Προβληματιζομαι για το μελλον μου No2

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Ιούλ 2005 21:31

Αν κρίνω από τον τρόπο σκέψης και γραφής σου καταλαβαίνω ακριβώς τι θα απαντούσες. Βέβαια δε φταις εσύ. Φταίνε αυτά τα ζωντανά που διορίζουν στα σχολεία για φιλολόγους.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 06 Ιούλ 2005 21:33

To 8ema omws einai, pws alloi koroideuoun thn koinwnia kai alloi kanoun swsta thn douleia tous. Ara min nomizeis pws oloi einai ta kaimena ta zwntana ;-)

Άβαταρ μέλους
myle
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από myle » 07 Ιούλ 2005 23:58

Συγγνώμη παιδιά, αλλά εγώ πλάκα έκανα. Το είπα κυρίως επειδή ήμουν Θετική Κατεύθυνση (Μαθ. Φυσ. Χημ. Βιολ.) και σε καμία περίπτωση δεν μου "πήγαινε" να γίνω φιλόλογος. Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε κάποιος. Βεβαίως και οι φιλόλοφοι είναι χρήσιμοι στην κοινωνία μας. Μάλλον απαραίτητοι είναι. Δαιν νωμοίζαιται; Όπως και να το κάνουμε, ο καθένας χρειάζεται, γιατί πολύ απλά αν δεν είχε αναπτυχθεί η φιλολογία, θα μιλούσαμε και δεν θα καταλαβαίναμε τι λέμε.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 08 Ιούλ 2005 11:25

Τα "χαρτιά" φίλε μου είναι για θέσεις στο δημόσιο και για ιδιώτες που το παίζουν managers.
Αν πραγματικά έχεις γνώσεις και εξιδείκευση σε οτιδήποτε θέλεις να ασχοληθείς, δεν σε εμποδίζει τίποτα, παρά μόνο οι στενοκεφαλιά ορισμένων "σπουδασμένων" που προσπαθούν να παίξουν το ρόλο τους στην εταιρεία που εργάζονται χωρίς να εξετάζουν την ουσία.

Από την εταιρεία μας έχουν περάσει διάφορα άτομα με πτυχίο που αποδείχθηκε στην πράξη πως δεν ήξεραν απολύτως τίποτα από προγραμματισμό και προφανώς δεν είχαν την διάθεση, την όρεξη, την θέληση και την αγάπη (πάθος) που απαιτεί ο προγραμματισμός για να ασχοληθείς, και έχουν περάσει (και έχουμε κρατήσει) άτομα που χωρίς πτυχία γράφουν παπάδες.... ( o kgp ξέρει μια και έρχεται για καφέ από την εταιρεία και έχει δει τι γίνετε)

Προσωπική πρόταση; Φτιάξε ένα σωστό / καλοσχεδιασμένο site σε ένα domain που θα κλείσεις για αυτή τη δουλειά, ανέβασε βιογραφικό και projects που έχεις γράψει με demos κλπ και χρησιμοποίησε αυτά όταν θα ψάξεις δουλειά στον "κλάδο" και όχι τόσο πιστοποιητικά .

Τα παραπάνω σου τα γράφει κάποιος που εργάζεται στον χώρο από το '91 (και ασχολείται με υπολογιστές από το '84) χωρίς χαρτί δημόσιου εκπαιδευτικού ιδρύματος και διδάσκει σε ιδιωτική σχολή που παρέχει MOS εδώ και αρκετά χρόνια.

Resandev

Δημοσίευση από Resandev » 08 Ιούλ 2005 13:16

Myle πιστεύω ότι μπορώ να σε κατατοπίσω.
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός από Πολυτεχνείο Πατρών γαρ...

Πιστεύω ότι η σχολή των Ηλεκ. Μηχανικών είναι καλύτερη επιλογή.

Όχι γιατί θα μάθεις περισσότερα, αλλά γιατί τα επαγγελματικά δικαιώματα δίνουν πολύ περισσότερες επιλογές.

Το μυστικό είναι ένα και θα με ευχαριστείς στο μέλλον αν το εφαρμόσεις...

Μην περιμένεις να μάθεις από τη σχολή πρακτικά πράγματα. Τα πρακτικά θα τα μάθεις μόνος σου και με πολύ κόπο. Θα μάθεις πολλά θεωρητικά πράγματα, εκ των οποίων πολύ λίγα θα τα μάθεις καλά.

Θα έχεις όμως μία ιδέα τι παίζεται.

Από εκεί και πέρα αν θέλεις να πετύχεις στη ζωή σου θα πρέπει (πέρα από το να προσπαθήσεις να πάρεις το χαρτί όσο το δυνατό πιο σύντομα) να μάθεις όσο το δυνατόν περισσότερα στο διάστημα που οι γονείς σου θα πληρώνουν.

Εγώ δεν το έκανα και προσπαθώ να ανακάμψω στο διδακτορικό.

Για μένα μπες Ηλεκ. και πήξε στο εσωσχολικό/εξωσχολικό διάβασμα .

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 08 Ιούλ 2005 14:57

cdhyper έγραψε:Αν κρίνω από τον τρόπο σκέψης και γραφής σου καταλαβαίνω ακριβώς τι θα απαντούσες. Βέβαια δε φταις εσύ. Φταίνε αυτά τα ζωντανά που διορίζουν στα σχολεία για φιλολόγους.
Υπάρχουν φυσικά και πολύ αξιόλογοι καθηγητές οι οποίοι και γνωρίζουν το αντικείμενό τους και έχουν και την μεταδοτικότητα και παιδεία που χρειάζεται για να θεωρηθεί κάποιος καθηγητής (παιδαγωγός ουσιαστικά).
Πιστεύω βέβαια (μακάρι να κάνω λάθος) ότι αυτές είναι οι εξαιρέσεις του κανόνα :(
Και έτσι κι αλλιώς το ίδιο το παιδαγωγικό σύστημα δεν επαρκεί... αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Άβαταρ μέλους
myle
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από myle » 09 Ιούλ 2005 22:57

Resandev έγραψε:Myle πιστεύω ότι μπορώ να σε κατατοπίσω.
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός από Πολυτεχνείο Πατρών γαρ...

Πιστεύω ότι η σχολή των Ηλεκ. Μηχανικών είναι καλύτερη επιλογή.

Όχι γιατί θα μάθεις περισσότερα, αλλά γιατί τα επαγγελματικά δικαιώματα δίνουν πολύ περισσότερες επιλογές.

Το μυστικό είναι ένα και θα με ευχαριστείς στο μέλλον αν το εφαρμόσεις...

Μην περιμένεις να μάθεις από τη σχολή πρακτικά πράγματα. Τα πρακτικά θα τα μάθεις μόνος σου και με πολύ κόπο. Θα μάθεις πολλά θεωρητικά πράγματα, εκ των οποίων πολύ λίγα θα τα μάθεις καλά.

Θα έχεις όμως μία ιδέα τι παίζεται.

Από εκεί και πέρα αν θέλεις να πετύχεις στη ζωή σου θα πρέπει (πέρα από το να προσπαθήσεις να πάρεις το χαρτί όσο το δυνατό πιο σύντομα) να μάθεις όσο το δυνατόν περισσότερα στο διάστημα που οι γονείς σου θα πληρώνουν.

Εγώ δεν το έκανα και προσπαθώ να ανακάμψω στο διδακτορικό.

Για μένα μπες Ηλεκ. και πήξε στο εσωσχολικό/εξωσχολικό διάβασμα .
Αυτό σκοπεύω να κάνω!! Οι Η/Υ μου αρέσουν, μ' αρέσει να σχολούμαι με αυτούς και σε σχέση με το διάβασμα, πάντα μπορείς να διαβάσεις περισσότερο από όσο νομίζεις.

Άβαταρ μέλους
myle
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από myle » 09 Ιούλ 2005 23:06

Πρόσεξε!! Κάποιοι υδραυλικοί κονομάνε χοντρά.
Κάποιοι άλλοι όμως πεινάνε. Και σε ποιό επάγγελμα δεν συμβαίνει αυτό;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Ιούλ 2005 23:10

αυτοι που πεινανε ειναι οι τσαπατσουλιδες
παντου πρεπει να ειναι ο ειδικος ΕΙΔΙΚΟΣ μονο σε ενα γνωστικο πεδιο

Άβαταρ μέλους
myle
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από myle » 09 Ιούλ 2005 23:15

Έτσι όμως έχουμε μηχανοποίηση της ανθρώπινης σκέψης και ολέθριες συνέπειες στην ψυχική του υγεία. Η άποψη μου είναι ότι πρέπει να ενασχολούμαστε και με πράγματα άσχετα με το αντικείμενο της δουλειάς μας και να μην καταφεύγουμε στην χρησιμοθηρία της γνώσης.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Ιούλ 2005 23:30

σχεδον ναι
οταν θελεις να εισαι ανταγωνιστικος και να εχεις παντα εργασια Πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης λεει η παροιμια
καλο ειναι να εχεις γενικες γνωσεις
αλλα ο προσανατολισμος σε μια ειναι ο καλυτερος τροπος ΝΟΜΙΖΩ

Άβαταρ μέλους
myle
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από myle » 22 Ιούλ 2005 00:17

Βεβαίως και ο προσανατολισμός προς μια κατεύθυνση κρίνεται απαραίτητος λόγω των υφιστάμενων συνθηκών αλλά με ένα υπόβαθρο γενικής μόρφωσης. Για να το κάνω λιανά: Δεν μπορείς να σπουδάζεις Μαθηματικός και να μην ξέρες που είναι το Παρίσι...
(Κανονικά θα έλεγα για φιλόλογο :-D )
Εικόνα

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 23 Ιούλ 2005 04:31

fmayakos, gnwrizeis poia einai i vash fetos gia thn sxolh soy.?

Den thimamai poios to anefere alla kai egw thelw na asxolithw me thlepikinonies h proggrammatismo h kati poy na ta syndiazei alla den kserw kata poso oi vaseis einai vates gia na meinw sthn polh moy (salonica) h kapoy konta.Oso gia ta proigoymena symfwnw me thn genikh idea aytwn poy lete kai thn exw lavei ypopsin moy sthn apofash moy na asxolithw me ayton ton klado.!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες