Τσιτουριδοσυζητήσεις

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
freelyk

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από freelyk » 23 Σεπ 2004 18:08

Βρε παιδιά τι γίνεται, πέρα από κομματικές φιλίες, ας μιλήσουμε αντικειμενικά.
Ο απλός άνθρωπάκος προβληματίζεται και λέει, είναι δυνατόν αυτός ο άνθρωπος και πολλοί άλλοι όμοιοί του, να μπορεί να διαχειριστεί δίκαια και σωστά τις τύχες του υπουργείου του, που δεν σκέφτηκε πως θα γίνει ντόρος με μία τέτοια ανόητη δικαιολογία και να πετύχει τον σκοπό του, αλλά και το αποτέλεσμα να ξεφτυλιστεί και να χάσει τη θέση του.
Σκεφτείτε άλλα πράγματα που δεν βγαίνουν στη φόρα.
Πως θα πάει αυτός να διαπραγματευτεί θέματα αγροτικά, που δεν μπορεί να βάλει σε τάξη τον μοσχολεβέντη του που δεν αντέχει την ξενητιά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από cdhyper » 23 Σεπ 2004 18:17

Τα ρουσφέτια και οι παρασπονδίες τέτοιου είδους είναι κοινός τόπος σε όλα τα κόμματα. Ποτέ και κανένα κόμμα δεν θα το συνέφερε να βγάλει στην επιφάνεια κάποια τέτοια παρασπονδία για τον απλούστατο λόγο ότι έχει κι αυτό λερωμένη τη φωλιά του και οι αποκαλύψεις θα ήταν αλυσιδωτές.

Για σκέψου μήπως ο Καραμανλής ήθελε να διώξει τον Τσιτουρίδη ούτως ή άλλως και πήρε ένα τηλεφωνάκι τη Ράπτη (η δεν ξέρω ποιον) από το Πασόκ για να βγει και να πει κάτι τέτοιο, ώστε από τη μια μεριά να μη φανεί ότι τον διώχνει ο ίδιος και από την άλλη να μην πληγεί το κύρος της κυβέρνησης αφού ήταν ένα "μεμονωμένο περιστατικό" που αντιμετωπίστηκε άμεσα.

Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι να ήθελε ο ίδιος ο Τσιτουρίδης να φύγει με πρόφαση αυτό το "ασήμαντο" και "ελαφρύ" παράπτωμα ενώ έχει κάνει κάποια μεγαλύτερη γκάφα που θα σκάσει στο άμεσο ή μακρύτερο μέλλον.

Η πολιτική φίλε μου δεν είναι ποτέ όπως σου δείχνουν οι βλάκες δημοσιογράφοι και οι ακόμα πιο βλάκες εκπρόσωποι τύπου των κομμάτων. Μάθε να σκέπτεσαι πίσω από αυτά που βλέπεις...
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από Dr_Michael » 23 Σεπ 2004 18:41

Αυτά είναι τα "καλά" του δικομματισμού που κυριαρχεί στην Ελλάδα δεκαετίες τώρα...

Άβαταρ μέλους
freelyk

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από freelyk » 23 Σεπ 2004 19:16

Αυτό το "Μάθε να σκέπτεσαι..." δεν μ’ αρέσει φίλε από την Fotoneropetra.
Εγώ ξέρω τι προβλήματα έχει το Υπουργείο του και τι "κάστανα έχει να βγάλει από τη φωτιά" αλλά δεν θέλω να αναφερθώ εκεί.
Αλλά και ούτε και νομίζω, όπως το σκέφτεσαι εσύ, πως είναι δυνατόν την σήμερον εποχή να μείνει κάτι κρυφό.
Εγώ απλώς αναφέρθηκα στο γελοίον της δικαιολογίας, εξ’άλλου αν ήταν να παραιτηθεί, όπως το σκέφτεσαι εσύ, υπάρχουν πολλές δικαιολογίες που πιάνουν τόπο και ρίχνεις στάχτη στα μάτια και δεν ξεφτυλίζεσαι.
Μάθε να σκέπτεσαι... και να απαντάς πάνω στο θέμα και να μην νομίζεις ότι όλοι οι συνομιλητές σου είναι από την Fotoneropetra.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από cdhyper » 23 Σεπ 2004 20:41

Δυστυχώς και πάλι δεν το πιασες το υπονοούμενο. Εδώ να μου πεις το 85% του ελληνικού λαού (σύμφωνα με τις τελευταίες εκλογές) δεν το έχει πιάσει...

By the way ξέρεις τι είναι η φωτονερόπετρα;

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από iNDEFiX » 23 Σεπ 2004 22:39

Ti sto kalo einai afth h fotoneropetra?

Άβαταρ μέλους
freelyk

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από freelyk » 23 Σεπ 2004 22:53

Από την 1η απάντησή σου, άνοιξα τη σελίδα σου, και είδα τη λέξη και κατάλαβα με ποιόν συνομιλούσα, που νομίζεις βάζοντας σαν ετικέττα αυτή τη λέξη που την ξεκίνησε ο Λιαντίνης, μπορείς να θεωρείσαι σύντροφός του.
Μάλλον θέλεις να την πας αλλού τη συζήτηση και εκνευρίζεις τον συνομιλητή σου, πράγμα που δεν το έκανε εκείνος ο πράος συζητητής, από τα λίγα που ξέρω γι’ αυτόν, αν και είμαι αντίθετος στην κατάληξη του.
Λοιπόν δεν θέλω να μάθω να σκέφτομαι σαν εσένα, που το καχύποπτο μυαλό του, βλέπει παντού φαντάσματα και που θεωρεί το 85% του ελληνικού λαού ανόητους και βλάκες, αρκεί εσύ που είσαι στο 15% των έξυπνων.
Αλλά δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου γιατί σίγουρα δεν ταιριάζουν οι απόψεις μας από κάθε άποψη.
Εδώ σ’ αυτό το forum έχω καταλάβει πως οι περισσότεροι έχουν πρακτικό μυαλό και βλέπουν τη ζωή αισιόδοξα, παρ’ όλες τις δυσκολίες και τη υπεροψία των κυβερνώντων.
Δεν θέλω να διαβάσω περισσότερα γιά το Λιαντίνη, γιατί μ’αρέσει η ζωή όπως και να είναι, γιατί εμείς οι ίδιοι μπορούμε να την κάνουμε ωραία και η μελέτη θανάτου δεν πρέπει να μας απασχολεί.
Από τα λίγα που κοίταξα μου έμεινε ένα απόσπασμα κάποιου φίλου, που θα το προσθέσω αλλά θα το εξετάσεις από τη δικιά μου σκοπιά και όχι όπως το θέλεις εσύ.
"Γιατί δεν βλέπεις πια τους ανθρώπους όπως ΠΡΙΝ, ή ακόμα καλύτερα δεν βλέπεις πια ανθρώπους. Βλέπεις ομοιόματα αυτών. Που αρνιούνται να ζήσουν, γιατί φοβούνται το θάνατο, τη στιγμή του εν ζωή θανάτου, το κενό μετά την ανάσταση.
Και τι μένει? Ένα ταβερνάκι, λίγο κρασάκι, κάποια καλή παρέα, κανα τσίπουρο, και ο Έρωτας.

Α! Κι ο κουμπάρος...

Αργά ή γρήγορα θα φτάσει".

Ξέφυγα και γω από το θέμα, θα μου πεις, αλλά τι να κάνουμε, το κρασάκι θέλει και φιλοσοφία.

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από iNDEFiX » 24 Σεπ 2004 05:37

Ego pistevo para poli se mia oraia ataka enos filou apo thn Oukrania:

"Sex,Drugs and Rock&Roll " replaced at "Sucks,Bugs and Plug&Play";

kai h zoh synexizetai...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Σεπ 2004 13:34

Φωτονερόπετρα είναι ο καλύτερος επιθετικός προσδιορισμός της Ελλάδας που έχει δοθεί ποτέ από άνθρωπο.

Ο Λιαντίνης πράος συζητητής;; :kaloe: Και φυσικά δεν ξέρεις πολλά γι αυτόν. Αλλά δεν ξέρω γιατί πας εκεί τη συζήτηση, δεν είναι αυτό το θέμα μας. Έλα στα φιλοσοφικά φόρα να συζητήσουμε και το αν ο θάνατος είναι απαισιόδοξη έννοια και αν θεωρώ τη ζωή ωραία ή όχι.

Δυστυχώς οι βλάκες είναι πολύ περισσότεροι από το ποσοστό που γράφεις εσύ και δεν ξέρω ακόμα αν είμαι σε αυτό το μεγάλο ποσοστό ή στο μικρό των έξυπνων. Ο χρόνος θα το δείξει.

Αλλά και πάλι βάζεις το μεγάλο ποσοστό του λαού ως επιχείρημα για την ορθότητα μιας άποψης ή ιδέας ή νοοτροπίας. Αυτό δεν είναι επιπολαιότητα; Μα καλά δε γνωρίζεις ότι πολλές φορές στην ιστορία και του ελληνικού έθνους ο ένας είχε δίκιο και οι πολλοί άδικο; Δεν το ξέρεις ότι πολλές φορές οι μάζες παραπλανώνται και ότι υπάρχουν 2-3 εξαιρέσεις (που τους λένε και τρελούς) που τελικά μας βγάζουν ασπροπρόσωπους;

Αυτό εννοώ βάθος σκέψης...

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από gaucho » 24 Σεπ 2004 17:54

Ti egine me tsitouridi.......

Apla iparxoun akoma pasokoi sto dimosio kai mia magkia ekane enas ipourgos na paei ton gio tou metagrafi kai to ebgalan sti fora.

Alla tin gkafa tin ekana me ton Bougia afou den frontisan na einai kalimenoi

Makari to pasok na ekane mono autes tis paratipies alla exei kanei poli xeirotera palia.

Άβαταρ μέλους
ELISA

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από ELISA » 29 Σεπ 2004 22:51

Ελάτε βρε παιδιά , τι κακό έκανε ο άνθρωπος...!!!
Και αυτός σαν πατέρας ,γιά να "ανασάνει" λίγο απο τα έξοδα και επειδή το παιδί ήταν μακρυά, είπε να μιλήσει σε κάποιον να τον βοηθήσει λίγο γιά να ανταπεξέλθει...!!! :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Τσιτουριδοσυζητήσεις

Δημοσίευση από EneMe » 29 Σεπ 2004 23:30

Kαλά, ποιος το θυμάται αυτό το θέμα πια;

Μήπως ασχολείτε κανένας με το πόρισμα του 2004 πια;

Γιατί, μήπως από Δευτέρα θα θυμόμαστε το δυστύχημα με το λεωφορείο;

Έρχεται το θέμα Τσοχατζόπουλου - Παπαντωνίου για τις μίζες!

Και την παραπάνω εβδομάδα θα λέμε για τις ενάρξεις των τραγουδιστών στα νυχτερινά κέντρα!

Ότι πουλάει ρε παιδιά, ότι πουλάει!

Υπογραφή:
Ο διευθυντής ειδήσεων

:evil: :evil: :hammer: :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης