Πώς ακριβώς κάνουμε format και επανεγκατάσταση των xp?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
semelalk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από semelalk » 16 Σεπ 2004 09:53

Θέλω κάποιος να μου πεί την διαδικασία που κάνουμε format στον δίσκο που είναι εγκατεστημένα τα xp και την διαδικασία της επανεγκατάστασης τους.ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ ...καθ΄'οτι είμαι λίγο αρχάριος σάυτό το θέμα.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 16 Σεπ 2004 10:50

Epidi eisai arxarios kalitera va fovakseis kapoiov pou kserei va to deis tnv proti fora.
Giati n bima bima ektastasi dev 8a kalipsei ta tixea la8i pou mporei va sou petaxtouve para movo tnv geviki poria
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
freelyk

Δημοσίευση από freelyk » 16 Σεπ 2004 12:42

Στο παραπάνω post έχω μία απορία, αν μου την εξηγήσουν θα σου γράψω όλη την πορεία εγκατάστασης που σχετικά είναι εύκολη.

Άβαταρ μέλους
freelyk

Δημοσίευση από freelyk » 16 Σεπ 2004 21:45

Βάλε το CD WinXP και κάνε επανεκκίνηση και μόλις ξεκινήσει πάτα το Del να ανοίξει το SETUP, κατεβαίνεις στο Advanced Bios και enter και αλλάζεις το first Boot Device με το + και το κάνεις CDROM, δηλ. να ξεκινάει O H/Y από το CDROM και μετά πατάς Esc, ξαναγυρνάς στην αρχική καρτέλλα του SETUP και πας στο Save & Exit Setup, πατάς enter, y, γιά να το σώσεις και enter και ξεκινάει ο Η/Υ με το CD των ΧΡ. Από κει και πέρα ακολουθείς τα βήματα και θα κάνεις πρώτα Format στο δίσκο κατά προτίμηση NTFS και μετά θα συνεχίσει να κάνει την εγκατάσταση, πρόσεξε να αλλάξεις την γλώσσα, που μπορεί να την διορθώσεις και αργότερα. Τελειώνοντας μην ξεχάσεις να διορθώσεις πάλι το First Boot Device σε Floppy.
Σε περίπτωση που έχεις χωρίσει τον δίσκο σε partitions πρέπει να διαγράψεις το partition που δεν χρειάζεται γιά εγκατάσταση, στο σημείο του Format και το επαναφέρεις μετά, αφού τελειώσει η εγκατάσταση (Control Panel-Administrative Tools-Computer Management-Disk Management)

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 17 Σεπ 2004 01:58

Κοίτα, αν δε κάνεις λάθη δε θα μάθεις... ξεκίνα λοιπόν. Μέσα από τα λάθη σου θα μάθεις... εύχομαι μόνο να μη συναντήσεις ιδιαίτερο πρόβλημα με τους οδηγούς των συσκευών.

Άβαταρ μέλους
freelyk

Δημοσίευση από freelyk » 17 Σεπ 2004 02:09

Και τι θα πάθει αν κάνει λάθος;
Αρκεί να κρατήσεις αντίγραφα αυτών που θέλεις να μην χαθούν.
Αν γίνει κάτι και δεν επαναφέρεται, υπάρχουν και οι ειδικοί, πως θα ζήσουν και αυτοί;
Εξ’ άλλου με την λίγων ημερών πείρα πάνω στα ΧΡ κατάλαβα πως είναι πιό ασφαλή. Με τα 98 που είχα δοκιμάσει πολλές φορές να κάνω format, μερικές φορές μου κόλλησε και το πήγα στον μάστορα.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 17 Σεπ 2004 07:43

Καλύτερα να σου δίξει κάποιος που ξέρει στην αρχή.Επίσης καλό είναι να χωρισεις το δίσκο σε partitions.Έτσι αν ξανακάνεις format να μηχάσεις τα δεδομένα σου

Άβαταρ μέλους
Tanaka

Δημοσίευση από Tanaka » 17 Σεπ 2004 12:10

Εγώ σου προτείνω να το κάνεις μόνος σου. Η εγκατάσταση των XP είναι παιχνιδάκι, αλλά και κάτι να πάει στραβά έτσι θα μάθεις και την επόμενη φορά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν στο δείχνουν όλα οι άλλοι κάποια στιγμή που θα χρειαστεί να κάνεις μόνος σου δεν θα ξέρεις τι να κάνεις.

Άβαταρ μέλους
freelyk

Δημοσίευση από freelyk » 21 Σεπ 2004 16:36

Μία απορία πάνω στην εγκατάσταση των ΧΡ, που την έθεσα, αλλά δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση.
Έχω τον C σαν Primary master και τον (D, E) Primary slave, στην 1η εγκατάσταση τα ΧΡ μπήκαν μόνα τους στον C, εγώ ήθελα να μπουν στον D, ξανάκανα εγκατάσταση με format, άλλαξα τα γράμματα και μπήκαν στον C, δηλ. D και (C, E). Μετά που είχα ένα προβληματάκι με κάτι εγκαταστάσεις, είπα να ξαναπεράσω τα ΧΡ από πάνω, και αμέσως άλλαξαν μόνα τους τα γράμματα και έγιναν C και (D, E) και τα ΧΡ πάλι στον D που πήρε τη θέση του C.
Δικαιολογείται αυτή η συμπεριφορά; και ρωτάω ξανά πειράζει που βρίσκονται στον D;
Και ακόμα μία απορία γιά μία λύση που ήρθε μόνη της.
Όταν τα ΧΡ ήταν στον C (Pr-Sl) δεν δεχόταν να εγκαταστήσει το scanner, μετά που άλλαξαν τα γράμματα και το C έγινε D, έγινε η εγκατάσταση του Scanner χωρίς πρόβλημα.
Και πως αλλάζουν οι δίσκοι από Primary master σε Primary slave;

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 21 Σεπ 2004 17:08

Οι δίσκοι αλλάζουν απο τα jumbers που βρίσκονται στο πίσω μέρος του δίσκου.Για να είναι primary εννοείται οτι πρέπει να είναι στο IDE 1

Άβαταρ μέλους
freelyk

Δημοσίευση από freelyk » 21 Σεπ 2004 17:41

Πειράζει που τα ΧΡ βρίσκονται στον D;

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 21 Σεπ 2004 21:25

nai giati ta perisotera programata mpenoun ws default sto C: kai de tha glitoseis mperdema

Άβαταρ μέλους
freelyk

Δημοσίευση από freelyk » 23 Σεπ 2004 12:01

Πατριώτη, αυτό δεν το νομίζω γιατί ότι έβαλα μέχρι τώρα πήγε κατευθείαν στο D:\Program Files.
Εγώ ξεκίνησα να το δούλεύω έτσι και θα δείξει αν είναι σωστό ή όχι.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 23 Σεπ 2004 12:21

Τι να πειράζει που βρίσκονται στο D? Δεν έχει σημασία το γράμμα που τα εγκαθιστάς, όπου και να τα εγκαταστήσεις δουλεύουνε μια χαρά. Αυτό που παίζει ρόλο είναι ποιος δίσκος τρέχει πιο γρήγορα, αν ο D (έτσι όπως τα έχεις συνδέσει) είναι πιο γρήγορος από τον C τότε καλύτερα στον D. Αν ο C είναι πιο γρήγορος τότε λαμακία, καλύτερα να τα έβαζες εκεί. Από κει και πέρα όμως δεν παίζει κανένα πρόβλημα, ούτε με προγράμματα ούτε με τίποτα, όπου θες εσύ τα βάζεις, ότι θες εσύ τα κάνεις! :lol:
Αυτό που δεν ξέρω είναι τι θα γίνει αν αποφασίσεις να βγάλεις τον C, κάνοντας primary master τον D. Τότε τα Windows θα αναγνωρίσουν την αλλαγή, ή το boot των Windows έχει γραφτεί στο boot sector του C και θα σου λέει boot failure, replace system disk and press enter?...Αν το έχει κάνει κανένας, ας εξηγήσει είναι και δικιά μου απορία. Αλλά γιατί να το κανει κανείς αυτό, εεεεε???? :hammer: :hammer: :hammer:
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 23 Σεπ 2004 12:31

as to alazeis esi sto d:

merika programata de tha sou douleuoyne kala

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης