Νεο εγκλημα στα Καμμενα Βουρλα-Νταλικερηδες, οι φονιαδες...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
pantofla

Δημοσίευση από pantofla » 27 Σεπ 2004 20:20

Νταλικερηδες, οι φονιαδες της ασφαλτου...Ολοι τους εχουμε δει πως οδηγουν προκλητικα, εγκληματικα, προσπερνουν, βγαινουν οπου γουσταρουν, βασιζονται στον ογκο του "τεθωρακισμενου" που καβαλανε...
Φτανει πια με τα δακρυβρεκτα περι "κοινωνικου ρατσισμου".Οι φορτηγατζηδες ειναι η χειροτερη ρατσα οδηγων που υπαρχουν στους δρομους μας.Οταν ειναι βαρυφορτωμενοι οδηγουν σαδιστικα στο κεντρο των ανηφορικων δρομων για να την σπασουν σε οσους ερχονται απο πισω.Οταν παλι ειναι αδειοι ορμανε με χιλια κορναροντας και βριζοντας αν σε καποια ανηφορα τυχει να μη τους κανεις χωρο...Προσπερνουν σε φοβερες στροφες αδιαφορωντας για οποιον ερχεται απο απεναντι...
Ο εγκληματιας των μαθητων σε λιγο θα ειναι παλι εξω...Σε μερικους μηνες θα σουρωνει σε κολαδικα και θα ακουει σκυλαδικα χαλβαδιαζοντας καποια αιχμαλωτη των επαρχιακων μαστρωπων.Στο μεταξυ 7 μαθητες θα ειναι νεκροι...ισως αλλοι να μεινουν με προβλημα σε ολη τους τη ζωη.Τι τον νοιαζει τον αγαπητο μας φορτηγατζη?

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tolis_montana » 27 Σεπ 2004 20:49

de eise sostws file mporei na anoikoun merikoi se ayth thn kathgoria pou les opos kai odigoi ix exaloy gia ta f8armena lastixa toy proigymenou lewforioy 21 paidia nekra sy 8ymizo kai kala pou elegan oti eixe 8farmena lastixa ....den ey8nete o ODHGOS alla O IDIOKTITHS .... tespa gia na klisi edo to 8ema yparxyn m........s odigoi ix opos kai moto kai lewforion , fortigon alla....gia tous idioktites fortigon poios milaei giati rixnoyn oloi thn ey8ini sto odigo mono ?

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 27 Σεπ 2004 21:21

Όλοι φταίνε ρε παιδιά, δεν φταίει μόνο ο ένας ή μόνο ο άλλος. Όλοι έχουν μερίδιο στην ευθύνη.

Ο ιδιοκτήτης που τσιγκουνεύεται τα λεφτά να κάνει την συντήρηση,
το κράτος που δεν τον υποχρεώνει και του ανοίγει παραθυράκια,
ο οδηγός που δεν είναι πάντα υπεύθυνος,
εμείς που ξεχνάμε...

Κρίμα για τα παιδάκια, και κρίμα για τους γονείς τους. Δεν ξέρω, αρχίζω και είμαι της άποψης οτι πρέπει να καταργηθούν οι σχολικές εκδρομές. Αφού δεν έχουμε υποδομή, αποδείχτηκε πολλές φορές τα τελευταία χρόνια. Είναι ανάγκη να ξεκληριστούν πολλές οικογένειες ακόμα για να το συνειδητοποιήσουν κάποιοι και να κάνουν κάτι; Αλλά τί τους νοιάζει; Αυτοί κλαίνε τα παιδιά τους; Κάτσε να βρισκόντουσαν στην θέση των 7 οικογενειών, να σου πω εγώ μετά αν θα άλλαζε κάτι...

pantofla

Δημοσίευση από pantofla » 27 Σεπ 2004 22:49

Αρχισαμε παλι...
Ρε Γιουλη, αφου σε χαλαει η πολλη σκεψη, γιατι επιμενεις?
Να καταργηθουν λεει οι εκδρομες γιατι δεν εχουμε "υποδομες" (σε αυτη τη περιπτωση θα εννοει δρομους)...Εγω λεω να καταργηθει το σχολειο γιατι μερικα κτηρια σχολικα ειναι μαμπαλαια...Επισης να καταργηθουν τα ψωνια στα μαγαζια γιατι εναν γνωστο μου τον πατησε ταξι καθως πηγαινε να ψωνισει, και με την αφορμη προτεινω να καταργηθουν και τα ταξι γιατι ενα απο αυτα πατησε τον γνωστο μου.Επισης, επειδη ο ταξιτζης ειχε μουστακι προτεινω να καταργηθουν και τα μουστακια...
Ας επανελθουμε στο θεμα μας τωρα...Ειναι αληθεια οτι πολλοι οδηγοι ειναι καθαρματα, ομως ο φορτηγατζης ειναι πολλαπλα καθαρμα γιατι,
1. ειναι επαγγελματιας, επομενως πρεπει να σεβεται περισσοτερο απο τον καθε ασχετο τον αλλο οδηγο.
2. το οχημα του ειναι πολλαπλα επικινδυνο, γιατι και μονο με τον ογκο του μπορει να προκαλεσει πανικο σε απειρο οδηγο καθως ξεμπουκαρει με 1000 απο τη στροφη τρωγοντας και τη μιση δικη σου λουριδα.

Άβαταρ μέλους
freelyk

Δημοσίευση από freelyk » 27 Σεπ 2004 23:33

Σωστός !!!!! αν και λίγο ακραίος.
Από αύριο, με εντολή Υπ. Δημ. Τάξης και σύμφωνη γνώμη Υπ. Εθν. Αμυνας θα στηθεί μία Διμοιρία στον "Λεβέντη", με bazoukas και αυτόματα και όποια νταλίκα περνά θα γίνεται σκόνη.
Και μετά θα πιάσουμε τον Λαλώτη και επειδή τόσα χρόνια δεν κατόρθωσε να φτιάξει τον δρόμο και θα τον κρεμάσουμε εκεί στον "Λεβέντη" να τον βλέπουν και να μην σταματούν τα Λεωφορεία.
Έτσι και ο "Λεβέντης" μη έχοντας κονόμα θα σηκωθεί να φύγει από κει.
Και επομένως ο Σουβλιάς μη έχοντας κανέναν να του δώσει λίγο λαδάκι, θα καταφέρει να φτιάξει τον δρόμο.
Θέλει τόλμη η αρετή.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 27 Σεπ 2004 23:55

@παντόφλα

Καταλαβαίνεις τι γράφεις ή γράφεις κουτουρού;
Είναι κάθαρμα επειδή το όχημά του είναι επικίνδυνο; Να μην λέμε ότι θέλουμε, έ;

Κατ'αρχήν για να μην παρεξηγηθώ, να σημειώσω ότι είμαι πρώην νταλικέρης (5 χρόνια με συρόμενο).
Αν θέλεις να ψάξεις την αιτία για τα ατυχήματα, (λίγα είναι γιατί μας φυλάει ο Θεός), θα την βρεις στους δρόμους μας, όπου η εθνική οδός μας είναι στα επίπεδα επαρχιακού δρόμου της Ευρώπης, στο ριγμένο κόστος των δρομολογίων, στους πράκτορες που φορτώνουν δύο φορτία σε ένα φορτηγό για να πάρουν ολόκληρο το δεύτερο κόμιστρο στην τσέπη, στους ιδιοκτήτες που ζορίζουν τον οδηγό να κάνει περισσότερα δρομολόγια, και ρίχνουν το κόστος κόβοντας από την συντήρηση του φορτηγού. Οι οδηγοί δεν τα παρατάνε, γιατί μετά από 20 χρόνια στο τιμόνι δεν ξέρουν άλλη δουλειά, και με τους αλλοδαπούς οδηγούς που δουλεύουν για λιγότερα λεφτά, λίγο θα στενοχωρηθούν οι ιδιοκτήτες.
Οταν λέω ιδιοκτήτες εννοώ αυτούς που έχουν πρακτορεία ή πάνω από 2 φορτηγά. Κι εγώ ήμουν ιδιοκτήτης ΚΑΙ οδηγός, και αφού έκανα κουμάντο στον εαυτό μου ποτέ δεν άφηνα την συντήρησή μου ή τον ύπνο μου ή την ασφάλειά μου.

Από τα υπόλοιπα που λες μάλλον δείχνεις ότι δεν είσαι και πολύ έμπειρος οδηγός.
Οταν ειναι βαρυφορτωμενοι οδηγουν σαδιστικα στο κεντρο των ανηφορικων δρομων για να την σπασουν σε οσους ερχονται απο πισω.
Οι ανηφόρες στο Ελλάντα είναι συνήθως μονοί δρόμοι με στροφές. Ξέρεις πόσο χώρο χρειάζεται ένα φορτηγό για να πάρει με ασφάλεια την στροφή; Το πλάτος του επί δύο. Ο τελευταίος τροχός ενός επικαθήμενου, μπορεί να πάρει πιό κλειστά την στροφή κατά ενάμιση μέτρο σε σχέση με τον πρώτο.
Οταν παλι ειναι αδειοι ορμανε με χιλια κορναροντας και βριζοντας αν σε καποια ανηφορα τυχει να μη τους κανεις χωρο...
Ένα φρενάκι δικό σου είναι πέντε αλλαγές ταχύτητας για το φορτηγό. (Με χίλια σε ανηφόρα; :roll: )
Προσπερνουν σε φοβερες στροφες αδιαφορωντας για οποιον ερχεται απο απεναντι...
Μήπως εννοείς ότι δεν βλέπει πέρα από την στροφή; Βλέπει το πιό μπροστά φορτηγό και του δίνει ΟΚ από το CB.

Όσο για το
Ειναι αληθεια οτι πολλοι οδηγοι ειναι καθαρματα, ομως ο φορτηγατζης ειναι πολλαπλα καθαρμα γιατι...
2. το οχημα του ειναι πολλαπλα επικινδυνο, γιατι και μονο με τον ογκο του μπορει να προκαλεσει πανικο σε απειρο οδηγο καθως ξεμπουκαρει με 1000 απο τη στροφη τρωγοντας και τη μιση δικη σου λουριδα.
Γουάο!!! Μόνος σου το σκέφτηκες αυτό; Καταπληκτικό συμπέρασμα.

Και όσο για το
Ο εγκληματιας των μαθητων σε λιγο θα ειναι παλι εξω...Σε μερικους μηνες θα σουρωνει σε κολαδικα και θα ακουει σκυλαδικα χαλβαδιαζοντας καποια αιχμαλωτη των επαρχιακων μαστρωπων.
είσαι πολύ χαζός, και ηλίθιος αν πιστεύεις ότι όλοι οι νταλικέρηδες είναι έτσι. Ξέρω νταλικέριδες αποφοίτους ΑΕΙ, και άλλους με τρόπους και ήθος που σαν σκατό θα φαινόσουν μπροστά τους...
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 28 Σεπ 2004 00:12

Νομίζω οτι οι νταλικεριδες είναι στην πλειοψηφία τους άριστοι και συναιτοι οδηγοί.

Πάντα (τουλάχιστον οταν βρίσκω κάποιο στο δρόμο) μου ανάβει φλάς για να περάσω κτλ. Ποιος απο εσάς το κάνει αυτό στους άλλους;;;

Άβαταρ μέλους
GhostShip

Δημοσίευση από GhostShip » 28 Σεπ 2004 02:40

Συγνώμη παιδιά αλλά δεν γίνεται να μην πάρω θέση στο θέμα.

Καταρχήν εδώ είναι χώρος που ΔΕΝ επαναλαμβάνω ΔΕΝ βρίζουμε, και δεν αποκαλούμε τους άλλους ηλίθιους ή δεν ξέρω εγώ τι. κάνοντας το αυτό πρώτα μειώνουμε τον εαυτό μας και μετά γινόμαστε αντικείμενο χλευασμού και αφορμή για να σπάσουν πλάκα μαζί μας.

Με αφορμή λοιπόν του νέου ατυχήματος, πολλά θα λεχθούν, άλλα σωστά άλλα λιγότερο σωστά και άλλα λάθος. Το θέμα είναι οτι δεν υπάρχει αντικειμενική αλήθεια. Ο καθένας το βλέπει με το δικό του μάτι, έχει την δική του άποψη, σύμφωνα πάντα με τις αρχές του και τον τρόπο που μεγάλωσε και τα κόμπλεξ που ανέπτυξε ή όχι με την πάροδο του χρόνου.

ΝΑΙ υπάρχουν οδηγοί νταληκέριδες οι οποίοι δεν σέβονται τίποτα και αδιαφορούν για το κάθετι προφυλαγμένοι από την προστασία που τους δίνει ο όγκος του οχήματός τους.

ΝΑΙ υπάρχουν όμως και εκείνοι που τηρούν τους νόμους και προπαντώς είναι άνθρωποι.

Πείτε μου μία τάξη επαγγέλματος όπου δεν θα βρεις τους μέτριους, τους κακούς ανάμεσα στους καλούς... καλοί και κακοί υπάρχουν παντού, και θα υπάρχουν.

Ευθύνες υπάρχουν σε όλους... από αυτόν που σχεδίασε τον δρόμο, από αυτόν που τον ασφαλτόστρωσε, από αυτόν που ελέγχει τα αυτοκίνητα στο ΚΤΕΟ, από αυτόν που οδηγεί, από τον δικαστή που δεν τηρεί το γράμμα του νόμου και δεν κλείνει μέσα στην στενή μερικούς για συνετισμό των άλλων, από τα παιδιά που δεν φορούσαν τις ζώνες ασφαλείας τους, από το ταξιδιωτικό γραφείο που προσέλαβε το πιο παλαιό λεωφορείο ώστε να κερδίσει παραπάνω, από τις κυβερνήσεις από την εποχή του εμφυλίου και μετά γιατί έχασαν μεγάλες ευκαιρίες να διορθώσουν πράγματα και να μπορέσουν να δώσουν σε αυτόν τον τόπο αυτό που του αξίζει, από τον ωχαδερφισμό ΟΛΩΝ ΜΑΣ. ΟΛΟΙ μας λίγο ή πολύ έχουμε συμβάλλει και συμβάλουμε καθημερινά σε αυτό το μπάχαλο. Ακόμα και μία φορά να έχουμε οδηγήσει έχοντας πιει αντί για 2 ποτήρια κρασί που είναι το όριο 3, τότε έχουμε συμβάλλει. Ακόμα και ένα αντικανονικό προσπέρασμα να έχουμε κάνει έχουμε συμβάλλει. Και δεν αποτελεί δικαιολογία το ότι βιαζόμαστε ή οτι είμαστε ανεκτικοί με το ποτό. Και γιατί στην τελική να αποτελεί αυτό δικαιολογία για εσένα και να λες οτι "εντάξει και τί έγινε" και όταν κάποιος άλλος προβάλλει την ίδια δικαιολογία τότε αυτή να μην είναι αποδεκτή από εσένα?

Όλοι έχουμε κάνει λάθη, άλλοτε τα πληρώνουμε και άλλοτε (ευτυχώς και για τους άλλους αλλά και για εμάς) όχι. Το θέμα είναι να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να μην τα ξανακάνουμε, στον βαθμό που μπορεί βέβαια να χαλιναγωγήσει ο καθένας τον εαυτό του. Άνθρωποι είμαστε στο κάτω κάτω, αν κάποιος εκεί ψηλά ήθελε, θα μας έκανε διαφορετικούς...

Τέλος απόψεις του τύπου να καταργηθούν οι εκδρομές, συγνώμη Γιούλη μου αλλά δεν μπορείς να τιμωρήσεις τον καλό επειδή δεν μπορείς να ελέγξεις τον κακό. Πρέπει να κάνεις ό,τι είναι δυνατό για να προστατέψεις τον καλό τον τυπικό τον άνθρωπο...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 28 Σεπ 2004 10:59

Θα συμφωνήσω με τον ghostship... Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 28 Σεπ 2004 14:26

Oi ntalikierides sinithos einai empeiroi odigoi...

Oloi mas fteme.

Emeis pou trexoume san treloi.

O dromos kamena bourla lamia einai apo tous pio epikindinous pou exw dei. Eidika to bradi. Ethniki odos me 2 antithetes lwrides kikloforias pou IPARXEI toulaxiston 20 xronia.

Fteme pou dextikame kai mas pire apo to louki mia nootropia "Wxaderfismou - adiaforias (service sintirisi) - arpaxtis(kostos fortiou klp) " pou tin ekane epistimi i kibernisi twn 20 teleutewn etwn.....

Ara oloi mas fteme

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Σεπ 2004 14:40

21 χρονών ο οδηγός του πούλμαν με παράνομο δίπλωμα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 28 Σεπ 2004 14:48

Δεν θα μπω στον κόπο να απαντήσω στην παντόφλα, μιας που τα έχουμε ξαναπεί, το επίπεδο της είναι αυτό που αρμόζει σε μια παντόφλα...
παντόφλα, επειδή είμαι ευγενική, δεν σημαίνει οτι δεν ξέρω και να βρίζω, οπότε, μην με κάνεις νταλικιέρη γλυκιέ μου, δεν μου πάει :wink: .

Δεν κατηγορώ τους νταλικιέριδες ή τους οδηγούς λεοφωρείων, ούτε θέλω να τιμωρήσω κανέναν καλό. Απλά εγώ, αν σε ενάμιση χρόνο έβλεπα 2 τέτοια περιστατικά, δεν θα έστελνα το παιδί μου εκδρομή, δεν ξέρω Χρήστο τι θα έκανες εσύ. Ίσως να μην είναι λύση αυτή, αλλά και απ'την άλλη, δεν είμαι εγώ αυτή που θα δώσω τη λύση, οπότε κάνω οτι μπορώ για να προστατεύσω το παιδί μου. Και αυτό είναι το μόνο που μπορώ να κάνω. Να μην το στείλω εκδρομή. Όσο χαζό κι αν ακούγεται αυτό.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 28 Σεπ 2004 15:45

Να ζητήσω συγνώμη για το ότι παραφέρθηκα.

Οταν όμως κάποιος προσβάλει έναν ολόκληρο κλάδο ανθρώπων, με λόγια βαριά όπως το "καθάρματα" και στερεότυπες φράσεις, όταν δείχνει άγνοια για το αντικείμενο για το οποίο μιλάει, θεωρώ ότι πρέπει να αντιδράσω. Η εμπειρία μου σαν πρώην οδηγός νταλίκας, και νυν οδηγός-πυροσβέστης, μου λέει ότι δεν είναι οι νταλίκες που φταίνε για τα ατυχήματα στην Ελλάδα. Στα τέσσερα σχεδόν χρόνια που είμαι πυροσβέστης, έχω πάει σε πολλά θανατηφόρα τροχαία, αλλά σε κανένα δεν έφταιγε νταλίκα.

Σήμερα το πρωί ο Αρης Σταθάκης είπε κάτι πολύ σωστό. Ασχολούμαστε τώρα και για μερικές μέρες ακόμη με αυτό το τροχαίο επειδή σκοτώθηκαν επτά παιδιά, και είναι εντυπωσιακός ο αριθμός. Από την ώρα του ατυχήματος σκοτώθηκαν άλλοι τρεις άνθρωποι σε διάφορα τροχαία και κανείς δεν ασχολήθηκε με αυτό. Κι όμως ο πόνος της μάνας είναι ο ίδιος είτε σκοτωθεί το παιδί της μόνο του, είτε με άλλα έξι.

Πρέπει να ασχοληθούμε γενικά με το πρόβλημα των δρόμων και της οδηγικής συμπεριφοράς, όχι μόνο όταν γίνεται κάποιο πολύνεκρο ατύχημα. Έχουμε το μεγαλύτερο ποσοστό ατυχημάτων στην Ευρώπη, και σε αυτό δεν είναι οι νταλίκες που φταίνε.

Γιούλη, αν έπεφτε στο δικό σου αυτοκίνητο ένα λεωφορείο ή μια νταλίκα πάλι θα σκοτωνόσασταν κι εσύ και τα παιδιά σου. Το λεωφορείο είναι πιό ασφαλές λόγο όγκου και βάρους, δεν θα προστατευτεί όταν το πηγαίνεις με το αυτοκίνητο.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 28 Σεπ 2004 15:54

Για να συμπληρώσω, έχει ένα χρόνο που έχασα κι εγώ την θεία μου σε τροχαίο ατύχημα. Εφταιγε ένας πιτσιρικάς με γρήγορο αυτοκίνητο, και μια στροφή του θανάτου.

Ο πιτσιρικάς κάηκε ζωντανός μαζί με τον φίλο του,. εμείς κλαίμε την θεία μου, και η στροφή παραμένει έτσι, και θα μείνει έτσι, γιατί κανείς δεν νοιάστηκε να μην ξαναγίνει αυτό. Μιλήσαμε για νταλίκες; Δεν πιάνουμε τους υπουργούς και τους νομάρχες τώρα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες