Προβληματιζομαι για το μελλον μου No2

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
vaguras

Δημοσίευση από vaguras » 06 Οκτ 2004 12:15

Κλέβοντας τον τίτλο από το sofaki θέλω να σας παρουσιάσω τον δικό μου προβληματισμό.
Μπορεί να με πείτε ηλίθιο ή οτιδήποτε άλλο αλλά τα πραγμάτα είναι όπως θα σας τα πω.
Ασχολούμαι με τους υπολογιστές 15 χρόνια τώρα από χόμπι και τρέλα.
Έχω σπουδάσει εντελώς ξεκάρφωτο θέμα (είμαι χημικός με master στην τεχνολογία τρεοφίμων) ας όψεται το αναθεματισμένο μηχανογραφίκό των πανελληνίων!!! Το θέμα είναι ότι εδώ και περίπου ένα χρόνο είμαι στην αγορά εργασίας αλλά δεν με γεμίζει αυτό που κάνω το θεωρώ βαρετό. (εδώ έρχεται και το ηλίθιος που αναφέρω παραπάνω, τώρα ρε μεγάλε το κατάλαβες στα 27 σου;).
Το πάθος μου είναι η πληροφορική, είμαι αυτοδίδακτος αλλά δυστυχώς δεν έχω κανένα χαρτί να αποδείξω τις ικανότητές μου στην πληροφορική. Σκέφτομαι σοβαρά τις κατατακτήριες φέτος αλλά και 3 χρόνια ακόμα σπουδών είναι πολλά. Επίσης σκέφτομαι πολύ σοβαρά τα διάφορα certificates ECDL Expert, Microsoft Certified System Administrator or Engineer, Oracle Cerified, Cisco κλπ.
Αξίζει τον κόπο και το χρήμα για να αποκτήσω αυτά τα πιστοποιητικά;;; Έχουν αξία στην αγορά σαν αποδεικτικό εμπειρίας από εταιρίες του χώρου;
Ή καλύτερα να μπω στο πανεπιστήμιο με κατατακτήριες εξετάσεις;;;
Έχω ήδη διαβάσει το thread από το sofaki και οι απαντήσεις που δώσατε όλοι δίνουν κάποιο στίγμα αλλά δεν ξεκαθαρίζουν το τοπίο.
Οσοι πιστοί προσέλθετε, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 06 Οκτ 2004 13:52

οι πιστοποιήσεις είναι χρήσιμες αλλά δεν σου δίνουν το δικαίωμα της υπογραφής έργων πληροφορικής το οποίο σε λίγα χρόνια θα εφαρμοστεί.

οι πιστοποιήσεις είναι χρήσιμες στον ιδιωτικό τομέα αλλά εκεί μπορείς να αποδείξεις τις γνώσεις σου και με δείγματα εργασίας.

Περισσότερα χρήματα παίρνει ο manager ενός project (που μπορεί να μήν έχει γνώσεις προγραμματισμού) από τους προγραμματιστές που το υλοποιούν.

Πρέπει να σκεφτείς με ποιόν τομέα της πληροφορικής θα ασχοληθείς και προς τα εκεί να ρίξεις τις δυνάμεις σου.

27+3 δεν είναι μεγάλη ηλικία για στέλεχος αλλά είναι μεγάλη για εκπαιδευόμενο υπάλληλο
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Οκτ 2004 18:08

vaguras ξέρεις καμία γλώσσα προγραμματισμού;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 08 Οκτ 2004 01:58

Δεν ξέρω κατά πόσο ένας 17χρονος είναι σε θέση να
σου δίνει συμβουλές, αλλά εγώ θα το κάνω:
Κατ' αρχήν, θα ήθελα να διορθώσω τον φίλτατο hik-
hok σε δύο σημεία. Α. Έχω την εντύπωση ότι η υπο-
γραφή έργων πληροφορικής από απόφοιτο αντίστοιχης
σχολής ισχύει ήδη. Β. Ο manager ενός project ΠΡΕΠΕΙ
να ξέρει προγραμματισμό όπωσδήποτε αλλά σίγουρα
δεν χρειάζεται να γνωρίζει όλα τα διαδικαστικά θέμα-
τα που γνωρίζει ένας απλός προγραμματιστής.
Έπειτα, ας στραφώ προς τα εσένα αγαπητέ vagura και
ας σου πω αυτά που μας είπε σήμερα ένας καθηγητής
στην σχολή μου (Πληροφορική Θεσ/νίκης).
Είπε λοιπόν πάνω-κάτω:
"Εδώ παιδιά δεν είμαστε ΙΕΚ. Δεν έχουμε σκοπό να σας
μάθουμε την δουλειά. Έχουμε σκοπό να σας κάνουμε
επιστήμονες. Στα ΙΕΚ λενε <Ποιο πρόγραμμα είναι ουάου
αυτόν τον καιρό; Το flash> και μαθαίνουν στα παιδιά
flash το οποίο σε 5 χρόνια θα τους είναι άχρηστο. Εδώ
θα πάρετε τις βάσεις και θα μπορείτε να μάθετε οτιδή-
ποτε μετά! Εγώ ανέλαβα να κάνω ένα δυναμικό site
για μία γνωστή επιχείρηση και αυτοί με ρώτησαν:
<Ξέρεις ASP; Ναι! Ξερεις SQLServer; Ναι>
Τίποτα από αυτά δεν ήξερα! Πήρα τα manuals και σε
μία εβδομάδα τα έμαθα και σε 2 μήνες τελείωσα το
project. Ήξερα όμως πολύ καλό προγραμματισμό!
Αυτός είναι ο σκοπός μας για εσάς! Η διαφορά δηλα-
δή ενός αποφοίτου ΙΕΚ και της σχολής μας είναι σαν
να λέμε ένας χτίστης και ένας πολιτικός μηχανικός.
(απευθύνεται στο αμφιθέατρο)
Ποιος είναι πιο χρήσιμος;
(άλλοι λένε ο χτίστης άλλοι λένε ο πολ. μηχ.)
Έχετε όλοι δίκιο! Και οι δύο είναι χρήσιμοι...
ΑΛΛΑ ο πολ. μηχ. κάνει δουλειά γραφείου και παίρνει
πιο πολλά λεφτά!
Έτσι από εδώ δεν θα βγείτε προγραμματιστές αλλά θα
μπορείτε να διεκδικήσετε θέσεις software engineering
αυτοί δηλαδή που επιβλέπουν την δημιουργία ενός προ-
γράμματος! Και η αγορά εργασίας τέτοιους χρειάζεται!"
Δεν ξέρω αν ο άνωθι λόγος έπεισε εσένα αλλά εμένα
(που έχω παρόμοια τρέλα μ΄εσένα!) μου έδωσε την
εντύπωση πως έκανα καλά και πήγα σ' αυτή την σχολή!
Εγώ (χωρίς να έχω εμπειρία) σου λέω τόλμησέ το!

Υ.Γ.: Με κατατακτήριες ξεκινάς απ' το 2ο έτος;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Οκτ 2004 02:24

Αφού είναι τόσο εύκολο για έναν προγραμματιστή απόφοιτο ΑΕΙ να μάθει μια γλώσσα πολύ καλά γιατί δεν την μαθαίνει τη γαμ*μένη; Με το ντουφέκι ψάχνω να βρω καλούς ή μέτριους προγραμματιστές να ξέρουν μια γλώσσα (php) εδώ και χρόνια. Οι ελάχιστοι που υπάρχουν είτε είναι παραφορτωμένοι με δουλειές με αποτέλεσμα να μην ανταποκρίνονται στα χρονοδιαγράμματα (έχει τύχει να δίνω -αρκετά- λεφτά σε άτομο και να μου λέει ότι δεν προλαβαίνει χωρίς καν να ακούσει τι ζητάω) και οι υπόλοιποι έχουν τόσο ψηλά τη μύτη ώστε να σου ζητάνε αμοιβή όσα παίρνει ο πρύτανης του Καποδιστριακού (οι δεύτεροι συνήθως και δεν παίρνουν δουλειά).

Software engineers και επιβλέποντες... Γνωρίζω άτομα που τους έχουν φουσκώσει τα μυαλά στα Πανεπιστήμια και όταν φτάνουν στην αγορά εργασίας είναι i'm an Alien i'm a little Alien.

Πάντως αυτό που σου είπε ο καθηγητής μπορεί να είναι μια αληθινή ελληνική πραγματικότητα αλλά να κοιτάξουν και τα Πανεπιστήμια να φτιάξουν τίποτα μεταπτυχιακά δεν ξέρω τι για να μάθει κανείς σωστά καμία γλώσσα προγραμματισμού ώστε να βρίσκω και γω ο κακόμοιρος εργοδότης κανένα άτομο να συνεργαστώ.

Στο τέλος έτσι θα γεμίσουμε χιλιάδες software engineers που θα περιμένουν κάποιον Αλβανό να τους κάνει τη "βρώμικη" δουλειά. :kaloe:

Άβαταρ μέλους
|dD|
Honorary Member

Δημοσίευση από |dD| » 08 Οκτ 2004 10:14

me liga logia
-otan i stoxi su "xtipun" tis megales eteries, ta "xartia" ine aparetita.
-stoxebis mia eteria mikru belinekus? tote ena aplo portofolio kani tin dulia tu.

afti ine i agora ergasias.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 08 Οκτ 2004 11:12

Stis sxoles AEI ligoi kathigites kseroune glwsa progrtamatismou poli kala. Sinithos oti leei to biblio to lene. Etsi kanw kai egw mathima

Oi perisoteroi mono bathmo bazoune kai tis diorthonoune metaptixiakoi fitites - boithoi kathigitwn lektores

Iparxoune omws kai merikoi pou einai poloi kaloi kai boithane.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Οκτ 2004 04:46

fmayakos έγραψε:Α. Έχω την εντύπωση ότι η υπο-
γραφή έργων πληροφορικής από απόφοιτο αντίστοιχης
σχολής ισχύει ήδη. Β. Ο manager ενός project ΠΡΕΠΕΙ
Schetika me to an enas Project Manager PREPEI na kserei programming epitrepse mou na nomizo oti kaneis mega lathos.

Prepei na kserei vasika pragmata, i doulia tou Project Manager den einai na kathete na vlepei kai na diorthonei pano apo to kefali tou programatisti lathi para na na kanei to Project Leading.

Den thelo na eiseltho poli analitika sto thema, giati to thema einai megalo. Einai kai isos enas apo tous logous oti ola mou ta project einai ektos elladas. Ena tha sou po mou echei tichei eteria na me kalesei gia na kanoume negotiate ena project kai molis eidan to CV oti den eime engineer mou ksekatharisan oti DEN eime project manager :o . Min milisoume gia ta rates.....-iparchoun kai allou portokalies...me perisotera koukoutsia.

Brgds KGP
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 09 Οκτ 2004 09:13

manager ενός project ΠΡΕΠΕΙ
De xriazete na kserei aparetita programatismo.

alla na poulaei xriazete

Άβαταρ μέλους
myle
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από myle » 04 Ιούλ 2005 00:47

Εγώ που μόλις τελείωσα το λύκειο και ενδιαφέρομαι για προγραμματισμό και τηλεπικοινωνίες τι να κάνω; Να πάω στο Πολυτεχνείο της Πάτρας ή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνα;

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 04 Ιούλ 2005 07:36

Τό 'χετε ρίξει στη θεωρία περί engineering και δε βλέπετε στην πράξη τι παιχνίδι γίνεται. Να σας πω λοιπόν εγώ τι γίνεται που είμαι και έξω από την Ελλάδα και είμαι και στο αντικείμενο μέσα βαθιά άρα τα βλέπω σφαιρικά και γνωρίζω. Την τύφλα μου.

Έχει γεμίσει ο τόπος πτυχιούχους και μεταπτυχιούχους και δόκτορες πληροφορικής. Εμφανίζεται λοιπόν μια θέση ας πούμε προγραμματιστή για ένα συγκεκριμένο έργο.

1. Αν το έργο είναι της προκοπής (δηλαδή πολλά τα λεφτά) θα δείτε οπωσδήποτε στην αγγελία τη λέξη "πτυχιούχος" ή τη λέξη "master". Αυτομάτως λοιπόν οι των ΙΕΚ μένουν στην απόξω. Δε σχολιάζω το αν και κατά πόσον ο μαστερούχος ή ο πτυχιούχος είναι ικανός να το αναλάβει και να το φέρει σε πέρας. Συνήθως είναι ευθύνη του εργοδότη που θα το αποφασίσει μετά από σύγκριση των υποψηφίων. Η σύγκριση αυτή γίνεται ΚΥΡΙΩΣ με βάση την προϋπηρεσία, τις συστάσεις και τα δείγματα εργασίας τους. Ούτε σχολιάζω την ικανότητα των αυτοδίδακτων, τσάκαλων, φοιτητών ή άλλων που δεν έχουν χαρτί για το συγκεκριμένο έργο. Άρα δεν είναι δύσκολο έως απίθανο ένας νέος απόφοιτος να βρει δουλειά της προκοπής παρεκτός κι αν είναι διάνοια αναγνωρισμένη ακαδημαϊκά;

2. Αν τώρα το έργο είναι μέτριο έως μικρό/βρώμικο (παράδειγμα να του φτιάξει μια απλή εφαρμογή γραφείου σε basic που να συνδέεται σε μια access database), ο πτυχιούχος/μαστερούχος δεν εξετάζεται καν ως επιλογή. Ζητάει πολλά και κάνει φασαρία. Παίρνουμε απτυχίωτο ή απόφοιτο ΙΕΚ. Ζητάμε να γνωρίζει σχεδόν τον τρόπο που σκέφτεται ο Θεός, να μη ζητάει πολλά και να έχει να μας δείξει ως εργασία κάτι εφάμιλλο του Autocad ή του Flight Simulator. Δεν αστειεύομαι, όποιος γελάσει σίγουρα δε θα μ' έχει καταλάβει.

Μην το ζαλίζω άλλο, αυτό που θέλω να πω είναι απλό. Πριν πιάσεις δουλειά δεν αντιμετωπίζεσαι ως προγραμματιστής. Είσαι διπλωμάτης και ειδικός σε θέματα μάρκετινγκ.

Και πού σαι: Αν σκοπεύεις να κάνεις αυτή τη δουλειά στην Ελλάδα, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχεις κοινωνικό κύκλο (το βύσμα όπως συνηθίζεται τώρα). Αλλιώς δε βλέπεις φως δεν πα νά 'σαι κι ο Λίνους Τόρβαλντς.

Άβαταρ μέλους
myle
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από myle » 05 Ιούλ 2005 00:08

Δηλαδή εγώ τι να κάνω; Να πάω να γίνω φιλόλογος; Αν είναι έτσι, τότε καλύτερα να μην σπουδάσεις Πληροφορική αλλά να χρησιμοποιήσεις τις γνωριμίες για να πας για βουλευτής! Πέρα από την πλάκα, αν και αντιλαμβάνομαι πως αυτά που λές έχουν βάση, πιστεύω πως αν σου αρέσει αυτό που θα σπουδάσεις δεν θα έχεις, μάλλον, πρόβλημα. Οι κόποι ανταμοίβωνται.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιούλ 2005 22:20

myle έγραψε: πιστεύω πως αν σου αρέσει αυτό που θα σπουδάσεις δεν θα έχεις, μάλλον, πρόβλημα. Οι κόποι ανταμοίβωνται.
αυτό πιστεύω κι εγώ...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Ιούλ 2005 02:16

myle έγραψε:Δηλαδή εγώ τι να κάνω; Να πάω να γίνω φιλόλογος;
Τι ακριβώς έχουν οι φιλόλογοι δηλαδή; Δεν είναι χρήσιμοι στην κοινωνία;

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 06 Ιούλ 2005 20:43

cdhyper έγραψε:Τι ακριβώς έχουν οι φιλόλογοι δηλαδή; Δεν είναι χρήσιμοι στην κοινωνία;
:victory: :victory:

Είμαι μαθητής ακόμη, άρα δεν είμαι αντικειμενικός.. Γι' αυτό δεν απαντώ... αλλά μπορείς να φανταστείς τι θα έλεγα εάν απαντούσα... :wink:
:P :P :P
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες