banners, impressions, visits, costs...

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 11 Ιουν 2002 17:19

υπάρχει κάποιο διεθνές στάνταρ, κάτι σαν μαθηματική αναλογία που να συνδέει τον αριθμό visits (ή pageviews) με το κόστος προβολής banner στάνταρ μεγέθους;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Ιουν 2002 22:59

Διεθνή στάνταρ υπάρχουν για τα μεγέθη που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μπορείς να τα βρεις στο http://www.iab.net/iab_banner_standards ... ource.html

Τώρα για το τι θα χρεώνεις εξαρτάτε από το μέγεθος της σελίδας σου (σε επισκέπτες) και το μέγεθος του διαφημιζόμενου.. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια έρευνα αγοράς για να δεις πόσο τα χρεώνουν οι άλλοι..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 12 Ιουν 2002 11:33

John Sclavos έγραψε:Διεθνή στάνταρ υπάρχουν για τα μεγέθη που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μπορείς να τα βρεις στο http://www.iab.net/iab_banner_standards ... ource.html

Τώρα για το τι θα χρεώνεις εξαρτάτε από το μέγεθος της σελίδας σου (σε επισκέπτες) και το μέγεθος του διαφημιζόμενου.. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια έρευνα αγοράς για να δεις πόσο τα χρεώνουν οι άλλοι..
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός: Γνωρίζω τα στάνταρ μεγέθη των banners, γνωρίζω και ότι η χρέωση είναι ανάλογη της επισκεψιμότητας και για αυτό ζήτησα να δω αν υπάρχει μια φόρμουλα που να ορίζει ελάχιστα και μέγιστα.

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 12 Ιουν 2002 16:49

Δεν ξέρω κατά πόσο βρίσκομαι στο σωστό board για την συζήτηση που έχω ανοίξει, αν δεν είμαι πάντως θα παρακαλούσα να μετακινηθεί στην κατάλληλη.
Προσθέτω και μια ερώτηση ακόμα: Πώς μπορώ να καταμετρήσω από τη σελίδα μου πόσα clicks γίνανε στα bannerάκια. Ποιοι είναι οι διαθέσιμοι τρόποι και ποια τα διαθέσιμα προγράμματα στην αγορά. Και κατά πόσο είναι συμβατά με τον εκάστοτε web server.

Άβαταρ μέλους
stavroula

Δημοσίευση από stavroula » 13 Ιουν 2002 10:19

Όσο αφορά την δέυτερη ερώτηση σου...
Εγω χρησιμοποιώ τα προϊόντα της webtrends. (Για να μην παρεξηγηθώ, δεν κάνω διαφήμιση, και εγώ πελάτης της είμαι). Το Log Analyser (από τα πιο "οικονομικά πακέτα') της εταιρίας δίνει διάφορες πληροφορίες εκ των οποίων είναι και τα pagevies, τα impressions στα banner, και τα click-through. Για επαγγελματική χρήση σου λύνει τα χέρια...
Παρ΄όλα αυτά είμαι ίσως να υπάρχουν και καλύτερα....

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 13 Ιουν 2002 10:21

stavroula έγραψε:Όσο αφορά την δέυτερη ερώτηση σου...
Εγω χρησιμοποιώ τα προϊόντα της webtrends. (Για να μην παρεξηγηθώ, δεν κάνω διαφήμιση, και εγώ πελάτης της είμαι). Το Log Analyser (από τα πιο "οικονομικά πακέτα') της εταιρίας δίνει διάφορες πληροφορίες εκ των οποίων είναι και τα pagevies, τα impressions στα banner, και τα click-through. Για επαγγελματική χρήση σου λύνει τα χέρια...
Παρ΄όλα αυτά είμαι ίσως να υπάρχουν και καλύτερα....
πόσο κοστίζει, ποια εταιρία το φτιάχνει, από που το προμηθεύομαι και με ποιους web servers είναι συμβατό; Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
stavroula

Δημοσίευση από stavroula » 13 Ιουν 2002 12:21

http://www.orthology.gr
Στο site αναφέρει (στήλη products)

LOG ANALYZER

The top software package for web site traffic analysis & statistics. The ideal entry-level package for any small business ready to apply insights into visitor behavior to improve overall site performance.

ANALYSIS SUITE

Combines award-winning Log Analyzer with a comprehensive set of tools for maintaining site quality and operability, including Link Analysis and Proxy Server Analysis. The ideal entry-level solution to manage single-server web sites for top performance.

----Περισσότερες πληροφορίες info@orthology.gr ---Εγώ μιλάώ με την κα. Ντέμη Κυριαζή----
Αυτά

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 19 Ιουν 2002 22:12

Σχετικά με το webtrends με πληροφόρησε κάποιος γνωστός ότι δεν χρησιμεύει για να μετράει κλικς (με την εξαίρεση κάποιων έμμεσων συσχετισμών που γίνονται στο site προορισμού του κλικ και όχι στο site φιλοξενίας του banner).

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Ιουν 2002 23:50

ένα πολύ ωραίο προγραμματακι για να μετράς click και impresions στα banner είναι το WebAdverts http://awsd.com/scripts/webadverts/

το οποίο έχω κι εγώ στο freestuff.gr πάνω από 2 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
slimmybaddog
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από slimmybaddog » 22 Ιαν 2003 15:46

Ean thes na ksereiws oti tha pareis ta lefta stade kai 10 cent to hit ...

www.bride.ru ... Ine stadar ! kai ine kai mikro to banneraki tous !
8)

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 22 Ιαν 2003 15:56

slimmybaddog έγραψε:Ean thes na ksereiws oti tha pareis ta lefta stade kai 10 cent to hit ...

www.bride.ru ... Ine stadar ! kai ine kai mikro to banneraki tous !
8)
Παντελώς άσχετο με το θέμα και άτοπο! :evil:

Άβαταρ μέλους
slimmybaddog
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από slimmybaddog » 22 Ιαν 2003 17:23

Apla ida to john sclavos pou elege gia lefta agoras klp ... Kia to protina ...

;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες