epiploshop.gr και ετοιμαστείτε να γελάσετε...

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
^vANGELis^
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ^vANGELis^ » 10 Οκτ 2004 02:05

Καλησπέρα σε όλους :)
To www.epiploshop.gr είναι η τελευταία δουλειά του δημιουργικού μας.
Είναι σχεδόν έτοιμο (90%) και απομένει μόνο η διασύνδεση με την WinBank για να μπορεί ο χρήστης να κάνει οnline αγορές.
Είναι πάλι ενα mix με Flash & PHP όπως συνήθως εμείς κάνουμε.
Θα ήθελα σας παρακαλώ να έχω μια αξιολόγηση στην ταχύτητα και στα χρώματα.
Βέβαια αν έχουμε και κάποια άλλα παράληψη, είμαι όλος μάτια :o
Ενα πολύ ενδιαφέρον Hint είναι ότι αν κάνετε αριστερό κλίκ πάνω στο λογότυπο του epiploshop στην φάσα του κυρίως menu και μετά πατήσετε το πλήκτρο "Ζ" (με μικρά & Αγγλικά γράμματα) σας περιμένει μια πολύ ευχάριστη έκπληξη!!!
Το λεγόμενο Easter egg :D

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 10 Οκτ 2004 02:12

ως συνηθως απλα εκπληκτικο
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Οκτ 2004 02:18

Ωραίο το easter egg :P
αυτό που δε μου αρέσει είναι ο γάτος κάτω με το μίξερ... μάλλον κακή εντύπωση κάνει και φέρνει αρνητικά αισθήματα παρά θετική σκέψη και προδιάθεση για αγορά... άσε μου είναι άκρος εκνευριστικός ο ήχος που παράγει...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
^vANGELis^
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ^vANGELis^ » 10 Οκτ 2004 02:32

cordis έγραψε:Ωραίο το easter egg :P
αυτό που δε μου αρέσει είναι ο γάτος κάτω με το μίξερ... μάλλον κακή εντύπωση κάνει και φέρνει αρνητικά αισθήματα παρά θετική σκέψη και προδιάθεση για αγορά... άσε μου είναι άκρος εκνευριστικός ο ήχος που παράγει...
Σε όλες τις βασικές κατηγορίες στο κεντρικό menu υπάρχει ο γάτουλης με κάποιο σχετικό animation.
Αν δεν τις είδες ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ να μου πείς.
Η αλήθεια είναι ότι όντως είναι "λιγάκι" εκνευριστικός ο θόρυβος του mixer :hammer:
Ίσως να τον κάνουμε λίγο πιο διακριτικό για να μην βγάλουμε τελείως το animation. Τι λές για αυτό?

Ευχαριστώ και πάλι

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Οκτ 2004 02:42

ναι είδα και κάποια άλλα animation του κάτω κακού γάτου... αλλά επιμένω ότι δημιουργεί άσχημα συναισθήματα... την μία προσπαθεί να κάνει το ψάρι πελτέ την άλλη να το βάλει γκολ... κτλ.. εσένα πως σου φαίνεται; είσαι σίγουρος ότι όσοι θέλουν να αγοράσουν έπιπλα μισούν τα ψάρια;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
^vANGELis^
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ^vANGELis^ » 10 Οκτ 2004 02:48

cordis έγραψε:είσαι σίγουρος ότι όσοι θέλουν να αγοράσουν έπιπλα μισούν τα ψάρια;
Χαχαχα...Έκει που άρχισε να πονάει το κεφάλι μου γέλασα.
Λοιπόν, έχεις δίκιο έτσι όπως το λές.
Θα το κοιτάξουμε γιατί όντως αυτό μπορεί να είναι αποτρεπτικό από το να κάνουν αγορές οι χρήστες.
Ευχαριστώ,

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Οκτ 2004 02:51

;) :P
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 10 Οκτ 2004 03:52

Δεν μπορώ να πω κάτι για το εικαστικό γιατί είναι πολύ όμορφο και έξυπνο.

Αλλά μήπως αυτός που χρειάζεται άμεσα να επιπλώσει το σπίτι του και κάνει έρευνα τιμών και προϊόντων στο Internet δεν τον απασχολούν τα κόμιξ;

Προσωπικά (αν ήμουν υποψήφιος πελάτης με dialup) δε θα περίμενα να φορτώσουν τα flash, δε θα ήμουν υπομονετικός να ψάξω πού είναι το περιεχόμενο που με ενδιαφέρει. Επιπλέον θα μου πέρναγε η ιδέα ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχει και πολλά πράγματα να μου δείξει σχετικά με τα προϊόντα της αφού το κυριότερο στοιχείο του site είναι τα κωμικά cartoons και εκεί πέφτει κατευθείαν το μάτι του επισκέπτη, αφού για να δεις προϊόντα (και αυτά σε thumbnails) πρέπει να κάνεις 3-4 clicks τουλάχιστον.

Τώρα αν αυτός που έχει την επιχείρηση δεν τον νοιάζει να βρει πελάτες μέσα από το internet δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτός πληρώνει, αυτός θα φάει το κεφάλι του.

Επίσης δεν ξέρω αν και στη βιτρίνα του καταστήματός του έχει posters και κούκλες με cartoons (και όχι έπιπλα) και αν τα διαφημιστικά φυλλάδια που βγάζει έχουν τέτοια εξώφυλλα (και όχι έπιπλα).

Ξαναλέω ότι το site είναι εκπληκτικό. Αλλά για μένα και την εμπειρία μου (όση έχω) δεν είναι καθόλου μα καθόλου εμπορικό.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 10 Οκτ 2004 05:33

Και επιπλέον τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Είναι σα να λες αφού τελειώσει το χτίσιμο ενός ουρανοξύστη ότι τελικά ήθελες τσιμεντένιο κτίριο. Εσείς φάγατε μήνες και ο άλλος (υποθέτω) κάμποσα χρήματα.

Αυτή η σκέψη μου είναι άκαιρη για εσάς αλλά ίσως προβληματίσει κάποιους σχετικά με μελλοντικές τους προσπάθειες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 10 Οκτ 2004 09:30

πολύ ωραίο το site απλά όπως είπε και ο cdhyper ίσως να μην χρησιμοποιείτε το ταλέντο (το οποίο αναμφισβήτητα έχετε) στην σωστή κατεύθυνση.

Σε αναμονή λοιπόν να δούμε αξιοποίηση των δυνατοτήτων σας !
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 10 Οκτ 2004 09:58

Πριν σχηματίσω και εγώ γνώμη, έκανα μία βολτίτσα απο την σελίδα σας και το portfolio σας. Παρατήρησα οτι χρησιμοποιείτε χιούμορ σε αρκετά project σας. Εξυπνο χιούμορ. Αυτό είναι πρώτο στοιχείο που λαμβάνω υπόψιν. Το δεύτερο είναι πως σας απο τα post που έχεις κάνει και αυτά που έχεις πεί, σε κόβω για επαγγελματία. Οπότε γνωρίζω οτι γνωρίζεις πως ένα site είναι πάντα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του πελάτη.

Σαν να έχω την φάση μπροστά μου. Ουάν χάντρεντ ντόλαρς σεζ δατ του δείξατε το unidea (άλλο κορυφαίο με τον κοπρίτη και αυτό...) , έπαθε εγγεφαλικό και ζήτησε κάτι παρόμοιο. 3 προς 1. Επεσα έξω?

Παρεπιπτόντος. Το site δεν παίζετε... ειδικά το κολπάκι με το z... :lol: :lol: :lol: Πολύ καλή δουλειά.
Εικόνα

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 10 Οκτ 2004 15:48

Φοβερή σελίδα παιδιά, είσαστε top.
Θα συμφωνήσω όμως με cd-hyper, πολύ flash για ένα τέτοιο site.

Άβαταρ μέλους
^vANGELis^
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ^vANGELis^ » 10 Οκτ 2004 16:09

Archangel έγραψε:Σαν να έχω την φάση μπροστά μου. Ουάν χάντρεντ ντόλαρς σεζ δατ του δείξατε το unidea (άλλο κορυφαίο με τον κοπρίτη και αυτό...) , έπαθε εγγεφαλικό και ζήτησε κάτι παρόμοιο. 3 προς 1. Επεσα έξω?
Καλημέρα σε όλους!
Δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω quote και σε τι να πρωτοαπαντήσω.
Ξεκινάω από τα λόγια λοιπόν του παραπάνω φίλου που πραγματικά με έκανε και γέλασα :D
Όχι στην αρχή δεν του δείξαμε το unidea.gr καθώς ο πελάτης ήθελε εξ αρχής κάτι το οποίο να είναι διαφορετικό και πολύ fun από τα υπάρχοντα eshops. Εξάλου ποτέ δεν δείχνουμε κάτι πρίν πάρουμε τις απαιτήσεις του καθώς κάθε τι που φτιάχνουμε είναι ραμμένο στα μέτρα του.
Μόνο όταν πέσουμε σε πελάτη που αν δεν δεί, δεν υπογράφει :pint:
Όταν βέβαια ήρθε η ώρα και το είδε και αυτό, είπε "το δικό μου θέλω να είναι πιό Fun".
Φυσικά να πώ ότι κόστισε λίγο παραπάνω από ουαν χαντρεντ ντολλαρς
:wink:
Ευχαριστώ για τα καλά σου σχόλια

Άβαταρ μέλους
^vANGELis^
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ^vANGELis^ » 10 Οκτ 2004 16:41

cdhyper έγραψε: 1. Αλλά μήπως αυτός που χρειάζεται άμεσα να επιπλώσει το σπίτι του και κάνει έρευνα τιμών και προϊόντων στο Internet δεν τον απασχολούν τα κόμιξ;
2. Προσωπικά (αν ήμουν υποψήφιος πελάτης με dialup) δε θα περίμενα να φορτώσουν τα flash, δε θα ήμουν υπομονετικός να ψάξω πού είναι το περιεχόμενο που με ενδιαφέρει.
3. Επιπλέον θα μου πέρναγε η ιδέα ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχει και πολλά πράγματα να μου δείξει σχετικά με τα προϊόντα της αφού το κυριότερο στοιχείο του site είναι τα κωμικά cartoons και εκεί πέφτει κατευθείαν το μάτι του επισκέπτη, αφού για να δεις προϊόντα (και αυτά σε thumbnails) πρέπει να κάνεις 3-4 clicks τουλάχιστον.
4. Τώρα αν αυτός που έχει την επιχείρηση δεν τον νοιάζει να βρει πελάτες μέσα από το internet δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτός πληρώνει, αυτός θα φάει το κεφάλι του.
5 Επίσης δεν ξέρω αν και στη βιτρίνα του καταστήματός του έχει posters και κούκλες με cartoons (και όχι έπιπλα) και αν τα διαφημιστικά φυλλάδια που βγάζει έχουν τέτοια εξώφυλλα (και όχι έπιπλα).
Αρίθμησα τα παραπάνω για να μπορέσω να τα απαντήσω.
Καταρχάς ευχαριστώ για την γνώμη σου καθώς βλέπω ότι είναι αντικειμενική και σαφώς επαγγελματική.
Πρίν αρχίσω να λέω τα δικά μου θα πώ ότι εξ αρχής είπα στον πελάτη.
Προτίμησε μια απλή παρουσίαση των προιόντων για αρχή και μετά αν δείς ότι τραβάει προχωράμε και σε online αγορές. Ποιός στην Ελλάδα θα αγοράσει έπιπλα στο διαδίκτυο?Εμείς θέλουμε να τα δούμε να ξαπλώσουμε πάνω τους να τα ακουμπίσουμε..ειμαστε Traditional ακόμα. Δεν είναι DVD, καπελάκια ή μπλουζάκια.

1. Θέλω να πιστεύω ότι αυτός που θα κάνει έρευνα αγοράς για έπιπλα θα έχει ένα επιπλέων κίνητρο στο προτότυπο αυτό FUN περιβάλλον να ψάξει για αυτό που θέλει. Εγώ προσωπικά θα το έψαχνα.

2. Εδώ έχεις δίκιο καθώς αν καθυστερεί να φορτώσει η σελίδα αποτρέπει τον επισκέπτη και την κάνει με ελαφριά πηδηματάκια πρίν καν δεί το περιεχόμενο. Προσπαθήσαμε να κάνουμε τα .swf όσο πιο ελαφριά γίνετε χρησιμοποιόντας Vectores και όχι φώτος. Πιστεύω ότι δεν καθυστερεί και τόσο πολύ.Βέβαια εδώ θα μου πείτε εσείς καθώς εγώ τρέχω με dsl και όλα φαίνονται μια χαρούλα.

3. Ελπίζω να μην περνάει και σε άλλους αυτή η ιδέα. Δεν το είχα σκευτεί έτσι αλλά δυστηχός μπορεί να υσχύει :-?
Όσο για τα κλίκς, ναι αυτό είναι πρόβλημα. Είναι πολλά τα 3-4 κλίκς πρίν τον τελικό προιόν.

4. Η αλήθεια είναι ότι τον ενδιαφέρει κυρίως να κάνει επαναλαμβανόμενες πωλήσεις σε υπάρχοντες πελάτες του και να προβάλει την επιχείρηση του.
Σε δεύτερη μοίρα έρχετε η δημιουργία νέων πελάτων προς το παρών.
Όσον αφορά την υποστήριξη από εμάς, θα την έχει στο έπακρο έτσι ώστε να μπορεί να έχει την επηθυμητή επιστροφή στην επένδυση.

5. Αν αυτό που θέλεις να πείς είναι: Η οnline επιχείρηση αντικατοπτρίζει την real επιχείρηση? Η απάντηση είναι όχι.
Η κανονική επιχείρηση έχει ακόμα και διαφορετική επωνυμία. Είναι μια παρατήρηση πολύ σωστή καθώς κξαι εγώ πάντα λέω στους πελάτες "Οι δύο αυτές επιχειρήσεις πρέπει να συμβαδίζουν. Όταν βλέπω εγώ ασ πούμε μια επιχείρηση στο διαδίκτυο super wouaou και μετά πάω από εκεί και βλέπω ενα μεγαλοπρεπές μπακάλικο τότε αποθαρύνομαι και από το πώς προβάλονται τα πράγματα στο internet αλλά και ίσως να μην μπώ καθόλου στην διαδικασία να αγοράσω καθώς έχω φάει το πρώτο κρύο ντούζ.

Αυτά τα λίγα είχα να πώ ελπίζοντας ότι σε κάλυψα σε ενα μέρος.
Κρατάω τα πιο σημαντικά κατά την γνώμη μου για μελλοντικά projects.
-Γρήγορη πρόσβαση στα προιόντα
-Ελαφριά αρχεία φτιαγμένα για dial up
-Λιγότερη Fun κατάσταση εφόσον πάμε για πώληση

Όλα όσα είπες ήταν αρκετά σοβαρά και με έβαλες να σκευτώ πράγματα τα οποία θα έπρεπε ήδη να έχω κάνει.
Είμαι ανοιχτός σε οποιοδήποτε επιπλέων σχόλιο σου.

Ευχαριστώ,

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 10 Οκτ 2004 21:56

To πρώτο animation, μέχρι να μπούμε στο site, ας γίνει λίγο πιο σύντομο, κατά 1-2 δευτερόλεπτα! ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης