είναι δευτερεύον θέμα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tpelek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tpelek » 15 Σεπ 2004 11:16

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,

Από ότι κατάλαβα ποιο σημαντικό είναι να μάθω HTML για αρχή.
Μια διευκρίνηση μόνο σε αυτό που θέλω να κάνω και να μου πείτε την γνώμη σας πάλι, μόλις φτάσεις στο αποτέλεσμα που θες από το δυναμικό menu (πχ διαλέγεις Αυτοκίνητο>Αντιπροσωπίες>Alfaromeo>Αθήνα) θα εμφανίζει στην σελίδα ότι αντιπροσωπείες έχω βάλει για την Αθήνα, και κάνοντας κλικ πάνω στο όνομα θα σε οδηγεί σε ένα Link.
Για να το κάνω αυτό σκέφτηκα να γίνει αυτό σε database για να ενημερώνω την database κάθε φορά που θέλω να προσθέσω η να αφαιρέσω κάτι και όχι να αλλάζω των κώδικα της σελίδας όπως φαντάζομε ότι πρέπει να γίνεται με κάποια script που βρήκα που δημιουργούν δυναμικά μενού. Αυτό είναι σωστό ή λάθος

Άβαταρ μέλους
mandipl
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mandipl » 15 Σεπ 2004 15:49

to na matheis html einai poli pio aplo apo oti fantazese.kai go prin 8 mines eimoun entelos asxetos.entelos omos .alla me tparotrinsi apo ta paidia tou freestuff ematha kai ida oti einai gelio.kai me dreamweaver na douleyeis einai nomizo basiko na xereis kala tin html

Άβαταρ μέλους
tpelek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tpelek » 15 Σεπ 2004 16:32

Έψαξα και βρήκα πληροφορίες για HTML και είναι σχετικά απλό όντως, θα ασχοληθώ λίγο με αυτό για αρχή για να μπω στο και κλήμα και μετά θα δω και την PHP, αν πάνε όλα καλά και δω ότι μπορώ να φτιάξω το site μετά έχει σειρά να μάθω την Access για να δημιουργήσω την βάση δεδομένων. Θέλει πολύ δουλεία παντός και θα πάρει αρκετό χρόνο, ελπίζω να τα καταφέρω στο τέλος... :)

Υ.Γ.
Τελικά είναι σωστή η σκέψη μου να δημιουργηθεί η σελίδα με βάση δεδομένων ή όχι με βάση αυτά που λέω στο δεύτερο post μου.

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

Δημοσίευση από xmavidis » 15 Σεπ 2004 16:57

Αν ξεκινήσεις PHP, καλύτερο θα ήταν να μάθεις MySQL και όχι access :wink:
I want to know God’s thoughts; the rest are details.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
tpelek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tpelek » 15 Σεπ 2004 20:27

tpelek έγραψε:Υ.Γ.
Τελικά είναι σωστή η σκέψη μου να δημιουργηθεί η σελίδα με βάση δεδομένων ή όχι με βάση αυτά που λέω στο δεύτερο post μου.
Σε αυτό ρε παιδιά μια απάντηση&#8230; :lol:

Αν για βάση δεδομένων σκέφτηκα την Access γιατί μου φαίνεται ποιο εύκολη, αλλά όταν είναι θα δω και την MySQL. Είδα ότι υπάρχουν εργαλεία μετατροπής από Access σε MySQL, κάνουν τίποτα αυτά ;;;

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 16 Σεπ 2004 01:37

me to phpmyadmin kai i mysql eykoli einai :P
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
Tanaka

Δημοσίευση από Tanaka » 17 Σεπ 2004 12:48

tpelek έγραψε: Σε αυτό ρε παιδιά μια απάντηση&#8230; :lol:

Αν για βάση δεδομένων σκέφτηκα την Access γιατί μου φαίνεται ποιο εύκολη, αλλά όταν είναι θα δω και την MySQL. Είδα ότι υπάρχουν εργαλεία μετατροπής από Access σε MySQL, κάνουν τίποτα αυτά ;;;
Ο τρόπος που χρησιμοποιείς μία βάση στο web πολλές φορές δεν διαφέρει καθόλου άσχετα από το αν χρησιμοποιείς Access ή MySQL. Προσωπικά η MySQL για το web μου φάνηκε πολύ πιο εύκολη και αν μάθεις να την χρησιμοποιείς δεν θα την αλλάζεις (ειδικά αν σκεφτείς ότι συνεργάζεται πολύ καλά με την php και είναι και δωρεάν).

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες