Free Turotials

Γράψτε τις Ανακοινώσεις και τα Δελτία Τύπου σας και ενημερώστε μας για τις νέες υπηρεσίες σας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
simos
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από simos » 16 Οκτ 2004 13:20

Na sas thimiso oti pleon to tutorial.gr einai ena apo ta kalitera sites ellinikou periexomenou, pou sas parexei gnosi se endiaferonte themata, kirios peri web development! Mporeite na breite free tutorials. Oxi den einai diko mou, apla mou aresei poli i prospathia auti kai ipa na sas to anafero san service (: njoy!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από hik-hok » 16 Οκτ 2004 13:29

το κακό είναι οτι ενώ ζητάνε όταν κάποιος αναδημοσιεύσει κάποιο tutorial να βάλει link με τον προορισμό εκείνοι για όσα tutorial έχουν πάρει απο αλλού δέν κάνουν το ίδιο. :(

θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα tutorial για το photoshop 3d ball το οποίο μέχρι και τις εικόνες είχε απο το πρωτότυπο site αλλα καμία αναφορά στον δημιουργό του.

άν είναι έτσι φτιάχνω και εγώ site με βοηθήματα και το ονομάζω "μεταφρασμένα.gr"

Προς κύριο tutorial.gr Για να σε σέβονται οι άλλοι μήπως θα έπρεπε να δίνεις πρώτος εσύ το καλό παράδειγμα ?
Εικόνα

simos
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από simos » 16 Οκτ 2004 14:13

den xero ti sinergasia exei kanei, mporei na to dextike o siggrafeas tou tutorial! alla san service to anafera edo, oti einai poli kalo gia tousa rxarious kai mi xristes!

Άβαταρ μέλους
seldimi
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από seldimi » 16 Οκτ 2004 17:36

Αγαπητέ φίλε Hik-Hok, ήθελα να σε διαβεβαιώσω ότι οι συνεργασίες που έκανα μέσω των Ιστοσελίδων που βλέπεις έγιναν με κάποιους όρους και συμφώνησαν οι κύριοι που παίρνω τα Tutorials.
Έστω ας το λέω μεταφρασμένα.Gr (μιας που γίνεται και στις μέρες μας) από το να ταλαιπωρείται ο απλός χρήστης που δεν ξέρει σωστά Αγγλικά να φτιάξει κάτι απλό και γρήγορο.
Από το να κάνω δικές μου εικόνες και να αλλάζω λίγο την σύνταξη, σημαίνει ότι είναι δικό μου το Tutorial ? Όχι βέβαια (παρότι το κάνουν μερικοί)

Αυτά είχα να πω..
Υ.Γ : Thanx xmavidi που με ανέφερες το συγκεκριμένο θέμα.
Όσο αφορά τον Simos, δεν του είπα εγώ να το γράψει εδω μέσα, αλλά ήταν μια πρωτοβουλία δική του. Αυτά προς το παρών...

Όπως εγώ όμως σταμάτησα να ασχολούμαι μαζί σας, καλό θα ήταν και εσείς να κάνετε το ίδιο με εμένα :)
Καλό Σαββατοκύριακο.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από hik-hok » 16 Οκτ 2004 19:25

Αν συμφώνησαν η όχι οι δημιουργοί να αναφέρεται το όνομα τους είναι ένα θέμα και αν φαίνεται ο μεταφραστής σαν δημιουργός είναι ένα άλλο.

Καλά έκανες εσύ και διευκόλυνες τον κάθε έναν που δεν ξέρει καλά Αγγλικά και τα μετάφρασες αλλά η υπογραφή από κάτω όπως και να το κάνουμε άλλο νόημα δίνει.

Θα μπορούσε να λέει "Για την απόδοση στα Ελληνικά : Seldimi"

Το άλλο για το ότι σταμάτησες να ασχολείσαι μ εμάς και το ίδιο να κάνουμε κι εμείς δεν καταλαβαίνω που κολλάει.

Επίσης καλό Σαββατοκύριακο. :pint:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
seldimi
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από seldimi » 17 Οκτ 2004 02:06

Από την στιγμή που έχω κάνει εγώ την συμφωνία να φαίνομαι σαν συγγραφέας (Αφού το θες έτσι) τότε γιατί να το γράφω;
Όταν αγοράζεις εσύ Reseller Package, λες στην σελίδα σου που είσαι Reseller (με καμία παναγία, πίστεψε με ;))
Από την στιγμή που δεν έχουν οι ίδιοι οι συγγραφείς των Tutorials τότε ποιος ο λόγος να έχει ο κάθε επισκέπτης. Πάλι σε είπα πως μπορούσα να κάνω ώστε να φαίνομαι σαν Δημιουργός, πράγμα που δεν το έκανα.

Και δεν είναι όλα κοπιές, έχω και δικά μου μέσα, ίσως να φαίνονται, ίσως όχι, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στην σελίδα λέει ότι υπάρχουν και μεταφρασμένα μέσα άρα πιστεύω ότι είμαι καλυμένος.

Όσο για το να μην ασχολείστε μαζί μου, ρίξε μια ματιά στο Ιστορικό μου εδω μέσα και θα καταλάβεις ....

Πιστεύω να πέρασες ωραία σήμερα :pint: :hammer:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από cordis » 17 Οκτ 2004 15:05

ποιος ασχολείται με ποιόν;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

simos
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από simos » 17 Οκτ 2004 16:25

to noima tou post to perasa ... anakinosa tin ipiresia .. dne to klidoneis min parei alli tropi apo auti pou arxika estila to post ?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από cordis » 17 Οκτ 2004 18:33

φυσικά και δε θα το κλειδώσει κανένας...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Xanthopoulos C.

Free Turotials

Δημοσίευση από Xanthopoulos C. » 18 Οκτ 2004 17:06

Γεια σας,
Για να συστηθώ, είμαι ένας από τους συντάκτες του tutorial.gr. Καταρχήν θα θέλω να εκφράσω ένα "παράπονο" βάση της συμπεριφορά σας απέναντι στη δουλειά μας, συγκεκριμένα αν κάτι παρόμοιο συνέβαινε στο infopolis.gr (όπου είμαι ενεργό μέλος) εγώ προσωπικά δεν θα εκφραζόμουνα τόσο αρνητικά απέναντι στην δουλεία των ανθρώπων που έχουν κοινά ενδιαφέροντα με εμένα. Τώρα όσο αναφορά την δουλεία μου που αντίθετα με τον Seldimi, δεν είναι αποκλειστικά δικιά μου (δηλ. είναι μόνο μετάφραση), ουδέποτε έκρυψα ότι είναι μετάφραση, και μάλιστα πέρα των ευχαριστιών που εκφράζει το tutorial.gr απέναντι στις σελίδες από τις οποίες μετά από συμφωνία πήραμε το δικαίωμα μετάφρασης, έχω αποστείλει και προσωπικό μήνυμα στους συντάκτες εκφράζοντας τις προσωπικές μου ευχαριστίες.
Θα σας θέσω ένα ερώτημα, εσείς ως αρχάριοι χρήστες των προγραμμάτων αυτών και ως μη γνώστες καλών αγγλικών, δεν θα είχατε μια κάποια βοήθεια μέσου του tutorial.gr; Αν ναι αυτό το σκοπό εξυπηρετεί το τutorial.gr, και γι’ αυτό είμαι περήφανος ότι είμαι ένα μέλος αυτής της προσπάθειας.
Θα προτιμούσα το πρώτο μου post σε thread του freestuff να ήταν με πιο εύθυμο χαρακτήρα.

Υ.Γ Ευχαριστώ simo για τα καλά σου λόγια.

Φιλικά,
Ξανθόπουλος Κ. :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από cordis » 18 Οκτ 2004 18:06

Xanthopoulos C. έγραψε:Καταρχήν θα θέλω να εκφράσω ένα "παράπονο" βάση της συμπεριφορά σας
ο πληθυντικός είναι πληθυντικός ευγενείας; γιατί εγώ προσωπικά δε βλέπω παραπάνω από μια αντιδράσεις... όλες οι άλλες είναι δικές σας...

Αν έχεις την άδεια των δημιουργών πολύ καλά κάνεις και τα δημοσιεύεις -μαζί με τις ευχαριστίες σου προς αυτούς-.
- follow me @twitter

Xanthopoulos C.

Free Turotials

Δημοσίευση από Xanthopoulos C. » 18 Οκτ 2004 21:42

ο πληθυντικός είναι πληθυντικός ευγενείας;
Ευγενείας είναι, όπως αρμόζει στην περίπτωση. Ούτε εσάς γνωρίζω ούτε και τον κύριο hik-hok.
γιατί εγώ προσωπικά δε βλέπω παραπάνω από μια αντιδράσεις... όλες οι άλλες είναι δικές σας...
Εγώ από την μεριά μου δεν βλέπω καμία αντίδραση από την "μεριά μας" απλά μια συζήτηση κάνουμε.
Αν έχεις την άδεια των δημιουργών πολύ καλά κάνεις και τα δημοσιεύεις -μαζί με τις ευχαριστίες σου προς αυτούς-.
Χαίρομαι πού συμφωνείτε με εμένα. :wink:

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από hik-hok » 18 Οκτ 2004 21:59

Ας επαναλάβω τα γραφόμενά μου μήπως και αυτή την φορά γίνουν κατανοητά.

Κατ αρχήν θέλω να πώ ότι φυσικά και είναι καλό να υπάρχουν βοηθήματα στα Ελληνικά και μπράβο σε όποιον κάθισε και τα έγραψε.

Η αντίδραση μου είναι μόνο στο σημείο όπου αυτός που έκανε την μετάφραση (συγκεκριμένα για το Photoshop 3d ball tutorial που είχα δει) υπογράφοντας το αφήνει να εννοηθεί ότι εκείνος είναι ο δημιουργός.

Είναι εντελώς διαφορετικό να μεταφράσεις ένα κείμενο και στο τέλος να βάλεις μία υπογραφή που να λέει:
Για την απόδοση στα Ελληνικά hik-hok
Το πρωτότυπο tutorial μπορείτε να το δείτε στην διεύθυνση www.xyz.com
Και άλλο να υπογράφεις το βοήθημα απλά
Hik-hok
Το δεύτερο αφήνει το υπονοούμενο ότι αυτός που υπογράφει είναι και ο δημιουργός κάτι που είναι εντελώς λάθος και άδικο.

Του κόσμου τις άδειες (και τις γεμάτες :hammer: ) να έχεις πάρει το να δημιουργείς λανθασμένη εντύπωση για τον συγγραφέα ενός βοηθήματος είναι κάτι που αδικεί τον δημιουργό.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι από τα παραπάνω σας χαλάει ή τι από τα παραπάνω δεν καταλαβαίνετε.
Εικόνα

simos
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από simos » 19 Οκτ 2004 00:24

xefigateeeeeeeeeeee... ma aman auto to fs ! pollous kaugades filoxenei ton teleutetaio kairo! to fame story 3 sas kolise?

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Free Turotials

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 19 Οκτ 2004 00:33

Otav kapoia pragmata dev diefkrivizovte
kai mevouve ipovooumeva tote eimaste ipoxreomevoi va prostatepsoume tous avagvostes
tou fs. Kai epidi afto to pragma givete kateksakolou8isi sto fs apo atoma pou keroskopouve kai vomizouve oti 8a brouve koroida
mas exei kavei olous poli kaxipoptous (mazi kai emeva)
To zitima eivai ta problimata va livovte me iriviko tropo
Distixos afto simbevei movo stois periptoseis pou exei givei kapoio idous pareksigisis
kai dev kribete apo piso kapoiou idous ekmetalefsis me opoiovdipote tropo.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις, Δελτία Τύπου (μη κερδοσκοπικά)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες