Uri Geller

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Οκτ 2004 22:10

Εχεις δίκιο. Ο Λιαντίνης έχει άμεση σχέση με τον Geller. Και αυτός έκανε "ανεξήγητα" και "παραφυσικά". Είναι γνωστός και για τις τηλεπαθητικές του ικανότητες.

Αλλά γιατί δε με πιστεύεις ότι το αυτοκίνητό μου έγινε Coupe; Έρχεσαι να το δεις; Να ανεβάσω φωτογραφία; Δεν κοροϊδεύω. Δηλαδή γιατί πιστεύεις κάποιον που του έφτιαξε το σεσουάρ και όχι εμένα; Αυτός στο έδειξε στην τηλεόραση και εγώ θα στο δείξω στο Internet.

Θες;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από cordis » 03 Οκτ 2004 22:12

ότι δεν βρίσκεται μέσα στο δικό μας φαντασιακό απλά δεν υπάρχει.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από hik-hok » 03 Οκτ 2004 23:15

Rapid-eraser έγραψε:to eipa apo mesa mou ... les va miv me akouse ?
εσύ σκεφτόσουν το σακίδιο που να αυτοσυγκεντρωθείς ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 03 Οκτ 2004 23:22

erotisi: ama n ekpompi eivai apo epavalipsi piavei ?
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

12-s

Uri Geller

Δημοσίευση από 12-s » 04 Οκτ 2004 00:04

Ας μην κοροϊδεύουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε .Προσωπικά πιστεύω πως υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε ακόμη. Πάντως απ'ότι βλέπω λίγο πολύ όλοι είδαμε Χαρδαβέλα.Εγώ δεν λύγισα τίποτε.Ίσως δεν φώναξα αρκετά.

Άβαταρ μέλους
blackhumor
Honorary Member
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από blackhumor » 04 Οκτ 2004 00:12

Δεν ξέρω τι λέτε όσοι κοροιδεύεται, αλλά εμείς είχαμε ένα ρολόι - ενθύμιο από τον συγχωρεμένο τον παππού μου, το οποίο το κράτησε η μάνα μου καθαρά για συναισθηματικούς λόγους.

Δούλεψε μετά από 20+ έτη. Τώρα πόσοι θα το πιστέψετε ή θα κοροιδέψετε δεν το ξέρω (και δεν έχει μεγάλη σημασία) αλλά εγώ το είδα να λειτουργεί...
To LinkZ.gr ανανεώθηκε. Καταχωρήστε την ιστοσελίδα σας δωρεάν.
Διαφημιστικά δώρα για επαγγελματίες.
Διαφημιστικά στυλό.

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Uri Geller

Δημοσίευση από Youli » 04 Οκτ 2004 12:59

Παναγιώτη, σε είχα για έξυπνο άνθρωπο. Δεν είπα οτι ο Λιαντίνης έχει καμία σχέση με τον geller, και άλλαξε αυτό το ειρωνικό υφάκι. Είπα ότι, στην αντίστοιχη περίπτωση, που κοροϊδεύαν εσένα και τον Λιαντίνη, άνθρωποι που ΔΕΝ είχαν ασχοληθεί με το τί έχει κάνει στη ζωή του, και κρίνοντάς τον απο τις εκπομπές που είδαν στην τηλεόραση γύρω απο αυτόν, εσύ τσαντιζόσουν. Έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα; Έχεις διαβάσει κανα βιβλίο του ή τον κρίνεις απο αυτά που βλέπεις τώρα στην τηλεόραση;

Αλλά τέλος πάντων, τσάμπα χαλάω το σάλιο μου. Εδω κολλάει το "μην προσπαθείς να μάθεις ένα γουρούνι να τραγουδάει, και τον χρόνο σου χάνεις, και το γουρούνι ενοχλείς"...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Οκτ 2004 19:10

Μάλλον εσύ υποτιμάς τον Geller. Εγώ τον υπερτιμώ. Όσο είσαι σε θέση να αποδείξεις ότι ένα ρολόι ήταν χαλασμένο και τώρα έφτιαξε, άλλο τόσο είμαι και εγώ σε θέση να αποδείξω ότι το αυτοκίνητό μου ήταν κανονικό και έγινε coupe.

Και μην υποτιμάς την ειρωνεία. Θα βγει ο Σωκράτης από τις χαρδαβελιασμένες σελίδες που τον έχουμε καταχωνιάσει και θα μας σαπίσει στο ξύλο. Δεν άκουσες ποτέ από κανένα δάσκαλο στο σχολείο σου ότι ο άνθρωπος στη βάση του είναι ειρωνεία και ότι αυτή είναι ο αποτελεσματικότερος τρόπος διδασκαλίας; Για ψάξε στο google που είναι και πρόχειρο για τη Σωκρατική ειρωνεία και ξαναδιατύπωσε τις απόψεις σου.

Επιπλέον καλό θα ήταν να ανατρέξεις σε κάποιο επιστημολογικό λεξικό για τον ορισμό της Επιστήμης και της Επιστημονικής Μεθοδολογίας. Τότε μόνο θα τραγουδήσει το γουρούνι.

Αλλά τι λέω. Και οι πολλοί δάσκαλοι περιμένουν τον Geller να τους βγάλει από τη μιζέρια τους.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Οκτ 2004 19:32

Και για να τελειώνουμε, ο κάτωθι εικονιζόμενος έκανε πολλά πράγματα παραπάνω από τον Geller και πολύ πιο εντυπωσιακά από το να λυγίζει πιρουνάκια. Να τον κάνω εικόνισμα και να τον προσκυνάω σαν αφελής; Αφού γνωρίζω ότι όλα τα κόλπα του έχουν επιστημονική εξήγηση. Και τα μικρά και αφελή κολπάκια του Geller έχουν επιστημονική (και μάλιστα ψυχολογική εξήγηση).

Αν βρω πρόσφορο έδαφος θα την αναλύσω γιατί είναι το Αλφα και το Ωμέγα των πρωτοετών στις σχολές Ψυχολογίας. Για να μην μπάινω στον κόπο ψάξε για "Αυθυποβολή" και για "Αυτοεκπληρούμενη προφητεία". Πολύτιμα βιβλία είναι του Martin Herbert από τις εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.

Βλέπεις έχω μελετήσει 2-3 πράγματα και ξέρω να ξεχωρίζω το καλό ελαιόλαδο. Αλλά αυτά τα προϊόντα μαζικού marketing και τα ψυχολογικά τρικ είναι πολύ απλά για όποιον έχει μελετήσει στοιχειωδώς Ψυχολογία (και όταν λέω Ψυχολογία εννοώ Επιστήμη όχι Παραψυχολογικές μπούρδες)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Uri Geller

Δημοσίευση από Youli » 04 Οκτ 2004 21:52

μπλα... μπλα... μπλα... :roll: και μπλα μπλα μπλα :roll: και αναγάγω σε επιστήμη την κάθε μου συζήτηση και μπλα μπλα μπλα... :roll:

Και αφού άκρη δεν θα βγει αλλιώς, ας καταλήξουμε στο εξής: Ναι Παναγιώτη, έχεις απόλυτο δίκιο, με αποστόμωσες κι εμένα και όλους τους ψυχολογικά ανώριμους και επιρρεπείς... αυτό έφταιγε τελικά, η αυθυποβολή. Δεν ξέρω βέβαια ποιός αυθυποβλήθηκε, εγώ ή το ρολόι, αλλά δεν έχει σημασία, εσύ έχεις ΠΑΝΤΑ δίκιο :lol: . Πάμε στο επόμενο θέμα τώρα....Neeeext. :arrow:

Υ.Γ. Με γειά το καινούργιο σου αμάξι :lol:

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από hik-hok » 04 Οκτ 2004 22:02

cdhyper έγραψε:Αλλά τι λέω. Και οι πολλοί δάσκαλοι περιμένουν τον Geller να τους βγάλει από τη μιζέρια τους.
και πολλοί τηλεπαρουσιαστές
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από EneMe » 04 Οκτ 2004 22:02

Δεν μπορώ να αποκλείσω αυτά που λέει και κάνει ο Geller γιατί πολύ απλά είναι αδύνατον να αποκλειστούν επιστημονικά!

Όσα λέει και κάνει, η επιστήμη δεν μπορεί να τα δεχτεί αλλά ούτε και να τα αποκλείσει με στοιχεία!

Γι' αυτό και το "φαινόμενο Geller" μένει στις εκκρεμότητες της επιστήμης!

Προσέξτε αυτή την λεπτή διαφορά, με τα όσα προαναφέρθηκαν!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από hik-hok » 04 Οκτ 2004 22:19

Παρακαλώ να μου λύσετε την παρακάτω απορία

Όσοι πιστεύουν στο «φαινόμενο» γιούρι πιστεύουν ότι π.χ. το ρολόι έφτιαξε γιατί:

:arrow: Α.)οι μεταφέρθηκε κάποιου είδους ενέργεια μέσω της τηλεόρασης ?
:arrow: Β.)κατάφερε ο γίουρι να ενεργοποιήσει "δική" μας κρυφή ενέργεια και εμείς (οι τηλεθεατές) φτιάξαμε το ρολόι μας.
:arrow: Γ.) κάτι άλλο ? (τι?)

Ευχαριστώ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από iNDEFiX » 04 Οκτ 2004 23:28

Prosopika exo meletisei arketa "merika" parafysika fenomena prin merika xronia, kai ena apo afta htan to fenomeno Geller. Exo ena vivlio pou exei graftei apo kapoion epistimona filo tou (tha koitakso na to vro kai na sas po leptomeries) to opoio eksigei thn idiothta afth. O Geller htan kalitexnhs otan ksafnika kai edelos tyxaia anakalypse tis "magikes" tou ikanothtes.

Gnosth istoria einai kiolas h ekshs pou leei oti mia mera pou stenaxorithike poli stravosa 3000 (peripou) koutalopirouna kai ksekinisan 5000 (peripou) rologia se olo ton kosmo. Sygnomh gia to an ta noumera diaferoun poli apo thn pragmatikothta alla exo xronia na to diavaso. Profanos, opos kai polloi alloi anthropoi gnostoi kai agnostoi, exoun tetoies thlepathitikes idiothtes logo poly aneptigmenou egefalou i oti allh eksigish dinei h epistimh.

Oson afora tis ekpompes kai thn diasimothta pou exei prokalesei, gia mena apotelei geloiothta kai ypotimikh parousia. O anthropos exei pragmatika kapoies dynameis pou exoun katagrafei polla xronia prin, exei asxolithei megalo meros ths epistimhs me afton kai fisika exei parei to onoma tou kai to pasignosto "fenomeno" pou apotelei aftos kai oi paraplisioi tou. Krima giati meta apo afta ta karagiozilikia pou ekane (oxi oti den mporei na ta kanei...) egine pio poli adikeimeno psyxagogias para adikeimeno erevnas kai sovarhs adimetopishs.

Oso gia tous tsakomous sas ... einai gelioi epishs :(

Hikhok: lene apo poli palia oti exei terastia dynamh h opoia diaxeetai gyro apo ton xoro opou vrisketai. Tetoia dynamh exoume kai emeis kai mporoume aneta na stravosoume pirounia kai koutalia. Prosopika exo kataferei na lygiso ena pirounaki (tou glykou xexe) ta proigoumena xronia, alla xreiazetai poli aytosygedrosh. Mia kalh texnikh einai afth edo:
http://www.fork-you.com/ Oso xazo kai na sas fanei, mporei na ginei apo olous sas afto...

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Uri Geller

Δημοσίευση από iNDEFiX » 04 Οκτ 2004 23:31

A episis akousa oti sthn xtesinh tou ekpomph oti ekane ena kolpo me 4 atoma pou sikosan enan vary adra... kati tetoio. Afto einai ena apo ta pio aneksigita pragmata ston kosmo, kai to exoume kanei se ena meeting tou freestuff, sto spiti tou cordis :) Den xreiazetai idieterh aytosygedrosh, oute magika, oute trik oute tpt ... kai omos htan ekpliktiko otan sikosame ena atomo 130 kila me ta daxtyla mas!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες