Flash & Photoshop

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Dr_Michael
Επικοινωνία:

Flash & Photoshop

Δημοσίευση από Dr_Michael » 07 Ιουν 2002 14:44

Δηλώνω άσχετος με τεχνολογίες FLASH, αυτό όμως που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:
Ένα αρχείο PSD (photoshop) μπορεί να μετατραπει σε τεχνολογία FLASH? Και πιο συγκεκριμένα μιλώντας πάντα για Internet, έχω ένα PSD με layers και αν το κάνω jpg με το κάθε layer ώστε στη σελίδα HTML να μπορώ με javascript να ελέγχω τα mouseover events και να εμφανίζω το ανάλογο JPG (layer), αυτό καταντάει πολύ βαρύ για μια σελίδα. Επομένως έρχομαι πάλι στην αρχική απορία: Μπορώ αντί αυτού του τρόπου, το σχέδιο που ήδη έχω κάνει σε Photoshop να το μετατρέψω σε FLASH ώστε έτσι να παίζω με τα mouseover και να εμφανίζω τις ανάλογες εικόνες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω μια επεξηγηματική απάντηση (όχι λεπτομερή) περισσότερο θα έλεγα επιφανειακή ώστε να μου δώσει μια σαφή εικόνα των δυνατοτήτων της τεχνολογίας αυτής.

Άβαταρ μέλους
Cleo
Επικοινωνία:

Flash & Photoshop

Δημοσίευση από Cleo » 07 Ιουν 2002 18:34

Κατ' αρχας ξεκινάμε λέγοντας οτι το Photoshop είναι της Adobe και το Flash είναι της Macromedia Δυο Εταιρείες εξ'ισου ΣΟΒΑΡΕΣ στο web publisching
Υπάρχουν 3 λύσεις στο πρόβλημα σου:
1-Σώζεις το κάθε layer σε jpg ή gif η png(μόνο αυτά εισάγει το flash)
Την κάθε φωτογραφία την κάνεις σύμβολο στο flash και μετά δημιουργώντας ένα κουμπί εισάγεις τις 3 φωτογραφίες αντίστοιχα στις 3 καταστάσεις του κουμπιού.(up - over - down)
Αν θέλεις να μην εμφανίζεται το χεράκι υπάρχει ένα script που το εξαφανίζει.
Δεν είμαι σίγουρη ότι σε εξυπηρετεί από θέμα βάρους όμως , και δεν είμαι σίγουρη αν είναι αυτό ακριβώς που θέλεις.
Ρίξε μια ματιά στο παράδειγμα και πες μου αν εννοείς αυτό
http://www.fla.gr/mov1.swf

2-Οπως είπα και στην Αρχή τα 2 προγράμματα είναι άλλων εταιρειών το αντίστοιχο του Flash απο την ADOBE πρόγραμμα λέγεται Adobe After Effects! Σώζει αρχεία σε μορφή .swf και το κυριώτερο μπορείς να κάνεις import αρχείων .psd (Ιδια εταιρεία!!)

3- Και αυτό που θα έκανα Εγώ
Πιθανόν θα γνωρίζεις τα Fireworks και Freehand της Macromedia (όπως και το FLASH) που μπορείς να κάνεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ
Ιδιως το Fireworks σου δίνει την δυνατότητα να εισάγεις εύκολα java scripts για rollover images και πολλά άλλα

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Flash & Photoshop

Δημοσίευση από Dr_Michael » 07 Ιουν 2002 18:49

δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με design. Όλα αυτά που ανέφερες αν και σαφή είναι άγνωστα σε μένα, πλην του Photoshop. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να έχω ένα μεγάλο jpg ως background και αυτό χωρισμένο σε regions θα δέχεται τα mouse over events και θα εμφανίζει μικρές εικόνες (layers) πάνω στο μεγάλο background. Ποια λύση μου προτείνεις;
Να πω ότι το παραπάνω ξέρω πολύ καλά να το κάνω με Photoshop και μετά με απλή HTML και java script, αλλά όπως ξέρεις αυτή η λύση που γνωρίζω παραείναι βαριά!

Άβαταρ μέλους
Cleo
Επικοινωνία:

Flash & Photoshop

Δημοσίευση από Cleo » 07 Ιουν 2002 19:14

Ετσι όπως μου θέτεις το πρόβλημα σου δεν χρειάζεσαι το Flash την στιγμή που όπως λές δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς
Αυτό που σου προτείνω είναι το SmartSaver Πρόγραμμα της Ulead που μπορεί μία φωτογραφία να την κόψει σε επιμέρους μικρότερα κομμάτια καθένα με διαφορετική διαχείρηση και κάνει μόνον του τον κώδικα scripts κτλ για rollovers links και οτι άλλο θέλεις για κάθε κομμάτι χώριστά και στο τέλος τα σώζει όλα μαζί (images & html)
Και γενικώς πιστεύω είναι εύκολο στην διαχείρηση του
Με αυτό τον τρόπο νομίζω πετυχαίνεις αυτό που ζητάς

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Flash & Photoshop

Δημοσίευση από Dr_Michael » 07 Ιουν 2002 20:43

Cleo έγραψε:Ετσι όπως μου θέτεις το πρόβλημα σου δεν χρειάζεσαι το Flash την στιγμή που όπως λές δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς
Αυτό που σου προτείνω είναι το SmartSaver Πρόγραμμα της Ulead που μπορεί μία φωτογραφία να την κόψει σε επιμέρους μικρότερα κομμάτια καθένα με διαφορετική διαχείρηση και κάνει μόνον του τον κώδικα scripts κτλ για rollovers links και οτι άλλο θέλεις για κάθε κομμάτι χώριστά και στο τέλος τα σώζει όλα μαζί (images & html)
Και γενικώς πιστεύω είναι εύκολο στην διαχείρηση του
Με αυτό τον τρόπο νομίζω πετυχαίνεις αυτό που ζητάς
Πάλι χρήσιμη η απάντησή σου. Όμως επειδή ήδη το δοκίμασα manualy χωρίς να γωνρίζω την ύπαρξη αυτού του προγράμματος, ως jpgs βγαίνει πολύ βαριά η σελίδα. Και υπέθεσα ότι με Flash θα ήταν πιο ελαφρύ. Αυτό δεν είναι και ουσιαστικά το μεγάλο πλεονέκτημα του Flash Technology?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης